Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel PAT 86Sonel PAT 86
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Od ilu kW kotłownia musi być pod nadzorem?

wnoto 25 Gru 2012 22:16 73784 73
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Sonel PAT 86Sonel PAT 86
    janek1815
    Poziom 38  
    Do ogrzewania budynku gospodarczego. Teraz jeszcze dokumenty palacza są potrzebne. Nasze prawo jest tak nie spójne że uważam już producent powinien informować w momencie zakupu że jest wymagany UDT aż jutro znajdę dokumenty czy jest jakakolwiek wzmianka na ten temat w instrukcji.
    Jeszcze nie uruchomiony prawdopodobnie nastąpi to w piątek.
    Od ilu kW kotłownia musi być pod nadzorem?
    Zioło0909
    Poziom 9  
    Walker29 napisał:
    UDT decyduje jak często muszą kotłownie oglądać i pobierać haracz(raz lub dwa razy w roku).
    Co do przeglądów: to nie oni robią, ale mają prawo wymagać aktualnych papierów kominiarskich i dokumentów z opieki na d kotłownią.

Czy orientujecie się jakiego rzędu są to pieniądze za kotłownie?
    Kot-huncwot
    Poziom 21  
    Witam.

Poczytałem trochę, to i się podzielę poczytanym :-)

Po pierwsze Dz.U. 112, poz. 1321 z 2000 roku, Ustawa o dozorze technicznym, wyciągnąłem z ISAP, text jednolity.

Art. 5.
    1. Dozorowi technicznemu podlegają urządzenia techniczne w toku ich projektowania,
    wytwarzania, w tym wytwarzania materiałów i elementów, naprawy i
    modernizacji, obrotu oraz eksploatacji.
    2. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje urządzeń technicznych
    podlegających dozorowi technicznemu, z wyłączeniem urządzeń technicznych
    w elektrowniach jądrowych, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia
    bezpiecznego funkcjonowania tych urządzeń.

IMO bardzo istotny zapis, gdyż wyklucza tworzenie przez UDT prawa powielaczowego, albowiem powiedziane, że to Rada Ministrów określi, a nie kto inny.

No to czytam dalej
    Dz.U. Nr. 120, poz.1021 z 2002 roku, Rozp. RM w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu.

I tam stoi jak byk:

c) kotΠy cieczowe o pojemnoÊci wi´kszej ni˝ 2 dm3,
    przeznaczone do podgrzewania cieczy bez zmiany
    jej stanu skupienia z u˝yciem ciepΠa uzyskiwanego
    z paliwa w wyniku reakcji egzotermicznej
    lub z energii elektrycznej, z wyjàtkiem kot-
    Πów cieczowych w instalacjach systemu otwartego

Zwracam uwagę na zapis kotły cieczowe - dotyczy producenta, a nie firmy wykonawczej czy serwisowej, chyba że ktoś montuje kocioł własnej roboty. I zwracam uwagę na wyłączenie.

Poszukam jeszcze, ale ja nigdzie nie znajduję nakazu zgłoszenia do UDT kotłowni po wykonaniu.

Koncentrowałem się na kotłach wodnych. Wykaz urządzeń podlegających UDT ma nowelę ( D.U. Nr 28, poz. 240 z 2003 roku, ale tam o kotłach nic nie ma.
  • Sonel PAT 86Sonel PAT 86
    Zioło0909
    Poziom 9  
    Witam.
    Dzwoniłem do urzędu UDT i dowiedziałem się od inspektora że urządzenia które ja montuję nie podlegają zgłoszeniu ponieważ nie są to urządzenia ciśnieniowe, tak więc nagrzewnice gazowe gdzie nie ma żadnych kotłów ciśnieniowych nie podlegają zgłoszeniu.
    Natomiast Pan inspektor poinformował mnie że zgłoszeniu podlegają urządzenia ciśnieniowe od 70kw.
    Dodał jeszcze że jak ktoś nie jest pewny swoich urządzeń może zawsze zaprosić inspektora na wizję i inspektor stwierdzi na miejscu czy te urządzenia podlegają czy UDT czy nie koszt takiej wizyty około 200-300 PLN, zostawi raport na piśmie i możemy spać spokojnie.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    saskia
    Poziom 38  
    Piece nadmuchowe to oddzielny rozdzial, bo i nawet kwalifikacje do montazu takowych sa oddzielne.
    Zioło0909
    Poziom 9  
    Walker29 napisał:
    Panie kolego. Wszystko się zgadza jak Pan widzi. Mnie tylko jesdno zastanawia. Nie odróżnia Pan nagrzewnicy gazowej od pieca nadmuchowego - jeśli wykonuje Pan instalacje warto się najpierw z tym zaznajomić.

