Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ochrona przed polem magnetycznym -klatka Faradaya

26 Sty 2011 12:15 5224 5
  • Poziom 8  
    Witam.

Mam pytanie w jaki sposób mogę ochronić komputer - dyski i całą resztę przed wpływem pola magnetycznego. Czy klatka Faradaya - jednym słowem obudowa tylko w całości metalowa spełni taka rolę?? Elektronika będzie narażona na bliskość magnesów neodymowych i elektromagnesów.

Jak przetestować, czy wnętrze jest chronione ?? Może wsadzić do wnętrza kompas i obserwować reakcję ??

Czy dziury - np wejście kabla zasilania, lub monitorowego nie będzie problemem??

Wiem, że to niecodzienne pytanie, ale muszę znać odpowiedź, zanim zabiorę się za robotę.
  • Poziom 38  
    Klatka Faradaya ochroni przed polem elektrostatycznym i promieniowaniem elektromagnetycznym, ale czy ochroni przed magnesem stałym? Wątpię.

Co do otworów (na kabel itp.) to cytuję:
    Cytat:
    Dla pola elektrostatycznego oraz o powolnych zmianach klatka może być wykonana z metalowej siatki. Przez oka siatki nie przenikają fale o długości znacznie większej niż rozmiar otworów. Metal nie pochłania fal o długości porównywalnej z odległością między atomami metalu.
  • Poziom 14  
    Są gotowe komputery tzw TEMPESTY które są wykonane jak klatka faradya (w dużym uproszczeniu ). Niestety ceny takich komputerów są dość duże jeśli jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem lub przetestowaniem takiego komputera to odezwij się na PW
  • Poziom 8  
    Niestety wątpię, czy jakikolwiek gotowy zestaw mnie zadowoli. Komputer musi mieć możliwość kompletnej wymiany podzespołów na inne/nowsze. Pola elektromagnetycznego się nie boję. Klatka Faradaya sobie poradzi. Ale doszedł mi element magnesu stałego (w skrócie duży głośnik estradowy w na styk z kompem).

Jak już nawet coś zrobię, to nie wiem, jak to sprawdzić. Czy sądzicie, że pomysł z kompasem jest dobry ??
  • Specjalista elektryk
    Swego czasu do ochrony lampy oscyloskopowej przed polem magnetycznym używane były blachy permalojowe. W takie blachy były zabudowane również transformatory we wzmacniaczach. Myślę, że powinieneś poszukać coś w tym rodzaju.
  • Poziom 38  
    Silne magnesy neodymowe przy głowicach dysków twardych znajdują się na blachach z metalu, który stanowi barierę dla magnesu. Co to jest, nie wiem.

google -> magnetic shielding, mu metal

Najlepiej poeksperymentuj, coś mi się wydaje, że pole magnetyczne nie będzie takie silne nawet w zwykłej obudowie za blachą boczną.