Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domowe instalacje elektryczne

johnyjj2 26 Jan 2011 22:39 15267 34
Buderus
  • #1
    johnyjj2
    Level 9  
    Witam,
    Miałbym taką małą prośbę.
    Otóż czasami zdarzało mi się oglądać różnego rodzaju kursy (http://freevideolectures.com/ - wykłady np. w kilkudziesięciu godzinnych częściach) na youtube, np. z Stanford University (http://stanfordvideo.stanford.edu/), MIT (http://ocw.mit.edu/courses/), a nawet jakichś uczelni z Indii (http://nptel.iitm.ac.in), bo oni dość dużo tego rodzaju materiałów wrzucają do sieci. Chciałem ostatnio znaleźć jakiś kurs dotyczący tematów takich jak domowe instalacje elektryczne, projektowanie rozdzielnic, zabezpieczenia różnicowo-prądowe, nadprądowe, czytanie różnego rodzaju charakterystyk czasowo-prądowych, pomiary w sieciach niskiego napięcia, tzw. inteligentne domy itd., oświetlenie i ogrzewanie - zakres taki jak np. uprawnienia SEP do 1kV + pomiary, projektowanie sieci i trochę o urządzeniach automatyki, może dodatkowo też systemach alarmowych i monitoringu i ich integracji np. z sieciami konnex. Niestety, nie jest mi zbyt dobrze znana angielska terminologia, ponieważ dopiero chciałbym się tym tematem trochę zainteresować. Studiowałem na wydziale informatyki, a nie elektrycznym, więc jakąś podstawową teoretyczną wiedzę mam, choć nie jest ona zbyt duża. Stąd też byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł mi pomóc znaleźć jakiś dobry cykl otwartych wykładów na wyżej wymienione tematy, głównie pod kątem praktycznym, czyli projektowania i wdrażania.
    Z góry dzięki!
  • Buderus
  • Helpful post
    #2
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    johnyjj2 wrote:
    Stąd też byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł mi pomóc znaleźć jakiś dobry cykl otwartych wykładów na wyżej wymienione tematy, głównie pod kątem praktycznym, czyli projektowania i wdrażania.


    Mam mieszane wrażenia. No bo jak ktoś dorosły może napisać, że chce projektować, skoro nie wie co to ma być? No bo pisze, że jest informatykiem, ale chce projektować instalacje elektryczne, na których się nie zna.
    Przecież to najpierw trzeba posiąść dokładną wiedzę o przedmiocie projektowania, a potem brać się za samo projektowanie.
    A dokładną wiedzę chce osiągnąć na kursach? To proszę znaleźć w internecie kurs: "Wycinanie wyrostków robaczkowych dla amatorów".
    Kolego, kursy są dla znawców tematu, mają być uzupełnieniem wiedzy albo jej poszerzeniem, ale nigdy nie dają podstaw do projektowania w nowej gałęzi..
    U elektryków również.
  • #3
    johnyjj2
    Level 9  
    OK, rozumiem Twoje argumenty. Niemniej czy byłbyś w stanie udzielić odpowiedź na moje pytanie? Z góry dzięki, pozdrawiam!
  • Helpful post
    #4
    JohnySpZOO
    Electric installations specialist
    Witam.
    johnyjj2 wrote:
    Stąd też byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł mi pomóc znaleźć jakiś dobry cykl otwartych wykładów na wyżej wymienione tematy, głównie pod kątem praktycznym, czyli projektowania i wdrażania.
    Z góry dzięki!
    Przyłączam się do prośby kolegi, szczególnie pod kątem projektowania :)

    johnyjj2 wrote:
    Chciałem ostatnio znaleźć jakiś kurs dotyczący tematów takich jak domowe instalacje elektryczne, projektowanie rozdzielnic, zabezpieczenia różnicowo-prądowe, nadprądowe, czytanie różnego rodzaju charakterystyk czasowo-prądowych, pomiary w sieciach niskiego napięcia, tzw. inteligentne domy itd., oświetlenie i ogrzewanie - zakres taki jak np. uprawnienia SEP do 1kV + pomiary, projektowanie sieci i trochę o urządzeniach automatyki, może dodatkowo też systemach alarmowych i monitoringu i ich integracji np. z sieciami konnex.
    Zobacz:
    Moeller - poradniki, broszury, katalogi. W klubie instalatora na wiosnę zapewne będą szkolenia - jesienią miałem okazje na takowych być i powiem że ciekawie są one zorganizowane choć tematyka jest tylko pod kontem produktów i działalności firmy Moeller.
    Legrand - podobnie jak wyżej. Również przez tą firmę robione są szkolenia ale ich poziom jak i podejście do nich jest na niskim poziomie - mam niemiłe odczucia po jednym spotkaniu które tylko się odbyło.
    Dialux - projektowanie oświetlenia.

    Owe szkolenia są bezpłatne.
    Co do innych szkoleń o tematyce elektryki w szeroko pojmowanym słowa tego znaczeniu wszelkie kursy, szkolenia są płatne a na niektóre trzeba być specjalnie oddelegowanym przez firmę.

    Tutaj moja prośba do kolegów jak i koleżanek odnośnie podania info jeśli takie szkolenia/kursy można odbyć, oczywiście w przystępnych cenach.
    Często jest tak iż takowe kursy/szkolenia można odbyć za darmo, nawet można pobawić się w praktyce produktami danych firm (do dwóch podałem linki powyżej) ale informacje najczęściej są podawane na stronach parę dni wcześniej lub wcale. Często jest tak iż możliwość uczestnictwa na nich jest tylko ograniczona, dla firm współpracujących z nimi - wysyłane są tylko zaproszenia a samo szkolenie ma charakter otwarty.
    Ostatnio nawet szukałem informacji na temat możliwości odbycia takowych szkoleń lecz w większości przypadków są one płatne :( a ceny oscylują w granicach powyżej 500pln.

    Wracając do kolegi ...
    Jeśli chcesz nabyć trochę wiedzy teoretycznej to idź do punktu SEP i zapytaj się o szkolenia na G1 - 'E' - nabędziesz pewną wiedzę teoretyczną którą będziesz mógł pogłębić, najlepiej praktyką w zawodzie. I tutaj jest również przepaść zarówno pod kontem konkretnych firm które nie chcą przyjmować świeżaków nawet na praktyki jak i ograniczeń i niechęci udzielenia wskazówek, porad czy wyjaśnienia pewnych problemów. Osobiście miałem możliwość się o tym przekonać :(:(:(
    Przydatną rzeczą jest czytanie i czynne uczestnictwo w życiu forum branżowym (nawet za cenę krytyki innych gdyż w większości przypadków człowiek uczy się na swoich błędach). O literaturze nie będę wspominał bo jest ona dostępna choć pewne publikacje ciężko dostać :/


    Troszeczkę widzę że się rozpisałem ale to z racji że jestem również świeżakiem choć właśnie kończę studia i również chciał bym nabyć pewną wiedzę która w przyszłości zaowocuje sukcesem w naszej branży :)

    Pozdrawiam: JohnySpZOO :D
  • Helpful post
    #5
    john2377
    Level 14  
    Są, ale nie są za darmo. Nie wiem, czy można kupić indywidualnie a i koszt z pewnością nie jest mały. Swego czasu byłem na dwóch takich filmach instruktażowych w SEP-ie i za wejściówkę firma dała kilkaset złotych (rok 2000).
  • Buderus
  • #6
    johnyjj2
    Level 9  
    Dzięki za odpowiedź!

    Co do firmy Moeller, to przeczytałem kiedyś pierwszych kilka rozdziałów "Współczesnych instalacji elektrycznych..." i jestem bardzo zadowolony z tej publikacji, resztę przeczytam wkrótce. Jeśli chodzi o kursy, to wziąłem udział w cyklu pięciu spotkań na politechnice i zdałem egzamin na uprawnienia SEP do 1kV, ale to o niczym nie świadczy, bo zdaje się, że zdali wszyscy. Może się zainteresuję kursami LeGrand-a, dzięki za linka.