Pozdrawiam

Zawsze znajdzie się ktoś to będzie udawał mądrego i posługiwał się nazwą z podręcznika, zajmuję się montażem tych urządzeń kilka lat, generalnie są to urządzenia przeznaczone do domków jednorodzinnych, w dużym obiekcie montujemy je kaskadowo pierwszy raz. Instalatorzy których znam nazywają te urządzenia różnie dlatego napisałem jak napisałem, poza tym w poprzednim poście podałem link do takiego urządzenia, jak by się komuś chciało zajrzeć to by wiedział o czym piszę.

A tak ap ropo skoro wie Pan tak dużo na temat tych urządzeń to proszę się podzielić wiedzą na temat poprawnego odprowadzenia spalin z takich urządzeń.(jakiego materiału należy użyć)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Zioło0909
    Poziom 9  
    Walker29 napisał:
    Ja nie udaję mądrego. Właśnie zajrzałem w ten link i widzę piec nadmuchowy a nie nagrzewnicę, a to robi różnicę. Przecież to nie są nazwy książkowe. Należy rozróżniać samochód osobowy od ciągnika siodłowego.

A jak bym napisał że montuję Kondensacyjny podgrzewacz powietrza to co by Pan napisał?
    Nadal nie dostałem odpowiedzi na temat spalin!
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Kot-huncwot
    Poziom 21  
    Witam.

Zioło0909 napisał:
    Natomiast Pan inspektor poinformował mnie że zgłoszeniu podlegają urządzenia ciśnieniowe od 70kw.

Chłopaki - lejcie mnie w pysk, bom głupi.

W jaki sposób urządzenia CIŚNIENIOWE kwalifikuje się poprzez KILOWAT, czyli jednostkę mocy ?

Natomiast jest Rozp.Rady Min. ....... w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń ciśnieniowych.
    Dz.U.nr. 135, poz 1269 z 2003 roku. i warto poczytać. Tam jest m inn. o kotłach wodnych z osprzętem.
    William Bonawentura
    Poziom 32  
    Walker29 napisał:
    P.s. nie widziałem jeszcze pieca nadmuchowego w domku jednorodzinnym. (Widocznie mało jeszcze widziałem).

Ja widziałem. Dom z lat 80tych ubiegłego wieku, kryzys, kompletny brak możliwości kupna rur i grzejników. Piec ceglany, rozprowadzenie powietrza grawitacyjnie kanałami.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Kot-huncwot
    Poziom 21  
    Witam.

Granica dozoru to 70 kW. Sprawę przesądza Dz.U.nr. 135, poz 1269 z 2003 roku, Załącznik do rozporządzenia , wiersz 30, 31, 32. Uff....
    Zioło0909
    Poziom 9  
    Kot-huncwot napisał:
    Witam.

Granica dozoru to 70 kW. Sprawę przesądza Dz.U.nr. 135, poz 1269 z 2003 roku, Załącznik do rozporządzenia , wiersz 30, 31, 32. Uff....

Generalnie to miałem na myśli.

Jeżeli chodzi o piece nadmuchowe gazowe to instalujemy ich coraz więcej w domkach jednorodzinnych (Tam gdzie nie ma gazu ziemnego można przezbroić na propan) kanały są zbudowane z pianki poliuretanowej. Te rozwiązania przyszły do nas z USA i jest coraz większe zainteresowanie.
    w większych obiektach typu galerie jakieś hale produkcyjne itp. robi się normalnie w SPIRO z izolacją.

Natomiast jeżeli chodzi o spaliny to bywa rożnie generalnie producent przewiduję odprowadzenie spalin w rurach PVC ale u nas rzadko przy odbiorach chcieli to akceptować więc robimy w rurach z kwasówki.[/img]
    Kot-huncwot
    Poziom 21  
    Witam.

Koniecznie przeczytaj Dz.U.nr. 135, poz 1269 z 2003 roku, Załącznik do rozporządzenia , wiersz 30, 31, 32.

