
Witam
Przedstawiam moją starą autorską konstrukcję (2003r.), kiedy jeszcze miałem czas bawić się hobbystycznie w elektronikę. Jest to wzmacniacz samochodowy stereo na TDA 1562Q (klasa H). Katalogowo kostka ma 55W RMS (70W przy h=10%). Oprócz aplikacji TDA, w urządzeniu znajduje się rozbudowany przedwzmacniacz i wskaźnik wysterowania oraz układy pomocnicze (o tym potem).
- PRZEDWZMACNIACZ
Umożliwia podłączenie dwóch źródeł (frontowe line in i tylnie). Co bardzo ważne, wejście jest symetryczne, bez masy podłączonej do minusa zasilania. Zapewnia to brak zakłoceń przy podłączeniu urządzenia zasilanego też instalacji samochodu np CD ROMu jako odtawrzacza, czy discmana zasilanego z gniazda zapalniczki itp. Kto próbował tego typu rozwiązań, ten wie jaki ogromny problem przysparzają wtedy spadki napięć na masie. Prezentowany układ w 100% eliminuje ten problem.
Przedwzmacniacz ma regulację barwy dźwięku dla basów i sopranów (tylko podbicie). Zaczyna pracować na skrajach pasma, w przeciwieństwie do wielu rozwiązań fabrycznych. Dzięki temu uzyskujemy subtelne a zarazem czytelne podbicie tonów niskich bądź wysokich. Podbicie przy skrajnym ustawieniu potencjometrów jest znaczne. Wartości elementów dobierałem na słuch. Dodatkowo przedwzmacniacz wyposażyłem w układ Loudness, włączany przyciskiem. Należy jeszcze wspomnieć o funkcji ATT przyciszającej sygnał (np na czas rozmowy).
Wzmacniacze operacyjne to 741 i TL082, układ pracuje w kofiguracji ze sztuczną masą. PR 470K służy do równoważenia wzmocnień kanałów i ustawia się go tylko raz, podczas uruchomienia.
- WZMACNIACZ MOCY
Klasyczna aplikacja, zwiększone wartość kondensatorów pompy ładunku w celu lepszego pasma, wykorzystane wyjście DIAG sygnalizujące przeciążenie świeceniem czerwonej LED. Nie ma sensu się rozwodzić nad tym fragmentem schematu
- WSKAŹNIK WYSTEROWANIA
Funkcja jedynie ozdobna, współpracuje z prostym wzmacniaczem tranzystorowym z automatyką. Dzięki temu wskazania zawsze nie przekraczają końca skali a wskazówki ładnie się bujają nawet przy małych poziomach głośności. Właściwie należy ten wskaźnik nazwać wskanikiem dynamiki sygnału a nie wysterowania. Widoczne na schemacie żarówki podświetlają wskaźnik
- UKŁADY POMOCNICZE
Zasilanie - na wejściu filtr - kilkanaście zwojów na rdzeniu ferrytowym - gotowy dławik z zasilacza ATX (strona wtórna). Dodatkowo włącznik z przekaźnikiem - włączając wzmacniacz mamy możliwość włączenia innego urządzenia współpracującego. Napięcie po przekaźniku wyprowadziłem na kostkę euro, do dalszego wykorzystania.
Sterowanie chłodzeniem - przy większych mocach prostowane przez diodę napięcie wyjściowe końcówki mocy ładuje kondensator i zasila nim przez wtórnik emiterowy w układzie darlingtona wentylatorek umieszczony z tyłu obudowy. Zapobiega to przegrzewaniu się wzmacniacza. Przy cichym graniu wentylator nie pracuje.
PCB - wykonana flamastrem, ręcznie, bez wspomagania projektowaniem komputerowym. Może ktoś wieżyć lub nie, ale miałem wtedy taką wprawę, że trzaskałem płytki na żywioł falmastrem nawet nie projektując wcześniej z grubsza na kartce.








Cool? Ranking DIY