Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Syncmaster 210T zasilacz potrzebuje "wspomagania"

Andrzej_z_Wolki 24 Sty 2011 12:51 1008 8
  • #1 24 Sty 2011 12:51
    Andrzej_z_Wolki
    Poziom 11  

Witam,
    po podłączeniu zasilacza w monitorze zapala się i od razu gaśnie led "PC" .
    Na wyjściu zasilacza napięcie wtedy spada z 14 do 5V.
    Podanie na chwilę 12V z zewnętrznego źródła powoduje normalną pracę monitora .
    Można przełączać w stan czuwania i włączać przyciskiem przy monitorze do woli i nic się nie dzieje. Dopiero całkowite wyłączenie zasilacza z sieci i próba ponownego włączenia powoduje znowu ten sam problem .
    Nie próbowałem niczego jeszcze wymieniać (być może elektrolity ) jedyne co zrobiłem to poprawiłem wszystkie luty w zasilaczu z widocznym brakiem połączenia (ruszające się końcówki niektórych elementów )
    Nie spotkałem się jeszcze z takim przypadkiem .
    Ciekaw jestem czy ktoś miał już do czynienia z takim efektem i jaka była jego przyczyna

Pozdrawiam !

• #2 24 Sty 2011 13:31
    Jakant
    Poziom 35  

Jeżeli przeglądałeś zasilacz to nie rzuciły Ci się w oczy napęczniałe elektrolity? Zacznij od ich wymiany, ponieważ źle odfiltrowane napięcie może mieć spadki pod obciążeniem, a także niska pojemność może powodować podobne do Twoich objawy.

• #4 24 Sty 2011 18:58
    Jakant
    Poziom 35  

Co nazywasz stroną niską i wysoką. Nie ma takiego pojęcia. Jest strona pierwotna i wtórna przetwornicy.

• #5 24 Sty 2011 22:28
    Andrzej_z_Wolki
    Poziom 11  

Właśnie to miałem na myśli pisząc w " ...." .Po stronie wtórnej są 3 elektrolity po 1500uF . Myślę , że jak w miejsce dwóch grzejących się dam jeden 6800uF ( taki akurat mam ) to nie powinno to wpłynąć źle na pracę układu .

Pozdrawiam !

• #6 25 Sty 2011 08:26
    Jakant
    Poziom 35  

Nie poprawiaj konstruktora. Jeżeli wstawia nawet kilka kondensatorów równolegle, to ma to swoje znaczenie i nie chodzi tu tylko o podniesienie pojemności (wnioski dlaczego tak jest robione zostawiam Tobie. Jeżeli masz trochę pojęcia o elektronice to wiesz po co takie rozwiązania są stosowane a jeżeli nie wiesz to pozostaje lektura). Wstawiaj takie jakie są i tak jak są. Nie pomyl polaryzacji.

• #7 25 Sty 2011 10:54
    Andrzej_z_Wolki
    Poziom 11  

Witam,
    ten jeden duży elektrolit tylko na krótki czas aby sprawdzić czy ruszy samodzielnie , i tak by się nie zmieścił ze względu na rozmiary.
    Polaryzacja wiadoma sprawa.
    Okazało się , że nie mam jednak tego elektrolitu i muszę czekać na zamówione takie jak w oryginale .
    Przy okazji jaki sklep polecasz z praktyki , jakoś nie mogłem znaleźć w jednym miejscu wszystkich części.

Pozdrawiam !

• #8 25 Sty 2011 12:50
    Jakant
    Poziom 35  

Ja nie mam problemu żeby zamawiać elektrolity. Sporadycznie korzystam ze sklepów wysyłkowych, chyba że jakieś podzespoły i elementy specjalistyczne. Polecam firmę Cybor-tech.

• #9 28 Sty 2011 18:28
    Andrzej_z_Wolki
    Poziom 11  

Witam,
    wymieniłem elektrolit po stronie pierwotnej przetwornicy (47uF/450V) oraz po stronie wtórnej w miejsce dwóch , które się grzały na próbę wstawiłem 6800uF/25V(akurat się znalazł ) ; po włączeniu jest zimny.
    Zasilacz ruszył samodzielnie .( jeden raz )
    Ten pierwszy (nowy) też się grzeje ale jakby mniej. Jest nieco mniejszy wymiarami od poprzednika przy tych samych parametrach. Martwi mnie to nagrzewanie się elektrolitu , w zasadzie nie powinien się grzać.
    Tak sobie myślę , że to pole elektromagnetyczne z nie ekranowanych transformatorów (ekranowany jest dopiero cały zasilacz ) oddziaływuje na metalową obudowę elektrolitu. Nie wiem z jaką częstotliwością to pracuje ale chyba dziesiątki kiloherców i pewnie mamy tu efekt kuchenki mikrofalowej.
    Czekam jeszcze na elektrolity na stronę wtórną.

Przyszły. Wstawiłem jak w oryginale 2 szt. 1500uF/25V (grzeją się jak przed wymianą ) i ..... problem wrócił a w zasadzie zmienił się . Monitor włącza się ale po 15 minutach lub wcale .Chyba czeka mnie wymiana jeszcze innych elektrolitów może w przetwornicy DC/DC ?

Wszystko to "kosmetyka" (wymiana nieco zużytych elementów na nowe )
    Winowajcą okazał się mały elektrolit w układzie sterowania przetwornicy zasilacza.

Pozdrawiam

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo