Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowy wentylator do zasilacza Enermax

pawelskot 25 Jan 2011 09:06 1969 7
    pawelskot
    Level 10  
    Witam,
    posiadam zasilacz Enermax EG365AX-VE(G), w którym muszę wymienić tylni wentylator. Mam pytanie:
    1. wentylator jest oryginalnie podłączony do przystawki z potencjometrem regulacji obrotów - czy nowy wentylator muszę też tak podłączyć (wiąże się to z przerabianiem wtyczki), czy mogę ten układ pominąć (pozostawić niepołączony) a sam wentylator podłączyć do płyty głównej?
    2. czy jeśli mój pierwszy pomysł nie wypali - czy do układu regulacji obrotów mogę podłączyć wentylator o niższych obrotach (oryginalnie był max 3000 RPM, ale i tak miałem ściszony do połowy - pod ręką mam wiatrak 2000 RPM)?
    Pozdrawiam
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    kolokat
    Level 26  
    Śmiało możesz go pominąć, lecz podłącz wentylatora do płytki zasilacza, a nie do płyty głównej.

Oczywiście, możesz dać wolniejszy.

PS. Nie wiatrak, a wentylator.
    pawelskot
    Level 10  
    kolokat wrote:
    Śmiało możesz go pominąć, lecz podłącz wentylatora do płytki zasilacza, a nie do płyty głównej.

Oczywiście, możesz dać wolniejszy.

PS. Nie wiatrak, a wentylator.

Podłączenie do do płytki zasilacza wiąże się z przerabianiem wtyczki - a tego chciałbym uniknąć bo akurat nie mam lutownicy pod ręką.
    A mógłbym się dowiedzieć dlaczego nie podłączać do płyty głównej skoro ma wyjście PWR FAN, do którego i tak przydało by się wpiąć kabel czujnika obrotów.

Co do tego wiatraka to słuszna racja - mój błąd!

Pozdrawiam
    popaw1
    Level 19  
    Jeśli zasilacz nie ma zabezpieczenia przed uszkodzeniem/zatrzymaniem wentylatora to teoretycznie ten oryginalny możesz zamienić na swój i podłączyć go gdzie Ci się podoba.
    Marianzet1
    Level 13  
    Witam,
    Muszę wymienić wentylator w zasilaczu CHIEFTEC GPS 450,oryginalny ma dwa kable czarny i czerwony a mam wentylator. AAB Cooling Super Silent Fan 12
    który ma trzy kable ,czarny ,czerwony ,żółty.Jak mam połączyć?,proszę o radę.
    Kasek21
    Level 43  
    Marianzet1 - Jak Bóg przykazał połącz czarny z czarnym, czerwony z czerwonym. Zółty kabelek możesz zostawić nie podłączony lub podłaczyć pod wejście na MOBO (Fan) będziesz miał monitoring obrotów wentylatora.

Możesz także nie podpinać do tych kabli z zasilacza tylko bezpośrednio do wejścia (FAN) na płycie głównej lub do Molex'a poprzez przejściówkę (Molex->3pin).
    Marianzet1
    Level 13  
    Dziękuję za informację.Pozdrawiam Marian