Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Formatowanie dysku twardego PATA 250 GB

WS38 24 Sty 2011 14:23 2667 9
  • #1 24 Sty 2011 14:23
    WS38
    Poziom 11  

Przeszukałem posty na tym forum, ale nigdzie nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi w kwestii formatowania dysku. Prosiłbym o wypowiedź ludzi z doświadczeniem w tej sprawie. Sprawa jest prosta, ale myślę, że warto przedstawić te podstawy formatowania.

W wyniku przepięcia w sieci padł mi dysk, a w zasadzie utraciłem część danych. Dane udało się odzyskać i skopiować na inny dysk.
    Pozostała teraz tylko sprawa formatowania dysku i ponowne jego wykorzystanie.
    Mógłbym zrobić to z poziomu WindowsXP albo posłużyć się jakimś specjalistycznym programem.
    Tu rodzą się pytania:
    - Czy formatowanie takiego dysku (250 GB) po przejściach z poziomu WindowsXP będzie wystarczające dla jego stabilnej i bezpiecznej pracy?
    - Jaki rodzaj formatowania wybrać szybkie czy dokładne?
    Dane zostały przeniesione, więc dysk chciałbym sformatować tak jak nowy.
    Czy jest jakieś duże ryzyko, że ten dysk, w przyszłości może pracować nieprawidłowo?
    - Być może zalecana byłaby analiza dysku, ale czytając posty o programie MHDD, ktoś napisał, że program ten pracuje z dyskami podpiętymi jako MASTER, a to jest mój drugi dodatkowy dysk, na którym nie mam systemu i traktuje go jako zwykły magazyn.

Bardzo byłbym wdzięczy za wskazówki osób z doświadczeniem w tej materii. Być może moje pytania są proste lub banalne, ale konkretna odpowiedź pozwoli uniknąć niepotrzebnych błędów i wpadek, zarówno mi jak i innym laikom komputerowym.

Na tym forum jest wiele tematów jak odzyskać dane z dysku, lecz niewiele jest konkretów jak przygotować taki dysk do dalszej pracy. Jak go prawidłowo i bezpiecznie sformatować.
    Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

0 9
  • #2 24 Sty 2011 14:36
    Kasek21
    Poziom 43  

WS38 napisał:

W wyniku przepięcia w sieci padł mi dysk, a w zasadzie utraciłem część danych. Dane udało się odzyskać i skopiować na inny dysk.

Co to znaczy?

Dysk jest normalnie wykrywany w Windows? To daj screeny z HD Tune!

Formatowanie formatowaniem ważniejsze jest czy dysk jest sprawny szczególnie jeżeli używany jako magazyn.

Jaki to problem wymontować ten drugi dysk i założyć tą 250-tkę jako master i wtedy uruchomić MHDD?

0
  • #3 24 Sty 2011 14:48
    helmud7543
    Poziom 42  

Daj jego SMART - będzie wiadomo czy są objawy uszkodzenia.

0
  • #4 24 Sty 2011 20:39
    WS38
    Poziom 11  

Cytat:
    Jaki to problem wymontować ten drugi dysk i założyć tą 250-tkę jako master i wtedy uruchomić MHDD?

Nie wiedziałem, że tak można. Program uruchomi się na dysku bez systemu?

Cytat:
    Daj jego SMART - będzie wiadomo czy są objawy uszkodzenia.

SMART to jakiś program, czy raport z HD Tune? Sorry, za te pytania, ale ja naprawdę jestem laikiem.

Dziękuję za uwagi. Wniosek jest jeden: zawsze należy sprawdzić stan dysku przed formatowaniem.

Pobrałem program HD Tune ze strony:
    http://www.hdtune.com/download.html

Oto wyniki:

Jak na mój ogląd sprawy nie widzę nic niepokojącego.
    W takim razie jaki jest najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na sformatowanie tego dysku?

