Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty nadajnik 794~813 MHz (FM)

26 Sty 2011 16:20 3107 14
  • Poziom 2  
    Witam
    Poszukuję schematu prostego nadajnika 794~813 MHz sygnalu dzwiekowego z mini jack'a.
    Z góry dziękuję za pomoc
    Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    A czemu akurat tak wysoko?
    Chyba nie chcesz być piratem.

Do tego są transmittery
  • Poziom 2  
    Przepraszam, lecz zupełnie zapomniałem podać w poprzednim poście interesującego mnie zasięgu nadajnika. Docelowo transmitter ma nadawać w promieniu około 15m.
    Jestem świadom tego, że nadawanie na takiej częstotliwości może podchodzić pod piracenie, lecz skoro komercyjne mikrofony nadają w tym paśmie, to nie widzę powodów by i mój układ nie mógł.
    W internecie wyczytałem, że takie mikrofony mają moc około 5-10mW.

Na początek proponuję zadbać o sam regulamin na tym Forum.
    Regulamin pkt 15.
    Wypis z regulaminu :
    15. Wszyscy polscy użytkownicy forum podlegają tej samej ocenie w zakresie: poprawnej pisowni, ortografii i sposobu logicznego formułowania myśli. Nie jest stosowana żadna taryfa ulgowa dla użytkowników z różnymi dysfunkcjami w tym zakresie.
    Proszę poprawić własne wpisy. [SP5ANJ]
    Wiadomość poprawiona, przepraszam za zamieszanie. boxxybabe22.
    Oryginalna treść:
    przepraszam, zupelnie zapomnialem wspomniec o interesujacym mnie zasiegu, a mianowicie 15m. mam nadzieje, ze przy takim polu dzialania piracenie odpada. akurat posiadam odbiornik takich czestotliwosci i chcialbym go wykorzystac.
    planowana moc nadajnika to okolo 5-10 mW
  • Poziom 34  
    Oczywiście że wiesz o tym że to jest dosyć wysoka częstotliwość.
    Sklecenie sobie coś własnoręcznie oczywiście także odpada,
    chyba że masz zapał.
    Ale to i tak nie będzie stabilne.

Masz odbiornik tylko do 813MHz?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    boxxybabe22 napisał:
    Poszukuję schematu prostego nadajnika 794~813 MHz

Tylko nadajniki "zespolone" i dedykowane na te pasmo, mogą "załatwić" Twój problem. :D
    Cytat:
    sygnalu dzwiekowego z mini jack'a.

Oczywiście są takie nadajniki, lecz sam system EMISJI *analogowej" i szerokość "dewiacji" dla przesyłania "sygnału dźwiękowego" z mini jack`a - to temat [przepraszam] dla Ciebie NIEdostępny z funkcji tzw. (NIE zrozumienia tematu) Radiokomunikacyjnego.

Bez obrazy, ale jeżeli pytasz o częstotliwość około 800MHz - to nawet Tu będący "Fachmani" - nie będą w stanie załączyć jakiś schemat nadajnika w tym paśmie. Takiego ze "stabilizacją częstotliwości".

Bez obrazy, również dla tych "wymienionych" Fachowców.

Pozdrawiam.
    PS. Proste nadajniki, to nawet po Wyższych Uczelniach kształcących Inżynierów czy Magistrów, którzy ukończyli takie Szkoły - nie będą w stanie zaprojektować TX - na 800MHz, a co dopiero (przepraszam) Laicy w tych zagadnieniach Radiokomunikacyjnych (z NIEodpowiednim doświadczenie/stażem).
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 34  
    Ty się chwalisz?

Chyba tylko,
    jeśli nie stanowią problemu to powinieneś załączyć schemat, manual i wzrór płytki.
    Chyba że to "pająk".

Bez tego uważamy...
    Triadon napisał:
    chyba coś ze mną nie tak

O tyle jeśli nie problem zrobić nadajnik na UKF, o tyle im wyżej tym już jest gorzej.
    Lepiej wykorzystać jakiś gotowy "patent" np z głowicy z Atari bądź Pegasus'a.
    Jeśli już się ktoś chce bawić w takie częstotliwości.
    SP5ANJ napisał:
    PS. Proste nadajniki, to nawet po Wyższych Uczelniach kształcących Inżynierów czy Magistrów, którzy ukończyli takie Szkoły - nie będą w stanie zaprojektować TX - na 800MHz, a co dopiero (przepraszam) Laicy w tych zagadnieniach Radiokomunikacyjnych (z NIEodpowiednim doświadczenie/stażem).

