Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zostać serwisantem? Czyli od czego zacząć karierę.

stylu 06 Lis 2011 14:35 85578 84
    Polaris-17
    Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedź. Jest jeszcze tylko jeden problem. Do tej pory nie miałem okazji działać na profisjonalnym sprzęcie, do tej pory wszystko co się dało robiłem przez USB. Moim marzeniem to popróbować swoich sił na MT-Box, JAF itd., dopiero wtedy mógłbym chyba rozpocząć pracę, bo w innym wypadku to za duża odpowiedzialność.

Inna sprawa to jakbym mógł zmotywować pracodawcę i uzasadnić swoje umiejętności? Ludzie raczej skreślają osobę niewidomą mając do wyboru do zatrudnienia osobę widzącą.
  • Tektronix
    tele_sim
    Poziom 33  
    Polaris-17 napisał:
    Inna sprawa to jakbym mógł zmotywować pracodawcę i uzasadnić swoje umiejętności? Ludzie raczej skreślają osobę niewidomą mając do wyboru do zatrudnienia osobę widzącą.

Zaproponować np żeby da ci trzy sztuki jakiś telefonów do naprawy a ty zrobisz mu to na poczekaniu u niego w zakladzie za free :)
    m4r3k93
    Poziom 12  
    Witam.
    Jestem amatorem jeśli chodzi o naprawy.
    Wymiana SW w telefonach SE i NOKIA u mnie to zawsze koszt drobny, bo 10zł. Oczywiście jako amator nie mam boxa żadnego, wszystko robię po USB. Przeprowadzam debranding, zmieniam wygląd, sposób działania, mam znajomego, który pisze mi patche pod SE...
    Ale jeśli chodzi o moją znajomość napraw HW to jestem na poziomie - coś nie działa -> soft. Nie skutkuje -> czyszczenie. Nie działa -> do serwisu/komisu.
    Tak naprawdę nie mam nic do serwisantów z typowych "komisów"/serwisów w budkach etc. ani do tych serwisantów z AS. Zawsze wszystko działa.
    Także bez sprzętu naprawiam tzw. "telefony po szkole pływania", te "latające" i te którym dolega najzwyczajniej wadliwy soft/wadliwy HW.

A wszystko zaczęło się od "tapety" w mojej starej Nokii 3210i :lol: kiedy to rozbierałem telefon na części, wyjmowałem wyświetlacz, podkładałem kolorowy obrazek między warstwy wyświetlacza i składałem go, ciesząc się później że mam tapetę kolorową na czarno-białym wyświetlaczu.
    Przez jakiś czas nie robiłem nic.
    Wróciłem do tego, kiedy to kupiłem swój pierwszy telefon w którym sam wymieniłem oprogramowanie - K510i firmy Sony Ericsson :lol: w którym to zmieniłem soft, zdjąłem sim-lock'a patchem i później zająłem się jego modyfikacją: wymieniałem Menu, tworzyłem własne, pisałem nowy XML do menu, wszystko na podstawie tego, co znalazłem w internecie.
    2 lata później próbowałem z telefonami Nokia. Bez skutku. i dopiero miesiąc temu pierwszy raz udało mi się to, z czym męczyłem się przez 23 miesiące. Od tamtej pory robię to dla zabawy. Uczę się kiedy to robię. Według mnie to najlepsza droga na początek, później nauka czytania schematów, lutowania, przesiadka na profesjonalny sprzęt do SW.
  • Tektronix
    Sirbu
    Poziom 15  
    A ja mam takie pytanie. Czy są jakieś lektury/książki odnośnie GSM albo informatyki? jestem w 2 liceum i teraz czas na wybranie studiów. Polecono mi Politechnike Warszawską Wydział Elektrotechniki i telekomunikacji. Co sądzicie?
    dicappo
    Poziom 20  
    O GSM nie ma książek, a o komputerach są,ale najważniejsza jest praktyka.
    lukasz798
    Poziom 9  
    Moja przygoda z telefonami zaczęła się od tego, jak wysłałem mojego Samsunga E250 na gwarancję i mi ją anunlowali, bo był zamoczony. Wtedy kupiłem sobie pierwsze śrubokręty, zacząłem trochę czytać, bawić się paroma starszymi telefonami w domu i po jakimś czasi potrafiłem podstawowe rzeczy, takie jak flashowanie, zdejmowanie simlocków, wymiana podzespołów. Potem upatrzyłem sobie komis w moim miasteczku, który był dosyć profesjonalny i chodziłem tam ciągle z pytaniami. Wkońcu właściciel spytał się czy nie interesuje mnie serwis GSM. Ja powiedziałem, że tak i on zaproponował mi naukę u siebie. Też jestem samoukiem praktycznie, bo wszystko odkrywałem w tym komisie. I mam zamiar założyć podobną działalność po skończeniu szkoły. Dodam, że jestem na technikum mechatronicznym.
    bombel20
    Poziom 17  
    Jeśli chodzi o zawód serwisanta gsm to myślę, że jeszcze rok, góra dwa i ta branża przestanie istnieć. Komisy padają jak muchy... simlocków już jak na lekarstwo i coraz więcej osób woli kupić drugi telefon niż naprawiać stary.
    Samsung_L4
    Poziom 23  
    Witam ponownie. Jestem w trakcie prac nad ksiazka/poradnikiem dotyczacym napraw telefonow komorkowych - od zera do inzyniera ;)

Powiedzcie mi jakie materialy chetnie widzielibyscie w takim podreczniku? A moze dodatkowe plyty DVD pokazujace wymiane BGA/SMT krok po kroku? Czy taka publikacja powinna wg was zawierac takze podstawy elektroniki czy tez powinienem pominac rzeczy, ktore 'kazdy' kto mysli o tym serio powinien juz wiedziec?

Czekam na sugestie.
    dicappo
    Poziom 20  
    Jeżeli to ma być od zera do inżyniera to podstawy też powinny być.Najlepiej jak byłyby zdjęcia po kolei np jak się lutuję BGA i po tym,żeby był film gdzie ktoś pokazuje i to robi.Kiedy ma ukazać się ta książka?
    Samsung_L4
    Poziom 23  
    Jak bedzie gotowa. Im dluzej nad tym siedze, tym wiecej wychodzi mi rzeczy do ogarniecia w tym temacie i pewnie skonczy sie na 350stronach A4 :P
    lukasz798
    Poziom 9  
    Jeżeli Twój projekt wypaliłby to sam byłbym bardzo chętny taki podręcznik przestudiować, bądź zakupić :)
    jayu0
    Poziom 37  
    Taka ksiazka totalnie sie nie nada do sw. Aktualizacje nowe solucje etc. bedziesz to wszystko aktualizował?
    dicappo
    Poziom 20  
    Pokaż może chociaż jakiś wstęp tej książki.
    caboty
    Poziom 9  
    Ja osobiscie zacząłem w wieku ok 10-12 lat kiedy to budowałem wiatraczki z silniczków wydłubanych z zabawek i z klocków LEGO. pozniej poszedłem do technikum profil Mechatronik - po podstawach elektrotechniki i elektroniki oraz techn. cyfrowej zaczałem czytac ksiazki. i tak dalej uwazam ze jestem głupi ale nie było rzeczy której bym nie naprawił - oczywiscie nie bez "elektrody" Pamietaj ze serwis gsm to specyficzne zajecie
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Ja tak samo. W wieku 10 lat budowałem wiatraczki z silniczków od samochodów, wszystko zasilane bateryjne, następnie w wieku 13-14 lat mini elektrownia, która zasilała mini sieć energetyczną składającą się z 70 diod choinkowych zamontowanych na patykach z szaszłyków imitujące słupy energetyczne(ale czego to młody człowiek nie mający doświadczenia nie wymyślał aby działało), przewody łącznie około 50m i budynki z tektury także z zasilaniem( całość pobierała około 100W).Następnie w wieku 15-16 lat nauka o naprawie komputerów, poprzez ich serwisowanie, następnie technikum elektroniczne i obecnie Politechnika Lubelska a w wolnych chwilach właśnie serwisowanie urządzeń RTV i AGD oraz początki GSM - nauka poprzez naprawy uszkodzonych telefonów( wymiany wyświetlaczy , taśm , wgrywanie oprogramowań, diagnoza uszkodzeń). Zapewne za jakieś 5-10 lat nabiorę sporo doświadczenia.
