Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beretta 24, Sonda NTC a Czujnik NTC

24 Sty 2011 09:27 6154 7
 • Poziom 13  
  Witam!

  W moje pytanie zadane w temacie Sonda NTC a czujnie NTC :

  Podepnę się pod ten temat bo moje pytanie dotyczy tez 24Si i zasobnika CWU.
  Od kilku lat używamy Beretty 24Si do ogrzewania mieszkania córki i Jej rodziny, kocioł pracuje z prostym pokojowym regulatorem temperatury (tak zalecił serwisant uruchamiający kocioł), kocioł do tej pory spisuje się dobrze.
  Kocioł zamontowany w piwnicy, zasobnik CWU zamontowałem pod nim.

  Do tej pory cały dom w szczytach 6 dorosłych i czworo wnucząt korzysta z CWU z naszego gazowego objętościowego podgrzewacza.
  Ponieważ są kłopoty z rozliczaniem jak i z ilością CWU postanowiłem rozdzielić zasilania obu mieszkań co pociąga za sobą konieczność zastosowania zasobnika CWU do kotła 24Si.
  Udało mi się kupić dość tanio używany lecz w b.dobrym stanie zasobnik SDP-100 f-my Saunier Duval, co do układu i pojemności jest identyczny do stosowanych w oryginalnych zastawach.
  Mam w związku z tym pytanie jak wykorzystać(włączyć) zamontowany w zasobniku nastawny termostat do układu sterowania kotła. Ze schematów zawartego w instrukcji kotła Beretta wynika, że w kotle zastosowano tylko czujnik NTC a w zasobnik nie jest montowany żaden czujnik temperatury.
  O ile się nie mylę montowany jest gdzieś obiegu CWU wewnątrz pieca, czy jest on standardowo zamontowany w tym kotle czy trzeba dokupic?


  W odpisał hydro-man ale odpowiedź została skasowana z tematu!?
  Jego odpowiedź:

  Witam
  skoro kupiłeś zasobnik z termoregulatorem to nic więcej nie kombinuj chyba, że masz troszeczkę zacięcia to możesz kupić czujnik NTC (ok 45 zł) przylgowy (pospolicie zwany pchełką) na 105 st.C i przywrzyj go na wężownicy grzewczej kociołka podłączając w szeregu z termostatem zasobnika i w odpowiednie wtyki w sterowniku kotła.


  W związku z powyższym mam pytanie do kolegi hydro-man i innych; dlaczego 105C skoro woda ma być grzana do max 60C a może lepiej byłoby taki czujnik zamontować ale na 60C w miejsce termostatu w zasobniku?
  Sprawa dla mnie dość pilna więc proszę o podpowiedzi szczególnie tych, którzy znają ten typ kotła.

  pozdrawiam Marek

  [/code]
 • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Jsli masz zaobnik z termostatem, to ten termostat podłączasz w odpowiednie złącze w kotle i po sprawie. Oczywiście, jeśli ten kocioł obsługuje zasobnik (czyli ma zawór 3 drogowy i odpowidnie wyjścia hydrauliczne). Podaj konkretnie model kotła.
 • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
 • Poziom 13  
  Cześć mauri_b!
  Dziękuję za chęć pomocy, typ kotła podany w tekście, to Beretta 24Si.
  Jego dokumentację zamieściłem w instrukcjach. Ze schematu wynika tylko możliwość podłączenia czujnika NTC, który jest zamontowany jest wewnątrz kotła.


  pozdrawiam Marek
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Jakoś nie mogę znaleźć żadnej dokumentacji dot. tego kotła, tak jakby nie był w polskiej dystrybucji. Gdzie zamieściłeś tą dokumentację?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  No widzisz, podałeś złą/niepełną nazwę kotła. To Super Kompakt 24 Si. Termostat bojlera podłącza się pod wejście T.B. na listwie ME rys. 2.9 (obok T.A. - termotatu pokojowego). Zwarcie tego złącza powoduje przełączenie się kotła na pracę c.w.u. Powodzenia.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  czy ja dobrze zrozumiałem ze chcesz z kotła z przepływowym podgrzewaniem CWU zrobić kocioł z zasobnikiem?
  Podpięcie termostatu jest najmniejszym problemem, podejrzewam ze większym będzie podpięcie zbiornika do instalacji.

  PS. Niektóre kotły Beretty mają opcje podpięcia sondy NTC do zbiornika, ale nie w tym przypadku.
 • Poziom 13  
  Witam!

  Dziękuję mauri_b za podpowiedź, wcześniej nie doszukałem się tego na schemacie.
  Piotrze77777 ze schematu instalacji zamieszczonego we wzmiankowanej już instrukcji na str. 2.6 pokazano współpracę tego kotła z zasobnikiem CWU.
  Odezwę się jak to uruchomię. Jak na razie mam problem, zamówiłem jakiś czas temu w serwisie uszczelki i dostałem nie takie a dłuższa choroba uniemożliwiła mi prace przy instalacji.
  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam,

  Marek