Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem

djfarad02 26 Jan 2011 22:06 10111 12
IGE-XAO
  • Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem

Witam

Przedstawiam moją starą autorską konstrukcję (2003r.), kiedy jeszcze miałem czas bawić się hobbystycznie w elektronikę. Jest to wzmacniacz samochodowy stereo na TDA 1562Q (klasa H). Katalogowo kostka ma 55W RMS (70W przy h=10%). Oprócz aplikacji TDA, w urządzeniu znajduje się rozbudowany przedwzmacniacz i wskaźnik wysterowania oraz układy pomocnicze (o tym potem).

- PRZEDWZMACNIACZ

Umożliwia podłączenie dwóch źródeł (frontowe line in i tylnie). Co bardzo ważne, wejście jest symetryczne, bez masy podłączonej do minusa zasilania. Zapewnia to brak zakłoceń przy podłączeniu urządzenia zasilanego też instalacji samochodu np CD ROMu jako odtawrzacza, czy discmana zasilanego z gniazda zapalniczki itp. Kto próbował tego typu rozwiązań, ten wie jaki ogromny problem przysparzają wtedy spadki napięć na masie. Prezentowany układ w 100% eliminuje ten problem.
    Przedwzmacniacz ma regulację barwy dźwięku dla basów i sopranów (tylko podbicie). Zaczyna pracować na skrajach pasma, w przeciwieństwie do wielu rozwiązań fabrycznych. Dzięki temu uzyskujemy subtelne a zarazem czytelne podbicie tonów niskich bądź wysokich. Podbicie przy skrajnym ustawieniu potencjometrów jest znaczne. Wartości elementów dobierałem na słuch. Dodatkowo przedwzmacniacz wyposażyłem w układ Loudness, włączany przyciskiem. Należy jeszcze wspomnieć o funkcji ATT przyciszającej sygnał (np na czas rozmowy).
    Wzmacniacze operacyjne to 741 i TL082, układ pracuje w kofiguracji ze sztuczną masą. PR 470K służy do równoważenia wzmocnień kanałów i ustawia się go tylko raz, podczas uruchomienia.

- WZMACNIACZ MOCY

Klasyczna aplikacja, zwiększone wartość kondensatorów pompy ładunku w celu lepszego pasma, wykorzystane wyjście DIAG sygnalizujące przeciążenie świeceniem czerwonej LED. Nie ma sensu się rozwodzić nad tym fragmentem schematu

- WSKAŹNIK WYSTEROWANIA

Funkcja jedynie ozdobna, współpracuje z prostym wzmacniaczem tranzystorowym z automatyką. Dzięki temu wskazania zawsze nie przekraczają końca skali a wskazówki ładnie się bujają nawet przy małych poziomach głośności. Właściwie należy ten wskaźnik nazwać wskanikiem dynamiki sygnału a nie wysterowania. Widoczne na schemacie żarówki podświetlają wskaźnik

- UKŁADY POMOCNICZE

Zasilanie - na wejściu filtr - kilkanaście zwojów na rdzeniu ferrytowym - gotowy dławik z zasilacza ATX (strona wtórna). Dodatkowo włącznik z przekaźnikiem - włączając wzmacniacz mamy możliwość włączenia innego urządzenia współpracującego. Napięcie po przekaźniku wyprowadziłem na kostkę euro, do dalszego wykorzystania.
    Sterowanie chłodzeniem - przy większych mocach prostowane przez diodę napięcie wyjściowe końcówki mocy ładuje kondensator i zasila nim przez wtórnik emiterowy w układzie darlingtona wentylatorek umieszczony z tyłu obudowy. Zapobiega to przegrzewaniu się wzmacniacza. Przy cichym graniu wentylator nie pracuje.

PCB - wykonana flamastrem, ręcznie, bez wspomagania projektowaniem komputerowym. Może ktoś wieżyć lub nie, ale miałem wtedy taką wprawę, że trzaskałem płytki na żywioł falmastrem nawet nie projektując wcześniej z grubsza na kartce.

Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem Wzmacniacz samochodowy 2x55W z przedwzmacniaczem

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    djfarad02
    Level 19  
    djfarad02 wrote 463 posts with rating 647, helped 7 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2010 year.
  • IGE-XAO
  • IGE-XAO
    djfarad02
    Level 19  
    Odpowiadam na pytania:

Tak, wzmacniacz jest w obudowie od radia i we wnęce na radio był montowany. Działał niezawodnie przez 5 lat a teraz leży już i odpoczywa w szafce, nadal sprawny.
    Co do długości czasu pracy na akumulatorze to ciężko to oszacować. Należy spodziewać się, że czas będzie podobny do pracy normalnego radia samochodowego ze zwykłą końcówką 4-kanałową.
    skaktus
    Level 37  
    Może kolega pokazać jak wygląda płytka od dołu ? Jestem bardzo ciekaw :)
    djfarad02
    Level 19  
    Musiałbym demontować, żeby zrobić zdjęcie. A płytka wygląda jak płytka z flamastra, do tego o ile pamiętam jest kilka zworek przewodem. Nic pięknego ale luty porządne.
    djanczycki
    Level 13  
    No wszystko prawie ładnie, tylko trochę rażą te zielone 30-letnie Elwy... Rozumiem, że wszystko miało być z grubsza po taniości. Pozdrawiam!
    User removed account
    User removed account  
    vorlog
    Level 38  
    dj-MatyAS, w dziesiątkę! :)
    I jak to wygląda w stosunku do podniecania się przez coponiektórych starym sprzętem Unitry? Grającym do dziś i niejednokrotnie nadal wyznaczającym klasę (taki Radmor choćby)...
    Poza Off-topic:
    Tytułowe opracowanie to właśnie jedno z nielicznych, które jest naprawdę warte dobrej oceny- prawdziwa wiedza, prawdziwa robota, nie kolejny kit z modyfikacjami typu LED SuperBlue! :)
    Pozdrowienia i gratulacje dla autora.
    V.
    mdziewie
    Level 19  
    A jak kaseta będzie miała nagrany tylko prawy kanał, to się wiatrak nie włączy?
    Dobra, zgrywam się, w końcu użycie złego kabla powodowało, że się nagrywał tylko lewy, więc jest OK:)

Obejrzałem sobie schemat. Łezka mi się w oku zakręciła, µA741, TL082... Tranzystory BC107?

Ja w 2003 (no, może ciut wcześniej) też robiłem na takich kostkach, miło się wspomina...

Pozdrawiam, bardzo fajny projekt.
    djfarad02
    Level 19  
    Dziękuję bardzo za pochlebne opinie, jest mi miło.

Co do kondensatorów Elwy to przychylam się do opinii, że nie są złej jakości.
    Fakt faktem - nie zawsze sprawdzą się w wymagających zastosowaniach impulsowych oraz tam, gdzie potrzebne są małe gabaryty lecz do zwykłych układów - czemu nie. Zwłaszcza jak posiada się zapas. Parametry po latach trzymają dobrze, więc nie ma co wybrzydzać.
    alex1205
    Level 18  
    Widać starą szkolę. Tylko pogratulować.
    xhumungus
    Level 16  
    Jeśli ten wzmacniacz pracował we wnęce radia to gdzie było radio i dlaczego napisy na panelu są po angielsku a nie po polsku?
    djfarad02
    Level 19  
    Napisy są po angielsku "bo tak" :)

Radia nie było, wzmacniacz współpracował z CD-ROMem, do którego wykonałem panel sterujący przez ATAPI w formie dwucyfrowego wyświetlacza i czterech przycisków.