Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fotografia 360* jaki silnik krokowy i sterownik?

orwo777 25 Jan 2011 20:28 7718 26
    orwo777
    Level 9  
    Witam,
    potrzebuję porady w zakresie budowy mechanizmu krokowego do talerza obrotowego do fotografii 360*.

Wyjaśniając cel, chciałbym robić zdjęcia drobnych przedmiotów, które obracałyby się na talerzu wokół własnej osi co 10* w określonym czasie (w tym celu adaptacja talerza gramofonowego).

Fotografii byłoby 36 na 1 obrót talerza, potem złożone razem w programie do animacji tworzyłyby filmik do umieszczenia na stronie www, tak aby przedmiot obracał się płynnie i można było go obejrzeć z każdej strony.

Ideałem byłaby synchronizacja obrotu z migawką aparatu cyfrowego, tak aby ten wykonał 1 zdjęcie po każdym przesunięciu talerza o 10*.
    tzn. sekwencja: ruch talerza 10* - zatrzymanie talerza - wyzwolenie migawki aparatu, i następne przesunięcie talerza do 36.

Pytanie:
    Jaki silnik krokowy i sterownik powinienem użyć?
    Jak rozwiązać problem synchronizacji migawki aparatu cyfrowego?

pozdrawiam i proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu :)
    Madrik
    moderator of Robotics
    Kup zwykłą podstawkę obrotową do prezentacji przedmiotów z napędem lub bez.
    Albo wykonaj ją samemu. Napęd może być ręczno-bezwładnościowy.
    Postaw kamerę.
    Nakręć film z jednego obrotu lub kilku.
    W dowolnym programie do obróbki video wytnij zbędne klatki, lub wyjmij te potrzebne i sklej je razem w programie do robienia animowanych GIF-ów. Możesz je poddać kompresji.
    Zrobione.
    orwo777
    Level 9  
    Chciałbym to wykonać w/g podanego opisu, ponieważ procedura postępowania jest już ustalona przez duże firmy zajmujące się tą technologią.
    Nie ma sensu wywarzać otwartych drzwi.
    Tu link do opisu jak to działa:
    Link

pozdrawiam
    baxter12
    Level 11  
    A może duże serwo modelarskie 360stopni, sterowane mikroprocesorem, np. Arduino, ma gotowa bibliotekę obsługi serwa. Możesz również Aarduinem uruchamiać migawkę. Napisanie programu to poł godziny roboty, zresztą sa gotowe przykłady w manualu, zrobienie elektroniki to kilka godzin.
    Bartek
    orwo777
    Level 9  
    Czy możesz podać mi jakieś linki do tego tematu?
    Ja niestety mam nie wiele wspólnego z elektroniką, więcej z fotografią i bizuterią.

dziekuję i pozdrawiam
    pukury
    Level 35  
    Witam.
    Nie tak do końca można zastosować talerz od " jedzenia " :D
    Takie urządzenie powinno mieć możliwość zmiany ilości klatek - 24 , 36 , ...96 .
    Coś podobnego - http://sensi.org/~svo/packshotnik/
    Link z elektrody - ale nie pamiętam z jakiego tematu - przepraszam .
    Robię coś podobnego jak z linku - tylko że aparat musi się przemieszczać po łuku ( jest takie coś na stronce z linku ) .
    Jeden Kol. zastosował do tego celu plc ( fatek ) .
    Może i trochę drogie - ale skuteczne .
    Rozwiązań jest kilka - krokowy lub serwo .
    Mechanicznie to nie problem - tylko łożyskowanie większego talerza musi być dość " sprytne " .
    Pozdrawiam .
    McRancor
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeżeli nie masz większego pojęcia o elektronice to wyjścia widzę dwa:
    - poduczyć się trochę, wykorzystać silnik krokowy i sterownik, może silnik unipolarny i sterowanie z portu LPT jakiegoś starego komputera? Powinno wyjść tanio. Silnik obraca tarczę bezpośrednio, albo lepiej przez przekładnie (nawet najprostszą - gramofon też można wykorzysać)
    - kupić zestaw klocków lego mindstorms i zrobić na tym obracarkę i wciskarkę guzika w aparacie.

