Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy ze stacji dysków 5,25''

dziadzia 17 Paź 2004 01:40 6028 14
  • #1 17 Paź 2004 01:40
    dziadzia
    Poziom 15  

Witam.
    czy ktoś może bawił się czymś takim i wie jak wysterować linie wejściowe (jest ich 5) aby poruszyć tym ustrojstwem ?

Dzięki

0 14
  • Sklep HeluKabel
  • #2 17 Paź 2004 08:04
    zenek1
    Poziom 18  

Silnik unipolarny z 4 uzwojeniami 12 V. Wyprowadzenia: wspólne i 4 końcówki uzwojeń. Sterowanie: wspólne +12V (0V), 0V (12V) kolejno na pozostałe wyprowadzenia.
    Wspólne wyprowadzenie można poznać po tym, że jest taki sam opór (R) między nim, a pozostałymi. Inne końcówki: opór do wspólnego = R, a do reszty 2R.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 19 Paź 2004 16:20
    dziadzia
    Poziom 15  

Tak, tylko że na płytce przy silniku jest jeszcze jakiś scalaczek i to pewnie on steruje pracą silnika. Chodzi mi o jakieś doświadczenia w temacie przekazania odpowiednich informacji do tego sterownika. Moje podejrzenia są następujące:
    2 linie to zasilanie,
    pozostałe 3 to przekazanie odpowienich informacji do sterownika.

Tylko jak wysterować, oto jest pytanie ?

0
  • #4 19 Paź 2004 18:36
    zenek1
    Poziom 18  

Piszesz, że masz silnik z pięcioma przewodami ze stacji dysków. OK popularna sprawa. Dostajesz instrukcję i teraz się zaczyna... ale to nie to, tam jest scalaczek itp. Może łaskawie podasz więcej szczegółów. Może zdjęcie albo co za scalaczek tam siedzi, ewentualnie jak jest podłączony. Może masz resztę ze stacji i po tym coś wymyślimy.

0
  • #5 19 Paź 2004 19:43
    Randal
    Poziom 16  

Wpisz w google nazwe tego scalaka i poszukaj jego specyfikacji, wtedy będziesz mógł określić co do czego i jak podłączyć.

0
  • #6 21 Paź 2004 10:55
    dziadzia
    Poziom 15  

OK, więcej szczegółów:
    - silnik wraz z płytką sterownika pochodzi ze stacji dyskietek
    - na płytce jest scalak M51784P no i jeszcze kilkanaście elementów jak tranzystory, fotodiody, etc
    - schematu nie mam, w przeciwnym razie nie prosiłbym o pomoc
    - do płytki dochodzi szelka z pięcioma przewodami

Pytanie:
    Czy ktoś ma doświadczenie i kiedyś próbował wysterować taki silnik (wraz ze sterownikiem) poprzez te linie wejściowe ?

0
  • #7 21 Paź 2004 17:00
    DosinskY
    Poziom 18  

Witam

Jezeli jest to sloniczek unipolarny to nie ma wiekszego problemu. Ja sterowalem unipolarki z uC poprzez ULN2803. Z uni nie ma wiekszej filozofii (z bipolarnymi sprawa haredware sie troche bardziej komplikuje...ale to inna sprawa). Jezeli pominiemy te wszystkie scalaki po drodze i skupimy sie na golych wyprowadzeniach silniora, to 1 z kabli podlaczamy na +. Ktory??? najlepiej sprawdzic omomierzem. Jak to zrobic??? mysle ze po spojrzeniu na schemat wyslany wczesniej przez Zenka1 bedziesz wiedzial. Jak juz znajdziesz + i podlaczysz go do 12V, pozostale przewody (jeden po drugim) przyloz do masy. Po tym zabiegu silnik powinien zrobic krok. Jezeli przewody bedziesz przykladal do masy w prawidlowej kolejnosci, uzyskasz 4 kroki i jezeli bedziesz tak te 4 kroki powtarzal...to bedziesz sie krecil i krecil i o to chyba Ci chodzi :) . Z wyczajeniem kolejnosci nie powinno byc problemu. Jezeli bedziesz kable przykladal w odwrotnej kolejnosci, to uzyskasz obrot w przeciwnym kierunku. Teraz tylko trzeba zrobic jakas elektronike ktora bedzie przelaczala kabelki za Ciebie i po sprawie ;) Jak wczesniej pisalem, do sterowania unipolarnych, uzywalem uC i ULN2803 (high-voltage high-current darlington arrays). Zobacz na forum mkrokontrolery, tam na pewno znajdziesz wiele informacji w starych postach.

Pozdr i powodzenia
    Dosinsky

Ps. nie bawilem sie silnikami ze stacji dyskow ale jezeli to unipolarka to powinno dzialac w opisany sposob

0
  • #8 21 Paź 2004 19:34
    zenek1
    Poziom 18  

Jeżeli chcesz urzyć elektroniki ze stacji dysków to zajrzyj tutaj.

0
  • #9 08 Lis 2004 11:33
    shadowwelder
    Poziom 10  

Ten silnik z którym się zmagasz to silnik unipolarny dwufazowy z czterema cewkami. Jeżeli jest to silnik TEAC to kolory przewodów mają następujące znaczenie:
    -brązowy- +12V
    -żółty -cewka1 -faza1
    -niebieski -cewka2 -faza1
    -czerwony -cewka3 -faza2
    -biały -cewka4 -faza2
    Ten układ o którym pisałeś to układ mocy.

0
  • #10 08 Lis 2004 11:42
    przemo.t
    Poziom 27  

Witam, te scalaczki (uln2803 i inne) maja tylko za zadanie zwiekszac prad sterowania, no i napiecie.
    Uklady z ktorych te silniczki sa sterowane (najczesciej mikrokontrolery) maja max obciazenie 20mA albo i mniej i to w dodatku 5V. Taki silniczek potrzebuje 12V i okolo 200mA zeby sie krecil, stad tez te scalaczki, z jednej ich strony wczodzi sygnal 5V, 20mA a z drugiej do sterowania silnikiem wychodzi 500mA i 12V (uln2803). Jesli do sterowania wykorzystasz mikrostyki to spokojnie mozesz pominac te scalaki tyle ze sekwencje sterowania bedziesz klepal recznie :)
    Pozdrawiam

0
  • #11 15 Lis 2004 14:31
    dziadzia
    Poziom 15  

Tak jest to silnik TEAC.

Dzięki za informacje. Były pomocne. Miałem teraz inne zajęcia, ale już najwyższy czas zająć się silniczkiem.

Pozdrawiam.

0
  • #12 21 Gru 2004 17:31
    radzu
    Poziom 12  

Mam bardzo podobny silnik wymontowany ze stacji 5,25 cala jest to silnik z 6-cioma cewkami które na tałe są zamocowane na płytce drukowanej która przechodzo irzez środek silnika na płytce jest układ HA13456A rezonator kwarcowy parę rezystorów i kondensatorów. Cała płytka posiada tasiemkę 5 żyłową z przewodami opisanymi GND, 12V, MS, 5V, S/S tak więc 3 linie zasilające i dwie sygnałowe w teori sterowanie takim modułem powinno być proste więc mam nadzieję że ktoś już rozpracował ten silnik i mógłby mi poradzić jakimi sygnałami można go sterować
    Pozdrawiam

0
  • #13 21 Gru 2004 22:27
    przemo.t
    Poziom 27  

radzu podlaczsz to tak GND-wiadomo masa, MS- to jest zatrzymanie natychmiastowe aktywne chyba logiczne "0",
    12V- poprostu +12V :),
    5V-wiadomo,
    S/S- to wybor predkosci obrotowej,logiczne "0" lub "1" nie pamietam ktore do jakiej predkosci.
    niestety nie da sie obrocic tego silnika w druga strone.
    Pozdrawiam,Przemo

P.s. a tak w ogole to ten silniczek Teac od napedu glowicy ani troche nie jest podobmy do Twojego on napedu taleza dyskietki... ale to tak na marginesie ;)

0
  • #14 01 Sty 2005 20:13
    Misholotti
    Poziom 15  

Słuchajcie, mam chyba bardzo podobny silnik do tego jaki ma radzu, tylko że scalak to HA13483, a sygnały wyprowadzone z całe płytki opisane sa:
    C
    +12 - to akurat wiem
    +5 - i to też :P
    M
    G (chyba)

czy jego też tak samo sterować?

0
  • #15 02 Sty 2005 11:25
    przemo.t
    Poziom 27  

Misholotti napisał:
    Słuchajcie, mam chyba bardzo podobny silnik do tego jaki ma radzu, tylko że układ scalony to HA13483, a sygnały wyprowadzone z całe płytki opisane sa:
    C
    +12 - to akurat wiem
    +5 - i to też :P
    M
    G (chyba)

czy jego też tak samo sterować?

Witam

M - zatrzymanie natychmiastowe (aktywne 0)
    C - predkosc obrotowa, mozesz zostawic niepodlaczone
    G - masa GND
    a reszte wiesz
    Pozdrawiam

0