Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz KF +12V PTT nie działa!?

SP2SWR 27 Sty 2011 06:21 3383 8
  • #1 27 Sty 2011 06:21
    SP2SWR
    Poziom 9  

Mam problem z wymuszeniem PTT w takim wzmacniaczu mocy na KF: http://allegro.pl/show_item.php?item=--------------
    Wg papierów podłączenie =12V na 12 pin złacza głównego powinno dać załaczenie przekaźnika, podanie prądów spoczynkowych i start wzmacniacza.
    U mnie się tak nie dzieje. Podaje na zasilanie 36V, po stabilizatorze jest 31V, układ pobiera w takim stanie 70mA. Oczywiście jak podam sygnał sterujący na wej. w.cz. na złączu głównym to nie zostanie on wzmocniony. Nie ma schematu przełącznaka N/O ani płytki ALC, pozostałe schematy są.
    Podałem 12V na cewkę przekaźnika, ale tylko on się załącza ito nic nie daje.
    Proszę o pomoc, może ktoś już uruchomił taki wzmaczniacz.

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 10.11 i 15.
    Link do aukcji zmieniony na nieaktywny. Proszę wstawić zdjęcie wzmacniacza wraz z opisem a nie link do aukcji po której za jakiś czas nie będzie śladu.
    Przed wysłaniem wiadomości użyj funkcji "pisownia".

0 8
  • #2 27 Sty 2011 11:48
    SP2SWR
    Poziom 9  

Opis zamieszczony przedstawiony przez sprzedającego:
    Tranzystorowy profesjonalny wzmacniacz mocy przeznaczony do pracy w zakresie 1,5-30 MHz.
    Wzmacniacz wykonany jest w postaci gotowego modułu zawierającego następujące bloki:
    1. Blok wzmacniacza mocy wraz z driverem
    2. Blok przełącznika nadawanie-odbiór
    3. Blok pomiaru mocy padającej i odbitej (SWR)
    4. Blok stabilizacji napięć zasilających wraz z blokiem regulacji prądu spoczynkowego
    Dane techniczne wzmacniacza:
    - Zasilanie 34-40 V (nie musi być stabilizowane)
    - Prąd do 10A
    - Moc wyjściowa średnia (nie PEP): nominalna 125W można uzyskać do 250W
    - Napięcie wejściowe dla mocy wyjściowej nominalnej ok 0,8V.
    - Tranzystory stopnia końcowego THX15 (wojskowa wersja BLX15).
    - Tranzystory drivera BLY92.
    Uruchomiliśmy wzmacniacz i w czasie prób oddawał do 150W mocy, możliwe jest jednak uzyskanie mocy rzędu 250W.
    Wymaga to ingerencji w prądy baz (regulacja potencjometrem) oraz ewentualnie podwyższenia napięcia zasilającego (obecnie za stabilizatorem jest 33V).
    Przy 200W osiąga się parametry graniczne dla złącz koncentrycznych typu SMB zastosowanych we wzmacniaczu, dla większych poziomów mocy należy wlutować kabel z pominięciem złącz.
    Zastosowane tranzystory mocy THX15 jest to wojskowa wersja tranzystorów BLX15 spełniająca o wiele bardziej rygorystyczne parametry wg. katalogu min. gwarantowana moc oddawana przez jeden tranzystor wynosi 150W.
    Dzięki temu iż w bloku wzmacniacza jest przełącznik nadawanie-odbiór (przełączany +12V) bez problemu realizuję się podłączenie tego modułu do transceivera.
    Wszystkie elementy wzmacniacza zostały zbudowane na masywnym aluminiowym radiatorze.
    Przy wykorzystaniu kilku takich modułów i sumowaniu ich mocy można uzyskiwać o wiele większe poziomy mocy.
    Wraz ze wzmacniaczem licytujesz schemat bloku wzmacniacza, bloku zasilania oraz schemat blokowy całego urządzenia łącznie z rozpiską złącza.
    Całe urządzenie zostało wykonane dla wojska i przeznaczone było do pracy ciągłej w bardzo szerokim zakresie temperatur (od -30 do +55° C).
    Radiostacja wykorzystywała też modulację AM więc podzespół posiada znaczny zapas mocy który można wykorzystać.
    Myślę że zastosowanie tego modułu jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich użytkujących transceivery mniejszej mocy.
    Wymiary: 41x17 cm

SP2SWR .Proszę o wklejanie obrazków na serwer elektroda.pl z funkcji Dodaj obrazek w lewym dolnym rogu pola wpisu.
    Będzie się Nam lepiej oglądało.
    [SP5ANJ]

0
  • #3 29 Sty 2011 16:06
    dipol
    Poziom 33  

250 W wcz to trzeba doprowadzić ok 500W ale nie na takich transformatorach wcz, A że używam wzmacniacza 250-300W mocy doprowadzonej hm to wiem co pisze. Na samym wzmacniaczu pisze 100W (50-60W wcz) i z tym bym się zgodził.Przy zmianach napięcia na końcówce pojawią się zniekształcenia -musi być napięcie stałe stabilizowane.
    Chwilowo można doprowadzić 250 W ale proszę go włączyć na godzinę i wtedy sprawdzić.Poproszę ponownie o rzetelne pomiary !!!!
    Pozdrawiam! 73!

