Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam tranzystora BFR94/BFQ34/BFQ68/BFT98 i diody BB109

Szalony inżynier 24 Sty 2011 21:23 3305 6
  • #1 24 Sty 2011 21:23
    Szalony inżynier
    Poziom 8  

Witam !

Zacząłem budować moją pierwszą konstrukcję, a mianowicie prosty nadajnik radiowy FM (gotowy projekt). Jednak jak zawsze pojawiają się problemy i to dość poważne. Mam duży problem ze zdobyciem odpowiednich elementów, a dokładnie nie mogę nigdzie dostać dwóch tranzystorów bipolarnych NPN BFR94Q oraz diody pojemnościowej BB109. Bardzo proszę o pomoc- czyli podanie konkretnego sklepu na terenie Wrocławia lub sklepu internetowego czy też podanie zamiennika ( chyba bardziej realne ;]). Oto projekt
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/nadajnik_ukf_171_9937.gif

[ Proszę dopisać --Szukam -- w tytule ]
    ANUBIS

Kontaktuj się z ogłoszeniodawcą poprzez Prywatną Wiadomość (ikonka PW).
  • #3 25 Sty 2011 20:09
    bjonix
    Poziom 12  

Giełda elektroniczna na ulicy Robotniczej we Wrocławiu (naprzeciwko Centrostalu). czynna w Niedzielę od 8:00 - 14:00.

• #4 25 Sty 2011 21:46
    Szalony inżynier
    Poziom 8  

Dzikęki, w najbliższą niedzielę się wybiorę ;). A czy dostanę tam drut nawojowy ?

• #5 25 Sty 2011 22:16
    kspro
    Poziom 27  

BFR94 jest raczej drogim tranzystorem, do tego przeznaczonym do wzmacniaczy w zakresie do 2GHz i z zasilaniem 24V, w związku z tym zupełnie nie rozumiem dlaczego ktoś zaordynował te tranzystory w takim za przeproszeniem wszawym projekciku na 100MHz. Poza tym tranzystory te wymagają specjalnego montażu, inaczej mogą się wzbudzić i zniszczyć. Naszukasz się, wykosztujesz i tyle je będziesz widział, lepiej daj sobie spokój.

Tranzystor T1 pracuje jako oscylator i nie musi być tranzystorem mocy. Wystarczy tu jakiś zwykły tranzystor w.cz. wyciągnięty z głowicy TV lub nawet z radia UKF: BF180-183, BF200, BF194-195, BF199, jednym słowem tranzystor VHF-UHF małej mocy, który kosztuje nie więcej niż 1zł. Dioda nie musi być koniecznie typu BB109, możesz użyć BB105A,B,G lub BB405 czy jeszcze innej, także wyciągniętej z głowicy TV. Co najwyżej nieznacznie zmieni się dewiacja sygnału FM, która i tak będzie głównie zależała od amplitudy sygnału modulującego m.cz.

Tranzystor T2 pracuje jako wzmacniacz końcowy i tu rzeczywiście przydałby się mocniejszy tranzystor, ale znów nie taki jak BFR94 czy BFQ34. Moc tych tranzystorów i tak nie zostałaby wykorzystana, bo taki prosty oscylator nie jest w stanie dostarczyć odpowiednio dużej mocy do ich pełnego wysterowania. W projekcie po prostu brakuje stopni wzmocnienia pomiędzy oscylatorem a stopniem końcowym, to jest ewidentnie schemat prostego nadajniczka do zabawy, który ktoś naiwnie próbował ulepszyć pchając mocniejsze tranzystory. Użyj na początku takiego samego tranzystora jak w oscylatorze, a jak już nadajnik będzie działał, to możesz spróbować użyć BFR96 (fT=5GHz, 100mW), na 100MHz pewnie będzie miał bardzo duże wzmocnienie i wtedy jednostopniowy wzmacniacz może mieć sens. Można też zastosować tranzystory impulsowe typu BSX59, 2N2219 lub nadawcze UHF małej mocy typu 2N3866, 2N4427 (ale te już będą droższe i trudniejsze do dostania).

• #6 30 Sty 2011 11:34
    Szalony inżynier
    Poziom 8  

Dzięki za pomoc, ale mam jeszcze jedno pytanie- jak mam rozumieć przedstawione na schemacie połączenie cewek L2 i L3 ?

• #7 30 Sty 2011 12:04
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Dział dotyczy wyłącznie BAZARU!
    Regulamin, punkt 8.

Szukaj w 5mln produktów