Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o opinie nt. - modernizacja instalacji co i cwu

27 Sty 2011 09:14 4622 9
  • Poziom 8  
    Witam.
    Jako, że jest to pierwszy mój post na tym forum chciałbym się przywitać, no i od razu zwracam się z prośbą o ocenę mojego schematu. Za wszystkie uwagi i sugestie z góry dziękuję.

W niedalekiej przyszłości chciałbym zmodernizować mój stary system CO w domku jednorodzinnym. Powierzchnia do ogrzania ok 120m2, ściany ocieplone styropianem gr 100 mm, okna wymienione, grzejniki wymienione - kermi. W tej chwili mam piec gazowy dietrich dtg 111 12 kW i przepływowy podgrzewacz wody typu Junkers. Chciałbym wymienić piec na dietrich ELIDENS DTG 130-15 lub 130-25, dodatkowo chciałbym zainstalować kominek z płaszczem wodnym moc ok 18kW i połączyć to zbiornikiem akumulacyjnym SGK 800/120 - Galmet (zbiornik trochę zmodyfikowany od wersji katalogowej jak na rys. górna wężownica na zewnątrz zbiornika cwu miedziana karbowana pow 3,6 m2)
    Zależy mi aby w okresach jesienno wiosennych tylko palić w kominku ew. dogrzewać cwu kotłem gaz, natomiast w zimie temp ok -5 (lub mniej) tylko kocioł gaz.

Dołączam schemat mojej twórczości i czekam na opinie.
    Ewentualnie jakby ktoś podał mi dobry kontakt na dobrego instalatora w okolicach Redy woj. pomorskie, który by może przyjechał i sam ocenił warunki byłbym bardzo wdzięczny.

• Poziom 8  
    Witam ponownie.
    Widzę, że zainteresowanie w ocenę mojego projektu jest niewielkie - no cóż tak bywa...
    Mam jednak pewną wątpliwość - konkretnie chodzi o grzanie c.w.u w okresie letnim - jako, że zbiornik c.w.u. jest w zbiorniku akumulacyjnym do podgrzania cwu konieczne będzie ogrzanie części wody w buforze, a co za tym idzie większe zużycie gazu. Moje pytanie brzmi: Czy w takim wypadku zamiast ogrzewać wodę w buforze nie lepiej by było zainstalować drugi dodatkowy zbiornik tylko na c.w.u (powiedzmy na okres nie palenia w kominku) i zaworami odcinać pozostałą część systemu i grzać piecem gazowym tylko ten drugi zbiornik ?
    Może chociaż w tej sprawie ktoś się wypowie.
  • Poziom 17  
    Pomysł bardzo fajny.
    Niestety schemat już nie jest taki fajny.

ps. jeżeli chcesz zobaczyć , jak to powinno wyglądać to napisz.
    Podeślę Ci na PW. i to tylko po zapewnieniu że tego dalej nie udostępnisz.
  • Poziom 8  
    No fajne schemaciki i wizualizacje, normalnie bajer.
    Tylko mój się trochę różni, chciałbym żeby górna wężownica pobierała ciepło z bufora i ogrzewała mi kaloryfery ( a tam na schemacie ona grzeje c.w.u) Wychodzi że ma ona wydajność 60 kW i przepływ ok 1000 l/min, więc myślę że będzie dobrze.
    Troszkę poprawiłem mój schemat i wklejam, może ktoś mi coś podpowie, a jak nie to po modernizacji napisze jak działa.

Teraz myślę nad automatyką do tego wszystkiego.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    marcin p 123 napisał:
    No fajne schemaciki i wizualizacje, normalnie bajer...

A gdzie wnioski i nauka ?
    Z dwojga złego Twój pierwszy schemat jest troszkę lepszy od drugiego.
    W żółtym kółku zaznaczyłem Ci największy błąd .(pompa w tym miejscu i w tym kierunku ?)
    Drugi rysunek jest jeszcze gorszy.
    Zadbaj o prawidłowe kierunki przepływu. (w kółkach masz zaznaczone sprzeczności)
    W górnym kółku może występować w zależności od ustawienia zaworu trójdrogowego przepływ "żółty" lub pomarańczowy.
    Obydwa są złe.
  • Poziom 8  
    No niezupełnie.
    W tym górnym obiegu ten przepływ na żółto to nie wiem w jakim przypadku będzie ?
    zawór trójdrożny puszcza jeżeli woda jest ciepła bezpośrednio na pobór (woda jest grzana buforem) lub w lecie jak bufor nie grzeje to otwieram i grzeje wodę w zbiorniku nr. 2.

Natomiast w drugim żółtym kółku pompy nr 1 i 2 NIGDY nie będą pracowały razem.

Tak dla wyjaśnienia.
  • Poziom 17  
    Tak czy inaczej (to nie ma znaczenia).
    Pompa nie może pchać (nigdy) w powrót wężownicy.
    To tak jakbyś chciał wymusić obieg w przeciwnym kierunku.
    W takich układach należy dążyć aby wszystkie źródła ciepła mogły pracować razem bez konfliktów.
    Tego tutaj nie widzę.
  • Poziom 8  
    To tylko wężownica - zwykła rura karbowana - woda może krążyć w jedna i w drugą stronę raz oddając ciepło a raz pobierając, nie widzę w tym nic nienormalnego.
  • Poziom 17  
    Musiałem zmienić zdanie.(przepraszam)
    Rzeczywiście po takich magicznych sztuczkach jakoś to zadziała.

Tylko że obydwa źródła ciepła nigdy nie będą mogły działać razem.
    To też jest błąd.