Moderowany przez c2h5oh:

Przypominam istotę pytania: "Mam problem z wymuszeniem PTT w takim wzmacniaczu mocy na KF". Proszę PISAĆ NA TEMAT.
    Wszyscy już 100 razy czytaliśmy o Kolegi wzmacniaczu na rdzeniach od przewodów kart graficznych. Wystarczy już tego.

0
  • #4 29 Sty 2011 16:53
    SP2SWR
    Poziom 9  

Pomiary będą i to rzetelne.
    Przygotowałem się.
    Natomiast pytanie pozostaje: jak ma działać PTT!?
    Kiedy robię tak jak w dostępnym opisie to nie załącza się przekaźnik! Wzrasta prąd pobierany przez całość do prawie 1A (prąd spoczynkowy), ale więcej się nic nie dzieje.
    Nie załącza się przekaźnik!

0
  • #6 30 Sty 2011 01:03
    andy127
    Poziom 30  

Witam.
    Myślę, że koledzy nie rzucili się z pomocą w Twojej sprawie ponieważ aby wejść w posiadanie schematów, które dostałeś wraz ze wzmacniaczem i które są potrzebne do rozważań, trzeba poświęcić punkty.
    Ale do rzeczy.
    Z analizy połączeń przewodów w.cz. (na schematach i zdjęciach) wychodzi mi, że układ jest przystosowany do radiostacji, która ma osobne gniazda nadajnika i odbiornika:
    Jeśli masz TRX z wyjściem antenowym trzeba dołożyć dodatkowy przekaźnik:
    Nie wiem do czego służy kabel od J51 do 2 złącza głównego (on chyba też jest w.cz. - nie widać zbyt dokładnie).
    Jeśli przełącznik N/O nie działa a nie chcesz się kontaktować ze sprzedawcą to myślę, że trzeba będzie rozrysować schemat tej płytki. Ja w takich przypadkach tak robię. Elementów nie ma dużo. Trzeba jednak odkręcić płytkę od radiatora. Te zdjęcia, które przedstawiłeś, są zbyt ogólne i przedstawiają tylko widok z góry. Potrzebne jest zbliżenie obu stron. Czasem trzeba podświetlić płytkę od spodu przy rysowaniu ścieżek.
    Schemat pozwoli zrozumieć zasadę działania i wtedy można naprawiać.
    Andrzej

Moderowany przez c2h5oh:

Proszę nie powielać głupot. Za obejrzenie plików które zamieścił autor tematu nie są pobierane żadne punkty.

0
  • #7 30 Sty 2011 12:57
    SP2SWR
    Poziom 9  

OK, na tę chwilę dziękuję!
    Faktycznie muszę rozrysować schemat N/O. Chciałem tego uniknąć...
    Myślę jednak, że jak ktoś to uruchamiał to ma to w małym palcu... jak się nauczę to komuś być może pomogę.

0
  • #8 30 Sty 2011 16:51
    andy127
    Poziom 30  

Panie moderatorze c2h5oh.
    Nie powielam żadnych głupot. Pobierałem schematy 29.01.2011 ok. godz. 22.10 i zostały mi pobrane punkty. Pan jako moderator może to sprawdzić i nie zarzucać mi, że piszę nieprawdę. Punkty ta następnie zostały mi zwrócone ponieważ nie miałem wykorzystanego limitu 20MB w miesiącu. Gdybym miał nie zostały by zwrócone. Dziś za pobranie tych schematów jest prowizja 0 pkt. W chwili gdy ja je pobierałem wartość była inna. Proszę to sprawdzić Panie moderatorze.
    Oczywiście nie chodzi mi o te punkty, które mógłbym ewentualnie stracić ale o to, że było to mało eleganckie.
    W innym dziale moderator na taką sytuację napisał, że to bezczelność żądać punktów za pomoc (pobranie schematu) i wyrzucił temat do kosza.
    Autor tego tematu mógł to zrobić nieświadomie i po zwróceniu uwagi miał szansę naprawić swój błąd.
    Proszę o informację w którym miejscu są te głupoty.
    Andrzej
    Chyba, że post trafi do kosza jako mało związany z tematem. Mimo wszystko proszę o odpowiedź.

Moderowany przez c2h5oh:

W dniu kiedy to pisałeś (30 Sty 2011 01:03:17) nie było żadnej prowizji za pobranie punktów. Nie sprawdziłeś tego tylko powieliłeś informację o płatnych plikach. Stąd moja informacja w Twoim poście.
    W przyszłości proszę takie sprawy załatwiać poprzez PW. Nie będziesz łamał 4 punktu regulaminu, co zrobiłeś teraz.

Co do tematu głównego - jeśli zamieścisz zdjęcia w zbliżeniu to mogę pomóc. Jeśli jednak narysujesz sam to Tobie będzie łatwiej bo możesz oglądać elementy pod różnymi kątami i odczytać wartości elementów.
    Andrzej

0
  • #9 31 Sty 2011 21:34
    c2h5oh
    Moderator

Informuję, że od 30.01.2011 r. prowizja za pliki z pierwszego postu nie jest naliczana.
    Proszę więcej nie roztrząsać tego tematu.
    Kolega SP2SWR poprosił o pomoc a spotkał się z wojną o punkty. Jeżeli komuś tak bardzo zależy na punktach, to proszę zwrócić się do mnie poprzez PW.
    Bardzo proszę o pisanie na temat.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo