Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odczytanie danych, dysk zewnętrzny WD My Book Essential

25 Sty 2011 20:41 15244 62
  • Poziom 12  
    Posiadam dysk zewnętrzny WD My Book Essential 2.0 1,5 TB. Jakiś czas temu spiesząc się uszkodziłem w nim delikatne gniazdo USB. Spanikowałem, dalej w pośpiechu chciałem jak najszybciej dotrzeć do danych na nim zawartych. Po demontażu obudowy oddałem płytkę z elektroniką do znajomego, by ten wymienił gniazdo. Wyjąłem dysk i podpiąłem bezpośrednio do komputera (z XP SP3). System oznajmił, że dysk trzeba "zainstalować", aby był widoczny. Tak więc "zainstalowałem". Dysk stał się widoczny, ale nie był sformatowany. Przez parę dni nic z tym nie robiłem, potem postanowiłem wrócić do sprawy. Niestety nie mogłem już podpiąć bezpośrednio do komputera, więc wykorzystałem obudowę dysku zewnętrznego. Sfrustrowany sformatowałem partycję, żeby przeskanować dysk i odzyskać dane...

Sytuacja teraz wygląda tak: dysk jest sformatowany, nie były na niego wgrywane żadne dane. Nie mogę go podpiąć przez dedykowaną elektronikę, a z tego co wyczytałem na forum dyski te były szyfrowane (?). W informacjach handlowych było napisane, że dysk szyfruje sprzętowo po ustaleniu hasła, a ja tego nigdy nie robiłem.
    Na dysku znajdowały się dwa bardzo duże kontenery TrueCrypt'a (ok. 500 i 800 GB).
    Czy istnieje szansa odczytania tych danych? Czy da się to zrobić bez dedykowanej elektroniki? Czy z dedykowaną elektroniką da się przywrócić stan sprzed "instalacji" i formatowania?

Będę wdzięczny za wszelką pomoc... jeśli nie podałem jakichś istotnych informacji, proszę o pytania.
  • PCBway
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Zrób zdjęcia elektroniki od strony układów. Wyraźne, dobrej jakości. Podaj model samego dysku.
  • Pomocny post
    Specjalista HDD Recovery
    Tak te dyski są szyfrowane.
    Po wyjęciu z obudowy i podpięciu bezpośrednio na dysku znajduje się sieczka. Dlatego dysk przez system był widziany jako nie zainicjowany (brak prawidłowych wpisów w sektorze 0)
    Po zainicjowaniu nadpisałeś sektor 0 (straciłeś część danych zaszyfrowanych)
    Po formatowaniu nadpisałeś kolejne sektory np. 63 sektor (Boot Boot copy MFT MFT mirror) Te dane utraciłeś.
    Utrata jakichkolwiek danych z szyfrowanego dysku zwykle skutkuje utratą wszystkich danych na dysku.

Jeśli nawet uda się podłączyć dysk do obudowy będzie ona chciała zainicjować dysk .
    http://www.wdc.com/en/products/external/desktop/

Przypuszczalnie dane utraciłeś. wymagało by to odszyfrowania najpierw z poziomu sprzętu potem z poziomu TrruCrypta.

Jeśli nawet nie było szyfrowania z poziomu sprzętu to było z poziomu TrruCrypta .
  • PCBway
    Ja bym tak szybko danych nie przekreślał ;) Wycofuję prośbę o zdjęcie elektroniki od strony układów i proszę o zdjęcie PCB adaptera USB. Zrób tak, żeby wyraźnie widać było nazwy układów/układu.
  • Poziom 12  
    Nie ma szans na odzyskanie żadnego kontenera, nawet jeśli nie było szyfrowania sprzętowego? Co zrobić jak już będę miał sprawną elektronikę (w tej, jak widać, zrobiono syf)?
    Jak prawdopodobna jest opcja, że w nadpisanych sektorach nie było danych kontenerów?

Mam nadzieję, że taka jakość zdjęcia wystarczy. Lepsze mogę wrzucić jutro, przy naturalnym świetle...

