Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Acer Extensa 5220 - pomoc w identyfikacji elementu

arkolesz 26 Jan 2011 23:07 2149 6
    arkolesz
    Level 26  
    Wpadl mi w rece laptop jak w tytule. Na poczatku mojej zabawy z nim, po wcisnieciu przycisku wlaczania (niezaleznie od tego czy na baterii czy zasilaczu) wlaczal sie na jakies 3 sekundy po czym wylaczal sie i tak w kolko. Po podociskaniu ukladu chlodzenia laptop uruchamial sie od czasu do czasu wiec uznalem, ze to pewnie problem z BGA.
    W miedzyczasie laptop zmenil troche swoj sposob zachowywania - od razu po podlaczeniu zasilacza (bez wlaczania laptopa) zaczynala mrugac dioda "power" (bez zauwazalnej powtarzalnosci). Uznalem, ze cos bardziej pomieszalo mu sie z BGA i chipset zostal wygrzany (HA+RF800+podgrzewacz). Po wystudzeniu sprzet zachowuje sie nadal tak samo. Uznalem, ze to na pewno nie wina BGA i zaczalem szukac czy cos na plycie wyglada podejrzanie. Zaczynajac od zlacza zasilania od razu natrafilem na miejsce, ktore wygladalo nie tak jak trzeba - brakujacy tranzystor i wyrwany jeden z padow.

U mnie wyglada to tak:

Znalazlem w sieci zdjecia mojej plyty - Link1 oraz Link2 i wyraznie na nich widac, ze tranzystor Q1 jest wlutowany. Widac tam rowniez wlutowany element ERC9 ktorego u mnie nie ma. O ile brak Q1 na mojej plycie jest dosc widoczny o tyle brak drugiego elementu mnie zastanawia poniewaz pady lutownicze wygladaja na fabrycznie nielutowane.

Po tym przydlugim wstepie zaczyna sie moja wlasciwa prosba - czy bylby ktos uprzejmy zidentyfkowac brakujacy tranzystor Q1 (Q2 ma oznaczenie S04)? Dodatkowo, czy element ERC9 jest tez wymagany?
  • Helpful post
    PitD

VIP Meritorious for electroda.pl
    Kawałek schematu z Q1.

oraz ERC9

Powodzenia.
    arkolesz
    Level 26  
    Bardzo dziekuje Kolegom, fragmenty schematu okazaly sie bardzo pomocne.
    Z tego co widze, drabinka kondensatorow nie jest krytyczna w tym ukladzie. Za to tranzystor jak najbardziej.
    Mam obecnie na stanie "chipsetowego trupa" Aspire 3690 (ze starszym chipsetem i940) i w zwiazku z nim mam kolejna prosbe. Widze, ze macie serwisowki dlatego zanim na darmo zaczne rozbierac "dawce" bylibyscie uprzejmi zerknac, czy w torze zasilania tego modelu znajde zamiennik?
    kodd
    Level 32  
    Czyż nie będzie wygodniej sięgnąć po schematy do sieci? Są bez problemu za free. Nie widzę sensu zaśmiecać w tym przypadku tego tematu.
    arkolesz
    Level 26  
    Wracam z tematem, choc bardziej z prosba. Dawca Aspire 3690 poszedl w niepamiec dlatego szukam innego. Mam Aspire 5100 i w nim chcialbym poszukac zamiennika. Czy moglibyscie nakierowac mnie na schemat do tego modelu? Z reszta sobie sam poradze.

Ostatecznie poleglem przy tej plycie. Zamienniki znalazlem ale i tak sprzet nie chcial sie uruchomic. Z braku czasu na glebsze grzebanie porzucam temat...