Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka siemens kg39na94/01 jakie ciśnienie?

23 Sty 2011 20:12 2044 8
  • Poziom 9  
    Witam,
    Wszedłem w posiadanie pięknej prawie nowej lodówki siemens kg39na94/01. Niestety jest zepsuta i ktoś w niej wcześniej prawdopodobnie grzebał, bo są założone zaworki. W układzie nie ma gazu. Chciałem przed napełnieniem czynnikiem najpierw sprawdzić, a raczej upewnić się nieszczelności układu. W związku z tym mam pytanko do szanownych forumowiczów. Czy napełniając układ zwykłym powietrzem atmosferycznym ze zwykłego kompresora nie zrobię jej krzywdy, a jeżeli nie, to jakie ciśnienie mogę nabić?
    Z góry dziękuję za pomoc :-)
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    Ciśnienie z kompresora jej nie zaszkodzi. Kompresory dają zwykle do 8 bar, a w układzie chłodniczym występują dużo wyższe ciśnienia.
    Natomiast należy się bardziej martwić, aby do układu razem z powietrzem nie wpuścić wilgoci, oraz innych zanieczyszczeń.
    Po za tym przed napełnieniem czynnikiem, i tak trzeba wymienić filtr-odwadniacz, oraz odpompować próżnie w układzie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Rysio4001 napisał:

Natomiast należy się bardziej martwić ty, aby do układu razem z powietrzem nie wpuścić wilgoci, oraz innych zanieczyszczeń.

Jest na to jakiś magiczny sposób?
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    Można by pompować powietrze do układu przez filtr-odwadniacz, który wyłapie wilgoć.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Dzięki :-) Jutro postaram się to zrobić. Mam wielką nadzieję, że to jednak nie rozszczelnienie, chociaż wydaje się być ono najbardziej prawdopodobne :-( . A wiesz może w którym miejscu te lodówki się najczęściej rozszczelniają? Są jakieś tajemne sposoby na znalezienie dziurki w łatwy sposób bez wypruwania całych bebechów?
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    Bepieczniej zrobić próbę szczelnosci azotem technicznym,taniej niż kupowanie filtra-odwadniacza który i tak nie wylapie całosci wody z powietrza,no chyba,że posiadasz dwustopniową pompę głębokiego vacum i odpompujesz powietrze wraz z wilgocią przed napełnieniem czynnikiem.I tak przed napelnieniem czynnikiem musisz opróżnić uklad z powietrza pompą próżniową,ten fakt chyba jest Tobie znany.
    Nieszczelności szukaj na połączeniach spawanych,lutowanych rurek skraplacza,sprężarki lub parownika.Patrz czy nie ma tłustej plamy na tych połączeniach,wraz z czynnikiem wydostaje sie z instalacji olej krążący wraz z czynnikiem.Jesli nie znajdziesz zatłuszczenia możesz mydlić pędzelkiem i mydłem kiedy bedziesz mial cisnienie w ukladzie najlepiej kolo czterech bar,jak rosną bąble to jest dziura,Niestety z doswiadczenia wiem,że do polski trafiają egzemplarze z ukrytymi nieszczelnościami,zabudowane z wierzchu plastikowymi płytami parowniki itp.Powodzenia.

Mod. ROBSON33
    Regulamin 15
    Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .
  • Poziom 9  
    infoautomatyk napisał:
    Bepieczniej zrobić próbę szczelnosci azotem technicznym,taniej niż kupowanie filtra-odwadniacza

Niestety nie posiadam tak owego.

infoautomatyk napisał:
    Niestety z doswiadczenia wiem,że do polski trafiają egzemplarze z ukrytymi nieszczelnościami,zabudowane z wierzchu plastikowymi płytami parowniki itp.Powodzenia.

W tym przypadku jest to egzemplarz używany w kraju, od którego ktoś zgubił gwarancję, a lodówka podobno ma 0,5 roku :/

Spróbuję się trochę pobawić, a jak nie znajdę nieszczelności, to najwyżej dam znajomemu, i mi wstawi parownik od innej lodówki do środka, do komory chłodniczej. Może rozwiązanie mało estetyczne, ale podobno wyjątkowo skuteczne.

PS a słyszałem coś o preparatach na UV. Czytałem, że w przypadku klimatyzacji samochodowych stosują takie bajery, myślicie, że w przypadku lodówki też dałoby radę?
  • Specjalista - systemy grzewcze
    karolakpiotr napisał:
    Dzięki :-) Jutro postaram się to zrobić. Mam wielką nadzieję, że to jednak nie rozszczelnienie, chociaż wydaje się być ono najbardziej prawdopodobne :-( . A wiesz może w którym miejscu te lodówki się najczęściej rozszczelniają? Są jakieś tajemne sposoby na znalezienie dziurki w łatwy sposób bez wypruwania całych bebechów?

Witam.
    Tak jak napisał inoautomatyk, sprawdź połączenia. Lubią też przekorodować parowniki komory chłodziarki, które są zabudowane za tylną ścianą chłodziarki, a patrząc od tyłu, są pod pianką (izolacją cieplną). Na początek zrób próbę ciśnieniową, napompuj ciśnienia i manometrem kontroluj czy nie spada. Jeśli nie spadnie przez dobę, to powinno być szczelne. Oczywiście po napompowaniu daj ze dwie godziny, aż ciśnienie się ustabilizuje (wywołane rozszerzalnością termiczną), i dopiero wtedy odczytaj ciśnienie. Próbę powinieneś przeprowadzić w miarę stabilnej temperaturze otoczenia.
    Nawet taka próba nie daje 100 procent pewności, ponieważ przy bardzo małej nieszczelności możesz nie zauważyć spadku ciśnienia, a czynnik chłodniczy za zwyczaj jest bardziej przenikliwy (rzadszy), i po jakimś czasie się ulotni.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    Piszesz, że są zawory. Więc najprościej po prostu napełnić normalnie R600.
    Pewnie po góra paru dniach będzie jasne.
    Po napełnieniu niech postoi z kilka godzin (często wystarczy kilkanaście minut) i obmacaj plecy w chłodziarce. Jeśli puchną - plastik się ugina (obmacaj też przed będziesz miał lepszy pogląd) to jest pewność nieszczelności parownika (to niestety najczęstsze miejsce) i jest to w zasadzie wyrok.