Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Starter do układu impuls po czasie lub generator prost.gasn.

24 Sty 2011 12:22 1534 2
  • Poziom 43  
    Mam problem z układem, potrzebuję zastartować układ z opóźnieniem. Po podpięciu zasilania 5V do głównej płytki, potrzebuje automatycznie zainicjować start z przycisku - pojedynczym kliknięciem.

Układ powinien zastartować po około max 1s impulsem nawet krótkiej długości.

Powinno działać tak po pojawieniu się 5V układ powinien poczekać 1s następnie wygenerować impuls i wyłączyć się, aż do następnego zastartowania/wył zasilania.Obciążenie będzie niewielkie kilka mA.

Zależy mi na wielkości i prostocie. Im mniejsze tym lepsze. Mogą być gotowe moduły automatyki - byle tanie.

Myślałem o zastosowaniu dwóch generatorów jeden o czasie powiedzmy 1s załączający a drugi 2s wyłączający - i połączony z tym pierwszym przez jakiś tranzystor.
  • Relpol przekaźniki
  • Admin grupy audio
    Myślę, że wystarczy dowolny przerzutnik monostabilny. Włączasz zasilanie, i automatycznie podajesz impuls wyzwalający. Przerzutnik wystawia stan wysoki na czas ustalony przez obwód RC. Wystarczy ten impuls zanegować i będziesz miał przez 1s stan niski, a po upływie 1s stan wysoki załączający jakieś urządzenie. Zainteresuj się np. 74121, ten układ od razu ma wyjście zanegowane i pozwala na bramkowanie impulsów wyzwalających.

http://www.polu.pl/wat/Podstawy%20Techniki%20Komputerowej/t6.pdf
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 43  
    Wybrałem rozwiązanie w układzie maksymalnej prostoty - bo też powinno działać tak jak myślę w moim układzie. Układ kondensator + dioda + rezystor + tranzystor + przekaźnik - czyli opóźniacz załączenia - wpięty pod styk NC i podający przez czas po załączeniu impuls z generatora np na UCY 7404 na wyjście, gdy kondensator się naładuje tranzystor odpali przekaźnik. Można by to też zrobić na dwóch przekaźnikach - układ mniej więcej jak przerywacz w samochodzie wyłączający się automatycznie po jakimś czasie.