A skąd posiadasz informacje, że inżynierowie, którzy się kształcą na wyższych uczelniach nie będą potrafili zaprojektować TX na 800MHz? Przypominam, że w Polsce jest wiele uczelni technicznych o profilu elektronicznym czy to telekomunikacyjnym, nie tylko w Warszawie. Zgodzę się z tym, że nie uczą jak zaprojektować nadajnik na 800MHz, ale uczą tak, że wiedzę można wykorzystać do właśnie zaprojektowania takiego nadajnika. Nie twierdzę, że jest to proste, wręcz trudne. Tutaj przykład konstrukcji wykonywanych przez Naszych kolegów:
    http://www.mikrofale.net/technika_menu.html
    Witam.

W Polsce jest naprawdę paru (nielicznych) zapaleńców Krótkofalowców, którzy poświęcili wręcz połowę tzw. życia Radiokomunikacyjnego, aby obeznać się z mikrofalami.
    Cześć i Chwała im za to.

------

Chyba częściowo odbiegamy od tematu tego wątku, ale Faces na stronie tego linku nie znalazłem żadnego schematu nadajnika . :cry:

Faces napisał :
    Cytat:
    A skąd posiadasz informacje, że inżynierowie, którzy się kształcą na wyższych uczelniach nie będą potrafili zaprojektować TX na 800MHz?

Proste pytanie - prosta odpowiedź.

Bo nie mają doświadczenia. Nikt ich tego nie nauczył.
    On (jeden z drugim) wie jak wyliczyć np obwód rezonansowy - paskowy na laminacie - ale już zrobić go nie umie.

Bez obrazy dla wszystkich inż. czy mgr - bo przecież nie o to tu chodzi aby "obrażać", ale tylko "uwypuklić problem" naszej politechnizacji z kraju.

Pozdrawiam.
    PS. Ja nie będąc inż. i mgr - mam trudności z wyliczeniem, ale już posiadam wiedzę praktyczną i na 5,6GHz coś tam zaczynam konstruować. (chyba)
  • Poziom 2  
    Witam ponownie.
    Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi. Faktycznie, jestem laikiem w dziedzinie radiokomunikacji i do tej pory nie byłem świadom trudności technicznych związanych z osiągnięciem takich częstotliwości.
    W takim razie pozostaje mi zakup mikrofonu bezprzewodowego działającego w tym zakresie fal.
    Jeszcze raz dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Problemem nie jest częstotliwość, problemem jest POMIAR czegokolwiek na tej częstotliwości!
    Po skleceniu jakiegokolwiek układu - powiedzmy, że chcemy odróżnić stan istnienia oscylacji od stanu braku oscylacji. Do dyspozycji jest miernik uniwersalny za 10.- zł z Allegro. Dotykanie palcem obwodu rezonansowego i obserwacja prądu płynacego w tranzystorze może wykazać różnicę między tymi 2 stanami, ale który jest który?
    A jak w takich warunkach zmierzyć, na jakiej częstotliwości układ oscyluje? I jaka będzie dokładność tego pomiaru - przecież dołączenie czegokolwiek, a nawet zbliżenie sondy, może dość radykalnie zmienić warunki oscylacji?
    I skąd będzie wiadomo, że mierzymy jego częstotliwość podstawową, a nie harmoniczne?

Eeeech, z motyką na Słońce ...
  • Poziom 21  
    @boxxybabe22, kup słuchawki bezprzewodowe; mają gotowy nadajnik i odbiornik. Częstotliwość ich pracy to ~864MHz, na 15m w linii prostej nie będzie problemu.

@Triadon, skoro znasz się na rzeczy, może pochwalisz się jakimś schematem, napiszesz jak i czym mierzysz itp?
  • Poziom 40  
    Rzuuf ma rację.
    Mam często-gęsto doczynienia ze sprzętem na to pasmo (systemy estradowe).
    Nie jest czasami łatwo choćby z głupią naprawą a mam kilka przydanych gratów pomiarowych.
    A co dopiero konstrukcja....

p.s.
    Fabryczne mają ułatwienia dla konstruktorów/budowniczych w postaci gotowych filtrów ceramicznych.