Sam bym wybrał chyba to drugie rozwiązanie, bo kupa frajdy :) tylko cena spora :(
  • Helpful post
    pukury
    Level 35  
    Witam.
    Kol - zdaje się - ma zamiar nieco poważniej podejść do tematu .
    Można zastosować indekser z firmy wobit i tak sterować całością .
    Co lepsze aparaty mają wejście na wężyk i można tak wyzwalać migawkę .
    Co do sterowania przez LPT to jakoś nie znalazłem odpowiedniego programu - a chciałbym bardzo .
    Swoją drogą może źle szukałem :D
    ozdrawiam .
    bogdan_p
    Level 39  
    Zastosowanie sterownika PCL to jak dla mnie " przerost formy nad treścią " przecież w urządzeniu nie ma żadnych specjalnych wymagań . Wystarczy dowolny mikrokontroler mostek H ( bipolarny )lub stopień mocy na 4 tranzystorach ( unipolarny ) LCD do wizualizacji ustawień i pracy , dodatkowo tranzystor do sterowania elektromagnesem wyzwalającym migawkę aparatu oraz kilka przycisków funkcyjnych . Idea sterowania program czeka na wpisanie ilości kroków na pełen obrót , następnie przycisk start , wykonanie obrotu zwłoka na bezwładność mechaniczną , impuls do wyzwolenia migawki i tak w kółko do osiągnięcia 360° proces można wizualizować na LCD .
    Jak ktoś bardzo chce wykorzystać PC to można przerobić program z tego tematu i polecenia wysyłać przez systemowy terminal , jak ktoś potrafi to może samodzielnie napisać program obsługi przez LPT to prosta sekwencja na 4bitach plus jeden na wyzwalanie .
    Oczywiście podstawa to wiedza z elektroniki i programowania , w przeciwnym razie pozostaje to co radzili koledzy zakup gotowych urządzeń .
    pukury
    Level 35  
    Witam.
    Masz całkowitą rację - jeżeli ...
    Potrzebowałem taki właśnie program ( plus drugi silnik - ewentualnie ) .
    Po korespondencji z kilkoma Kol. doszedłem do wniosku że za cenę programu mogę kupić 3 indeksery ( program tylko w postaci " hex " ) .
    Jak ktoś ma zamiar produkować takie urządzenia to pewnie się opłaca - inaczej nie .
    Na próbę sterowałem za pomocą programu do cnc - też się da :D
    Obecnie robię bardziej rozbudowane urządzenie i na plc ( właściwie indekserze ) się pewnie skończy .
    Ale to tak na marginesie .
    Pozdrawiam .
    orwo777
    Level 9  
    Ten pomysł z indekserem to chyba najlepsze jak dla mnie laika rozwiązanie.
    Niestety materiałów nie za wiele w sieci na ten temat.
    Jak to połączyć w zestaw się zastanawiam...

W zestawie powinno sie znaleźć (poprawcie jeśli coś przeoczyłem):

1.silnik mikro krokowy
    2.sterownik silnika
    3.zasilacz silnika
    4.mikro indekser
    5.zasilacz mikro indeksera

Czy sterownik silnika wystarczy prosty czy powinien być programowalny?
    Czy lepiej jak silnik będzie sterowany z podziałem na mikro kroki?

dzięki :)
    Pawel2420
    Level 31  
    Pamiętaj jednak, ze silnik krokowy zwykle nie obraca się jednostajnie. Nawet jeśli steruje się go stałą częstotliwością Można się więc spodziewać drgań talerza obrotowego. Co może powodować przesuwanie się fotografowanych przedmiotów jak również powodować konieczność zatrzymania talerza podczas wykonywania zdjęcia.
    Proponuję zastosować silnik synchroniczny. Obraca się bardzo równomiernie ze stałą ściśle określoną prędkością. Nie potrzeba do niego żadnego sterownika.
    Tak jak napisałem wcześniej migawką wystarczy sterować w stałych odstępach czasu. Ja zrealizowałem to robiąc zdjęcie przy pomocy kamery podłączonej do PC.
    Jeśli talerz będzie wykonywał 1 obrót na minutę to wykonując zdjęcie co 4 sekundy uzyskasz dokładnie 15 klatek. Jeśli potrzeba więcej wystarczy częściej robić zdjęcia.
    McRancor
    Przełożenie wystarczy dodać i problem z drganiami znika. Talerz obrotowy i przekładnia cierna na krawędzi, proste i odpada problem z umiejscowieniem silnika na osi.