Przecież tu wystarczy dolutować przewód USB, poskładać wszystko jak było i masz odszyfrowany dysk. Wtedy można zająć się pokasowaną logiką.
  • Specjalista HDD Recovery
    Logika była kasowana przy wyjętym dysku z obudowy jeśli dobrze rozumie więc nie poskłada się dysku chyba, że nie był szyfrowany.
    świadczy o tym :
    Cytat:
    Wyjąłem dysk i podpiąłem bezpośrednio do komputera (z XP SP3). System oznajmił, że dysk trzeba "zainstalować", aby był widoczny. Tak więc "zainstalowałem". Dysk stał się widoczny, ale nie był sformatowany.

Tam nie było wtedy żadnej logiki.
    Zainstalować = zainicjować
    Formatować = (brak poprawnego systemu plików rozpoznawanego przez Windowsa.)

No chyba, że źle to rozumie.
    Cytat:
    Na dysku znajdowały się dwa bardzo duże kontenery TrueCrypt'a (ok. 500 i 800 GB)

W tym wypadku jeśli nie było normalnego MBR-a to również skasowanie części danych z całości szyfrowanego dysku raczej powoduje brak możliwości przywrócenia dostępności. Chyba, że przy szyfrowaniu jeśli się utraci część danych z całości szyfrowanej części nie powoduje braku możliwości odszyfrowania reszty.
    Nie lubię się powtarzać ;) To, co tu zostało nadpisane niekoniecznie doprowadziło do bezpowrotnej utraty danych...
    Być może udało by się przywrócić dane z drugiego kontenera . Też nie przekreślam tego lecz wydaje mi się to mało prawdopodobne.
    Miałem taki dysk kiedyś w ręku i widziałem jak wygląda i co się dzieje po wyjęciu dysku z obudowy i włożeniu go ponownie po nadpisaniu części danych. Ale po prostu mogę pewnych rzeczy nie wiedzieć.

Ja musiałem inicjować dysk od nowa po wpięciu do obudowy co mnie nie bolało bo danych istotnych nie było na dysku.
  • Poziom 12  
    Przepraszam, że piszę po dłuższej przerwie, ale trochę trwało znalezienie kogoś, kto przylutowałby gniazdo... przepłaciłem więc w serwisie. Na szczęście chyba działa - przy trzeciej próbie elektronika w końcu wystartowała.

Dysk jest widoczny w systemie jako niezainicjowany. Co teraz mam zrobić, aby spróbować odzyskać dane?

Dodam jeszcze coś, o czym zapomniałem. Na dysku (tak podejrzewam) było zamieszczone oprogramowanie WD. Po podpięciu dysku automatycznie montuje się wirtualny napęd CD z tym oprogramowaniem. Próbowałem je teraz uruchomić, ale wyskakuje błąd. Objętość plików w tym napędzie to ponad 400 MB.
    Napisałeś:
    Taliesin napisał:
    Wyjąłem dysk i podpiąłem bezpośrednio do komputera (z XP SP3). System oznajmił, że dysk trzeba "zainstalować", aby był widoczny. Tak więc "zainstalowałem".

Taliesin napisał:
    Sfrustrowany sformatowałem partycję, żeby przeskanować dysk i odzyskać dane...

Czyli powinieneś mieć w piewszym sektorze bzdury (i masz), oraz w offsecie 0x7E00 bzdury, ale ich nie masz. Czym tworzyłeś i formatowałeś partycję? Bo z pewnością nie wbudowanym narzędziem WinXP...
    W offsecie 0x100000 również masz jakieś dane - najpewniej BootNTFS nagrany bez szyfratora. Za mało danych, żeby stwierdzić, że dysk deszyfruje prawidłowo (bo zera odszyfrował "jakoś", ale nie wiemy, czy prawidłowo). Wstaw większy plik, 5000 sektorów startując od sektora 6293504.
  • Poziom 12  
    Rzeczywiście, skrót myślowy, przepraszam.
    Dysk był inicjowany w XP, podpięty bezpośrednio do płyty, natomiast partycja została utworzona w Windows 7 Professional 32bit, kiedy dysk znajdował się w innej obudowie na USB/eSATA.

