Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dioda w myszce optycznej

17 Paź 2004 13:03 20167 52
  • Poziom 11  
    otóż mam myszke optyczną z czerwona dioda LED. nie bardzo lubie tego koloru, chcialbym zapodac do niej niebieska diodę, ale wiem że nie bedzie dzialac, bo ma inna czestotliwosc.(nawet juz probowalem... i nie dzialala...) czy wiecie moze czy jest jakis sposob na to aby myszka dzialala z taką diodą ???
  • Poziom 24  
    U kolegi widziałem dwie diody - fajny efekt bo jedna niebieska a druga czerwona. Myszka A4 Tech'a - kupił z takim bajerem.
  • Poziom 11  
    wiem, ja tez widzialem takie cos....spodoalo mi sie, i musze takie cos zrobic...
    mogłbym podlaczyc niebieska diode pod jakies napiecie w myszce, ale nie wiem pod jakie no i czy to nie spowoduje za duzego obciazenia??
    ludzie, pomozcie !!!
  • Poziom 24  
    Daj to pod zasilanie myszki (sprawdź jakim napięciem jest zasilana bo nie żyje ona przecież z powietrza - tym kablem płynie prąd!)
    szeregowo z rezystorem (dobrany dowolnie, wg. upodobań). Nie powinno to niczego przeciążyć.
  • Poziom 11  
    a czy ta dioda ma migac nawet po wyłączeniu kompa? bo moja miga i sprzedawca twierdzi że tak ma byc.
  • Poziom 22  
    ulaa napisał:
    a czy ta dioda ma migac nawet po wyłączeniu kompa? bo moja miga i sprzedawca twierdzi że tak ma byc.

Nie przejmuj sie to zjawisko jest zalezne od plyty glównej komputera. W niektórych swieci a w innych gasnie calkiem, po prostu w dalszym ciagu jest podawane napiecie na wejcsie myszki. Niektóre komputery mozna ustawic w ten sposób aby odpalac myszka badz z klawiatury dlatego po wylaczeniu nadal jest podawane napiecie na te wejscia (zwykla mysz nie swieci i o tym nie informuje, ale potrzebuje zasilania na uklad scalony ). Sam mialem niegdys obawy co do tego objawu.
  • Poziom 11  
    no to dobra... szkoda ze sie nie da zamienic diody tej co jest juz w myszce...

u mnie caly czas swieci czerwona dioda, Jacho ma racje co do zasilania z plyty głównej... czasem jednak to irytuje w nocy, takie swiecenie myszki, najlepiej miec listwe, albo dodatkowy włącznik w zasilaczu :]

sprobuje zobaczyc jakie tam w ogóle napięcia przychodzą... i podlacze gdzies niebieska diode... :]

pozdrawiam...
  • Moderator na urlopie...
    Witam
    A myszke masz na USB?
    Bo ja tez mam myszke optyczna Microsoftu z czerwona diodą i ona jest pod USB.
    Jak masz pod USB to masz 5V
  • Poziom 22  
    Mozna zastosowac przelacznik elektroniczny na dwóch tranzystorach badz mini przekaznik np na 5V, zeby pozbyc sie swiecenia po wylaczeniu, ale to wymaga ingerencji w plyte glówna.
  • Poziom 11  
    tak, tylko że ja mam myszke nie pod USB, tylko tradycyjnie...
    i tutaj trzeba byloby wybadać ktorą ścieżka plynie prad do myszki...
    i wtedy dac przekaznik...
    Witam
    Wydaje mi sie że każda myszka jest na 5V ale moge sie mylić. Jak będe miał chwile czasu to zmieże.
    Na twoim miejscu DJ Simon bym roskręcił myszke i posprawdzał wejscia kabelków.

Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Zgadza się wszystkie myszki są na 5V bez względu na to czy są podłączane przez USB czy PS2. Czyli do swojej diody wpinasz szeregowo rezystor około 270 ohm (w zależności jakiej diody użyjesz) całość podpinasz pod wspomniane 5V i powinno działać.
  • Poziom 11  
    tak, myszki są pod 5 V, przeciez to są układy TTL.... ja mysle ze juz w myszce podlaczyc plus diody (przez rezystor) pod te 5V z compa, minus do masy i to nie powinno obciazyc niczego...(jezeli sie myle, prosze o porawke :P) chyba jeszcze tylko zapodam jakis włącznik...
    Witam
    Nic sie nie stanie. Ja na twoim miejscu bym zrobił tak żeby jeszcze dioda niebieska migała jak jak ruszysz czy naciśniesz. ale do tego trzeba by było dodac tarnzystorek. :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    No to ciekawy pomysł. Jak byś mógł zrobić jakiś mały schemacik jak to zrobić to był bym wdzięczny...Pozdrawiam. Narka...
    Witam
    Załańczam mały i prosty schemacik jak chciałeś. Dioda będzie delikatnie pulsować jak ruszysz myszka tylko musisz ją dobrze podłączyć wejscie in pod układ ale myśle że sobie poradzisz. Ja nie wiem jakie masz wyprowadzenia w środku myszki musisz podłączyć eksperymentalnie (do wyjść wyszki a dokładnie do końcówek kabelków) a z podłączeniem zasilanie nie bedziesz miał kłopotu (tak mi sie wydaje :) )

Aha na wejściu impuls musi byc dodatni.

Pozdrawiam

Ps. naj lepiej jak być zrobił fotki myszki od środka i zaznaczył gdzie masz plus a gdzie minus.
  • Poziom 28  
    Z tego co się orientuję to COM daje napięcie zasilania 5V, zaś USB 12V. Nie wiem może w myscze USB są jakieś stabilizatory 5V ale zasilanie ma 12V
  • Poziom 19  
    witaj ja zrobilem sobie tak w myszcze jest kondesator elkktrolitowy przy zasilaniu i wniego mozna sie wpiac niema znaczenia czy to USB CY PS2 w przypadku diody niebieskiej niestosujesz nawed oporu poprostu podlacz zgodnie z biegunami i ok tosamo sie tyczy myszy z kulka robie tak od dwana i nigdy niemialem zadnego problemu (mozna fajnie podswietlic skrola)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    popak20 - dzieki za schemacik, mysle ze sobie poradze.Te wejscie IN powinienem znaleźć...
    tak sobie jeszcze myslalem, a gdyby podlaczyc ta niebieska diode rownolegle do tej czerwonej diody ?? dalo by się tak, czy to nie zakłóciłoby pracy myszki ??
  • Poziom 19  
    jak podlaczysz pod czerwona to myszka niebedzie dzialac a nawed moze sie zepsuc i zawieszac kapa podlacz pod kondesator to na 100% dziala

a jak chcesz prawdziwego odlotu to sluchaj :
    sowajac myszke po podkladce lub dowolnej plaskiej powieszchni zawieszona iest ona na takich sliskich naklejkach (czesto podnimi sa sruby wiec otwory zrub obok) w niejsce nich morna wstawic diody wystarczy je odkleic zrobic otwory i od wewnacz myszki wsunac je soczewkami w dol niemoga wystawac wiecej niz 1,5mm zamocowac je stabilnie by unimozliwic wcisniecie do wewnatrz (ja kleje je distalem) polaczyc je rownolegle dodatkowo dodac kondesator 4.7mf 5v i podpiac zasilanie w miejsce kture wspominalem wtem sposob myszka bedzie zawieszona na naszych ledach i bedzie oswietlac podloze na kturym sie porusza (cos w rodzaju sputnika w samochodach) bajer morowany
    jak potrzeba ci schematu to daj znac cos ci wykabinuj

sory za bledy ale jestem dyskortografikiem

pozdrowienia z czestochowy
  • Poziom 11  
    wow... ale mi pomysla teraz podsunąłeś.... normalnie bajerka.
    rozumiem że te 4 diody podłączyć równolegle i do tego kondensatorka, a to wszystko jeszcze do tego kondensatora który jest dołączony od razu do zasilania...???
    no i mam jeszcze pytanie.... wolałbym zeby te diody świecily sie słabo, a zapalaly mocniej jak poruszy sie myszką... (jak bede ogladal jakis film to bedzie strasznie przeszkadzał...)
    pozdrawiam i dzieki za pomysł... :)
    narq
  • Poziom 19  
    hymm hymm no to tak jaeszcze nieprubowalem ale mam pomysla :robot: mozna by podpiac tranzystor (naprzyklad jakiegos BC) pod prawidlowa diode w myszcze optycznej zasilanie mamy tam dosc duze wiec powinno ruszyc i poprzez niego podlaczyc diody (beda sie zachowywac podobnie jak dioda myszy)
    pomysl 2 a tak mysle na fito rerystorze ustawic go obok prawidlowej diody tej czerwonej tak aby gdy dioda sie zapala w trakcie poruszania mysza zapalaly by sie terz nasze diody