    Niemniej moje początkowe pytanie głównie dotyczyło właśnie wykładów w wersji wideo, bo jest to jedna z wygodniejszych metod zdobywania wiedzy, moim zdaniem. Tak, wiem, że tylko teoretycznej, ale od czegoś zacząć trzeba. No a pytanie zadałem bo po pierwsze nie studiowałem nigdy na wydziale elektrycznym, więc nie mam szerszego punktu widzenia na tematy najbardziej pokrewne. Po drugie wiem, że znalezienie odpowiednich słów kluczowych to czasem jest główny problem, niektóre dziedziny czy przedmioty nazywają się całkiem różnie, choć mówią o tym samym. Trzecia rzecz to taka, że jak rozumiem na tym forum udzielają się głównie praktycy, stąd też lepiej, jakby ktoś dobrze zaznajomiony z tematem od strony praktycznej był w stanie udzielić mi odpowiedzi, wiedząc, co jest bardziej a co mniej przydatne. Rzecz czwarta, dochodzi jeszcze kwestia terminologii angielskiej, bo takich wykładów otwartych w wersji wideo w języku polskim raczej bym się nie spodziewał.

    Pozdrawiam!

    PS Widzę, że ubiegłeś mnie o kilka minut z wysłaniem posta. Właśnie dlatego pytam o język angielski i podałem przykładowe linki w swoim pierwszym poście, choć pytanie dotyczy głównie serwisu youtube, bo tam najłatwiej znaleźć dużo tego rodzaju materiałów wideo. Choć zdziwiłeś mnie, że w ogóle SEP zorganizował jakieś filmy instruktażowe, bo nawet płatnych się nie spodziewałem. Płatne odpadają. Po to jest internet i język angielski, żeby móc uniknąć płatności - zwłaszcza, że zagraniczne uczelnie udostępniają mnóstwo materiałów za darmo. Pozostaje kwestia ich znalezienia, ale o tym już napisałem w pierwszym poście i powyżej w tej odpowiedzi.
  • Helpful post
    #7
    Anonymous
    Anonymous  
  • Helpful post
    #8
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Bronek22 wrote:

    jak się uprzesz to zdobędziesz wiedzę, ale to kilka lat ciężkiej pracy. Czy ci się to opłaca ?


    Uzupełnię, że do zdobycia uprawnień projektowych wymagane są studia wyższe kierunkowe (!!!)(5 lat nauki) i 3 lata prac projektowych pod kierownictwem kogoś z takimi uprawnieniami. Razem lat osiem. Tak przewidział Ustawodawca. Oczywiście, w niektórych przypadkach można to częściowo łączyć, ale poniżej 7 lat to trudno zejść.
  • Helpful post
    #9
    kj1
    Electrician specialist
    retrofood wrote:
    Mam mieszane wrażenia. No bo jak ktoś dorosły może napisać, że chce projektować, skoro nie wie co to ma być? No bo pisze, że jest informatykiem, ale chce projektować instalacje elektryczne, na których się nie zna.
    Przecież to najpierw trzeba posiąść dokładną wiedzę o przedmiocie projektowania, a potem brać się za samo projektowanie.


    A ja mam mieszane uczucia czytając Twoje zarzuty. Zastanów się kolega jest informatykiem - skończył uczelnię techniczną. Na pewno ma podstawy teoretyczne - szczególnie od strony matematyki i algebry. A na pewne dużo lepiej niż niejeden elektryk po technikum rozumie co to są liczby urojone i dodawanie wektorów. Ponadto zdaje sobie sprawę, że nawet w tym zakresie jego wiedza jest niepełna i szuka źródeł jej uzupełnienia i pogłębienia.
    Internet to jeden wielki ocean informacji - jak zanurzysz się w nim to możesz wydobyć perłę, ale może to być też g.....no. Dlatego kolega pyta, bo chce się czegoś nauczyć, a nie być wprowadzony w błąd. To chyba bardzo dobrze o nim świadczy, prawda?

    retrofood wrote:

    A dokładną wiedzę chce osiągnąć na kursach?

    A czemu nie? Czy kurs w formie video prowadzony przez dobrego fachowca będzie gorszy od lekcji prowadzonej przez niedouczonego belfra?
    Problem w tym, że trzeba wybrać kursy prowadzone przez fachowców, a nie dyletantów. Trudno tego dokonać nie znając tematu. Dlatego kolega pyta Was. Czy to źle?

    retrofood wrote:

    To proszę znaleźć w internecie kurs: "Wycinanie wyrostków robaczkowych dla amatorów".

    Czy taki kurs się znajdzie to nie wiem (i szkoda mi czasu, żeby go szukać), ale na pewno znajdziesz mnóstwo "kursów" (w różnej formie) dotyczących bandażowania, udzielania pierwszej pomocy. Czy takie kursy są pożyteczne? Czy są tylko dla medyków?
    retrofood wrote:

    Kolego, kursy są dla znawców tematu, mają być uzupełnieniem wiedzy albo jej poszerzeniem, ale nigdy nie dają podstaw do projektowania w nowej gałęzi..
    U elektryków również.

    To zależy jakie kursy, a naukę projektowania też od czegoś trzeba zacząć. Dlaczego nie od obejrzenia kursu na ten temat?
    Czy takie kursy dają podstawy? Na pewno nie dają uprawnień, ale podstawy, a zwłaszcza jakieś tam pojęcie o projektowaniu na pewno przekazują - oczywiście jeżeli trafimy na kursy prowadzone przez kompetentne osoby.

    @Bronek22
    Twój post porusza bardzo ważne tematy
    Ale argumenty które przedstawiłeś są, moim zdaniem, właśnie za tym aby wręcz stworzyć katalog kursów prowadzonych przez fachowców (może nawet z podziałem na poziom trudności danego kursu).
    A także stworzenie "czarnej listy" takich kursów.
    Być może niejeden wychowanek "Bobelfer byl dp d....y" skorzysta z tego i uzupełni swoją wiedzę.

    Nie wiem czemu przyjęliście założenie, że po zaliczeniu takiego kursu projektowania ktoś będzie chciał samodzielnie projektować instalacje.
    Zwróćcie uwagę, że gdyby pytanie dotyczyło jakie książki polecacie w tym temacie, żadnemu z Was nie przyszłoby do głowy, że po przeczytaniu książki nabywa się uprawnienia do projektowania. Więcej, bez zbędnych pytań podalibyście pozycje jakie polecacie i jakich należy unikać.
    I jeszcze jedno - takie kursy (oczywiście te rzetelne i wysłuchane ze zrozumieniem) mogą się przydać, gdy przyjdzie jakiś "fachowiec" elektryk i zacznie nam wciskać, brzydko mówiąc "kit"
  • Helpful post
    #10
    Anonymous
    Anonymous  
  • #11
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    kj1 wrote:
    retrofood wrote:
    Mam mieszane wrażenia. No bo jak ktoś dorosły może napisać, że chce projektować, skoro nie wie co to ma być? No bo pisze, że jest informatykiem, ale chce projektować instalacje elektryczne, na których się nie zna.
    Przecież to najpierw trzeba posiąść dokładną wiedzę o przedmiocie projektowania, a potem brać się za samo projektowanie.


    A ja mam mieszane uczucia czytając Twoje zarzuty. Zastanów się kolega jest informatykiem - skończył uczelnię techniczną. Na pewno ma podstawy teoretyczne - szczególnie od strony matematyki i algebry. A na pewne dużo lepiej niż niejeden elektryk po technikum rozumie co to są liczby urojone i dodawanie wektorów. Ponadto zdaje sobie sprawę, że nawet w tym zakresie jego wiedza jest niepełna i szuka źródeł jej uzupełnienia i pogłębienia.
    Internet to jeden wielki ocean informacji - jak zanurzysz się w nim to możesz wydobyć perłę, ale może to być też g.....no. Dlatego kolega pyta, bo chce się czegoś nauczyć, a nie być wprowadzony w błąd. To chyba bardzo dobrze o nim świadczy, prawda?


    I tak dalej...

    No cóż, moim zdaniem (mogę mieć takie), lepszą znajomość podstaw instalacji i tak będzie miał technik elektryk, a nie magister inżynier informatyk, chociażby nawet doskonale znał wzór całkowy Cauchy'ego i równania Maxwella, o których technik nawet nie słyszał.
    Otóż Kolego, wg mnie różnica jest taka, że kursy dają wiedzę "o czymś", ale nie odpowiadają na pytanie "co znajduje się z boku". A taka wiedza wycinkowa w projektowaniu, to o wiele za mało, powiedziałbym - nic. Bo taki quasi-projektant, niczym koń z klapkami na oczach, nie będzie miał pojęcia co w tej branży istnieje "obok" tego, co nauczył się z kursu. Kursu, który przygotowała firma XX np. pod kątem sprzedaży swoich produktów, a nie innej firmy.

    I zamiast tracić czas na zabawy w szukanie po sieci wystarczyłoby zapisać się na studia zaoczne kierunkowe, i zacząć naukę systematyczną. Co zapewniłoby pewniejszy i szybszy efekt.

    Ale może ja faktycznie jestem tak starej daty, że nie wiem, że teraz można inaczej... chociaż Ustawodawca jest tak samo durny jak ja, skoro takiej opcji nie utworzył dla zdobycia uprawnień...
    A projektowanie bez uprawnień... to tak, jak zabawa w sklep w przedszkolu. Pobawić się można, ale do 15-tej. Potem przychodzi mamusia albo tatuś i trzeba iść do domu.
  • #12
    kj1
    Electrician specialist
    Ten technik elektryk to lepszą znajomość podstaw instalacji będzie miał pewnie nawet od inżyniera elektryka z uprawnieniami budowlanymi to tak na marginesie.
    Nikt nie twierdzi, że wiedza zdobyta po kursie od razu nadaje uprawnienia do projektowania. Jest oczywiste, że trzeba spełnić wymagane prawem warunki.
    Natomiast wiedza ta może pomóc te warunki spełnić.
    Dla mnie taki kurs (lub zestaw kursów) jest równoważny pozycji książkowej i tyle.
    Dla niektórych osób ten sposób przyswajania wiedzy jest po prostu bardziej akceptowalny.
    Jeżeli autor che zostać projektantem, to i tak studiów nie uniknie. Co nie znaczy, że należy go potępiać, za poszukiwanie jemu odpowiadających, a przede wszystkim dobrych, źródeł tej wiedzy.
    Książki przecież też są różne, jedne bardziej zrozumiałe, inne napisane trudniejszym językiem, i wreszcie takie, które zupełnie podają nieprawdę. Tylko dobrzy fachowcy potrafią się w tym rozeznać, odwiać ziarno od plew.
    To prawda, że dany producent będzie preferował swoje produkty. Ale wystarczy wysłuchać kursów różnych producentów, (tak jak przeczytać poradniki) by wyrobić sobie własne zdanie na ten temat.
    A co do projektowania bez uprawnień....
    Myślę, że każdy projektant tak zaczynał. Najpierw jakieś projekty na studiach - do oceny. Potem w trakcie praktyki - sprawdzane i stemplowane przez swego opiekuna.

    Kolego Bronku
    No cóż, od czasu do czasu słyszymy różne informacje o operacjach wykonanych przez laika - instruowanego telefonicznie przez lekarza. Transmisje video z sal operacyjnych, mające na celu naukę nowych lekarzy, są chyba coraz powszechniejsze - to przecież też rodzaj kursu. Tak, wiem, wiem, one nie są dla laików. Ale skąd pewność, że wszyscy oglądający je studenci medycyny zostaną lekarzami?

    Autor wątku nie chce być "specjalistą od wszystkiego" Przynajmniej tak ja to odebrałem. Może szuka swojej "drogi"
    Zwróć też uwagę, że gdyby w przyszłości przyszło Ci przy jakimś większym projekcie współpracować z informatykiem, to chyba wolałbyś takiego, który ma jakie takie pojęcie o elektryce, niż takiego który nie ma żadnego.
    Co Twojego zadania - myślałem, że jest dla autora wątku. Ale czemu nie.
    Jeżeli potraktujemy tą bateryjkę za źródło napięciowe, to oczywiście przez rezystancję 4,5 oma przy napięciu 4,5V popłynie prąd 1A. W rzeczywistości takiego prądu nie otrzymamy, bo rzeczona bateryjka ma swój opór wewnętrzny, zależny od jej konstrukcji (a więc i producenta) oraz stanu (świeża, zleżała), a nie byłeś łaskaw zamieścić informacji o nim.

    Największy problem w obecnych czasach to wybrać z ogromu informacji te, których potrzebujemy i te które są rzetelne i prawdziwe. Jeżeli form może w tym pomóc,zwłaszcza tym, którzy są świadomi własnej niewiedzy to bardzo dobrze, jeżeli nie to po prostu przykre.

    Pozdrawiam
    KJ1
  • Helpful post
    #13
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    kj1 wrote:
    Ten technik elektryk to lepszą znajomość podstaw instalacji będzie miał pewnie nawet od inżyniera elektryka z uprawnieniami budowlanymi to tak na marginesie.


    Na tym poziomie to ja kończę dyskusję.
  • Helpful post
    #14
    kkas12
    Level 43  
    Witam!

    Takie kursy to są dobre dla ludzi mających ugruntowaną wiedzę czy chociażby pojęcie kwestii których one dotyczą.
    Inaczej zawsze będziemy mieli sytuację w której świeżo upieczony kursant będzie zarzucał elektrykowi łamanie prawa gdy ten zakwestionuje bezzasadny (a nawet i szkodliwy) podział PEN w złączu odległym od obiektu, lub gdy nie zastosuje się do nieprzemyślanych nakazów w wiadomym rozporządzeniu.
    Takich jak chociażby obowiązkowej "obecności przewodów PE i N we wszystkich obwodach, obowiązkowemu stosowaniu RCD zawsze i wszędzie, obowiązkowemu stosowaniu we wszystkich obiektach odgromników czy uziemianiu armatury na nieprzewodzących rurociągach. O innych pomysłach lęgnących się w głowach nawet szkoda pisać.

    Gdy się nie wie co, jak i dlaczego należy zrobić to lepiej głosu nie zabierać. A kursy obejmujące niewielki wycinek całości naj mniej do tego upoważniają. Chyba, że dyskusja zbiega się z tematem kursu.

    Autorowi wątku proponuję dokładne poznanie aspektów swego zawodu i śledzenie najnowszych trendów aż do osiągnięcia mistrzostwa w wyuczonym kierunku a nie rozmienianie się na drobne. Na pewno w przyszłości prędzej to zaprocentuje niż szczątkowa wiedza w różnych dziedzinach.
    Oczywiście bez urazy kolego i zrobisz jak zechcesz, ale takich połowicznych ekspertów w szeroko pojmowanej elektryce i po różnych (Bóg wie jakich) kursach mamy naprawdę aż nadto.
    Ile zamieszania potrafią wprowadzić to widać chociażby po dyskusjach na forach.
  • Helpful post
    #15
    JohnySpZOO
    Electric installations specialist
    Witam.
    Do do samej kwestii projektowania:
    Aby zawodowo projektować trzeba mieć stosowne uprawnienia i wiedzę jaki i przede wszystkim nadzór innej osoby która sprawdzi nasz projekt czy czasem nie popełniliśmy błędów!!! Ta nadzorująca osoba również podpisuje się pod projektem. Specjaliści zapewne widzieli projekty z biur projektowych i po otwarciu ich przewijali kartki z zaświadczeniami i pieczątkami że dana osoba ma takowe uprawnienia jak i osoba(y) która(e) sprawdziła(y) dany projekt i dopuściła(y) go do realizacji potwierdzając jego poprawność z zastosowaniem obecnie panujących norm i przepisów.
    Osoba taka jak asystent/pomocnik projektanta zazwyczaj nie ma takowych uprawnień - dopiero się uczy. Studenci również wykonują odpowiednie projekty ale do ich zrobienia również istotna jest wiedza poprzez takowe materiały edukacyjne.