    venummasa
    Poziom 19  
    Serwisu żadna szkoła tak naprawdę nie nauczy.
    Szkoła nauczy podstaw elektroniki, elektryki zasad działania urządzeń czy też elementów na których później się bazuje.
    Ja jestem po technikum elektronicznym i informatyce czy to mi coś dało hmm napewno coś ale nie tyle co praktyka. Z czasem nabiera się "instynktu" co zrobić, co może być zepsute co pomaga szybko rozwiązywać problemy. Tak więc uczcie się, dłubcie, psujcie hehehe zawsze to następny klient jak coś wam pójdzie nie tak ;)
    Pozatym dodam że jakieś tam predyspozycje manualne trzeba do tego mieć bo jak by nie było jest to drobnica w wielu przypadkach a i trzeba nieraz pomyśleć jak to otworzyć aaaa co ja gadam przecież teraz jest youtube hehe
    simlockWAWAplTL
    Poziom 11  
    10lat w branży. Każdemu kto zaczyna radzę: Przyjmować jak najwięcej napraw i na początku google. Kiedyś każdy praktykował, teraz małpuję z YT, ale przynajmniej nie zniszczycie urządzenia. Praktyka czyni mistrza. Na sucho się nie da
    all_blvck
    Poziom 3  
    Jeżeli chodzi o szkołę to polecam kierunek teleinformatyk. W moim technikum już na pierwszym roku na zajęciach praktycznych składałem małe proste układy elektroniczne przez co nauczyłem się rzeczy praktycznych takich jak chociażby lutowanie, brzmi mało imponująco ale dla młodego człowieka odlutowanie 20 elementów z płytki 8x3cm, a następie przylutowanie ich tak aby układ działał prawidłowo jest już sporą pomocą z oswajaniem się z takimi czynnościami. Oczywiście w telefonach jest to bardziej skomplikowane z racji na wielkość i ilość elementów. Niemniej jednak na takim kierunku można dobrze nauczyć się podstaw elektroniki. Ogromną pomocą jest również to forum, gdzie można znaleźć odpowiedzi na wiele problemów, można również liczyć też na porady od bardziej doświadczonych osób. Ogólnie naprawianie urządzeń GSM może nie brzmieć imponująco, ale w praktyce u osób doświadczonych kryje się za tym ogromna wiedza i zaradność, która pozwala nie tylko na naprawianie popsutych już urządzeń ale nawet tworzenie, realizowanie własnych pomysłów. Jestem jeszcze młody i zajmuję się tym bardziej hobbistycznie, ale wydaje mi się że chyba każdy kto się tym zajmuję czerpie z tego dużo satysfakcji :)

