Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beretta 24, Sonda NTC a Czujnik NTC

Mareksp9bqj 24 Sty 2011 09:27 5629 7
  • #1 24 Sty 2011 09:27
    Mareksp9bqj
    Poziom 12  

Witam!

W moje pytanie zadane w temacie Sonda NTC a czujnie NTC :

Podepnę się pod ten temat bo moje pytanie dotyczy tez 24Si i zasobnika CWU.
    Od kilku lat używamy Beretty 24Si do ogrzewania mieszkania córki i Jej rodziny, kocioł pracuje z prostym pokojowym regulatorem temperatury (tak zalecił serwisant uruchamiający kocioł), kocioł do tej pory spisuje się dobrze.
    Kocioł zamontowany w piwnicy, zasobnik CWU zamontowałem pod nim.

Do tej pory cały dom w szczytach 6 dorosłych i czworo wnucząt korzysta z CWU z naszego gazowego objętościowego podgrzewacza.
    Ponieważ są kłopoty z rozliczaniem jak i z ilością CWU postanowiłem rozdzielić zasilania obu mieszkań co pociąga za sobą konieczność zastosowania zasobnika CWU do kotła 24Si.
    Udało mi się kupić dość tanio używany lecz w b.dobrym stanie zasobnik SDP-100 f-my Saunier Duval, co do układu i pojemności jest identyczny do stosowanych w oryginalnych zastawach.
    Mam w związku z tym pytanie jak wykorzystać(włączyć) zamontowany w zasobniku nastawny termostat do układu sterowania kotła. Ze schematów zawartego w instrukcji kotła Beretta wynika, że w kotle zastosowano tylko czujnik NTC a w zasobnik nie jest montowany żaden czujnik temperatury.
    O ile się nie mylę montowany jest gdzieś obiegu CWU wewnątrz pieca, czy jest on standardowo zamontowany w tym kotle czy trzeba dokupic?

W odpisał hydro-man ale odpowiedź została skasowana z tematu!?
    Jego odpowiedź:

Witam
    skoro kupiłeś zasobnik z termoregulatorem to nic więcej nie kombinuj chyba, że masz troszeczkę zacięcia to możesz kupić czujnik NTC (ok 45 zł) przylgowy (pospolicie zwany pchełką) na 105 st.C i przywrzyj go na wężownicy grzewczej kociołka podłączając w szeregu z termostatem zasobnika i w odpowiednie wtyki w sterowniku kotła.

W związku z powyższym mam pytanie do kolegi hydro-man i innych; dlaczego 105C skoro woda ma być grzana do max 60C a może lepiej byłoby taki czujnik zamontować ale na 60C w miejsce termostatu w zasobniku?
    Sprawa dla mnie dość pilna więc proszę o podpowiedzi szczególnie tych, którzy znają ten typ kotła.

pozdrawiam Marek

[/code]

-1 7
  • #2 24 Sty 2011 11:33
    mauri_b
    Specjalista - systemy grzewcze

Jsli masz zaobnik z termostatem, to ten termostat podłączasz w odpowiednie złącze w kotle i po sprawie. Oczywiście, jeśli ten kocioł obsługuje zasobnik (czyli ma zawór 3 drogowy i odpowidnie wyjścia hydrauliczne). Podaj konkretnie model kotła.

0
  • #3 25 Sty 2011 18:58
    Mareksp9bqj
    Poziom 12  

Cześć mauri_b!
    Dziękuję za chęć pomocy, typ kotła podany w tekście, to Beretta 24Si.
    Jego dokumentację zamieściłem w instrukcjach. Ze schematu wynika tylko możliwość podłączenia czujnika NTC, który jest zamontowany jest wewnątrz kotła.

pozdrawiam Marek

0
  • #4 25 Sty 2011 21:42
    mauri_b

Jakoś nie mogę znaleźć żadnej dokumentacji dot. tego kotła, tak jakby nie był w polskiej dystrybucji. Gdzie zamieściłeś tą dokumentację?

0
  • #6 26 Sty 2011 07:59
    mauri_b

No widzisz, podałeś złą/niepełną nazwę kotła. To Super Kompakt 24 Si. Termostat bojlera podłącza się pod wejście T.B. na listwie ME rys. 2.9 (obok T.A. - termotatu pokojowego). Zwarcie tego złącza powoduje przełączenie się kotła na pracę c.w.u. Powodzenia.

0
  • #7 26 Sty 2011 18:27
    Piotr77777

czy ja dobrze zrozumiałem ze chcesz z kotła z przepływowym podgrzewaniem CWU zrobić kocioł z zasobnikiem?
    Podpięcie termostatu jest najmniejszym problemem, podejrzewam ze większym będzie podpięcie zbiornika do instalacji.

PS. Niektóre kotły Beretty mają opcje podpięcia sondy NTC do zbiornika, ale nie w tym przypadku.

0
  • #8 26 Sty 2011 19:01
    Mareksp9bqj
    Poziom 12  

Witam!

Dziękuję mauri_b za podpowiedź, wcześniej nie doszukałem się tego na schemacie.
    Piotrze77777 ze schematu instalacji zamieszczonego we wzmiankowanej już instrukcji na str. 2.6 pokazano współpracę tego kotła z zasobnikiem CWU.
    Odezwę się jak to uruchomię. Jak na razie mam problem, zamówiłem jakiś czas temu w serwisie uszczelki i dostałem nie takie a dłuższa choroba uniemożliwiła mi prace przy instalacji.
    Dziękuję za pomoc i pozdrawiam,

Marek

0
  Szukaj w 5mln produktów