Tam nie mówi się o kotłowni, tylko o kotle. Zatem kotłownia z dwoma kotłami po 69 kW nie jest dozorowa, czyli jest poddozorowa w terminologii UDT. Poddozorowa , czyli poniżej ( pod poziomem wymagań ) dozoru.
    pawele_o2
    Poziom 1  
    janek1815 napisał:
    Rozumiem że jak mam piec na eko-groszek u siebie 85kW to powinienem mieć UDT?

Kocioł podlega pod UDT w przypadku gdy jego ciśnienie PD>0,5bar, wiec jeśli Twój kociołek na ekogroszek pracuje w systemie otwartym to nie podlega pod UDT
    Konik86
    Poziom 9  
    Witam Panów.
    Ponieważ tak się zdażyło, że pracuję w UDT to jestem w stanie odpowiedzieć na większość waszych pytań bez potrzeby wchodzenia na drogę formalną.

Proszę się Panowie nie krępowac i pytać. :) pozdrawiam

Dodano po 4 [minuty]:

Kot-huncwot napisał:
    Witam.

Koniecznie przeczytaj Dz.U.nr. 135, poz 1269 z 2003 roku, Załącznik do rozporządzenia , wiersz 30, 31, 32.

Tam nie mówi się o kotłowni, tylko o kotle. Zatem kotłownia z dwoma kotłami po 69 kW nie jest dozorowa, czyli jest poddozorowa w terminologii UDT. Poddozorowa , czyli poniżej ( pod poziomem wymagań ) dozoru.

Nie istnieje taka terminologia jak poddozorowa czy nie poddozorowa.

Urządzenie może podlega pod dozór techniczny lub pod niego nie podlegać.

Dodam tylko, że są trzy formy dozoru technicznego: pełen, uproszczony i ograniczony.
    jkowalik1
    Poziom 9  
    konik 86

jak napisałeś pracujesz w UDT.
    Odpowiedz mi na następujące pytanie.
    Mam kocioł olejowy w firmie 150kw i chcę wymienić a właściwie firma zaproponowała mi wymianę palnika olejowego na palnik pelletowy.
    Można czy nie można? Czy są jakieś z tym związane procedury?
    Oczywiście układ jest zamknięty.
    Konik86
    Poziom 9  
    Wymiana palnika z olejowego na pelet jest gruntową modernizacją kotła. Idąc w kierunku ułatwiania życia modernizującym i eksploatującym stworzyliśmy specjalna procedurę wg. której można przeprowadzać takie operacje.

A więc abyś miał pewność czy firma się zna na tym co robi i aby wszystko z punktu formalnego wyglądało poprawnie to firma modernizująca powinna posiadać uprawnienie UDT do modernizacji w powyższym zakresie - (czyli dokladnie do wymiany palnika z olejowego/gazowego na peletowy) i dokładnie do tej rodziny kotłów.

Wymiana taka w świetle przepisów balansuje na granicy modernizacji i wytworzenia nowego urządzenia.
    Np. Palenisko nadciśnieniowe - zamienia się w podciśnieniowe.
    Zmiana paliwa - podowuje zmiane obciążenia poszczególnych powierzchni ogrzewalnych w kolte.
    Paliwo biomasowe - zawiera znaczne ilości popiołu a więc znacznie zwiększa się zjawisko erozji.
    Etc.

Reasumując - jak najbardziej można ale tylko jeżeli firma modernizująca ma uprawnienie UDT do modernizacji (i bardzo ważne w wymienionym zakresie).
    Pozdrawiam
    jkowalik1
    Poziom 9  
    konik 81

możesz więcej coś napisać na temat uprawnień jaka jest ścieżka uzyskania takich uprawnień.
    Właśnie rozmawiałem z firma która robi takie przeróbki i mówią, że to jest wymysł.
    Ze nie ma żadnego przepisu, który by nakładał obowiązek na firmę wymieniająca palnik ( palnik pelletowy dopuszczony do obrotu z wszystkimi certyfikatami) posiadanie dodatkowych uprawnień. Mówią, że nie ma tu żadnej ingerencji w urządzenie jakim jest piec.
    Konik86
    Poziom 9  
    Ścieżka.

