Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka siemens kg39na94/01 jakie ciśnienie?

23 Jan 2011 20:12 2509 8
 • Level 9  
  Witam,
  Wszedłem w posiadanie pięknej prawie nowej lodówki siemens kg39na94/01. Niestety jest zepsuta i ktoś w niej wcześniej prawdopodobnie grzebał, bo są założone zaworki. W układzie nie ma gazu. Chciałem przed napełnieniem czynnikiem najpierw sprawdzić, a raczej upewnić się nieszczelności układu. W związku z tym mam pytanko do szanownych forumowiczów. Czy napełniając układ zwykłym powietrzem atmosferycznym ze zwykłego kompresora nie zrobię jej krzywdy, a jeżeli nie, to jakie ciśnienie mogę nabić?
  Z góry dziękuję za pomoc :-)
 • TermopastyTermopasty
 • Heating systems specialist
  Witam.
  Ciśnienie z kompresora jej nie zaszkodzi. Kompresory dają zwykle do 8 bar, a w układzie chłodniczym występują dużo wyższe ciśnienia.
  Natomiast należy się bardziej martwić, aby do układu razem z powietrzem nie wpuścić wilgoci, oraz innych zanieczyszczeń.
  Po za tym przed napełnieniem czynnikiem, i tak trzeba wymienić filtr-odwadniacz, oraz odpompować próżnie w układzie.
  Pozdrawiam.
 • TermopastyTermopasty
 • Level 9  
  Rysio4001 wrote:

  Natomiast należy się bardziej martwić ty, aby do układu razem z powietrzem nie wpuścić wilgoci, oraz innych zanieczyszczeń.

  Jest na to jakiś magiczny sposób?
 • Helpful post
  Heating systems specialist
  Witam.
  Można by pompować powietrze do układu przez filtr-odwadniacz, który wyłapie wilgoć.
  Pozdrawiam.
 • Level 9  
  Dzięki :-) Jutro postaram się to zrobić. Mam wielką nadzieję, że to jednak nie rozszczelnienie, chociaż wydaje się być ono najbardziej prawdopodobne :-( . A wiesz może w którym miejscu te lodówki się najczęściej rozszczelniają? Są jakieś tajemne sposoby na znalezienie dziurki w łatwy sposób bez wypruwania całych bebechów?
 • Helpful post
  Level 10  
  Bepieczniej zrobić próbę szczelnosci azotem technicznym,taniej niż kupowanie filtra-odwadniacza który i tak nie wylapie całosci wody z powietrza,no chyba,że posiadasz dwustopniową pompę głębokiego vacum i odpompujesz powietrze wraz z wilgocią przed napełnieniem czynnikiem.I tak przed napelnieniem czynnikiem musisz opróżnić uklad z powietrza pompą próżniową,ten fakt chyba jest Tobie znany.
  Nieszczelności szukaj na połączeniach spawanych,lutowanych rurek skraplacza,sprężarki lub parownika.Patrz czy nie ma tłustej plamy na tych połączeniach,wraz z czynnikiem wydostaje sie z instalacji olej krążący wraz z czynnikiem.Jesli nie znajdziesz zatłuszczenia możesz mydlić pędzelkiem i mydłem kiedy bedziesz mial cisnienie w ukladzie najlepiej kolo czterech bar,jak rosną bąble to jest dziura,Niestety z doswiadczenia wiem,że do polski trafiają egzemplarze z ukrytymi nieszczelnościami,zabudowane z wierzchu plastikowymi płytami parowniki itp.Powodzenia.

  Mod. ROBSON33
  Regulamin 15
  Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .
 • Level 9  
  infoautomatyk wrote:
  Bepieczniej zrobić próbę szczelnosci azotem technicznym,taniej niż kupowanie filtra-odwadniacza

  Niestety nie posiadam tak owego.

  infoautomatyk wrote:
  Niestety z doswiadczenia wiem,że do polski trafiają egzemplarze z ukrytymi nieszczelnościami,zabudowane z wierzchu plastikowymi płytami parowniki itp.Powodzenia.

  W tym przypadku jest to egzemplarz używany w kraju, od którego ktoś zgubił gwarancję, a lodówka podobno ma 0,5 roku :/

  Spróbuję się trochę pobawić, a jak nie znajdę nieszczelności, to najwyżej dam znajomemu, i mi wstawi parownik od innej lodówki do środka, do komory chłodniczej. Może rozwiązanie mało estetyczne, ale podobno wyjątkowo skuteczne.

  PS a słyszałem coś o preparatach na UV. Czytałem, że w przypadku klimatyzacji samochodowych stosują takie bajery, myślicie, że w przypadku lodówki też dałoby radę?
 • Heating systems specialist
  karolakpiotr wrote:
  Dzięki :-) Jutro postaram się to zrobić. Mam wielką nadzieję, że to jednak nie rozszczelnienie, chociaż wydaje się być ono najbardziej prawdopodobne :-( . A wiesz może w którym miejscu te lodówki się najczęściej rozszczelniają? Są jakieś tajemne sposoby na znalezienie dziurki w łatwy sposób bez wypruwania całych bebechów?

  Witam.
  Tak jak napisał inoautomatyk, sprawdź połączenia. Lubią też przekorodować parowniki komory chłodziarki, które są zabudowane za tylną ścianą chłodziarki, a patrząc od tyłu, są pod pianką (izolacją cieplną). Na początek zrób próbę ciśnieniową, napompuj ciśnienia i manometrem kontroluj czy nie spada. Jeśli nie spadnie przez dobę, to powinno być szczelne. Oczywiście po napompowaniu daj ze dwie godziny, aż ciśnienie się ustabilizuje (wywołane rozszerzalnością termiczną), i dopiero wtedy odczytaj ciśnienie. Próbę powinieneś przeprowadzić w miarę stabilnej temperaturze otoczenia.
  Nawet taka próba nie daje 100 procent pewności, ponieważ przy bardzo małej nieszczelności możesz nie zauważyć spadku ciśnienia, a czynnik chłodniczy za zwyczaj jest bardziej przenikliwy (rzadszy), i po jakimś czasie się ulotni.
  Pozdrawiam.
 • Level 22  
  Piszesz, że są zawory. Więc najprościej po prostu napełnić normalnie R600.
  Pewnie po góra paru dniach będzie jasne.
  Po napełnieniu niech postoi z kilka godzin (często wystarczy kilkanaście minut) i obmacaj plecy w chłodziarce. Jeśli puchną - plastik się ugina (obmacaj też przed będziesz miał lepszy pogląd) to jest pewność nieszczelności parownika (to niestety najczęstsze miejsce) i jest to w zasadzie wyrok.