Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kabel RG58 - jakość, oplot stalowy.

Even 25 Jan 2011 15:45 6177 12
 • #1
  Even
  Level 11  
  Witam

  Mój sprzęt:
  Radio: Uniden 520XL
  Antena: Sirio Carbonium 140 cm mocowana na tylnej klapie.

  Okazało się, że mam kabel RG58 ale w stalowym oplocie zamiast miedzianym.

  Dziś byłem na strojeniu anteny, SWR na kanałach 1- 40, pokazywało ~1,5, a na kanale 20 blisko zera ~0,4.
  Wynika z tego, że antena jest dobrze zestrojona co potwierdził też gość z serwisu CB który mi ją stroił.

  I tu się pojawia moje pytanie:
  - Jeśli bym zmienił na porządny kabel w miedzianym oplocie, czy zauważył bym jakąś różnicę?

  Czytałem kilka tematów i wszyscy mówili że to najgorsza chińszczyzna w stalowym oplocie, ale jak widać antena aż tak źle się nie zestroiła.

  Dodam że nie mam żadnych dziwnych zakłóceń.
  Mam pociągnięty dodatkowy kabel masowy do mocowania na klapie.

  Ale czuję że ten sprzęt stać na coś więcej i dlatego właśnie się nasuwa pytanie czy wymiana kabla na porządny da jakieś zauważalne efekty?


  Post i tytuł poprawiłem, następne będzie ostrzeżenie. /Olek II/
 • #2
  sgyver1
  Level 17  
  Witaj
  Ten oplot jest "gęsty" ?, czy tylko kilka drucików ?. Jeżeli gęsty i gruby- wymiana raczej nic nie da, nie będzie zauważalnej, mierzalnej róznicy przy takiej długości.
 • #3
  kondensator
  Level 36  
  Kolego, poczytaj co pisałem w https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1770719.html
  Nie sugeruj się tytułem wątku i poczytaj dokładnie zagnieżdżone linki !

  Przy bardzo długim przewodzie koncentrycznym tłumienie będzie tak duże że to czy na końcu będzie antena (i jaka), zwarcie lub nic - SWR mierzony przy nadajniku nie będzie i tak większy niż (to zależy ile tłumi kabel przy danej częstotliwości i długości). Jeżeli do przewodzenia prądu w.cz. zastosowano w kablu materiały źle przewodzące np. stal, to aby uzyskać podobny efekt ten kabel wystarczy krótszy...

  Inną sprawą jest wchodzenie i wychodzenie w.cz przez źle ekranowany przewód.
  Następną sprawą jest promieniowanie w.cz. przez ZEWNĘTRZNĄ część ekranu tego przewodu na skutek niepoprawnej instalacji antenowej (np. antena unipolowa "na magnes", antena dipolowa bez symetryzatora).
  Kolejną sprawą jest szum, zakłócenia, detekcja i wtórne promieniowanie produktów mieszania w przypadku erzatz-kabli (nawet "markowych" / drogich) wykonanych dla oszczędności z różnych elektrochemicznie materiałów (najczęściej Al i Cu lub Al i CuSn).
  Skutki mogą być nie tylko przykre (np. zakłócenia, zmniejszenie czułości odbiornika, gwizdy, sprzęganie się m.cz.), kosztowne (np. naprawa radiotelefonu, konieczność kupna nowej nawigacji czy laptopa) ale wręcz w czasie jazdy nowoczesnym samochodem pełnym elektroniki TRAGICZNE = WYPADEK (zablokowanie np. hamulców po prawej stronie, zmniejszenie lub zwiększenie prędkości, włączanie / wyłączanie przypadkowych świateł pojazdu itd) - jak poczytasz w linkach też o tym jest i to z danymi nie pisanymi przeze mnie.