Wymiana palnika na palnik, który jest określony w instrukcji eksploatacji kotła lub tabeli doboru palników opracowanej przez wytwórcę kotła wymaga przesłania do oddziału UDT wniosku z informacją o zamiarze wymiany palnika oraz o przeprowadzenie badań doraźnych eksploatacyjnych kotła – zgodnie z § 23.1 pkt 3, 8 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 9 lipca 2003 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń ciśnieniowych (Dz. U. Nr 135, poz. 1269). Do wniosku należy dołączyć opis palnika i dokumenty dotyczące palnika wynikające ze znakowania CE wystawione przez jego wytwórcę.

Wymiana palnika na palnik, który nie jest określony w instrukcji eksploatacji kotła i w tabeli doboru palników jest traktowana jako modernizacja. Powyższa modernizacja powinna być uzgodniona z UDT po przesłaniu do oddziału wniosku zawierającego opis modernizacji, wskazanie firmy wykonującej modernizację, metody i zakres badań kotła z określeniem kryteriów akceptacji. Do wniosku powinna być dołączona dokumentacja zawierająca:

tak więc :

1. Przedsiębiorca, który chce dokonywać ww. wymiany palników powinien uzyskać uprawnienia do modernizacji kotłów w zakresie wymiany palników na palniki pelletowe w oddziale UDT. Uprawnienie powinno dotyczyć konkretnego typu palników z przeznaczeniem do stosowania w konkretnym typie kotła lub typoszeregu kotłów

2. Przedsiębiorca ubiegający się o uprawnienie powinien złożyć w oddziale UDT wniosek z załączonymi dokumentację zawierającą w szczególności następujące elementy:
    a) Wykaz wybranych przez modernizującego dokumentów odniesienia,
    b) Opis doboru palnika do danego typu lub typoszeregu kotłów,
    c) Dokumentację automatyki, która powinna zawierać:
    • Opis techniczny z podstawowymi danymi technicznymi typu palnika oraz typu lub typoszeregu kotłów do jakich jest przeznaczony,
    • Opis prób funkcjonalnych kotła z palnikiem pelletowym, które należy dodatkowo przeprowadzić po wykonaniu modernizacji,
    • Wzór tabliczki fabrycznej palnika,
    • Wykaz zastosowanych dla palnika wymagań odniesienia,
    • Wykaz urządzeń zabezpieczających paleniska łącznie z nowym sterownikiem oraz odpowiednimi poświadczeniami lub certyfikatami od ich wytwórców,
    • Schemat logiczny lub algorytm działania automatyki zabezpieczającej kotła z palnikiem,
    • Schemat elektryczny automatyki lub schematy obwodowe.
    Dokumentacja może być wcześniej uzgodniona w CLDT, lub może być uzgodniona w ramach procesu uprawniania przez inspektora posiadającego odpowiednie kwalifikacje, zatrudnionego w oddziale UDT. Z uzgodnienia dokumentacji automatyki należy sporządzić sprawozdanie zgodnie z odpowiednią procedurą.
    d) Instrukcję eksploatacji palnika (Dokumentację Techniczno Ruchową), która powinna być opracowana w formie identyfikowalnego dokumentu z wykazem elementów składowych np. w formie spisu treści, określającą wymagania dotyczące obsługi, instalowania, działania i konserwacji palnika, zawierającą w szczególności:
    • ogólny opis budowy palnika i zasady jego działania z wykazem części składowych palnika,
    • minimalne wymiary komory spalania (objętość, długość, średnica) z uwzględnieniem kierunku płomienia i umiejscowienia palnika,
    • opis sposobu przyłączenia palnika do kotła i sposobu uszczelnienia tego przyłącza, w szczególności dane dotyczące wymiarów otworu w kotle, który jest wymagany do zainstalowania palnika,
    • maksymalną wyjściową moc cieplną palnika,
    • zestawienie urządzeń sterujących i zabezpieczających palnik wraz z opisem ich działania,
    • zakres wymaganych ciśnień w komorze spalania,
    • wymagania dla komina,
    • informację o gatunkach paliwa, do spalania których palnik jest przeznaczony, opis zasilania i napełniania palnika w paliwo oraz informacje dotyczące zapalania i wygaszania palnika oraz usuwania popiołu z kotła,
    • opis układu sterującego, ustawień i regulacji, które może wykonać serwis lub obsługujący,
    • okresy przeglądów i konserwacji oraz ich zakres,
    • program określający kolejne czynności instalatora w trakcie instalacji palnika,
    • informacje dotyczące przekazania kotła z palnikiem do eksploatacji.
    Instrukcję eksploatacji palnika należy sprawdzić w ramach procesu uprawniania modernizującego i przywołać w warunkach uprawnienia.
    e) Zgodę wytwórcy kotła na zastosowanie palnika na pellet, dotyczącą:
    • Obciążeń cieplnych kotła po zastosowaniu nowego palnika,
    • Wpływu popiołu na ścianki kotła,
    • Sposobu i częstotliwości usuwania popiołu z kotła,
    • Wpływu temperatury spalin na przewód odprowadzający spaliny,
    • Wpływu zmiany palnika na prawidłowość ciągu kominowego,
    • Pomiarów emisji gazów spalinowych (CO, CO2 lub O2),
    • Pomiarów temperatury spalin.
    Powyższa zgoda może być zastąpiona ekspertyzą techniczną, którą we ramach procesu uprawniania należy wykonać na „elemencie próbnym”. Ekspertyza powinna obejmować wszystkie zagadnienia wymienione w ww. zgodzie.