Silnik synchroniczny sprawi że obiekt będzie się poruszał w czasie fotografowania - co niepotrzebnie skomplikuje całość.
    Pawel2420
    Level 31  
    McRancor wrote:

Silnik synchroniczny sprawi że obiekt będzie się poruszał w czasie fotografowania - co niepotrzebnie skomplikuje całość.

Przy prędkości rzędu 1 obr/min i niewielkich przedmiotach zupełnie to nie przeszkadza. Nie przyszło mi nawet do głowy, że całość ma być zatrzymywana podczas wykonywania zdjęcia.
    Talerz o średnicy 30 cm ma obwód 90cm. Przy prędkości 1 obr/min i czasie migawki 1/60 (w praktyce będzie znacznie mniej) krawędź przesunie się o 0.25mm. Moim zdaniem tylko dla zdjęć o bardzo dużej rozdzielczości jest jakaś szansa to dostrzec.
    orwo777
    Level 9  
    McRancor wrote:
    Przełożenie wystarczy dodać i problem z drganiami znika. Talerz obrotowy i przekładnia cierna na krawędzi, proste i odpada problem z umiejscowieniem silnika na osi.

A co myślisz o napędzie platformy obrotowej poprzez pasek? (jak w gramofonie), najłatwiej byłoby mi zaadoptować stary gramofon do tego celu.

pozdrawiam
    McRancor
    To chyba najlepsze i najprostsze rozwiązanie.
    orwo777
    Level 9  
    Dobrze, ale czy pasek napędowy zagwarantuje stały podział platformy obrotowej o określony kąt (tak jak tryby koła zębatego)?
    Czy pasek powinien być specjalny (zębaty), lub wystarczy zwykły z napędu gramofonu?

dzięki, pozdrawiam.
    McRancor
    Wydaje mi się że zwykły pasek, dobrze naciągnięty i przy niewielkiej prędkości nie zgubi kroków ani nie będzie się ślizgał - będzie dobry. Po prostu podmianka silnika z gramofonu na krokowy. Jak się okaże że źle to wtedy będzie można myśleć jak to usprawnić.

Pasek zrobi za przekładnię, jeżeli normalny silnik ma powiedzmy 360kroków/obrót i przekładnia 1:10 da Ci 3600kroków na obrót, czyli na Twoje 10st będzie ich potrzeba 100.
    orwo777
    Level 9  
    Czy sterowanie silnika pełnym krokiem będzie powodowało wibracje talerza obrotowego?
    Może jednak, lepszym rozwiązaniem będzie sterownik z mikrokrokiem usprawniający płynność ruchu?
    orwo777
    Level 9  
    Tak, ten Tssot to byłoby to :)
    Dlaczego uważasz, że nie da się osiągnąc tego efektu?
    Zobacz tutaj link Link

pozdrawiam
    pukury
    Level 35  
    Witam.
    Oczywiście że się da .
    Ale za pomocą czegoś podobnego jak z linku ( po prawej ) .
    Obecnie " zmagam " się z czymś takim jak po lewej ( z linku ) .
    Pozdrawiam .
    McRancor
    Inercja talerza powinna moim zdaniem zniwelować drgania, które dodatkowo będą mocno zredukowane przez przełożenie. Ciężko będzie policzyć jakie będą drgania i czy warto inwestować w mikrokrok. Zawsze możesz dać serwonapęd, ale koszty będą większe.
    kubansa
    Level 11  
    Witam,
    jak koledze praca poszła? Udało się coś zrobić. Ja również zraziłem się automatyką, sterowaniem etc. mam zamiar jak kolega coś takiego zrobić. Obecnie czytam :-)
    wachon
    Level 1  
    drodzy elektromaniacy! :]
    ja z kolei, poszukuje kogoś ogarniętego kto chce i potrafi coś takiego dla mnie zrobić :] oczywiście zostanie wynagrodzony :]

dodatkowe info wachon(malpa)o2.pl (Warszawa)
    Maciej_Wojcik
    Level 1  
    Witam,

Panowie produkujemy tego typu systemy od 11 lat, proszę do mnie pisać jeśli mogę pomóc.

maciej.wojcik[at]sysnext.com

Pozdrawiam