a w myszce z kulka robilem podobnie podpiolem sie foto tranzystorem w foto komurke i gdy poruszalem myszka diody mrugaly

no iiiiiii robilem jeszcze cos takiego wpiolem sie w wolne piny switcha (tego od klikania niezawsze sa wolne piny ) i podpiolem niebieska diodke SMD gdy klikalem myszka rozblykiwala na niebiesko

jak masz jeszcze pytania to wal a dzisiaj po pracy zajme sie tym problemem

zawodowo zajmuje sie wlasnie tuningiem w szczegulnosci pc
    moge udostepnic pare projektow
  • Poziom 11  
    hmmm to by bylo nie głupie z tym tranzystorem... trzeba by bylo sprobowac :)
    podłączylem diode pod ten kondensator jak mowiles, tylko ze dalem rezystor 120 ohm, bo nie chcialem jej spalić czasem (u mnie w sklepie taka dioda kosztuje 2 zł, ja juz chyba spalilem tuziny takich :P...).
    jak mozesz to zapodaj schemacik z tym tranzystorem, bo nie jestem pewnien jak to zrobic, baze podlaczyc pod plus prawidlowej diody, emiter do plusa układu i kolektor do plusa diody niebieskiej ???
    czy to w efekcie bedzie tak, ze dioda niebieska bedzie sie zachowywala jak ta czerwona ??
    dzieki i pozdro :D
  • Poziom 19  
    jeszcze czegos takiego nie robilem ale wieczorem sprubuje z praktyki wiem ze prawdopodobnie bedzie trzeba jeszcze oprucz tego co napisales dodac rerystor podajrze na colektorze aby tranzystor pracowal bo moze byc tak ze napiecie zasilania diody bedzie zbyt silne i moze albo spalic tranzystor albo bedzie on caly czas zalaczony (bo dioda w myszce optycznei praktycznie nigdy niegasnie tylko w czasie spoczynku myszy pupsuje delikatnie a w czasie poruszania zaswieca sie mocniej)awiec przypuszczenia o tym rerystorze bedzie trzeba go tak dobrac aby tranzystor zaczynal prace w momecie poruszenia mysza a nie w czasie pulsowania (spoczynku myszy) dam znac z tym schematem :)

ja w swojej mam tylko podpieta niebiesko czerwona diode (miga na przemian) i to mi zupelnie wystarcza nigdy niegasnie ale skoro juz zaczolem ten temat to napewno podam wefekt moich testow
    Witam
    Jeżeli chodzi o podłączenie tranzystora to juz dałem schemacik :)
    A jak nie będzie działać to można sprubować odwrotnie podłączenie napięcia tego układu :)

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    popak20, zastanawialem sie nad tym wejsciem IN, sorki, nawet go szukałem, ale nie sprawdzalem doswiadczalnie, gdzie ono moze być, czy jest podłączone do któregoś z przewodów, idących do płyty głównej???
    jak jest u Ciebie bo mniemam iz podobnie jak u mnie...

ja juz wycięłem otwór w górnej części myszki i zakryłem idealnie dopasowaną, cienką pleksą :) no a pod tym jest dioda, tylko ze świeci cały czas, ale i tak efekt jest superrrrrr :D
    jak mi tylko oddadzą cyfrówke to zapodam zdjęcia :) (nie wiem kiedy to bedzie...)

pozdro i narka
    Witam
    Ja mam myszke USB i dwa kabelki są zasilajace a drugie dwa to wejścia i wyjścia przez które idzie sygnał do płytu głównej. Nie wiem jak jest u ciebie. Jak byś mugł rozkręcić i zobaczyć ile masz kabelków i narysował mały schemacik który kabelek jest plus a który minus + dodatkowe nie wiadome :) . To wtedy bym ci mapisał gdzie podpiąć.

Ps. naj lepiej podaj też kolory kabelków :)

Pozdrawiam