0
  • #5 24 Sty 2011 21:38
    helmud7543
    Poziom 42  

Sprawdź/wymień tasiemkę danych tego dysku.

0
  • #6 25 Sty 2011 08:54
    Kasek21
    Poziom 43  

Dysk jest w dobrym stanie!

...więc o co chodziło z:

WS38 napisał:

0
  • #7 25 Sty 2011 12:09
    helmud7543
    Poziom 42  

2 błędy UDMA CRC Error Count - jest to podejrzane - najbardziej prawdopodobnym winowajcą jest tasiemka sygnałowa.

0
  • #8 25 Sty 2011 13:22
    WS38
    Poziom 11  

helmud7543:

Cytat:
    2 błędy UDMA CRC Error Count - jest to podejrzane

Dziękuję za zwrócenie uwagi na taśmę. Może te 2 błędy UDMA CRC Error Count wynikają z tego, że dysk jest podpięty pod taśmę z nagrywarką. Wiem, że nie jest to dobre rozwiązanie, ale na razie nie mam wyboru. Na drugiej taśmie są podpięte dwa inne dyski (jeden z systemem). System się sypie, czeka mnie jego reinstalacja, więc robię porządki i przerzucam dane na inne dyski.
    Dlatego potrzebny jest mi ten dysk 250 GB, który chcę formatować.
    Dziękuję za zwrócenie uwagi na taśmę przy okazji ją wymienię, tak na wszelki wypadek. Mam przy okazji pytanie: Docelowo chciałbym mieć podpięte trzy dyski (80 GB, 250 GB i 320 GB). Czy można je podpiąć na jednej taśmie (jeżeli są takie taśmy z trzema listwami do dysku PATA)?

Dodano po 11 [minuty]:

Kasek21
    Cytat:
    Dysk jest w dobrym stanie!
    ...więc o co chodziło ...

Przepięcie i samoczynny restart komputera w trakcie przenoszenia plików z jednego dysku na inny dysk. Wyskoczyła informacja o błędzie i niemożności dokończenia operacji. Po zamknięciu komputera (wiem mój błąd) dysk pokazywał tylko jeden katalog (a było ich więcej).
    Przy pomocy programu TestDisk udało mi się przywrócić wszystkie katalogi i prawie wszystkie pliki poza jednym katalogiem. Jeden katalog (największy) jednak się nie otwierał. Windows podawał następujący komunikat:
    - nie jest dostępny. Plik lub katalog jest uszkodzony i nieczytelny.
    W tym katalogu znajdowało się dużo podkatalogów (3 poziomy) ze zdjęciami, w sumie ok. 200GB.
    Program GetDataBack odnalazł wszystkie katalog i chyba całą jego zawartość, wyświetlił poprawna strukturę katalogów.
    Jak napisał jeden forumowicz: „najwidoczniej Boot i boot copy jest w porządku ale i MFT wygląda ,że jest na miejscu widocznie uszkodzony jest MFT.”
    Dane udało mi się odzyskać i przekopiować a teraz chciałbym jak najlepiej sformatować dysk.

Czy formatowanie z poziomu Windows XP będzie wystarczające, czy lepiej jest użyć specjalnego programu?

0
  • #9 25 Sty 2011 18:19
    helmud7543
    Poziom 42  

Nie, dwa urządzenia na taśmę tylko. Za to CD i dysk na jednym kablu poza spadkiem wydajności nie powinien robić problemów.
    Formatowanie to robienie takiego czystego "spisu treści i sposobu organizacji danych" (szybkie) oraz testu powierzchni i wykluczenia klastrów z wadliwymi sektorami z użytku na poziomie partycji (pełne). Najlepiej zrób to wersją Windows, którą zamierzasz instalować.

0
  • #10 30 Paź 2011 15:57
    WS38
    Poziom 11  

helmud7543 dziekuję bardzo. Tak zrobiłem i jak dotąd działa bezproblemowo.

0