Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TRILUX TAP 2101T po zwarciu

26 Sty 2011 10:55 1724 3
  • Poziom 20  
    Witam
    Od razu zaznaczam że pierwszy raz wziąłem się za naprawę TV. Jestem elektronikiem z wykształcenia i zawodu (płyty główne, laptopy, karty graficzne).
    Problem z TV z tematu pojawił się gdy zaczęło szwankować odchylanie poziome. Pewnego dnia włączyłem i ujrzałem obraz 1/3 normy, zwężone z prawej strony. Po chwili TV się wyłączył. Wcześniej tuż po włączeniu pod napięcie sieciowe trzeba było mu dać jakieś 3 minuty bo miał problemy z odchylaniem pionowym. Po tym czasie dział normalnie.
    Po wstępnej diagnozie - spalony bezpiecznik, zwarte tranzystory T601 (BU508AF) z modułu zasilania oraz T802 (S2000A3) z modułu odchylania poziomego.
    Po wymianie obu na tranzystory BU508AF (takie mięli w sklepie a karty katalogowe mówią że są takie same) zwarć nie ma. Poprawiłem też kilka lutów bo wyglądały nieciekawie oraz włożyłem nowy bezpiecznik.
    Telewizor włącza się ale nie reaguje na pilota. Napięcie +33v ma wartość +40V, +118 ma wartość 135V ,+5V jest w normie. Po naciśnięciu przycisku na panelu PR+ bądź PR- pojawiają się napięcia +8 (wartość prawie 9v) i +12V. TV zaczyna cicho piszczeć. Brak obrazu oraz oznak pracy lampy (linia, punkt). Proszę o podpowiedź. Nie chcę wymieniać w ciemno scalaków (tda8362 i pca84c640) bo są razem więcej warte niż telewizor :).
  • Moderator
    Póki co, wymieniłeś tylko skutek, przyczyna dalej pozostała. Trzeba od początku, przetwornica ma działać na tip top - tematów do poczytania na forum sporo. Potem zastanowić się z tym zwężeniem po boku, w +B masz 2x47uF, może coś w kolektorze hota, może trafo.
  • Poziom 31  
    Witaj....
    Nie napiszę Ci konkretnie co wymienić, nie ma takiej możliwości. Pierwsze, wymień elka w przetwornicy. Drugie, zimne luty przy WN, tylko jest problem. Jeżeli były, a jestem tego pewien, to wpierw odsysacz, jeżeli to noga kondka, to kondensator do wymiany. Teraz będziesz miał problem, poprawiłeś zimne luty nie sprawdzając elementów, ale myślę że sobie poradzisz. Zimne luty, nie poprawia się ich. Trzeba odessać cynę, sprawdzić czy kondek nie jest przygrzany, najlepiej wymienić, ale? Wiem że można kilka PLN zaoszczędzić, tylko czy to ma sens?
    Trafopowielacz? Z tego co opisałeś to bardzo mało prawdopodobne, chyba że zbieg okoloczności.
    Powodzenia.

pozdro z Krakowa

Stefan
  • Poziom 20  
    Trochę czasu mi to zajęło ale w końcu powymieniałem wszystkie większe elektrolity. Zostały tylko małe. Niestety ni to nie pomogło. Poprawiłem też luty przy cewkach odchylania, te od przewodów. Napięcia zachowują się tak samo jak wcześniej opisałem. Już nie wiem, może PCA lub TDA jest uszkodzone?

Tak na marginesie. Na płycie od tego telewizora jest cewka L802 w układzie odchylania która pełni tą samą funkcję co cewka o którą pytałem w poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9080486#9080486 . Ponieważ ze schematu nie jestem w stanie odczyta jej parametrów, czy ktoś wie może jakie one są? Czy można by ją przełożyć do Phillipsa z ww. postu? Chciałbym chociaż jeden telewizor mieć sprawny :)