Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornik prądowy LEM - pomiar prądu na AVR

canion 26 Jan 2011 10:12 4544 4
 • #1
  canion
  Level 10  
  Witam. Mam pewne pytanie. Potrzebuję mierzyć prąd na AVR. Zastosowałem do tego celu przetworniki prądowe LEM HXS 50-NP : http://www.farnell.com/datasheets/65366.pdf Będe mierzyć w zakresie do 25A, więc zwarłem odpowiednio wyprowadzenia. Referencyjne podpiąłem z ref PAC Atmegi8 (ustawione na zewnetrzne), jest 2,47V (vref LEMA tyle daje).
  Chodzi o to, że przy pomiarze małych prądów rzędu 2A sygnał Vout z LEMA zmienia się w bardzo małym zakresie. I np kiedy prąd nie płynie to na Vout jest już 2,48V.
  A powinno jak sądzę być zero, dopiero przy 25A Vout LEMA powinien osiągną napięcie równe Vref. Czy dobrze rozumuje?? Czy w tym LEM jest inaczej niz w innych czujnikach.
  Proszę o pomoc i z góry dziekuję
 • #2
  gts1991
  User under supervision
  Napięcie Uref na Lem daj np Tl431, Po drugie wartość Rl ( obciążenia Lem ) ile dałeś?
 • #3
  canion
  Level 10  
  rezystora Rl nie dawałem wogóle, do pinów dołączyłem tylko kondensatory wg noty katalogowej. OUT LEMa dałem prosto do wejscia pomiarowego AVR. Czyli rozumiem że trzeba było dać opornik >=2kOhm z wyj do masy?
 • #4
  kemot55
  Level 31  
  To jest wariant LEM z wyjściem napięciowym. Obciążanie wyjścia nie jest konieczne, ale można tam zapiąć jakiś rezystor do masy np.10k. Przy zerowym prądzie masz na wyjściu Uref. Jeżeli popłynie prąd ujemny będziesz miał poniżej Uref, przy dodatnim powyżej Uref. Wyjście dostosowane do niesymetrycznych układów wejściowych przetworników AC procesorów (i bardzo dobrze bo nie musisz kombinować ze wzmacniaczami). Z LEM'ami jest inny problem. Mają "kłopot" z nasyceniem obwodu magnetycznego. Jeżeli pozwolisz na przepływ prądu przy niezasilanym LEM'ie to przesunie się zero. Zwykle te czujniki trzeba kalibrować (właśnie ze względu na offset) po kolejnym załączeniu (szczególnie przy pomiarach precyzyjnych).
 • #5
  canion
  Level 10  
  Działa. Dzięki wszystkim za pomoc. Zamykam temat