Ekspertyza techniczna powinna obejmować:
    • Obciążeń cieplnych kotła po zastosowaniu nowego palnika,
    • Wpływu popiołu na ścianki kotła,
    • Sposobu i częstotliwości usuwania popiołu z kotła,
    • Wpływu temperatury spalin na przewód odprowadzający spaliny,
    • Wpływu zmiany palnika na prawidłowość ciągu kominowego.

Jeżeli ww. przez Ciebie firma zmodernizuje Ci kocioł bez żadnych papierów od UDT to masz pewność że zostanie Ci cofnięta decyzja o pozwoleniu na eksploatację.

Argumenty techniczne, które wpłynęły na taką a nie inną decyzję UDT w tej sprawie przedstawiłem w poprzednim poście. Oczywiście analiza jest nieco dłuższa. Jeżeli chcesz coś drogą oficjalną to poproszę o wystosowanie pisma do najbliższego oddziału UDT. :)

Oczywiście można się czepiać że jest surowo i dużo zachodu ale jak sobie uzmysłowisz że w piwnicy/zakładzie/kotłowni masz bombę zwaną kotłem to podejdziesz do sprawy z należytym dystansem.
    jkowalik1
    Poziom 9  
    konik 86

no to informacja katastrofalna.
    Nie zrobimy tego wcale a miało być ekologicznie i tanio.
    Z tego co się orientuję to nikt z firm oferujących taki montaż, modernizację nie ma takich uprawnień. Przyczyna jest prosta a mianowicie kotły olejowe są w 99% renomowanych firm światowych. Zatem żadna firma nie będzie się bawiła i wiązała z " Panem instalatorem" co chce parę groszy zarobić. Po co w takim razie produkuje się takie palniki? Bo jak się domyślam modernizacja kotła węglowego z punktu ekonomicznego nie ma sensu.
    Nasuwa mi się kolejne pytanie. Mam gruntowne wykształcenie techniczne.
    Czy cała ta procedura nie jest aby zbyt rygorystyczna i mocno przeciągnięta?
    Firma instalacyjna jest na rynku od lat i zakładam, że wie co robi bo robili u mnie cała kotłownie olejową 150kW,z rozprowadzeniem wszystkich instalacji.
    Oglądałem dwie podobne modernizacje, które były wykonane 2 lata temu i właściciele są bardzo zadowoleni. Koszty mają o połowę niższe i wszystko pracuje bez zarzutu.
    Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji ?
    Konik86
    Poziom 9  
    Nie jest tak źle. Jest już na rynku kilka firm uprawnionych - z racji stanowiska nie mogę podawać ich nazw aby nie posądzono mnie o reklamę.

Ścieżka, którą podałem właśnie dotyczy momentu gdy - firma nie pozwala drogą oficjalną montować palników peletowych w ich kotłach a więc jest ukłonem w stronę ekonomii.

Generalna zasada jest taka, że dobiera się palniki do kotłów wg. klucza producenta - tak zwanej tabeli doboru palników. Jeżeli wszystko jest zgodnie z badaniami producenta to wszystko jest w porządku.