    Dla chcącego nic trudnego ... (pół żartem).
    Przykłady mam choćby od osób z mojej grupy które nawet nie wiedzą co to jest RCD i jak ono działa. O zmontowaniu prostej rozdzielnicy nawet nie wspominam.
    Drudzy jednak coś chcą osiągnąć i posiadają pewną wiedzę związaną z daną interesującą ich tematyką. Jeden bawi się w wysokim napięciem, inny mikroprocesorkami a jeszcze inny w programowanie. Ci pierwsi wolą iść na murek i na piwo a zal mają korzystając z 'matki ściągi' olewając wszystko. W końcu nie każdy posiadając tytuł dr., mgr., inż. musi pracować w branży w której osiągnął owy tytuł naukowy.


    Jeżeli ktoś się czymś interesuje (większość nas zapewne elektryką w szeroko pojmowanym słowa znaczeniu: elektronicy, monterzy inst. elektrycznych niskiego napięcia czy specjaliści od TWN) to poszerzają swoją wiedzę w tym zakresie. Czy ktoś z was robi inaczej? Albo był zmuszany do akurat tego fachu? Chyba nie a technika cały czas pnie się do przodu. Osoby z dłuższym stażem wiedzą jak jak było choćby z 10 lat temu.

    Z resztą przeglądając dział >>>Instalacje i sieci<<< niejednokrotnie czytamy czy dana instalacja jest poprawnie zaprojektowana przez laika (mówię tutaj o osobie bez uprawnień G1-E). I co, w większości przypadków pomagamy im sprawdzając ją jak i poprawiając. Innym bez wyobraźni odpisujemy 'Wezwij elektryka ...!!!'



    TO MOŻE DRODZY FORUMOWICZE PRZEJDŹMY DO MERITUM TEMATU A NIE DYSKUSJI KTO CO MOŻE I PO JAKIM WYKSZTAŁCENIU JEST.

    Nie wiem jak inni ale ja (w końcu mamy wolność słowa) chęcią poszerzył bym swoją wiedzę choćby z racji tego iż kończę studia, coś tam widziałem i liznąłem w praktyce i chciał bym rozwinąć się podobnie jak autor tematu.

    Zapewne wielu z was z chęcią dowiedział by się czegoś nowego lub przypomniała zapomniane wiadomości. W końcu nie każdy pozjadał wszystkie rozumy!

    P.S. To praktyka czyni mistrza w danym fachu który w dzisiejszych czasach chcąc czy nie chcąc musi pogłębiać swoją wiedzę bo wyląduje na bruku a czasy nadchodzą coraz cięższe :(

    Pozdrawiam
  • Helpful post
    #16
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Jeśli dobrze zrozumiałem, to autor chce sam nauczyć się projektować instalacje i rozdzielnice, ale po co i czemu ma to służyć? Przypominam, że można posiadać uprawnienia projektowe bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie, jednak jedne i drugie uprawnienia mają swoje wymagania w wykształceniu i praktyki zawodowej. Jak to się ma do tego co napisał autor:
    Quote:
    Chciałem ostatnio znaleźć jakiś kurs dotyczący tematów takich jak domowe instalacje elektryczne, projektowanie rozdzielnic, zabezpieczenia różnicowo-prądowe, nadprądowe, czytanie różnego rodzaju charakterystyk czasowo-prądowych, pomiary w sieciach niskiego napięcia, tzw. inteligentne domy itd., oświetlenie i ogrzewanie - zakres taki jak np. uprawnienia SEP do 1kV + pomiary, projektowanie sieci i trochę o urządzeniach automatyki, może dodatkowo też systemach alarmowych i monitoringu i ich integracji np. z sieciami konnex.

    Można "przejść" taki kurs, jednak jest on tyle wart co umieszczone w tym dziale pytania i odpowiedzi na Świadectwo Kwalifikacyjne- trzeba je dopiero "zdać", żeby móc wykonywać prace przy urządzeniach elektroenergetycznych a na koniec się podpisać...
    O ile mi wiadomo, kursy dla początkujących bez stosownego przygotowania nie są prowadzone, natomiast można znaleźć poradniki przedstawiane przez różne firmy w celach promocyjnych (np. program do projektowania) czy informacyjnych, jednak w żadnym wypadku nie uprawnia to do samodzielnego projektowania w wyżej wymienionym zakresie.
    Warto zapoznać się z: Rozporządzeniem Ministra Transportu i Budownictwa
    z dnia 28 kwietnia 2006 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

    § 24. 1. Uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych bez ograniczeń uprawniają do projektowania obiektu budowlanego lub kierowania robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym, takim jak: sieci, instalacje i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne, w tym kolejowe, trolejbusowe i tramwajowe sieci trakcyjne wraz z urządzeniami do zasilania i sterowania.

    A że czasami jest tak, że ktoś po kursie korespondencyjnym zaprojektuje instalację a inny "figurant" bez sprawdzania podpisze się pod tym to nie mamy na to wpływu i wychodzą takie kwiatki jak ostatnio w pewnym temacie. Nikt nie jest zwolniony z myślenia- nawet elektryk/ wykonawca trzymający w garści projekt.
  • Helpful post
    #17
    Anonymous
    Anonymous  
  • Helpful post
    #18
    kj1
    Electrician specialist
    No cóż, ja też pozostanę przy swoim zdaniu: Jeżeli ktoś chce się uczyć, to należy mu w tym pomóc, a nie pytać dlaczego chce się uczyć.

    Co do Twojego artykułu to niestety nie mogę się z nim nawet zapoznać, bo umieszczony jest na zamkniętej części forum.

    Kiedyś gdy swoim dziełem pochwalił się kolega kkas12 i chciałem go przeczytać prosiłem o dostęp do tej części forum. Niestety moderatorzy uznali, że nie jestem tego godzien. Nie raczyli nawet odpisać, że dostępu odmawiają, i dlaczego.

    Co do tego typu artykułów (wątków), to forum ogólnie dostępnym pojawił się wątek poświęcony instalacją w łazienkach (założony przez kolegą kkas12). Również on pozostał bez echa, a szkoda bo temat ciekawy. Moim zdaniem, tak słaby odzew w takich tematach jest spowodowany przede wszystkim formą prowadzenia dyskusji w tej części forum. W wielu wątkach wychodzi totalny brak szacunku dla adwersarza. Zarzuty partactwa, głupoty są na porządku dziennym (a przynajmniej były, bo teraz się trochę uspokoiło). Czy w takich warunkach można rzeczowo dyskutować?
  • Helpful post
    #19
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    kj1 wrote:
    Jeżeli ktoś chce się uczyć, to należy mu w tym pomóc, a nie pytać dlaczego chce się uczyć.


