Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozruch silnika obcowzbudnego prądu stałego

26 Sty 2011 16:12 2988 2
  • Poziom 1  
    Witajcie, mam problem dwoma zadaniami obliczeniowymi. Zwracam się do Was w celu uzyskania informacji bądź wskazówek gdzie możnaby znależć coś na temat owych zadań. Oto są zadania:

1. Silnik obcowzbudny prądu stałego jest zasilany z trójfazowego prostownika (sieć 230/400V). Wyznaczyć przebieg napięcia zasilającego podczas rozruchu tak, aby prąd wirnika był równy założonej wartości rozruchowej.
    Dane znamionowe silnika:
    P=5kW, U=440V, I=13A, n=1500 obr/min, Rt=0,31Ohm, J=0,9kgm2, T(n)=2+0,021*n, gdzie n wyrażona w [obr/min].

2. Silnik obcowzbudny prądu stałego o danych znamionowych: PN=5kW, UN=440V, IN=13A, nN=1500 obr/min, Rt=0,31 Ohm, Jspr=0,5kgm2 jest zasilany z sieci poprzez prostownik tyrystorowy (6T). Wyznaczyć przebieg kąta załączania tyrystorów w funkcji czasu podczas rozruchu silnika ze stałym prądem wynoszącym 1,1*IN.

Przeglądałem kilka książek z tego zakresu i jest gdzieniegdzie wspomniane jak to się wykonuje ale jak obliczyć to już nie ma.

Z góry dziękuje za pomoc, Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Witam czy masz już odpowiedź na to 1 pytanie bo mam podobny problem i nie wiem jak się za to zabrać
  • Poziom 2  
    Jezeli ktoś wie jak się zabrać za takie zadanie to bardzo proszę i pomoc
    Silnik obcowzbudny prądu stałego jest zasilany z trójfazowego prostownika (sieć 230/400V). Wyznaczyć przebieg napięcia zasilającego podczas rozruchu tak, aby prąd wirnika był równy założonej wartości rozruchowej.
    Dane znamionowe silnika:
    P=10kW, U=440V, I=25A, n=1500 obr/min, Rt=0,24Ohm, J=0,2kgm2, T(n)=2,1+0,041*n, gdzie n wyrażona w [obr/min].