W tym wypadku ingerencja w kocioł jest ogromna:

1. Zmiana gazodynamiki kotła;
    2. Zmiana obciążeń komory paleniskowej;
    3. Zmiana charakterystyki paliwa;
    4. Zwiększenie erozji powierzchni ogrzewalnych;
    5. Znacznie zwiększone ryzyko wybuchu i chorób biologicznych - biomasa.
    6. Zmiana charakteru spalania z nadciśnienia na podciśnienie. (żaden z kotłów nie był liczony na dodatkowe naprężenia wynikające z podcisnienia w komorze paleniskowej);

Jak widzimy zysk jest ale ryzyko awarii wzrasta znacznie.

W tym wypadku aby udowodnić iż palnik ten nie spowoduje eksplozji lub uszkodzenia/zniszcznia kotła lub zapłonu - bardzo wybuchowej biomasy w kotłowni - należy przeprowadzić szczegółowe badania. Z tym że badania przeprowadza się raz i dostaje się pozwolenie automatycznie pozwolenie na modernizację tego typoszerego kotłów w całej PL.

Palniki peletowe dedykowane są dla kotłów peletowych specjalnie zaprojektowanych i tworzonych z myślą o spalaniu biomasy.

Przepisy są ostre ze względu na fakt wysokiego niebezpieczeństwa spalania biomasy w kotłach do tego nie przygotowanych. 150 kw to nie są żarty - kilka razy w roku mam przyjemność oglądania firm których kocioł uległ awarii i w skutek wybuchu przeleciał przez ścianę kotłowni i wpadł do hali produkcyjnej - widok niezapomniany.

Jeżeli firma jest na rynku od lat to może zgosić się do UDT - przejść procedurę uprawniającą - (już są uprawnieni w zakresie modernizacji i montarzu kotłów olejowych i gazowych) - dla takich firm to nic nowego :).
    jkowalik1
    Poziom 9  
    w którym UDT pracujesz?

Dodano po 25 [minuty]:

osobiście nie widzę zagrożenia wybuchowego , które może być spowodowane wymiana palnika z olejowego na pelletowy.
    Jeden i drugi są palnikami wentylatorowymi. Jedyna różnica jaka jest to pewna bezwładność palników pelletowych, jednak jest ona niewielka i nie spowoduje przyrostu temperatury. Napisałem to zdanie ponieważ jedyne zagrożenie jakie widzę to układ zamknięty i krótkotrwały, nagły wzrost temperatury w kotle.
    Jednak aby się tak stało musiałoby dojść do zatrzymania pompy obiegowej CO i/lub CWU ( grzanie wody użytkowej w lecie). W takim wypadku kocioł osiągnie zadaną temperaturę i automatyka wyłączy palnik ( zarówno olejowy jak i pelletowy).
    Olejowy wyłączy się natychmiast, pelletowy będzie wytracał energię zgromadzoną na ruszcie w pozostającym paliwie. Jednak palniki pelletowe podają paliwo w określonych porcjach co w przypadku zaistniałej sytuacji w palenisku będzie niewielka ilość. W moim przypadku palnik 150kW spalałby około 30kg/h pelletu, przy maksymalnej mocy. Czyli 0,5kg/minutę ( nastawy są rózne ale dla prostego liczenia tak podaję)
    Zakładając że w palniku zostanie w danym momencie powiedzmy 2kg pelletu i nastąpi awaria pomp, automatyka wyłączy podawanie paliwa, to nie ma możliwości aby wzrosła temperatura do ponad 110 stopni.
    Wspomnę jeszcze, że mamy STB.
    Czy to jest poprawna analiza?
    Kot-huncwot
    Poziom 21  
    Witam

Konik86 napisał:
    Nie istnieje taka terminologia jak poddozorowa czy nie poddozorowa.

Ja pisałem o dozorowej i poddozorowej.
    Istotnie to nie terminologia, tylko żargon. Natomiast bardzo szeroko rozpowszechniony, w tym w pismach oficjalnych.

Konik86 napisał:
    Urządzenie może podlega pod dozór techniczny lub pod niego nie
    podlegać.

To właśnie miałem na myśli.
    Konik86
    Poziom 9  
    Pozwolę sobie nie odpowiedzieć w, którym UDT jednak mozna powiedzieć że mam trochę wpływu na linię interpretacyjną przepisów UDT.

