Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Superstar crt 2018 jak podloczyc do radia bez bateri !!! ???

26 Sty 2011 00:42 2119 1
  • Poziom 12  
    Witam
    Pytanie moje dotyczy jak podłączyć zasilanie z radia w mikrofonie SUPERSTAR CRT 2018 ???
    mik. jest na 4 piny
    radio to uniden pc33 wtyk-4piny
    Proszę o opis jak to wykonać, schemat jak ktoś posiada itp.
    Z góry dziękuję za inf i czekam na odpowiedź.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Mając 4-pinowe gniazdo, musisz je wymienić na 5-pinowe. To samo należy zrobić z kablem mikrofonowym. Kabel musi być 5-cio żyłowy. Ta własnie piątą żyłą trzeba poprowadzić zasilanie z radia. Nie wiem czy CRT ma stablizator 7809 na swoim pokładzie. ( u mnie w FD 2060 ) jest i mogłem zasilić prosto z tyłu ( w jego wnętrzu) radia z 13,8V.
    Jeżeli nie ma to musisz zrobić prosty stablizatorek składający się z układu 78L09, kondesatorka elektrolitycznego 47uF i kondensatorka monolitycznego 100nF na wejściu. Na wyjściu elektrolitek 10uF plus monolit 4,7nF na przykład.

Wyjście z tego stabliztorka ( 9V) poprowadzisz właśnie tą dodatkową żyłą kabla.
    Czyli
    1-wymiana gniazda w radiu na 5-cio stykowe
    2-wymiana kabla i wtyczki mikrofonu na ( kabel 5 żył ) ( wtyczka 5-pinów)
    3-układ połaczeń ( w kablu, wtyczce, gnieżdzie) dosłownie "przenieść" ( przelutować) zachowując topologię połaczeń w obecnym gnieżdzie i wtyczce ( " toczka w toczkę")
    4- dodatkową żyłę zasilającą mikrofon, przylutuj to punktu na płytce mikrofonu oznaczonego czerwoną elipsą.
    Masy nie musisz ciągnąć.

Zanim zaczniesz, przypatrz sie jakie są możliwości wymiany gniazda w tym radyjku. Jeżeli jest tylko przykręcane oczkową nakretką i połączenia z niego poprowdzone kabelkami do płyty radia- możesz sie przymierzyć do tego.
    Jeżeli jest to jako moduł (gniazdo mocowane na kawałku płytki PCB z dodatkowymi cewkami i kondesatorkami filtrującymi, to zastanów sie czy sobie sam poradzisz.
    Przeróbka sama w sobie jest prosta, ale nie znam Twoich możliwości, a na odległość to tłumaczenie może być utrudnione. :D

Poniżej schemat i widok ścieżek jak mogło by to wyglądać. Takie coś możesz polutować na "pająka" na kawałku płytki uniwersalnej ( n.p JABEL U-06 :D )

Układy są na necie, wpisz w gogle 78L05, 7805....

--------------------------------------------------------------------

Zdjęcie płytki mikrofonu nie jest moje, pozwoliłem sobie je użyczyć ze strony CB-forum.pl
    gdzie autorem jest Hasan -Łódź. Z góry dziekuję i przepraszam za " samowolkę":D. Szukałem na expres poprostu obrazka.

Pozdrawiam
    Irek