  Jeden z ważnych linków to https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1194165.html

  Rozchodzenie się w.cz. w kablu koncentrycznym https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic919632.html

  O "ukrytych" wadach kabli koncentrycznych (nawet wykonanych z dobrych materiałów) też pisałem, większość z nich jest istotna dla częstotliwości >100MHz i długościach większych niż kilka metrów, a przy krótkich odcinkach są często niewykrywalne nawet dobrym sprzętem pomiarowym.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  Even
  Level 11  
  Tak wygląda kabel (oplot)
  http://img717.imageshack.us/img717/1020/kabelun.jpg

  Miernik którego użył to chyba SWR-30
  http://sklep.hadron.pl/zdjecia/208_1.jpg

  Quote:
  Mnie się wydawało, że najlepsze osiągalne SWR to blisko 1, a nie 0. Gość z serwisu powiedział, że SWR ~0,4 ???


  Sory mój błąd, patrząc na miernik spojrzałem na to 0 co jest pod 1-ką w skali czyli SWR które wskazał miernik na 20 kanale miało ~1,2 ( 2 kreska w skali )

  aaa co do oplotu to chyba jednak aluminiowy bo magnezu nie przyciągał.


  Proszę zadbać o pisownię na tym Forum. Zgodnie z regulaminem pkt 15 . [SP5ANJ]
 • Helpful post
  #6
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.
  Even wrote:
  Okazało się że mam kabel RG58 ale w stalowym oplocie zamiast miedzianym.

  Nie widziałem nigdy RG-58 w ekranie stalowym. Może on wygląda , że jest stalowy ale tak naprawdę jest to oplot/owijka aluminiowa i jest jako aluminiowy ekran z domieszką oplotu miedzianego.
  Quote:
  I tu się pojawia moje pytanie
  - Jeśli bym zmienił na porządny kabel w miedzianym oplocie czy zauważył bym jakieś różnice ???

  Jak napisał kondensator - na tej odległości nie zauważysz żadnej zmiany.
  kondensator wie co pisze. :D
  Quote:
  Czytałem kilka tematów i wszyscy mówili że to najgorsza Chińszczyzna w stalowym oplocie ale jak widać antena aż tak źle się nie zestroiła.

  Do strojenia tzw. anteny , przy podłączeniu reflektometru - to tak naprawdę - jest to pomiar całej Linii transmisyjnej (kabla) + złącza + sama antena (która z reguły nie ma impedancji 50om).
  Quote:
  Ale czuje że ten sprzęt stać na coś więcej i dlatego własnie się zasuwa pytanie czy wymiana kabla na porządny da jakieś zauważalne efekty ???.

  NIE.


  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #7
  kondensator
  Level 36  
  1. Przestrzegam przed erzatz-przewodami koncentrycznymi gdzie dla oszczędności (choć przedstawia się to jako osiągnięcia nowoczesnej technologii") zastosowano różne metale (zwykle Cu i Al lub CuSn (cynowaną miedź) i Al). Ostatnio często i Cu nie jest Cu - a jest dobranym pod kolor i trochę wagę stopem różnych tanich odpadowych metali (zwł. azjatyckie "okazje cenowe)"
  Tu pisałem http://radioscanner.pl/viewtopic.php?f=6&t=4369&p=47025#p47025 ale dla czytania trzeba się zarejestrować, stąd dla leniwych:

  kondensator wrote:
  Demason wrote:
  ... sprzedawany na Allegro PCT-400 w cenie ok. 5 zł/m. Po przewertowaniu internetu akazuje się, że jest to odpowiednik wielu znanych producentów kabli koncentrycznych CNT-400, LMR-400, H-1000 itd. ... Zainteresowałem się tym kabelkiem, ponieważ w tej cenie nie kupimy kabla o średnicy 10 mm.
  Quote:
  (1) Przewód wewnętrzny - drut BCCAI (aluminium miedziowane) średnica 2,74 mm
  (2) Ekran - folia Al + gęsty oplot Cu
  (3) Minimalny promień gięcia (jednorazowy) ok.3 cm
  Punkty (1) i (2) całkowicie wystarczą dla eliminacji takiego "wyrobu" (oraz innych o tych właściwościach) z zastosowania w moich instalacjach, a także dla niepolecania nikomu.
  Co do punktu (3) - nie polecam sprawdzania "czy się uda".
  Demason wrote:
  ... Zainteresowałem się tym kabelkiem, ponieważ w tej cenie nie kupimy kabla o średnicy 10 mm.
  To akurat jest prawda - za tą cenę jest częściowo aluminiowa imitacja (erzatz).
  http://radioscanner.pl/viewtopic.php?f=9&t=4363&start=0 (tam linki)
  Demason wrote:
  Odpowiednikiem PCT-400 jest kabel LMR-400 renomowanej firmy Times Microwave Systems. Jest on używany przez wielu amerykańskich krótkofalowców jak również przez entuzjastów skanerów do zasilania swoich anten. Ale oczywiście każdy może wyrazic swoją opinię i miec swoje zdanie.
  strazaq wrote:
  To nie chodzi o opinię i zdanie. Po prostu są przewody obiektywnie lepsze, niż wyżej wymieniony i to niedużo droższe, bo np. za 7 zł/m. Kondensator już tak ma, że nie poleca czegoś, czego nie uważa za bardzo dobre.
  Popularność przewodu nie świadczy o jego jakości. Wielu amerykańskich krótkofalowców używa też przewodów pokroju RG-58. Nie świadczy to o wspaniałości tego wyrobu, tylko o nieświadomości lub celowym wyborze rozwiązania bardzo taniego.
  W skrócie - jak za przewód 10mm, to cena 5 zł jest atrakcyjna. Natomiast czy tego typu przewód jest wart stosowania, to już jest sprawa dyskusyjna, dlatego ja np. bym go nie polecał. No i w sumie tyle.
  kondensator wrote:
  Dziękuję Kol. Strażaq za sensowne podsumowanie, mogę dodać coś przed chwilą znalezionego, a napisanego przez osoby które też raczej mnie nie znają :) :
  Quote:
  Double-shielded silver-plated coax is the best thing to use to connect duplexers. For example, RG-214 has two silver-plated braids and a silver-plated inner conductor for maximum noise rejection. Avoid coax types that have disimilar metals rubbing against each other such as LMR-(any 3-digit or 4-digit number) or Belden 9913, both of which use an aluminum foil shield rubbing against a copper braid. Many amateurs have purchased LMR-400 or similar cable, installed it, and it works fine (for a while). They just rave about how good it is. Then anything from 9 months to 5 years later they find themselves taking it down as the cable itself causes "duplex noise" (see the article on this page titled "Help!! I have a crackling noise in my repeater" by Kevin Custer W3KKC).
  Źródło: http://www.repeater-builder.com/antenna/ant-sys-index.html
  (>http://www.repeater-builder.com/antenna/ant-sys-index.html<)
  (Jest tam dalej i w linkach wzmianka o odradzaniu RG142 z żyłą stalową - nie wiem oni skąd coś takiego wytrzasnęli (mam RG142 z żyłą Cu, w katalogach też ma żyłę Cu), wychodzi na to że w USA też coraz większy problem z zakupem nawet drogiego kabla nie-erzatz'u; Jest też przeszacowana rola srebrzenia żyły i oplotu kabla koncentrycznego itp. uwagi wynikające w dużej mierze z tego co pod starą nazwą jest obecnie sprzedawane - także w "bogatych" krajach).

  Jednym z założeń stosowania w wielu przypadkach z premedytacją w krajach "bogatych" niskiej trwałości i jakości przewodów koncentrycznych jest ich założona częsta wymiana - aby zmniejszyć bezrobocie... - zarobią producenci jednorazowych kabli i jednorazowych złącz, sprzedawcy, technicy, producenci mierników wycieków w.cz. z kabli (gł. CATV - tak, tam ten problem jest traktowany poważnie...).
  W krajach "bogatych inaczej" te same rozwiązania są sprzedawane jako "certyfikowany homologowany supernowoczesny wyrób przodującego światowego producenta zaawansowanej technologii" i instalowane "na wsiegda / na zawsze" czyli aż ktoś nie całkiem przetnie, nie ukradnie lub całość nie spłonie...


