Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unifon Wekta TK6 nie działa prawidłowo, brak wywoływania.

24 Sty 2011 20:09 5329 13
  • Poziom 9  
    Witam! Zakupiłem unifon Wekta TK-6. Model posiada zworki 3+1 i 5+1 natomiast nie posiada zworek generatora załączonych na schemacie. Ze ściany wystają 4 kable - dwa białe, niebieski i pomarańczowy. Podpiałem je w nastepujący sposób:

Biały 1 - wywoływanie
    Biały 2 - masa
    Pomarańczowy - słuchawka
    Niebieski - Mikrofon

Po zamontowaniu domofonu w ten sposób działa wszystko oprócz wywoływania. Osoby słyszą mnie na dole, ja je słyszę w słuchawce, działa otwieranie zamka. Nie działa natomiast wywoływanie, brak jest jakiegolwiek dźwięku przy odłożonej słuchawce, dzwonek jedynie słychać przy przyłożeniu słuchawki do ucha (jest ona bardzo słaby). Co ciekawe jeżeli zamienie Biały 2 z Pomarańczowym to domofon działa tak samo (wszystko oprócz wywoływania). Kiedyś próbowałem innych kombinacji wywoływanie działało ale nie działał mikrofon. Nie mam miernika żeby zbadać napięcie w żyłach. Stary domofon wyrzuciłem. Pamiętam jedynie że oba białe kable były zwiniete w jeden i prowadziły do jednego bolca wtyczki. Proszę o pomoc i pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    strasznys napisał:
    Pamiętam jedynie że oba białe kable były zwiniete w jeden i prowadziły do jednego bolca wtyczki.

Może być system trójprzewodowy. Zrób zdjęcie kasety zewnętrznej.
  • Poziom 10  
    a probowales pokrecic p-erkiem od sciszania sygnalu wywolania?
    z lewej strony aparatu wystaje pokretlo
  • Poziom 9  
    Próbowałem pokrętłem nic to nie daje.

Stare gniazdko rozebrałem już. Ale rozkład żył wychodzących ze ściany był taki: Dwie białe żyły skręcone były ze sobą i prowadziły do otworu u góry z lewej strony, natomiast pomarańczowy i niebieski prowadziły do otworów z prawej strony gniazda, jeden do górnego drugi do dolnego. Znalazłem przed chwilą uciętą wtyczke ze starego domofonu. W jej środku znajdują się trzy kable biały prowadzi do lewego górnego bolca, zielony do prawego górnego i czerwony do prawego dolnego. Czwarty bolec (lewy dół) nie posiada kabla.
  • Pomocny dla użytkowników
    To w końcu po twoich ustaleniach, ile żyłowa jest instalacja?
  • Poziom 9  
    Moje ustalenia są takie że ze ściany wystają cztery niezależne i niepołączone ze sobą żyły: dwie białe, pomarańczowa i niebieska. To chyba świadczy o tym że jest to instalacja czterożyłowa (nie znam się na tego typu sprawach dlatego założyłem ten temat).

Żyły te prowadziły do zdemontowanego przezemnie starego gniazda: pomarańczowy i niebieski do dwóch osobnych otworów w gnieździe, natomiast dwa białe włożone były do jednego otworu, do czwartego otworu nie było nic podłączone.

Podobnie jest z wtyczką od starego domofonu, posiada ona cztery bolce ale w kablu od wtyczki znajdują się tylko 3 żyły(czerwona, biała, zielona) każda prowadzi do osobnego bolca, jeden bolec jest wolny.

Mam nadzieje że w sposób zrozumiały się wyraziłem, poszukam aparatu i postaram się wrzucić jeszcze zdjęcia żył, gniazda i wtyczki.
    Zdjęcia wstawiamy inaczej, ale niech już tak będzie. :| Z tego co piszesz, to instalację masz 3 żyłową, bo dwa kabelki były podłączone pod jeden zacisk. To bardzo istotna sprawa. Przy 4 żyłowej nie byłoby żadnego problemu przy tej Wekcie. Chyba, że ktoś u ciebie coś wcześniej namieszał w instalacji, a konkretniej w tym gnieździe. Szkoda, że nie możesz zobaczyć jak jest u kogoś z sąsiadów.
  • Poziom 9  
    U sąsiadow nie sprawdze, jutro zgłosze do administracji żeby mi zamontowali ten domofon bo ja się już poddaje. Mam nadzieje że ta wekta będzie pasowała do tej instalacji. Jutro napisze co z tego wynikło i przepraszam za źle wstawione zdjęcia. :P
  • Poziom 27  
    Jak już narobiłeś tyle zdjęć, to trzeba było zrobić jeszcze to o które prosiłem.
    Gdybyś musiał użyć 4 żył, to wszytko by grało, ale skoro nie masz możliwości upewnienia się jak mają sąsiedzi, to trudno.
  • Poziom 9  
    Rano byli u mnie panowie w sprawie tego domofonu, zobaczyli Wektę i odrazu stwierdzili że tego domofonu nie podepnę bo instalacja w bloku jest bardzo stara i nietopywa. Mówili że do te instalacji jakiegokolwiek zakupiony aparat trzeba przerabiać. Nie przerobią mi Wekty bo nie przerabiali jej jeszcze tylko jakieś tam inne domofony przerabiają i jutro mają z tym domofonem do mnie wpaść. Także jutro wypytam o co dokładnie chodzi w tej instalacji i co to za przeróbiki trzeba robić.

Wrzucę później zdjęcie tej kasety zewnętrznej bo ktoś prosił.
    Być może masz system Radbit. Tam była instalacja 3 żyłowa.
  • Poziom 9  
    Tak to chyba o ten system chodzi.

Kasetka zewnętrzna taka jak w tym temacie:https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic392425.html

Jutro napisze jaki domofon mi zamontowali, zrobie zdjęcie środka i zapytam o co chodziło dokładnie z tą przeróbką.
  • Poziom 27  
    strasznys napisał:
    Kasetka zewnętrzna taka jak w tym temacie:https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic392425.html

Radbit analogowy lub cyfrowy (ze zdjęcia nie da się tego określić) instalacja trójprzewodowa.
    Można zastosować także TK6 po odpowiedniej przeróbce.
    Przeróbka polega na zamontowaniu dodatkowego tranzystora (dla analogowych) lub dekodera (dla cyfrowych) i wykonaniu korekty ścieżek.