Wrzucam plik, mam nadzieję, że poprawny.
    No i masz odszyfrowane to, co zostało nienadpisane, popatrz w edytorze HEX ten plik. Od pewnego momentu zaczynają się normalne wpisy ;)
    Otwórz ten dysk w DMDE i wykonaj skan dla NTFS.
  • Poziom 12  
    Yyy... wierzę na słowo :D
    Uruchomiłem skanowanie, potrwa wieki. Co ono robi? Uda się odzyskać te kontenery?
    Rozumiem, że siedzisz w tym od dawna, ja spotykam się z tymi narzędziami i słownictwem pierwszy raz...
    Jeśli kontener to plik i masz klucz to jeśli plik ten nie jest uszkodzony to dane będą dostępne.

Cytat:
    2. Tworzenie pliku-kontenera dla prywatnych i poufnych danych

Plik-kontener to plik, który program TrueCrypt może zamontować w systemie jako zwykły dysk. Na dysku tym możemy pracować tak samo jak na innym zwykłym dysku. Bezpieczeństwo polega na tym, że jeśli nasz plik-kontener nie jest zamontowany jako dysk, to bez znajomości hasła nie ma możliwości zobaczenia co znajduje się wewnątrz tego pliku.

Pliki-kontenery możemy zabezpieczać hasłem, ponadto możemy użyć dowolnego pliku, który w połączeniu z hasłem da nam dostęp do pliku-kontenera. Warto nadmienić, że ten plik-klucz jest tak samo ważny jak hasło. Jego utrata lub zmiana w początkowym 1 megabajcie owocuje brakiem dostępu do pliku-kontenera. Dlatego też kopię pliku-klucza należy bezwzględnie przechowywać w bezpiecznym miejscu, najlepiej nagraną na CD (po nagraniu sprawdzić czy plik z CD działa!!!).

Skan wykryje fragmenty MFT znalezione na dysku w górnym okienku pokażą się woluminy po otwarciu woluminu będzie można odzyskiwać pliki.
    W ten sposób możesz odzyskać kontener.

Tu taki przykład jak to wygląda na normalnym dysku.
    http://www.youtube.com/watch?v=iMQMbaosft0

Skanowanie będzie trwać długo bo jest robione na dysku USB transfer i komunikacja jest dużo niższa niż SATA. Uzbrój się w cierpliwość.
  • Poziom 12  
    Czy skanowanie musi być pełne czy tylko w jakimś zakresie?
    Cytat:
    Uruchomiłem skanowanie, potrwa wieki. Co ono robi? Uda się odzyskać te kontenery?

Skan wyszukuje i interpretuje wpisy MFT. Czy te woluminy da się odzyskać bez ręcznego składania? Nie da się powiedzieć. Może być łatwo lub może być dużo pracy. Zobaczymy wynik skanu.
    Najlepiej przeprowadzić pełne ale już na początku mogą być znalezione ciebie interesujące woluminy i dane. Wyniki skanowania można zapisywać do pliku co pozwoli w razie przerwania ponownie otworzyć log skanowania i kontynuacji skanowania od miejsca w którym skończyło się ono.
  • Poziom 12  
    Szacunkowo zajmie to jeszcze jakieś 15...16 godzin. Co po skończonym skanowaniu mam wkleić?
    Zapisz i podaj log ze skanowania.
    Widziałeś w spisie swoje woluminy TC? Kliknij "Otwórz wolumin".
  • Poziom 12  
    W jakim spisie? Po otwarciu woluminu pokazuje się drzewko plików i folderów, ale nie ma tam kontenerów TC :( Nawet drugiego. Źle szukam, czy przepadło?
  • Poziom 12  
    Tak, tylko jeden.

• Poziom 12  
    Niestety, nie znajduje ich...
    Nie za szybko. Przyjrzyj się na obrazki poszukiwanie powinno być dość długie i przejść cały fragment MFT a to potrafi być nawet pare set mega. Może się okazać ,że skasowane fragmenty MFT posiadały informacje o tym pliku dlatego możesz go nie znaleźć. Jedynie można by próbować po RAW np. PhotoREC.