Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc umowna i pobrana przy oświetleniu ulicznym

26 Sty 2011 11:39 5550 8
 • Poziom 9  
  Witam
  Chciałbym zapytać Pana gdzie mógłbym znaleźć informacje dotyczące mocy umownej i pobranej przy oświetleniu ulicznym.

  Mam taki przypadek, że jest zwykła ulica przy niej jest X lamp ulicznych.
  I teraz moje pytanie, czy moc umowna (ta, którą trzeba podać w umowie przyłączeniowej z zakładem energetycznym) będzie równa mocy zainstalowanych odbiorników (w tym wypadku lamp).
  Czyli P(umowna) = X(ilość lamp) * Pn(lampy); Możliwe, że mnoży się to jeszcze przez jakiś współczynnik, ale tego dokładnie nie wiem i nie mogę znaleźć.

  Chodzi mi w kolejności o przyporządkowanie oświetlenia ulicznego do odpowiedniej taryfy np. C22o - taryfa pod oświetlenie uliczne i nie wiem jak moc lampy zmienia się/wypływa na moc umowną, którą trzeba zadeklarować wcześniej w umowie. Jest jeszcze moc pobrana maksymalna, ale wydaje mi się, że liczba lamp się nie zmienia i moc poszczególnych lamp również, więc przy oświetleniu ulicznym moc pobrana maksymalna będzie w momencie kiedy wszystkie lampy świecą i tyle. Jeśli moc umowna będzie dobrze dobrana to moc pobrana będzie zawsze niższa i nie będzie przekroczeń mocy.

  Pozdrawiam, i proszę o odp.
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Moc pobrana maksymalna będzie podczas zapalania lamp bo wtedy pobierają największy prąd i musisz to uwzględnić podczas doboru mocy umownej. W przeciwnym wypadku potem mogą być problemy z działaniem zabezpieczeń limitujących. Zazwyczaj moc umowna jest większa niż moc zainstalowanych lamp z tego własnie powodu. W taryfie C opłaty naliczają od wielkości zabezpieczeń tak więc trzeba sobie dokładnie przeliczyć zapotrzebowanie na moc.

  Może ktoś jeszcze się wypowie odnośnie tematu bo to w czym się ja orientuję napisałem :)
 • Poziom 9  
  Napisałem, że oświetlenie uliczne. Moc lamp się nie zmienia. Jedynie może nie świecić z przyczyn technicznych - żarówka/świetlówka się przepaliła itp. Jednak moc pobrana przez oświetlenie uliczne może jedynie zbliżyć się do mocy umownej, kiedy będzie przypadek, że ją przewyższy? Moc i ilość lamp się nie zmienia.

  Wiem, że moc umowna powinna być większa niż moc pobrana, żeby nie było przekroczeń itp. W odbiorach np. siłowych, frezarki silniki itp. Dobiera się moc zapotrzebowania np. na podstawie współczynnika kw - współ. wykorzystania mocy, ale ten przypadek dotyczy tylko lamp ulicznych na odcinkach drogi.

  Na potrzeby zapytania dodam:
  ilość lamp = 10
  moc znamionowa lampy = 125W
  Jaka moc umowna? Tak proste wyliczenie 125*10 = 1.25 kW (+ ew jakiś zapas to 1.5kW dla tych dziesięciu lamp?)

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Nie wiem jak w twoim rejonie energetycznym wygląda tabela doboru zabezpieczeń do mocy ale u mnie jest najbliżej 3 kW i zabezpieczenie 10A dla tej mocy. Tak sobie ZE przyjęło i tego się trzymają.

  Przypadek przewyższenia mocy umownej ma miejsce wtedy kiedy zabezpieczenia są dobrane na granicy czyli np. bezpiecznik 10 A a lampy uliczne pobierają przy rozruchu 11A (następuje zadziałanie zabezpieczenia) a po nagrzaniu 9,5A ale to tylko przykład. Dlatego się przyjmuje zapas mocy.

  Zapytaj we właściwym tobie ZE o tabelę doboru mocy i będziesz miał jakiś obraz co do potrzebnej mocy na jaką będzie podpisana umowa. Oczywiście w grę wchodzi także opłata przyłączeniowa za każdy kW mocy.
 • Poziom 9  
  Ale mi chodzi o moc umowną pod oświetlenie uliczne. Jak krok po kroku dobrać tą moc umowną? Czy tak jak ja wyliczyłem?
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  To co wyliczyłeś to moc nominalna pobierana przez twoje lampy i z tym się zgodzę. Mocy umownej się nie wylicza gdyż jest ona podawana przez ZE w zależności od prądu znamionowego zabezpieczenia. Dla twojego oświetlenia prąd będzie w granicach 6A tak więc najbliższe zabezpieczenie z szeregu to 10A i dla niego moc umowna będzie wynosić ~3 kW. Moc umowna zależy od wartości zabezpieczenia i na tej podstawie jest dobierana (obliczana).
 • Poziom 9  
  Uściślając:
  Moc zapotrzebowania mam 1250W
  Dla tego obwodu prąd będzie w granicach I = 1250/230 = 5,43 (zaokrąglając w górę 6A), więc mogę dobrać zabezpieczenie 6A lub 10A tak?
  I teraz na podstawie tego zabezpieczenia dobierana jest moc umowna z ZE. Jest może jakaś tabelka w internecie czy coś, jak ta moc będzie się kształtować?
 • Poziom 9  
  Dziękuje, w pomocy rozwiązania trapiącego mnie problemu.