  To w kwestii "metalicznej", bo o nieodporności większości opon kabli koncentrycznych (z PCV, także czarnego PCV) i skutków ich eksploatacji na dworze i fizyko-chemicznym mechanizmie destrukcji już nie jeden raz pisałem, także na Elektrodzie.

  2. Co do reflektometrów przelotowych - nawet mając prawidłową instalację antenową, z dobrymi kablami i złączami można złym reflektometrem pogorszyć sprawę:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1710926.html
  Co dopiero mówić o nieprawidłowych instalacjach antenowych (eufemistycznie nazywanych "zastępczymi", "tymczasowymi" itp...) - o wiarygodnych wynikach pomiarów można zapomnieć - zwł. z "łatwym do kupienia reflektometrem przelotowym".

  3. Kolega pyta "czy można coś więcej wyciągnąć, sprzęt stać na więcej" - tak, najpierw dobra (i bezpieczna !) instalacja antenowa (postawienie anteny "na magnes" nią nie jest), z dobrym przewodem koncentrycznym, odprowadzeniem ładunków elektrostatycznych, zestrojeniem reflektometrem MOSTKOWYM (znacznie mniejsza możliwość błędu !), odkłóceniem urządzeń pojazdu (nie zawsze potrzebne, ale często tak; wymaga nieraz wiele pracy ale po odpowiedniej lekturze (m.in. Charoy - po polsku cz.1/2/3/4, zaczynać od cz.1) można próbować się tego podjąć samemu.
 • #8
  swiatal
  Level 19  
  Chociaż, cytując SP5ANJ: "kondensator wie co mówi", to nieźle namieszałeś w głowach początkującym "CB radiowcom" powyższym wpisem. :D
  Pozdrawiam.
 • #9
  SP8JZ
  Level 33  
  Radiowiec kupuje prawie urządzenie, prawie materiał, prawie samochód i oczekuje naprawy
  Na kogo zwalić winę tego, że prawie naprawa będzie zawsze prawie naprawą...
  1. Zwalmy winę na producenta. - nie nie
  2. Na fachowca, o ile "gość, co stroi prawie do zera" z tego żyje i raczej nie podejmie się "prawie naprawy"
  3. A może na klienta, który kupując napędza rynek chińskich śmieci, których miejsce jest na wysypisku, rynek samochodów zmuszających kierowcę do korzystania z serwisowych urządzeń o równowartości czterech jego samochodów
  PS. Kondensator wie, co mówi.
 • #10
  gregorio27
  Level 31  
  Koledzy żyjemy w takich czasach "śmietnika" na 11m, że montowanie DX'owych instalacji antenowych na aucie w paśmie CB mija się z celem. To nie Australia, gdzie "zasięg" może komuś uratować życie. Jeśli nasza instalacja nie "sieje" śmieci w eter, zbiera to co trzeba i nie spadnie z auta w żółwim pędzie i można się dogadać na parę kilometrów to resztę można "olać". Ot, takie przesłanie dla zbytnich estetów. Nie ważne z jakich metali jest oplot i rdzeń, ważne że nie może być ze stali (żelaza) na w.cz. ( w ogóle przy prądach przemiennych ), a dlaczego to już inna bajka.
 • #11
  Even
  Level 11  
  Jeśli dobrze zrozumiałem to reasumując nie ma sensu zmieniać kabla z porządnym oplotem bo i tak nie zauważę różnicy przy takiej długości kabla.
 • #13
  Even
  Level 11  
  Dziękuję wszystkim bardzo za odpowiedzi.


  Pozdrawiam