Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Trendy w oświetleniu scenicznym

marcelek93 26 Jan 2011 16:55 952 3
    marcelek93
    Level 15  
    Witam
    Chciał bym poruszyć temat wielki jak rzeka a dokładniej dotyczący oświetlenia scenicznego.
    Ostatnio można zauważyć tendencje do jak naj wiekszego wykorzystywania diod LED. Nie twierdze oczywiście że są złe tylko strasznie mnie jakoś korcą. Według mnie scena/impreza oświetlona różnymi rodzajami reflektorów, oświetlaczy LED nie ma już tego swojego charakterystycznego klimatu. Kiedyś to było coś jak na około sceny wisiało kilkadziesiąt jaki i nie kilkaset poczciwych reflektorów halogenowych PAR. Światło z nich wprowadzało dużo takiego ciepła i sprawiało że scena miała swój klimat a teraz jakoś tak pusto się wydaje :/
    Co o tym sądzicie ??

Pozdrawiam
    misiekan854
    Level 17  
    Myślę że przy pewnego rodzaju imprezach technika LED to zbawienie ;) Mało prądu żre, nie ma obaw że coś się zacznie smalić od temperatury, baaardzo duża żywotność no i oczywiście mała waga ;D
    Oczywiście są też minusy, np. według niektórych światło led'a jest zimniejsze - natomiast ze zwykłej żarówy bardziej przyjazne oku - aczkolwiek jeszcze w ten sposób nie porównywałem światła, chyba pora spróbować ;)

Fajne patenty można też uzyskiwać np. nakierowując od dołu oświetlacz LED na pionowo podwieszony biały pasek materiału, przepuszczający światło - wtedy otrzymujemy zmieniające kolor "kurtyny", co w połączeniu z kilkoma głowami daje świetny efekt na bardziej kameralne imprezy.

Także myślę że co jak co, ale w LED'a warto trochę kasy zainwestować - szybko się zwraca, co można udowodnić prostą kalkulacją kosztów, oraz krótko mówiąc jest poręczny ;)

Pozdrawiam
    RAV_AUDIO
    Level 21  
    Jak dla mnie LED t coś co pozwala na komfortowe użytkowanie. Wszystko jest leciutkie, malutkie , nie nagrzewa się, żarówek się nie wymienia itd. Sama scena oświetlana technologią LED wygląda dużo nowocześniej niż ta oświetlona "zamulonymi" i gorącymi parami. Energi to prawie w ogóle nie pobiera, spokój jest bo nie ma się o co martwić. Jak dla mnie Led to bardzo dobry wynalazek w dziedzinie oświetlenia i niech pozostanie na długo:D
    diodakiler
    Level 19  
    Są już urządzenia led które światłem bija na łeb lampy wyładowcze 700watowe... ( a7zoom)
    Co do techniki nie zgodzę się z poprzednikami teraz mamy możliwość dobrania odpowiedniej temperatury oświetlenia ledowego, Możliwość dobrania koloru identycznego jak w numeracja lee oraz mieszania barw CMY. Mamy głowy w których jest led zamiast lampy wyładowczej... (nie pisze o chinolach bo to śmietnik)

Jest tyle tego ze zabrakło by dnia by opisać połowę z nich świat nie kończy się na parach led chińskiej produkcji które nawet nie maja równej plamy światła tylko jakieś dziwne cienie zależące od ułożenia ledów wewnątrz