    Zgadzam się tylko z pierwszą częścią powyższego stwierdzenia. Bo z drugą to mam wątpliwości. Bo uważam, że nie ma nic złego w tym, jeśli kandydata na geodetę uprzedzimy, że nie zostanie geodetą, wybierając się do Akademii Muzycznej.
    Chociaż studiowanie w tejże Akademii może mu dawać wiele satysfakcji...
  • Helpful post
    #20
    JohnySpZOO
    Electric installations specialist
    Drodzy koledzy, nie chce mi się już cytować tego i owego ...
    Temat niestety przyjął zniechęcającą formę choć - mówi się trudno :(
    Dla zainteresowanych tak sobie szukałem i znalazłem parę szkoleń bezpłatnych między innymi:
    http://devi.danfoss.com/Poland/Professional/Szkolenia/
    http://www.nexwell.eu/wspolpraca/szkolenia
    http://www.laskomex.com.pl/index.php?m=5
    http://www.add.pl/szkolenia
    ...
    Może ktoś skorzysta i pogłębi swoją wiedzę :)
  • Helpful post
    #21
    wnoto
    Level 34  
    kj1 wrote:
    No cóż, ja też pozostanę przy swoim zdaniu: Jeżeli ktoś chce się uczyć, to należy mu w tym pomóc, a nie pytać dlaczego chce się uczyć.

    Co do Twojego artykułu to niestety nie mogę się z nim nawet zapoznać, bo umieszczony jest na zamkniętej części forum.

    Kiedyś gdy swoim dziełem pochwalił się kolega kkas12 i chciałem go przeczytać prosiłem o dostęp do tej części forum. Niestety moderatorzy uznali, że nie jestem tego godzien. Nie raczyli nawet odpisać, że dostępu odmawiają, i dlaczego.


    Też jestem zszokowany tym działaniem w tym dziale Forum. Tu często mam obawę coś napisać bo często "znajdzie się" jakiś punkt z regulaminu aby wyciąć dyskusję lub maila.
    Odnośnie samych szkoleń z elektryki to dzięki Johny za linki - choć to zapewne są bardziej produktowe szkolenia niż wyjaśniające zasady działania poszczególnych urządzeń. Ale przy braku innych i z tych można coś wyciągnąć.
    Często taka wiedza się przydaje aby "przypilnować" fachowca bo czasami idzie na skróty czasowe i ekonomiczne (u mnie kable do domofonu położyli w ziemi zwykłe, dodatkowo w peszlu :)). po 3 latach trzeszczy.
  • Helpful post
    #22
    Anonymous
    Anonymous  
  • #23
    johnyjj2
    Level 9  
    Dziękuję za odpowiedzi!

    JohnySpZOO wrote:
    Jeśli chcesz nabyć trochę wiedzy teoretycznej to idź do punktu SEP i zapytaj się o szkolenia na G1 - 'E' - nabędziesz pewną wiedzę teoretyczną którą będziesz mógł pogłębić, najlepiej praktyką w zawodzie.


    Zapewne zainteresuję się szkoleniami na G1 - 'E'. Dziękuję za informację.

    JohnySpZOO wrote:
    I tutaj jest również przepaść zarówno pod kontem konkretnych firm które nie chcą przyjmować świeżaków nawet na praktyki jak i ograniczeń i niechęci udzielenia wskazówek, porad czy wyjaśnienia pewnych problemów. Osobiście miałem możliwość się o tym przekonać :(:(:(


    Czemu mnie to nie dziwi? Nie chcę nikogo tutaj urazić, ale odniosłem wrażenie, ucząc się różnych rzeczy, że dużo łatwiej zdobyć wiedzę (uzyskać pomoc, ale nie rozwiązanie) od np. programistów czy webmasterów, niż elektroników, elektrotechników itd. Choć rzecz jasna jest to tylko moje subiektywne spostrzeżenie, które może być mylne. Również na tym forum (oraz forum.allaboutcircuits.com) otrzymałem wartościową pomoc w dziale "Początkujący Nauka", gdy uczyłem się elektrotechniki na studiach (nawet jeśli były to rzeczy dość podstawowe, z którymi miałem kłopoty).

    Nie jest to zbyt dziwne, że firmy nie chcą przyjmować tych, którzy nie mają praktyki w branży. Choć tworzy to trochę takie błędne koło i promuje tych, którzy mają znajomości. Ale tak było zawsze i w bardzo różnych branżach. Alternatywą jest samozatrudnienie, a umiejętności (lub ich brak) i tak zweryfikuje rynek.

    Bronek22 wrote:
    Znasz teorię obwodów ? To podstawa, bez tego nie zrozumiesz jak to działa.


    Zgadzam się, że podstawy teoretyczne są potrzebne, żeby dane zagadnienie dobrze zrozumieć, a robiąc rzeczy ze zrozumieniem podstaw wykonuje się je dużo szybciej i lepiej.

    Odnośnie teorii obwodów to przypominam sobie, że profesor, który wykładał elektrotechnikę u mnie na studiach informatycznych, na co drugim ze swoich slajdów znajdował błąd i mówił "o, przepraszam, tutaj powinno być tak". Teoria jest ważna, ale bez praktyki jest raczej mało wartościowa.

    Kurs elektrotechniki na studiach (i w ogóle same studia, które mnie zniechęciły do ich kontynuacji na drugim stopniu) raczej pomogły mi zrozumieć, jak należy, a jak nie należy się uczyć, niż dały prawdziwe zrozumienie danych zagadnień. Prowadzący jednego z innych przedmiotów (podstaw automatyki) stwierdził, że "wy będziecie inżynierami, więc musicie znać wzory, wykresy i definicje". Inny zaś profesor wymagał nauczenia się na pamięć właśnie wykresów, wzorów i definicji z około dwudziestu tematów. (Przypominają mi się słowa Alberta Einsteina, "Never memorize what you can look up in books"). Oczywiście, są to bardzo przydatne rzeczy, ale sposób egzekwowania znajomości takich zagadnień i sposób ich nauczania spowodował, że wolę uczyć się tego, co mnie interesuje i co wydaje mi się, że może się przydać, a nie kontynuować studia. Może moje podejście nie jest właściwe, ale i tak wszystko zweryfikuje rynek, więc nie widzę powodów do jakiejś krytyki, jeśli chcę się czegoś nauczyć. Nawet jeśli nic z tego nie wyjdzie, i tak umiejętności (lub ich brak) zweryfikujecie nie Wy, ale rynek. I to ja będę odpowiadał za błędy, a nie Wy.

    Przypomina mi się też kiedyś rozmowa z kolegą z automatyki o urządzeniach do ściemniania światła. On chciał mi dokładnie powiedzieć, jak to działa z fizycznego punktu widzenia, tzn. o sposobie działania danego fizycznego urządzenia. Podczas gdy z mojego punktu widzenia są to już gotowe urządzenia, które trzeba umieć odpowiednio podłączyć i skonfigurować. Do tego nie jest potrzebna dokładna wiedza o podstawach fizycznych działania takiego urządzenia. Tym się zajmować producent sprzętu. Ja nie mam zamiaru być producentem sprzętu, co najwyżej zainstalować taki sprzęt. Wydaje mi się również, że znajomość topologii tzw. inteligentnej sieci i dokumentacji konkretnego urządzenia przydatna byłaby dużo bardziej, niż podstaw teoretycznych, z których korzystał producent sprzętu. To tyle odnośnie powiążania teorii z praktyką.

    Bronek22 wrote:
    Ty jeszcze chcesz projektować ?


    A kto powiedział, że ja chcę projektować? Projekty można zawsze zlecić zewnętrznej firmie, a samemu je tylko wdrożyć. Niemniej jednak nie wydaje mi się, żeby wiedza na temat projektowania przeszkadzała w czytaniu projektu stworzonego przez kogoś innego, nawet jeśli się go tylko wdraża.

    Bronek22 wrote:
    Kolego - domowe instalacje - domek to bardzo poważne wyzwanie.


    No tak, zgadza się. Mam jednak wrażenie, że współcześnie dużo większe możliwości mają systemy automatyki (które, jak sama nazwa wskazuje, odpowiadają automatycznie za różne funkcje). Do tego jeśli projekt (którego przecież ja nie będę wykonywał) jest dobry, to i cała reszta (wdrożenie, dopuszczenie instalacji do użytku, właściwa i satysfakcjonująca eksploatacja etc.) przy odpowiedniej dozie umiejętności i zrozumienia też nie powinna być rzeczą niemożliwą.

