Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lodówka Durabrand (typ ciężko określić) mrozi

sprysiu 24 Sty 2011 22:35 3080 9
  • #1 24 Sty 2011 22:35
    sprysiu
    Poziom 13  

witam i proszę o pomoc
    jakieś 4ry lata temu kupiłem w DE w Wallmarcie tanią lodówkę firmy Durabrand z zamrażalnikiem - jeden agregat.
    Teraz zaczęła mrozić nie tylko w zamrażalniku ale też w części "lodówkowej" - nie zależnie od ustawienia pokrętła.
    Wygląda na uszkodzony termostat. Niestety nie mogę tego termostatu nigdzie (poza jedną francuską stroną) znaleźć.
    Dane termostatu to: Danfoss 077B6575.
    Czy mógłby mi ktoś pomóc znaleźć taki termostat albo jego zamiennik?

z góry wielkie dzięki
    pozdrawiam
    Sebastian

Proszę zapoznać się z tym tematem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php , pkt.11 i poprawić temat!

mod. mrhari

0 9
  • #2 25 Sty 2011 23:57
    eldom
    Poziom 21  

Termostaty są zasadniczo w dwu rodzajach na płytę - czyli do większości chłodziarek w których tylna ścianka cyklicznie zamarza i rozmarza.
    Oraz termostaty mierzące na płycie zamrażalnika (obecnie bardzo rzadkie).
    Twój to zapewne pierwszy przypadek. Wystarczy dobrać długość czujki.
    Ale tu mamy kolejny kłopot. Otóż usterka jaką opisujesz może być ale niezmiernie rzadko jest winą termostatu.
    Najczęściej to układ chłodniczy ma osłabione parametry i nie osiąga temperatury przy której termostat wyłącza. W związku z czym chłodziarka pracuje cały czas i mrozi.
    Teraz gaz: (znajdziesz na sprężarce i tabliczce znamionowej) jeśli R134a to pewnie blokada układu i można stosunkowo łatwo odetkać.
    Jeśli to R600a to pewnie ubytek i może oznaczać koniec żywota lodówki.

0
  • #3 26 Sty 2011 20:14
    sprysiu
    Poziom 13  

witam
    producent pisze na agregacie: R600a.
    Agregat nie pracuje cały czas, tylko zbyt często.
    No i nie bardzo rozumiem jak ubytek czynnika może spowodować zbyt niską temp. w lodówce. Może niebyt jasno się wyraziłem w pierwszym poście, tak więc wszystko co włożę do lodówki zamarza, nie tylna ścianka ale wszystkie ścianki + zawartość, obie części lodówka i zamrażalnik zamarzają.

Jeszcze jedna ważna informacja lodówka popsuła się po transporcie 800km, wcześniej działała niezawodnie 4ry lata.

Poniżej oznaczenia, które znalazłem na agregacie.
    TW361-KS-481
    TWB1355MKS
    pochodzenie Brazylia

dzięki za pomoc i pozdrawiam

0
  • #4 26 Sty 2011 20:51
    eldom
    Poziom 21  

Co to znaczy zbyt często?
    Wyłącza się?
    Czy na tylnej ściance (wewnątrz) gromadzi się gruba warstwa śniegu?

Osłabienie wydajności układu (np z powodu ubytku gazu) powoduje, że na parowniku nie uzyskuje się temperatury wyłączenia termostatu i mamy pracę ciągłą.
    Doraźnie można włączyć lodówkę poprzez wyłącznik czasowy 15 min pracy i 15 przerwy. Czasem to może nawet pomóc.

0
  • #5 26 Sty 2011 21:55
    ja-kenaj
    Poziom 26  

Szczelność układu podczas transportu została uszkodzona. Należy odzyskać z układu czynnik chłodzący. Nastepnie sprawdzić w miejscach łączenia rurek szczelność. Po wykryciu nieszczelności zalutować lutem twardym. Uzupełnić czynnik chłodzący.

0
  • #6 26 Sty 2011 22:25
    eldom
    Poziom 21  

ja-kenaj napisał:
    Szczelność układu podczas transportu została uszkodzona. Należy odzyskać z układu czynnik chłodzący. Nastepnie sprawdzić w miejscach łączenia rurek szczelność. Po wykryciu nieszczelności zalutować lutem twardym. Uzupełnić czynnik chłodzący.

To R600 po co go odzyskiwać?
    W układzie jest z 50 gram.
    Ubyło może 10?
    Miejsca łączenia rurek można polutować wszystkie. Ale niestety wątpię by to tam była nieszczelność. Równie dobrze może być blokada powstała w trakcie transportu.
    Jednak bez fachowca będzie ciężko.
    Sam sprawdź jeszcze to:
    Wyłączyć na parę godzin. Niech postoi (często wystarczy kilkanaście minut) i obmacaj plecy w chłodziarce. Jeśli puchną - plastik się ugina (obmacaj też przed będziesz miał lepszy pogląd) to jest pewność nieszczelności parownika (to niestety najczęstsze miejsce) i jest to w zasadzie wyrok."

0
  • #7 02 Lut 2011 19:51
    sprysiu
    Poziom 13  

Panowie
    dziękuję za pomoc i porady, tylko weźcie mi wytłumaczcie tak żeby się dało zrozumieć jak to możliwe, że po "ucieczce" czynnika chłodzącego lodówka osiąga niższe temp.? Jakoś to nielogiczne, jak mi czynnik uciekł z klimatyzacji w samochodzie to klimatyzacja przestała w ogóle chłodzić.
    Jak dla mnie to wygląda na to, że termostat zbyt "pochopnie" włącza agregat...

PS nie jestem ułomny i znam się na technice ale nie bardzo nadążam za Waszym rozumowaniem.

pozdrawiam
    Sebastian

0
  • #8 02 Lut 2011 19:57
    nares
    Specjalista AGD

Daj foto wnętrza lodówki.

0
  • #9 03 Lut 2011 00:00
    eldom
    Poziom 21  

Napisałeś:
    Agregat nie pracuje cały czas, tylko zbyt często.
    To bardzo zawiłe.

A co do ubytku.
    Ubytek gazu powoduje (dokładnie jak blokada) spadek wydajności układu chłodniczego. W związku z czym chłodziarka nie daje rady osiągnąć np -12stopni przy której wyłącza termostat.
    Ale osiąga np -8 (na płycie parownika). Tyle, że te -8 jest przez cały czas bo lodówka się nie wyłącza. I w środku jest chłodniej niż gdyby szybko osiągała -15 , po czym wyłączała się na 1/2 godziny.

0
  • #10 05 Cze 2011 14:26
    sprysiu
    Poziom 13  

witam
    rozłożyłem i złożyłem termostat no i lodówka działa :-). Na "bańce" od kapilary było wgniecenie od mechanizmu, być może po złożeniu wszystko się inaczej ułożyło.
    Nie wiem czy fakt że stoi ona w piwnicy i przyszła wiosna ma jakieś znaczenie.
    Najważniejsze, że pracuje już poprawnie.

0