Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegar na atmega8 pytanie o setne sekundy. BASCOM

ilon 24 Jan 2011 18:41 2709 3
    ilon
    Level 12  
    Witam serdecznie zrobiłem zegar na w/w procesorze i wyświetlaczach 7 segmentowych led. Sekundę odmierzam z wykorzystaniem Timera 2 w trybie asynchronicznym z dodatkowym kwarcem 32,768Khz. Multipleksowanie wyświetlaczy realizowane jest za pomocą timera0.

Do tej pory wszystko działa świetnie, Chciałbym jednak dodać jeszcze zliczanie setnych sekundy i nie wiem jak skonfigurować timer2 aby zamiast sekund naliczał setne sekundy. Czy jest to w ogóle możliwe.

Pozdrawiam i z góry dziękuję.
    zumek
    Level 39  
    ilon wrote:
    ... Czy jest to w ogóle możliwe...

Z tym rezonatorem, nie jest to możliwe.
    LordBlick
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Myślę, że nie jest to niemożliwe, ale trudne. Bez specjalnych trików się nie obędzie. Preskaler timera na 64 i porównywanie wartości dodatkowego licznika programowego z tabelą wartości. Najoptymalniejsze tu będą wstawki w asemblerze.
    Sławek-K
    Level 15  
    Nie znam się na programowaniu ,ale 20 lat temu zrobiłem zegarek (działa do dziś i budzi mnie do pracy) na układzie zegarkowym LM8560. Potrzebował on właśnie wzorca 50 Hz . Wzorzec ten otrzymałem używając kwarcu 3,2768 MHz. Po zastosowaniu dzielnika wychodziło 100Hz. Następnie dzielnik przez 2 (bo musiały byc dwa symetryczne 50Hz. Potrzebne będzie 10ms (100Hz), może tędy droga ? https://obrazki.elektroda.pl/2262165700_1299158182.jpg