Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem

djfarad02 26 Jan 2011 22:06 10111 12
IGE-XAO
 • Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem

  Witam

  Przedstawiam moją starą autorską konstrukcję (2003r.), kiedy jeszcze miałem czas bawić się hobbystycznie w elektronikę. Jest to wzmacniacz samochodowy stereo na TDA 1562Q (klasa H). Katalogowo kostka ma 55W RMS (70W przy h=10%). Oprócz aplikacji TDA, w urządzeniu znajduje się rozbudowany przedwzmacniacz i wskaźnik wysterowania oraz układy pomocnicze (o tym potem).

  - PRZEDWZMACNIACZ

  Umożliwia podłączenie dwóch źródeł (frontowe line in i tylnie). Co bardzo ważne, wejście jest symetryczne, bez masy podłączonej do minusa zasilania. Zapewnia to brak zakłoceń przy podłączeniu urządzenia zasilanego też instalacji samochodu np CD ROMu jako odtawrzacza, czy discmana zasilanego z gniazda zapalniczki itp. Kto próbował tego typu rozwiązań, ten wie jaki ogromny problem przysparzają wtedy spadki napięć na masie. Prezentowany układ w 100% eliminuje ten problem.
  Przedwzmacniacz ma regulację barwy dźwięku dla basów i sopranów (tylko podbicie). Zaczyna pracować na skrajach pasma, w przeciwieństwie do wielu rozwiązań fabrycznych. Dzięki temu uzyskujemy subtelne a zarazem czytelne podbicie tonów niskich bądź wysokich. Podbicie przy skrajnym ustawieniu potencjometrów jest znaczne. Wartości elementów dobierałem na słuch. Dodatkowo przedwzmacniacz wyposażyłem w układ Loudness, włączany przyciskiem. Należy jeszcze wspomnieć o funkcji ATT przyciszającej sygnał (np na czas rozmowy).
  Wzmacniacze operacyjne to 741 i TL082, układ pracuje w kofiguracji ze sztuczną masą. PR 470K służy do równoważenia wzmocnień kanałów i ustawia się go tylko raz, podczas uruchomienia.

  - WZMACNIACZ MOCY

  Klasyczna aplikacja, zwiększone wartość kondensatorów pompy ładunku w celu lepszego pasma, wykorzystane wyjście DIAG sygnalizujące przeciążenie świeceniem czerwonej LED. Nie ma sensu się rozwodzić nad tym fragmentem schematu

  - WSKAŹNIK WYSTEROWANIA

  Funkcja jedynie ozdobna, współpracuje z prostym wzmacniaczem tranzystorowym z automatyką. Dzięki temu wskazania zawsze nie przekraczają końca skali a wskazówki ładnie się bujają nawet przy małych poziomach głośności. Właściwie należy ten wskaźnik nazwać wskanikiem dynamiki sygnału a nie wysterowania. Widoczne na schemacie żarówki podświetlają wskaźnik

  - UKŁADY POMOCNICZE

  Zasilanie - na wejściu filtr - kilkanaście zwojów na rdzeniu ferrytowym - gotowy dławik z zasilacza ATX (strona wtórna). Dodatkowo włącznik z przekaźnikiem - włączając wzmacniacz mamy możliwość włączenia innego urządzenia współpracującego. Napięcie po przekaźniku wyprowadziłem na kostkę euro, do dalszego wykorzystania.
  Sterowanie chłodzeniem - przy większych mocach prostowane przez diodę napięcie wyjściowe końcówki mocy ładuje kondensator i zasila nim przez wtórnik emiterowy w układzie darlingtona wentylatorek umieszczony z tyłu obudowy. Zapobiega to przegrzewaniu się wzmacniacza. Przy cichym graniu wentylator nie pracuje.

  PCB - wykonana flamastrem, ręcznie, bez wspomagania projektowaniem komputerowym. Może ktoś wieżyć lub nie, ale miałem wtedy taką wprawę, że trzaskałem płytki na żywioł falmastrem nawet nie projektując wcześniej z grubsza na kartce.

  Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem
  Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem
  Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  djfarad02
  Level 19  
  Offline 
  djfarad02 wrote 463 posts with rating 647, helped 7 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2010 year.
 • IGE-XAO
 • IGE-XAO
 • #3
  djfarad02
  Level 19  
  Odpowiadam na pytania:

  Tak, wzmacniacz jest w obudowie od radia i we wnęce na radio był montowany. Działał niezawodnie przez 5 lat a teraz leży już i odpoczywa w szafce, nadal sprawny.
  Co do długości czasu pracy na akumulatorze to ciężko to oszacować. Należy spodziewać się, że czas będzie podobny do pracy normalnego radia samochodowego ze zwykłą końcówką 4-kanałową.
 • #4
  skaktus
  Level 37  
  Może kolega pokazać jak wygląda płytka od dołu ? Jestem bardzo ciekaw :)
 • #5
  djfarad02
  Level 19  
  Musiałbym demontować, żeby zrobić zdjęcie. A płytka wygląda jak płytka z flamastra, do tego o ile pamiętam jest kilka zworek przewodem. Nic pięknego ale luty porządne.
 • #6
  djanczycki
  Level 13  
  No wszystko prawie ładnie, tylko trochę rażą te zielone 30-letnie Elwy... Rozumiem, że wszystko miało być z grubsza po taniości. Pozdrawiam!
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  vorlog
  Level 38  
  dj-MatyAS, w dziesiątkę! :)
  I jak to wygląda w stosunku do podniecania się przez coponiektórych starym sprzętem Unitry? Grającym do dziś i niejednokrotnie nadal wyznaczającym klasę (taki Radmor choćby)...
  Poza Off-topic:
  Tytułowe opracowanie to właśnie jedno z nielicznych, które jest naprawdę warte dobrej oceny- prawdziwa wiedza, prawdziwa robota, nie kolejny kit z modyfikacjami typu LED SuperBlue! :)
  Pozdrowienia i gratulacje dla autora.
  V.
 • #9
  mdziewie
  Level 19  
  A jak kaseta będzie miała nagrany tylko prawy kanał, to się wiatrak nie włączy?
  Dobra, zgrywam się, w końcu użycie złego kabla powodowało, że się nagrywał tylko lewy, więc jest OK:)

  Obejrzałem sobie schemat. Łezka mi się w oku zakręciła, µA741, TL082... Tranzystory BC107?

  Ja w 2003 (no, może ciut wcześniej) też robiłem na takich kostkach, miło się wspomina...

  Pozdrawiam, bardzo fajny projekt.
 • #10
  djfarad02
  Level 19  
  Dziękuję bardzo za pochlebne opinie, jest mi miło.

  Co do kondensatorów Elwy to przychylam się do opinii, że nie są złej jakości.
  Fakt faktem - nie zawsze sprawdzą się w wymagających zastosowaniach impulsowych oraz tam, gdzie potrzebne są małe gabaryty lecz do zwykłych układów - czemu nie. Zwłaszcza jak posiada się zapas. Parametry po latach trzymają dobrze, więc nie ma co wybrzydzać.
 • #11
  alex1205
  Level 18  
  Widać starą szkolę. Tylko pogratulować.
 • #12
  xhumungus
  Level 16  
  Jeśli ten wzmacniacz pracował we wnęce radia to gdzie było radio i dlaczego napisy na panelu są po angielsku a nie po polsku?
 • #13
  djfarad02
  Level 19  
  Napisy są po angielsku "bo tak" :)

  Radia nie było, wzmacniacz współpracował z CD-ROMem, do którego wykonałem panel sterujący przez ATAPI w formie dwucyfrowego wyświetlacza i czterech przycisków.