    Bronek22 wrote:
    Uważasz elektrykę za prymitywną dziedzinę której można sie nauczyć na prymitywnych kursach.


    A gdzie rzekomo coś takiego stwierdziłem?

    Bronek22 wrote:
    Kolego, podstawa, podstawą sjest technikum elektryczne.


    Wydawało mi się, że podstawą jest zrozumienie tematu, czyli połączenie teorii z praktyką.

    Bronek22 wrote:
    Kolego, żeby rozumieć jak to działa, należy znać sieci elektryczne, miernictwo elektryczne, nazewnictwo napięć i sporo zagadnień ogólnych.
    Napięcia 3-fazowe, impedancje liczby zespolone.


    No to przecież właśnie po to założyłem ten temat, żeby uzyskać informację o najlepszym miejscu, z którego mogę uzyskać takie odpowiedzi (tj. kompletny, przejrzysty kurs). Formą, o której pomyślałem, były kursy wideo, bo mam wrażenie, że lepiej się uczyć od najlepszych (np. Massachusetts Institute of Technology). Odpowiedzi na forum w tym temacie zwróciły moją uwagę na podobno nie najlepszą treść merytoryczną niektórych polskich publikacji, stąd też rozpocząłem poszukiwania anglojęzycznej literatury na google.

    Chętnie odpowiem na pozostałe posty w późniejszym czasie, ponieważ teraz ze względu na inne obowiązki nie jestem w stanie tego dokładnie zrobić. A skoro tyle osób odpisało w moim temacie nie chcę tych odpowiedzi potraktować niepoważnie, ponieważ musieliście poświęcić na to swój czas, do czego nie byliście w żaden sposób zobowiązani, rzecz jasna :).

    Pozdrawiam!
  • #24
    Anonymous
    Anonymous  
  • #25
    JohnySpZOO
    Electric installations specialist
    kj1 wrote:

    Odnośnie samych szkoleń z elektryki to dzięki Johny za linki - choć to zapewne są bardziej produktowe szkolenia niż wyjaśniające zasady działania poszczególnych urządzeń. Ale przy braku innych i z tych można coś wyciągnąć.
    Tak, ale dzięki takim właśnie szkoleniom (i jej formy jak i podejścia danego szkoleniowca do tematu/formy szkolenia) choćby z małą wiedzą możemy dowiedzieć się więcej na dany temat.
    Zazwyczaj na takowych szkoleniach na początku są:
    - podstawy teoretyczne (teoria o danym zagadnieniu),
    - prezentacja danego produktu (zasada działania, zastosowanie, możliwości stosowania, itp.),
    - część praktyczna (bierzemy dane urządzonko i się nim 'bawimy'/podłączamy w różnych konfiguracjach - nie interesuje nas czy ono się schajczy bo to szkolenie które ma na celu zapoznanie nas z danym produktem i jego możliwościami - oczywiście w granicach zdrowego rozsądku)
    - dyskusja (zazwyczaj pierwsza kwestia to koszt - 'Dlaczego aż tyle?', nie mniej same osoby uczestniczące w danym szkoleniu podsumowują je . Czasem padają do prezentera trudne pytania na które on sam nie zna odpowiedzi a siedzi dość dobrze w temacie).

    I właśnie po takim szkoleniu osoba widząc dany produkt i mając przedstawione teoretyczne zasady działania częściej siądzie do owego tematu i go pogłębi jak i go lepiej zrozumie bo usłyszy o tym i o tamtym z praktyki wziętym. W książkach wszystkiego nie ma :(

    Inna sprawa z mojego życia wzięta :arrow:
    Byłem na rozmowie kwalifikacyjnej ...
    Dostałem czarno-biały rysunek rozdzielnicy (praktycznie wszystko zlane, zdjęcie rozdzielnicy (o wymiarach ok 5/2,5 m) w formacie A4) + dane techniczne (2 str) które na pierwszy rzut oka nic nie wnosiły - nawet schematu jedno kreskowego nie było.
    Zadaniem moim było powiedzieć coś o tej rozdzielnicy jak i aparatach w niej się znajdujących. OK.
    Inne pytanie to w jakimś układzie sterującym (K-47 jak dobrze pamiętam) chodziło o zaciski - do czego one służą? Nie wiedziałem co to za urządzenie to powiedziałem ogólnie do czego mogły by one służyć. A że byłem na pewnym szkoleniu odnośnie aparatury sterowniczej to zacząłem 'ściemniać' o możliwości podpięcia innych aparatów, rozbudowy tego akurat aparatu, podpięcia czujników/przekaźników/sterowników itp. oraz ich ewentualnie dającym możliwościom.
    Dla późniejszych niejasności: Odpowiedź osoby rekrutującej mnie brzmiała 'Do zapalania lampki sygnalizacyjnej'.
    Ewentualne wnioski odnośnie tego krótkiego wątku proszę samemu wyciągnąć.

    Gdybym nie był na tym szkoleniu na którym owe zagadnienia były omawiane to bym nie 'pościemniał' i nie przeszedł rekrutacji. A że projekt upadł i roboty brak to ja już na to nic nie poradzę.

    Bronek22 wrote:

    Jak się uprzesz, potrafisz myśleć i będziesz "drążył" to wzbogacisz swoją wiedzę.
    Z tym się w 100% zgadzam.
    Choć to drążenie kosztuje (choćby chęcią polemiki w tym temacie jak i charakteru tego tematu :( jaki on obrał) ale w przyszłości zapewne zaowocuje sukcesem jeśli los się do nas uśmiechnie :D
  • #26
    Miniax
    Electrician specialist
    Kursów nie znam, ale jeżeli tak bardzo interesuje Cię elektryka to polecam zajrzeć i poczytać opracowania:

    http://www.edwardmusial.info/
    http://www.sep.com.pl/opracowania.htm
    http://www.ochrona.net.pl/

    Oraz poczytać książki, ot choćby H. Markiewicz Instalacje Elektryczne.

    retrofood wrote:
    Bronek22 wrote:

    jak się uprzesz to zdobędziesz wiedzę, ale to kilka lat ciężkiej pracy. Czy ci się to opłaca ?


    Uzupełnię, że do zdobycia uprawnień projektowych wymagane są studia wyższe kierunkowe (!!!)(5 lat nauki) i 3 lata prac projektowych pod kierownictwem kogoś z takimi uprawnieniami. Razem lat osiem. Tak przewidział Ustawodawca. Oczywiście, w niektórych przypadkach można to częściowo łączyć, ale poniżej 7 lat to trudno zejść.


    Mnie się zdawało, że zarówno do uprawnień projektowych jak i wykonawczych wystarczą po dwa lata praktyki.
    Mógłbyś podać namiar na rozporządzenie, które określa ten czas?
  • #27
    JohnySpZOO
    Electric installations specialist
    Dzięki kolego Miniax :)
    Z tymi treściami już się zapoznałem.

    Polecam zapoznać się z:
    1) Wymagania techniczne dla instalacji elektrycznych niskiego napięcia w budynkach / Andrzej Boczkowski.
    2) Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych / Brunon Lejdy.
    3) Poradnik projektanta elektryka: podstawy zasilania budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i innych obiektów nieprzemysłowych w energię elektryczną z przykładowymi projektami oraz przepisami prawnymi na płycie CD : (stan prawny na dzień 1 sierpnia 2010
    4) Poradnik montera elektryka. / T. 1.
    5) Poradnik montera elektryka. / T. 2.
    6) Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych w pytaniach i odpowiedziach / Kazimierz Pazdro, Antoni Wolski.
    7) Projektowanie instalacji elektrycznych w obiektach przemysłowych: zagadnienia wybrane / Waldemar Dołęga, Mirosław Kobusiński. - na tą książkę poluję i chyba sobie ją kupię. Jeśli ma ktoś wiadomości odnośnie przystępności języka to prosił bym o opinię :)
    8) Instalacje elektryczne: budowa, projektowanie i eksploatacja / oprac. Stefan Niestępski.


    INNE z którymi chciał bym się zapoznać choć nie mam możliwości - na uczelni ich nie ma:
    9) Vademecum elektryka - 2009
    10) Nowy poradnik elektroenergetyka przemysłowego
    11) Nowoczesne wyposażenie techniczne domu jednorodzinnego Instalacje elektryczne
    12) Vademecum elektryka. Bezpieczeństwo użytkowania instalacji elektrycznych
    wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Polcen
    13) Instalacje elektryczne w mieszkaniach i budynkach mieszkalnych oraz ochrona odgromowa budynków

    Oraz chciał bym się zapytać o http://www.arkady.com.pl/product/c2303.html Miał ktoś z tymi zeszytami do czynienia?

    Obecnie myślę się zabrać za przewałkowanie norm choć to czasu zajmie mi sporo ... jak i chciał bym dostać się do biura projektowego na praktyki - ale z tym strasznie ciężko.


    johnyjj2 wrote:
    Formą, o której pomyślałem, były kursy wideo, bo mam wrażenie, że lepiej się uczyć od najlepszych (np. Massachusetts Institute of Technology). Odpowiedzi na forum w tym temacie zwróciły moją uwagę na podobno nie najlepszą treść merytoryczną niektórych polskich publikacji, stąd też rozpocząłem poszukiwania anglojęzycznej literatury na google.
    Co do samej formy treści jakim jest VIDEO to ja bym traktował to jako uzupełnienie wiadomości z literatury. Czasem fajnie jest coś zobaczyć, jakieś zjawisko a nie tylko czytać o nim, np.:



    A w naszym fachu np. coś w stylu:



    czy:

    SmartWire-Darwin - Prezentacja Technologii Darwin - filmik który miałem wcześniej na myśli przed edycją.
    Pół żartem, pół śmiechem :)






    Myślę że ten temat (a zwłaszcza jego opcja VIDEO) powinien przyjąć charakter w kierunku poszerzania wiedzy. Choćby poprzez zachętę do sięgnięcia po literaturę czego następstwem może być wnikliwa analiza i zastosowanie danej technologii w praktyce.
  • #28
    remik_l
    Level 29  
    johnyjj2 wrote:
    Witam,
    Chciałem ostatnio znaleźć jakiś kurs dotyczący tematów takich jak domowe instalacje elektryczne, projektowanie rozdzielnic, zabezpieczenia różnicowo-prądowe, nadprądowe, czytanie różnego rodzaju charakterystyk czasowo-prądowych, pomiary w sieciach niskiego napięcia, (...)
    (...)Stąd też byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł mi pomóc znaleźć jakiś dobry cykl otwartych wykładów na wyżej wymienione tematy, głównie pod kątem praktycznym, czyli projektowania i wdrażania.


    Bezbłędne prowadzenie i dokumentowanie pomiarów w praktyce fachowego elektryka

    które odbędzie się 4 marca 2011 r., w Warszawie, w godz. 10.00-16.00

    Szkolenie poprowadzi mgr inż. Fryderyk Łasak- Absolwent Wydziału Elektrotechniki Górniczej i Hutniczej AGH, opracowuje i wygłasza referaty związane z ochroną przeciwpożarową, wykonywaniem pomiarów ochronnych, szkoleń elektryków do egzaminów na grupę kwalifikacyjną. Jest członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich w Oddziale Nowa Huta gdzie pełni funkcję przewodniczącego Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych

    Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:

    1. Zmiany w wymaganiach dotyczących ochrony przeciwporażeniowej wynikające z normy PN-HD 60364-4 41

    2. Zasady wykonywania odbiorczych po montażowych i okresowych sprawdzań instalacji dla oceny stanu ochrony przeciwporażeniowej w eksploatowanych urządzeniach elektrycznych o napięciu znamionowym do 1 kV

    3. Omówienie nowych aktów normatywnych dotyczących wykonywania pomiarów

    4. Zasady wykonywania prac kontrolno-pomiarowych w instalacjach

    5. Zakres wykonywania odbiorczych i okresowych sprawdzań instalacji zgodnie z PN-HD 60364- 6:2008

    6. Pomiary wielkości elektrycznych

    7. Ochrona uzupełniająca

    8. Sprawdzenie biegunowości i kolejności faz, próby funkcjonalne oraz pomiary spadku napięcia

    9. Pomiary rezystancji uziemień

    10. Pomiary natężenia oświetlenia

    11. Dokumentowanie prac pomiarowo- kontrolnych

    Warunki uczestnictwa:

    Koszt udziału w szkoleniu wynosi netto: 640 zł + 23% VAT, kwota brutto: 787,20 zł

    Przy nadesłaniu zgłoszenia do 25 lutego 2011 r., koszt udziału w szkoleniu wynosi netto: 576 zł + 23% VAT,
    kwota brutto: 708,48 zł.

    Cena obejmuje: udział w szkoleniu, materiały szkoleniowe, certyfikat ukończenia szkolenia, serwisy kawowe i lunch.

    Opłata za szkolenie jest dokonywania przelewem po szkoleniu na podstawie faktury przesłanej przez Wydawnictwo Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.

    Uwaga! Bezkosztowa rezygnacja z udziału w szkoleniu jest możliwa po przesłaniu informacji o rezygnacji e-mailem lub faksem do organizatora szkolenia, najpóźniej na trzy dni przed szkoleniem. W przypadku braku rezygnacji i nieobecności zgłoszonej osoby na szkoleniu Wydawnictwo Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. obciąży firmę zgłaszającą na szkolenie kwotą stanowiącą 50% pełnej opłaty za szkolenie. W przypadku odwołania szkolenia przez organizatora lub zmiany terminu klienci nie ponoszą żadnych kosztów.

    Informacje i zapisy: tel.: 022 429 41 87, 022 429 41 42, e-mail: szkolenia(_at_)wip.pl
  • #29
    Anonymous
    Anonymous  
  • #30
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    A przecież możecie zapisać się na bezpłatny e-letter A. Boczkowskiego. Proszę bardzo.

    Quote:
    Witaj, od pewnego czasu korzystam z serwisu informacyjnego Instalacje elektryczne. Myślę, ze wart jest polecenia. Jest bezpłatny, a znajdziesz tam mnóstwo ciekawych i użytecznych informacji. Kliknij ten link http://eletter.wip.pl/eletter/eletter_inst.php?promo=EEIN i zapisz się. Pozdrawiam.