Pozdrawiam, Kuba
    PS11
    Poziom 4  
    Witam !
    Po latach zawirowań życiowych postanowiłem wrócić do tego co za dziecka uwielbiałem czyli "rozbierania wszelakich zabawek" gdzie na tamte czasy samochodzik napędzany silniczkiem elektrycznym zasilanym bateriami AA to było marzenie każdego dzieciaka. W szkole podstawowej na lekcjach techniki do oceny robiłem tekturowe domki z mało skomplikowanymi układami włącznik, podświetlanymi okienkami za pomocą żarówek 12V , wiatraczki itp. Niestety przyszły ciężkie czasy i trochę życia się zmarnowało ale nie żałuję niczego, w tej chwili w związku z moją obecną pracą zawodową która poniekąd zmotywowała mnie do powrotu do zamiłowań z dzieciństwa oczywiście amatorsko w zaciszu domowym pomimo swojego wieku ( stary też nie jestem ) bo na naukę nigdy nie jest za późno próbuję stawiać kolejne kroki w wszelakiej elektronice i powiem że jest to mega zabawa i sprawia mi mnóstwo satysfakcji po trosze mam nadzieję zarazić swojego syna, pokazać dziecku że można robić coś innego jak siedzenie całymi dniami przy konsoli. Po części przeraża mnie ( ze względów głownie ilości wiedzy jaką trzeba wchłonąć) jak postęp technologiczny poszedł do przodu kiedy jakiś rok temu rozebrałem swoją Xperię M2 by wymienić w niej wyświetlacz a moim oczom ukazały się "gołe flaki" mojego telefonu, przyznam że sama wymiana nie była wcale trudna telefon mam ponad trzy lata i do dziś śmiga jak ta lala głownie dzięki temu że staram się dbać o swój sprzęt i szczerze powiem że w pracy spotykam się z wieloma modelami telefonów, laptopów, TV i wszelakim sprzętem elektronicznym powiem że 99% ludzi w ogóle nie dba o to co ma i przykładowo telefon który zszedł ze sklepowej półki dwa miesiące temu wygląda jak po jakiejś tragicznej mego wojnie.
    Wracając do tematu to uważam że zawód serwisanta sprzętu elektronicznego to mega przyjemna sprawa i jeśli masz choć trochę zamiłowania do tematu to warto iść w tym kierunku bo pole do popisu jest dziś spore w tym zawodzie. Osobiście na dziś zakupiłem wstępnie trochę niedrogiego sprzętu do lutowania mam kilka zdobycznych szrotów do ogarnięcia i zobaczymy jak to dalej pójdzie. Oczywiście ( co powinienem zrobić już na wstępie) witam wszystkich serdecznie. Pozdrawiam !
    B_B_Nation
    Poziom 10  
    Hej

Ksiązkę udało się już wydać?

Samsung_L4 napisał:
    Witam ponownie. Jestem w trakcie prac nad ksiazka/poradnikiem dotyczacym napraw telefonow komorkowych - od zera do inzyniera ;)

Powiedzcie mi jakie materialy chetnie widzielibyscie w takim podreczniku? A moze dodatkowe plyty DVD pokazujace wymiane BGA/SMT krok po kroku? Czy taka publikacja powinna wg was zawierac takze podstawy elektroniki czy tez powinienem pominac rzeczy, ktore 'kazdy' kto mysli o tym serio powinien juz wiedziec?

Czekam na sugestie.
    dimiC
    Poziom 4  
    Witam, przepraszam jeśli moja odpowiedz oraz pytanie zostaje zadane w nieodpowiednim miejscu, niestety nie znalazłem lepszego tematu żeby o to zapytać. Przechodząc do pytania:

Chciałbym zacząć uczyć się napraw telefonów komórkowych oraz laptopów czy komputerów (najważniejsze to telefony). Nie mam aktualnie żadnej szkoły, ani zbyt wielkiego doświadczenia w tym temacie, ale zależy mi na tym żeby łapać powoli doświadczenie i w miarę upływu czasu uczyć się tego w większym stopniu. Mógłbym was prosić o radę w kwestii tego jaki sprzęt, programy czy inne akcesoria zakupić żeby zacząć w tym fachu? Czy są szkolenia, które pomogłyby mi osiągnąć zamierzony cel? Bardzo proszę o odpowiedz :) Pozdrawiam
    dr.master
    Spec od drukarek
    Nie masz żadnej szkoły w tym kierunku bo masz 16 lat czy jak ?
    Czy jakąś wiedzę nt. elektroniki posiadasz ?
    dimiC
    Poziom 4  
    Nie, nie mam 16 lat, skoczyłem szkołę o zupełnie innym kierunku, teraz pracuje w jeszcze innym zawodzie, a chciałbym poważnie zająć się tym co mnie interesuje czyli elektroniką. Telefonami, komputerami, laptopami. Różnego rodzaju sprzętem. Jakim sprzętem i od czego powinienem zacząć jako laik?
    dr.master
    Spec od drukarek
    Od nabycia wiedzy z zakresu elektroniki.
    dimiC
    Poziom 4  
    Dziękuje w takim razie za pomocną i rzeczową odpowiedz :)