Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrowa TV naziemna ODBIOR GLIWICE

magazino 27 Sty 2011 08:19 8676 5
 • #1 27 Sty 2011 08:19
  magazino
  Poziom 8  

  Witam
  Chcialem odbierac w Gliwicach naziemna telewizje cyfrowa. Czy Gliwice leza w ogole w zasiegu? Jaki sprzet potrzebny jest do odbioru ? Domyslam sie ze potrzebny jest tuner DVB-T ale glownie chodzi mi o rodzaj anteny i miejce jej zamontowania ( wewnatrz mieszkania,balkon,sciana boczna okolice anteny sat,ew.dokrecic cos do anteny cyfrowego polsatu,lub wykozystac ja bez dodatkowych zmian,dach??itp.)
  Lokalizacja to 2p w bloku 5pietrowym, okolica bloki 5p.
  Pozdrawiam

  Cyfrowa TV naziemna ODBIOR GLIWICE

  0 5
 • #2 27 Sty 2011 09:18
  robertamel
  Poziom 27  

  W okolicy Strzelec Opolskich jest aktualnie dobry odbiór na kanale 36 czeskiej telewizji. Bardzo silny sygnał. Nadajnik znajduje się na Jeseniku (Praded). Do jego odbioru wystarczy zwykła antena pokojowa, typu Dexta. System nadawania to MPEG-2. Dekoder z MPEG-4 potrafi to odebrać. Używałem Ferguson Ariva T50.
  Antena zewnętrzna przeważnie zawsze lepiej odbiera od pokojowej. Ja zwykle klientom radzę, aby ze sprzedawcą ustalili możliwość wymiany lub zwrotu w razie, gdyby antena nie działała w danych warunkach.

  0
 • Pomocny post
  #3 27 Sty 2011 09:49
  _cheetah_
  Poziom 37  

  magazino napisał:
  Chciałem odbierać w Gliwicach naziemna telewizje cyfrowa. Czy Gliwice leżą w ogóle w zasięgu?

  Obecnie na twoim obszarze nadaje tylko nadajnik w Skrzycznem (mux-2, więcej: Link).

  Oficjalne mapy zasięgu masz tu: Link, nieoficjalne tu: Link.

  Odległość od Skrzycznego nie jest jakaś porażająca (~65km), zaś profil terenu w miarę OK, więc szansa na odbiór zapewne jest.

  Ale wszystko w takich przypadkach zależy od twojej lokalizacji.
  Cytat:
  Jaki sprzęt potrzebny jest do odbioru ? Domyślam się, że potrzebny jest tuner DVB-T ale głównie chodzi mi o rodzaj anteny i miejsce jej zamontowania ( wewnątrz mieszkania,balkon, ściana boczna okolice anteny sat,ew. (...)
  Lokalizacja to 2p w bloku 5pietrowym, okolica bloki 5p.

  generalnie do odbioru nadawanej u nas DVB-T powinno się stosować anteny zewnętrzne, zalecane są kierunkowe, ale często w warunkach miejskich sprawują się dobrze 'siatki'; jeśli jest taka konieczność - należy dołożyć do anteny wzmacniacz (więcej na oficjalnych stronach MI: Link).

  Miejsce montażu jest wtórną sprawą. Montuje się generalnie tam, gdzie jest to możliwe i jest dobry odbiór. Pamiętaj - odbiór DVB-T możliwy jest nie tylko z kierunku bezpośredniego, ale również z odbić - w skrajnych przypadkach z przeciwnego kierunku, niż nadajnik... taka uroda DVB-T...

  Na antenie wewnętrznej też czasami się udaje uzyskać stabilny odbiór, ale przy takiej odległości i malutkiej mocy nadajnika - mała szansa.
  Cytat:
  dokręcić coś do anteny cyfrowego polsatu,lub wykozystac ja bez dodatkowych zmian,dach??itp.)
  nie ruszać anteny CP, ani nic do niej nie dokręcać, bo to jest antena do odbioru tylko SAT, a nie DVB-T... :D

  0
 • Pomocny post
  #4 27 Sty 2011 13:23
  matis057
  Poziom 33  

  Odbiór z ~65km nadajnika, który nadaje z mocą 1,25kW mija się z celem. Musisz poczekać aż wystartują inne nadajniki.

  0
 • Pomocny post
  #5 27 Sty 2011 14:36
  irekr
  Moderator

  W takich warunkach jakie opisujesz jest możliwy odbiór tylko z anteny zainstalowanej na dachu, do tego z dobrym symetryzatorem, dobrym kablem i bez wzmacniacza szerokpasmowego.
  Stosowanie wzmacniacza w mieście to jak słuchanie ciszy na koncercie techno czy dance. Do tego naprawdę niewiele jest wzmacniaczy nadających się do wzmacniania sygnałów cyfrowych i odpornych na intermodulacje.
  Poeksperymentować możesz ale efekty są nieznane. Do eksperymentów musisz mieć samodzielny tuner, do tego w metalowej obudowie, daruj sobie eksperymenty na karcie komputerowej, szczególnie podłączanej przez USB.
  MUX2 (komercja) będzie od końca kwietnia br z Częstochowy (nawet przy średnio rozbudowanej antenie) na kan. 39 , od końca lipca na k.34 z Opola (Chrzelic) ale sygnał będzie silny, z Kosztowy na k.49 z jeszcze nieco silniejszym sygnałem. Przypuszczam że na pokojowych antenach będzie możliwy odbiór jak nie z Chrzelic to z Kosztowów.
  Z MUX3 będzie problem, bo startuje jednocześnie z końcem października 2011, z Opola na 43, z Kosztowów na 51, w Częstochowie będzie na kanale 41 ale sygnał nie będzie odbierany w Gliwicach.
  Ciekaw jestem czy będziesz lepiej odbierał Chrzelice czy Kosztowy, obydwa sygnały będą dość cieniutkie, na pokojowej antenie się tego nie odbierze.

  0
 • #6 03 Sie 2011 09:59
  parowozik
  Poziom 11  

  Rok temu odbierałem w Gliwicach (okolice radiostacji) Skrzyczne na antenie siatkowej ze wzmacniaczem. Jeszcze była to transmisja Mpg-2. Sygnał bez problemów.

  0