    Są tam tematy archiwalne:
    eLettery archiwalne
    2011-01-26 - Jakie zmiany prawne czekają energetykę w 2011 r.?
    2011-01-18 - Coraz więcej odbiorców energii zmienia dostawcę!
    2011-01-13 - Nowy wykaz norm powołanych w "Warunkach Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" w zakresie instalacji elektrycznych i ochrony odgromowej
    2011-01-05 - Rok 2010 przyniósł wzrost zużycia energii elektrycznej o 4,2 proc.
    2010-12-22 - Instalacje elektryczne w warunkach zwiększonego zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym
    2010-12-15 - Pomoc publiczna na inwestycje sieciowe
    2010-12-07 - Monitoring stanu bezpieczeństwa Krajowego Sytemu Elektroenergetycznego
    2010-11-30 - Baseny pływackie i inne
    2010-11-19 - Specustawa pomoże skrócić proces inwestycyjny w linie energetyczne?
    2010-11-12 - Pomieszczenia wyposażone w wannę lub prysznic
    2010-11-05 - Powstało konsorcjum Smart Power Grids - Polska
    2010-10-29 - Instalacje elektryczne w warunkach zwiększonego zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym
    2010-10-22 - Rząd przyjął projekt ustawy o efektywności energetycznej
    2010-10-15 - Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia cz. XVII
    2010-10-01 - Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia cz. XVI
    2010-09-24 - Targi ENERGETAB 2010
    2010-09-22 - Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia w świetle Polskich Norm PN-HD 60364-4-41 oraz PN-HD 60364-5-54
    2010-09-17 - Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia w świetle Polskich Norm PN-HD 60364-4-41 oraz PN-HD 60364-5-54
    2010-09-09 - NOWA LISTA PROJEKTÓW ENERGETYCZNYCH, KTÓRE BĘDĄ DOFINANSOWANE PRZEZ UE
    2010-09-03 - Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia cz. XIII
    2010-08-27 - Nie powstanie grupa odbiorców wspólnie kupujących energię
    2010-08-20 - Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia cz. XII
    2010-08-13 - Coraz częstsze zmiany sprzedawców energii w grupach taryfowych A, B, C
    2010-08-07 - Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia cz. XI
    2010-07-30 - Darmowe uprawnienia do emisji CO2 dla polskich elektrowni
    2010-07-23 - Energa proponuje ubezpieczenia
    2010-07-23 - Energa proponuje ubezpieczenia
    2010-07-19 - Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia cz. X
    2010-07-08 - Wzrost produkcji i zużycia energii
    2010-07-01 - Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia cz. IX
    2010-06-25 - Pożyczka na inwestycje zmniejszające zużycie energii w produkcji
    2010-06-13 - Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia cz. VIII
    2010-06-11 - Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia cz. VIII
    2010-06-02 - Park Jakości Energii Elektrycznej
    2010-05-28 - Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia cz. VII
    2010-05-11 - Już działa Platforma Informacyjna Inteligentnego Opomiarowania!
    2010-05-04 - Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia cz. VI
    2010-04-23 - Dofinansowanie projektów instalacji produkujących energię
    2010-04-12 - Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia cz. V
    2010-03-24 - Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia cz. IV
    2010-03-08 - Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia cz. III
    2010-02-17 - Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia cz. II
    2010-02-02 - Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia
    2010-01-18 - Warunki Techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie cz. VIII
    2010-01-04 - Warunki Techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie cz. VII
    2009-12-21 - Warunki Techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie cz. VI
    2009-11-30 - Warunki Techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie cz. V
    2009-11-12 - Warunki Techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie cz. IV
    2009-10-28 - Warunki Techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie cz. III
    2009-10-13 - Warunki Techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie cz. II
    2009-09-28 - Warunki Techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
    2009-09-11 - Sprawdzanie odbiorcze i okresowe instalacji elektrycznych niskiego napięcia cz.VI
    2009-08-26 - Sprawdzanie odbiorcze i okresowe instalacji elektrycznych niskiego napięcia cz.V
    2009-08-12 - Sprawdzanie odbiorcze i okresowe instalacji elektrycznych niskiego napięcia cz.IV
    2009-07-22 - Sprawdzanie odbiorcze i okresowe instalacji elektrycznych niskiego napięcia cz.III
    2009-07-08 - Sprawdzanie odbiorcze i okresowe instalacji elektrycznych niskiego napięcia cz.IIi
    2009-06-24 - Sprawdzanie odbiorcze i okresowe instalacji elektrycznych niskiego napięcia cz.IIh
    2009-06-10 - Sprawdzanie odbiorcze i okresowe instalacji elektrycznych niskiego napięcia cz.IIg
    2009-05-26 - Sprawdzanie odbiorcze i okresowe instalacji elektrycznych niskiego napięcia cz.IIf
    2009-05-06 - Sprawdzanie odbiorcze i okresowe instalacji elektrycznych niskiego napięcia cz.IIe
    2009-04-14 - Sprawdzanie odbiorcze i okresowe instalacji elektrycznych niskiego napięcia cz.IId
    2009-03-30 - Sprawdzanie odbiorcze i okresowe instalacji elektrycznych niskiego napięcia cz.IIc
    2009-03-16 - Sprawdzanie odbiorcze i okresowe instalacji elektrycznych niskiego napięcia cz.IIb
    2009-02-20 - Sprawdzanie odbiorcze i okresowe instalacji elektrycznych niskiego napięcia cz.IIa
    2009-02-05 - Sprawdzanie odbiorcze i okresowe instalacji elektrycznych niskiego napięcia cz.I
    2009-01-05 - Pomiary i próby cz. XII
    2008-12-22 - Pomiary i próby cz. XI
    2008-12-12 - Pomiary i próby cz. X
    2008-11-26 - Pomiary i próby cz. IX
    2008-11-12 - Pomiary i próby cz. VIII
    2008-10-28 - Pomiary i próby cz. VII
    2008-10-16 - Pomiary i próby cz. VI
    2008-09-30 - Pomiary i próby cz. V
    2008-09-16 - Pomiary i próby cz. IV
    2008-09-08 - Pomiary i próby cz. III
    2008-08-25 - Pomiary i próby cz. II
    2008-08-04 - Pomiary i próby cz. I
    2008-07-22 - Użytkowanie instalacji elektrycznych i piorunochronnych cz. III - kontrole stanu technicznego
    2008-07-08 - Użytkowanie instalacji elektrycznych i piorunochronnych cz. II - obowiązki użytkowników lokali
    2008-06-26 - Użytkowanie instalacji elektrycznych i piorunochronnych cz. I - obowiązki właścicieli lub zarządców budynków
    2008-05-27 - Instalacje telekomunikacyjne
    2008-05-16 - Modernizacja instalacji elektrycznych w budynku mieszkalnym
    2008-04-28 - Zasady wyznaczania mocy zapotrzebowanej dla mieszkań i budynków mieszkalnych
    2008-04-16 - Ochrona przeciwporażeniowa
    2008-03-31 - Obwody odbiorcze instalacji elektrycznych w mieszkaniach
    2008-03-17 - Instalacje zasilające odbiory administracyjne
    2008-03-03 - Przewody i sposoby ich prowadzenia w wewnętrznych liniach zasilających
    2008-02-18 - Przyłączanie instalacji elektrycznej do sieci elektroenergetycznej
    2008-02-04 - Systemy i rozwiązania instalacji elektrycznych w budynkach cz. X
    2008-01-21 - Systemy i rozwiązania instalacji elektrycznych w budynkach cz. IX
    2008-01-03 - Systemy i rozwiązania instalacji elektrycznych w budynkach cz. VIII
    2007-12-17 - Systemy i rozwiązania instalacji elektrycznych w budynkach cz. VII
    2007-12-15 - Systemy i rozwiązania instalacji elektrycznych w budynkach cz. VII
    2007-11-20 - Systemy i rozwiązania instalacji elektrycznych w budynkach cz. VI
    2007-11-07 - Systemy i rozwiązania instalacji elektrycznych w budynkach cz. V
    2007-10-22 - Systemy i rozwiązania instalacji elektrycznych w budynkach cz. IV
    2007-10-08 - Systemy i rozwiązania instalacji elektrycznych w budynkach cz. III
    2007-09-24 - Systemy i rozwiązania instalacji elektrycznych w budynkach cz. II
    2007-09-10 - Systemy i rozwiązania instalacji elektrycznych w budynkach cz. I
    2007-08-27 - Instalacje elektryczne w warunkach zwiększonego zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym cz. XIV
    2007-08-13 - Instalacje elektryczne w warunkach zwiększonego zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym cz. XIII
    2007-07-30 - Instalacje elektryczne w warunkach zwiększonego zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym cz. XII
    2007-07-16 - Instalacje elektryczne w warunkach zwiększonego zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym cz. XI
    2007-06-25 - Instalacje elektryczne w warunkach zwiększonego zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym cz. X
    2007-06-11 - Instalacje elektryczne w warunkach zwiększonego zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym cz. IX
    2007-05-27 - Instalacje elektryczne w warunkach zwiększonego zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym cz. VIII
    2007-05-10 - Instalacje elektryczne w warunkach zwiększonego zagrożenia porażemiem prądem elektrycznym cz. VII