Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką antenę bazową do TK-890

25 Sty 2011 21:55 3548 13
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam pytanie Mam Radio TK-890 i chciałbym sobie w domu zamontować antenę bazową bym mógł rozmawiać i odbierać lepiej fale radiowe.

Zakres tego radia 136-174MHz (RX/TX), 400-480MHz (RX/TX) no i moje pytanie brzmi jaką antenę dobrać i czy taka antena jest na pasmo 70cm oraz 2m.

Zaczynam dopiero zajmować się radiokomunikacja więc jestem troszkę zielony.

Na allegro jest wiele anten lecz jest napisane np 144/440 Mhz czyli one obierają pełen zakres fal lecz tylko nadają na tych falach 144/440 Mhz Czy dali to dla przykładu.

No i jak z wiatrem jak podają wytrzymałość 50 m/s to przy 60 m/s ona się połamie??

Z góry dziękuje za odp

Dodano po 2 [minuty]:

A jeszcze dopisze znalazłem antenę na pasmo 136-174MHz (RX/TX) i znalazłem antenę na pasmo 400-480MHz 2 oddzielnie anteny czy można jakoś je połączyć razem jak by nie było anteny takiej jak wyżej szukam??

Post był raportowany jako regulamin 8,1 i pkt 14 . [SP5ANJ]
  • Poziom 15  
    Cytat:
    Na allegro jest wiele anten lecz jest napisane np 144/440 Mhz czyli one obierają pełen zakres fal lecz tylko nadają na tych falach 144/440 Mhz Czy dali to dla przykładu.

Antena pracuje na 2m i 70cm TYLKO.

Cytat:
    No i jak z wiatrem jak podają wytrzymałość 50 m/s to przy 60 m/s ona się połamie??

Zależy jaka marka i model anteny.

Cytat:
    A jeszcze dopisze znalazłem antenę na pasmo 136-174MHz (RX/TX) i znalazłem antenę na pasmo 400-480MHz 2 oddzielnie anteny czy można jakoś je połączyć razem jak by nie było anteny takiej jak wyżej szukam??

Nie cuduj tylko kup dwu-pasmową.
    PS. Popraw post bo błędy są.
  • Poziom 31  
    Cytat:
    Zaczynam dopiero zajmować się radiokomunikacja więc jestem troszkę zielony
    Najpierw poczytaj co nieco, zwłaszcza o częstotliwościach radiowych przyznanych poszczególnym służbom by
    Cytat:
    chciałbym sobie w domu zamontować antenę bazową bym mógł rozmawiać
    ta Twoja "chęć" rozmowy nie przerodziła się w "chęć" rozmowy panów z zakresu 172-174 MHz i 460-463 MHz z Tobą.
    Tak są anteny 2m/70cm w "jednym".
  • Użytkownik usunął konto  
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Na przykład antena Diamond X-200 lub X-300.
    Obydwie będą odbierać w całym zakresie 136-174MHz i 400-480MHz. Pasmo, w którym anteny będą jeszcze sensownie promieniować (nadawać sygnał) jest troszeczkę węższe i tak jak zostało napisane, najlepiej będą się spisywały podczas nadawania w wycinku pasma 2m i 70cm przeznaczonego dla służby radiowej amatorskiej.
  • Poziom 9  
    Wszystko jasne Dzięki bardzo Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    rOOxi napisał:

Zaczynam dopiero zajmować się radiokomunikacja więc jestem troszkę zielony.

rOOxi - zadajesz straszne dziwne pytania. Skoro masz sprzęt na pasmo 2m i 70cm i chcesz na tych pasmach rozmawiać to z automatu wiesz o co kaman bo zdałeś egzamin. A z Twoich pytań wnioskuję, że chyba nie.... bo po zdanym egzaminie nie możesz już być zielony.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 19  
    Ale nie każdy może rozmawiać,
    o czym marzy rOOxi.
    Pozdrawiam.
  • Moderator
    Przypominam, że tematem jest antena stacjonarna do TK-890.
    Każda następna "porada prawna" dotycząca legalności bądź nielegalności zakończy się OSTRZEŻENIEM.
    Proszę trzymać się tematu.
  • Poziom 34  
    Faces napisał:
    Na przykład antena Diamond X-200 lub X-300.
    Obydwie będą odbierać w całym zakresie 136-174MHz i 400-480MHz.

Osobiście nie korzystałem, ale słyszałem, że w/w anteny głuchną już 2-3 MHz od rezonansu. Jeżeli antena ma służyć do nadawania i odbioru w dedykowanych zakresach, tj. 144-146 i 430-440 to spełni swoją rolę. Jeśli natomiast chcesz dodatkowo prowadzić nasłuchy, np. PSP, PKP, energetyków, itp. to możesz się rozczarować. Sam planuję taką instalację i na chwilę obecną mam wybrane: Radmor 32812/1 - 146-174, ale 144 zbiera bez kłopotów oraz Radmor 32812/7 - 410-470.
    O pierwszej możesz poczytać tu :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1258228.html. O drugiej natomiast tu :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic618963.html. Obie nie mają zysku względem dipola półfalowego, ale pracują przyzwoicie.
  • Poziom 10  
    Witam.
    Jeżeli temat jest ciągle aktualny, to do TK-890 polecam antenę
    MA-1500 Lafayette. Obecnie taki zestaw używam. Moja antena jest wystawiona na dachu 3 piętrowego budynku. Rx i Tx to około 50 km.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Nie no fajnie fajnie Wszystkim dziękuje bardzo a co do posta wyżej to 50 KM to jest ŁAŁ ja mam domek wysokość kalenicy to 9 metrów a moje miasto jest i tak w dole ale na około to i tak ja mam najwyższy budynek. Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam.

Te 50 km. to oczywiście między stacjami bazowymi, wszystko jednak zależy od ukształtowania terenu i wysokości anteny