1. Mówisz jedynie o palnikach, których konstrukcja jest najbardziej rozpowszechniona - przepisy muszą odnosić się do wszystkich konstrukcji jednoznacznie - (nie wszystkie konstrukcje palników peletowych są nadmuchowymi i nie wszystkie działają z nadciśnieniem w komorze paleniskowej).
    2. Bezwładność jeżeli chodzi o te palniki nie jest zwykle problemem - tak jak napisałeś ze względu na fakt, iż wartość opałowa paliwa jest niewielka i jego nagromadzenie w razie awarii również niewielkie. Tzn. zagrożenie od nadmiernego wzrostu ciśnienia i(lub) temperatury nie jest większe od palników olejowych i gazowych.
    3. Problemem za to może być (i jest) cofnięcie się płomienia i co za tym idzie pożar i eksplozja instalacji podawania paliwa.(część paleniska)
    4. Spalanie nieprawidłowej mieszani biomasowej - doprowadzi do korozji wysokotemperaturowej i awarii. (a więc mieszanka musi być odpowiednio dobrana i reżim przestrzegany)
    5. Zmiana gazodynamiki paleniska - pelety przy tej samej mocy cieplnej wydzielą znacznie więcej spalin co - w niewiadomo jakim stopniu wpłynie na powierzchnie ogrzewalne. - i tutaj potrzebna jest ekspertyza strony niezależnej w jakim stopniu.
    Producent kotła nie bez powodu nie przewidział i nie bierze odpowiedzialnosci za montowanie palników nie sprawdzanych i testowanych przez niego.

Wszelkie badania jakie musi wykonać firma modernizująca mają na celu udowodnienie że to co zrobili jest wykonane poprawnie, nie zniszczy kotła i nie zabije obsługi.

Co do zwiększonej wybuchowości biomasy - mamy całkiem sporo przykładów z energetyki wielkoskalowej (Siekierki, Turów) . Wszystkie układy zasilania biomasą - ze względu na pylenie oraz łatwość tworzenia mieszanek wybuchowych (oraz obniżoną temp. zapłonu) - szczególnie z wilgotną biomasą muszą być wykonane w technologii EX. Samo już składowanie biomasy wiąże się ze sporym ryzykiem. (odgazowanie pracującego złoża biomasowego).

W swojej praktyce spotkałem się z wykonaniem klap odcinających na przewodzie zasilającym biomasy - które nie były wykonane "w technologii przeciwpożarowej".

Dodano po 6 [minuty]:

A co do kolegi kota :) to oczywiście żargon żargonem - ale poruszamy się w w zakresie zapisów ustawy o dozorze technicznym - i mam tylko wewnętrzną nadzieję, iż tego typu oficjalna korespondencja nie wychodzi spod pióra inspektorów UDT.

W żargonie Inspektorów - poddozorowa - oznacza dokładnie, że urządzenie podlega pod dozór techninczy. Nie poddozorowa - nie podlega pod dozór techniczny.

Z określanimi poddozorowa i dozorowa - się w mojej praktyce po prostu nie spotkałem.
    Pozdrawiam.
    jkowalik1
    Poziom 9  
    Konik86

może na priv pogadamy?
    saskia
    Poziom 38  
    jkowalik1 napisał:
    konik 81

możesz więcej coś napisać na temat uprawnień jaka jest ścieżka uzyskania takich uprawnień.
    Właśnie rozmawiałem z firma która robi takie przeróbki i mówią, że to jest wymysł.
    Ze nie ma żadnego przepisu, który by nakładał obowiązek na firmę wymieniająca palnik ( palnik pelletowy dopuszczony do obrotu z wszystkimi certyfikatami) posiadanie dodatkowych uprawnień. Mówią, że nie ma tu żadnej ingerencji w urządzenie jakim jest piec.

Jest duza ingerencja, jesli zmienia sie uzytkowanie korpusu kotla, z jednego typu, lub rodzaju na inny.
    Jesli masz kociol niskocisnieniowy i chcesz go uzyc jako parowy (wysokocisnieniowy) to jest to istotna zmiana.
    Podobnie ma sie zmiana paliwa, lub procesu spalania.
    Wedlug tych zmian, korpus kotla powinien odpowiadac wymaganiom nowego jego przeznaczenia, a to sie wiaze z atestami itp. badaniami potwierdzajacymi jego bezpieczenstwo w zmienionych warunkach pracy.