Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana dysku z zachowaniem systemu

27 Sty 2011 13:18 5733 14
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wczoraj obejrzałem sobie dyski jakie mam w komputerze.
    W programie HD Tune wykres wygląda jak płot u biednego chłopa. :)
    Wyeksploatowany maksymalnie, ale nie dziwota - przez 3 lata katowany przez 12 - 14 godzin na dobę, najprawdopodobniej któregoś poranka odmówi posłuszeństwa.

W jaki sposób zrobić wymianę dysku na nowy ale w taki sposób żeby zachować system?
    Muszę zrobić kopię zapasową - to wiem. Ale jak postępować żeby nie popełnić błędu? Nie uśmiecha mi się instalka windowsa od zera na czysty dysk i kofiguracja od nowa.

Trochę danych:
    Dysk 250 GB system XP pro zajmuje 27GB (i z tych 27GB muszę zrobić kopię zapasową)
    + drugi 160 GB pusty nie wykorzystany

Nowy dysk chcę kupić 500GB

• Poziom 43  
    Od Clonezilli przez Paragona czy Symanteca do Acronisa - co sobie wybierzesz (lista jest dużo szersza), to będzie dobre, by system przenieść.
    Jednak , jeśli z dyskiem są kłopoty, to może lepiej zrobić inaczej? Skorzystać z kreatora transferu plików i ustawień, utworzyć tym narzędziem - na płycie, pendrive'ie itp. - plik z danymi do zaimportowania (uruchom testowo kreatora, to zobaczysz co można przenieść w ten sposób), a na nowym dysku zainstalować świeży system i zaimportować w/w dane, zaś resztę instalować od zera. Zawsze to będzie mniej błędów rejestru, nadmiarowych wpisów itp. śmieci.
  • Poziom 20  
    Masz taki piękny programik jak 'Norton Ghots' przez 30dni jest darmowy, nawet chyba jest po polsku, jego obsługa jest banalnie prosta.... klikasz z ktorej partycji (systemowa) chcesz zrobić kopię.... rozpoczyna kopiowanie, następnie wskazujesz na który dysk/partycję ma zostać odtwarzana, kopiuje i... to już wszystko ;)

W sumie 3-4 kliknięcia, nie da się pomylić, ponadto ze starego dysku nic nie kasuje ;)

Pozdrawiam.
    Fajnie - wszystko pięknie, tylko wyciągam dysk systemowy, odpalam komputer - i co? Nie mam systemu! Muszę go dopiero zainstalować z kopii zapasowej.
    Na czym zapisać 27GB? DVD za mało.
  • Spec od komputerów
    > Na czym zapisać 27GB? DVD za mało.

Jak to na czym?

Sam napisales:
    >+ drugi 160 GB pusty nie wykorzystany

Uzyj http://clonezilla.org/ zapisz kopie dysku na tym 160GB.

Clonezilla robi paczki po 2GB o ile dobrze pamietam, wiec bez problemu to pozniej nagrasz na DVD w razie potrzeby. Do tego dojdzie kompresja, wiec w sumie bedzie mniej niz 27GB.
  • Poziom 22  
    Proponuję zrobić tak:
    - podpiąć nowy dysk do dotychczasowego zestawu i założyć 2 partycje: na pierwszej będzie system, a na drugiej szeroko pojęte "dane różne", np. zdjęcia, filmy, mp3.
    - 27GB dla XP to z cała pewnością nie jest tylko system -> warto przenieść część danych "różnych" na drugą partycję nowego dysku (pewnie będzie tego co najmniej kilka GB)
    - tak odchudzony stary dysk -> np. Ghost -> kopia systemu na drugiej partycji nowego dysku (jako pliki - choćby miało tego być kilkadziesiąt GB, to też sie zmieści)
    - z tak przygotowanej kopii systemu można "przywrócić" system na pierwszej partycji drugiego dysku - dla Ghosta z poziomu starego systemu.

Acronis (Ghost, itd.) mają opcje kompresji danych kosztem szybkości całej operacji, ale największa nawet kompresja nie ściśnie tych 27GB (lub kilka GB mniej) do 1-2 płyt. Trzeba wtedy żonglować płytami dwukrotnie: najpierw żeby wypalić na nich obraz partycji, a później żeby go przywrócić. Zwykle kompresja "Fast" zajmuje ~60% danych źródłowych, więc płyt może być kilka. Dlatego też proponuję zrobienie kopii systemu na drugiej partycji nowego dysku.

Dla dysków WD i Seagate na stronie producenta dostępne są darmowe programy do migracji systemu na nowy dysk. Nie wiem tylko czy jest ograniczenie WD-> tylko WD (Seagate-tylko Seagte)...
    Dobra - najpierw muszę dysk kupić, później będę się rozglądał co z tym zrobić, kilka dni zejdzie. :D I raczej na pewno Seagate 500GB
    Później pomyślę jak się do tego zabrać, nie ukrywam że liczyłem że ktoś ma jakiś określony sposób postępowania - w punktach, łopatologicznie...

Jeszcze pozostanie sprawa systemu, czy jednak nie zainstalować od nowa - ale już Win7
  • Poziom 38  
    Łopatologicznie to tak:
    1. Podłączasz stary dysk i nowy dysk
    2. Uruchamiasz narzędzie do klonowania partycji
    3. Klonujesz partycję ze starego dysku na nowy
    4. Opcjonalnie dostosowujesz rozmiar partycji na nowym dysku
    5. Odłączasz stary dysk i bootujesz z nowego.

Możesz to zrobić na dowolnym innym komputerze, jeśli użyjesz np. Hiren's BootCD.
    Mam na CD linuksowy G-Parted, zdaje się że on ma narzędzie do klonowania partycji. Ten programik jest standardowo w Ubuntu.
    Ktoś robił tym programem?

• Poziom 43  
    jozefg - nie idź w zaparte. W linku, do którego się poprzednio odwołałem, jest mowa o Clonezilli i Partimage z opisami nie tylko praktycznie pełnymi, ale i "obrazkami" dot. poszczególnych kroków.
  • Poziom 21  
    Matuzalem: ale w GParted masz przecież partimage... Sprawdzałem, działa elegancko (prócz kompresji bzip!!)
    jozefg: a obraz sobie możesz podzielić nawet na dyskietki 5,25" ;)
    Ja nie idę w zaparte - tylko chcę zasięgnąć informacji jak to zrobić "bez bólu".

GParted mam i używałem go do partycjonowania dysków, z nowym programem musiał bym się zapoznawać.

Nooo - na dyskietki??? Ile to ich by musiało być... :D

Najbardziej mi się podoba jak dotąd sklonowanie systemu na nowy dysk. Oczywiście obowiązkowa kopia zapasowa bo zdarzyć się może wszystko.. :|
  • Poziom 21  
    Tak, klon dysku fajna rzecz. Ale klikając w tym G-Parted na pulpicie masz meni kontekstowe, w którym znajdziesz 'partimage'. Wykonaj kopie w nim (zasada działania jak clonezilla) - możesz podzielić pliki do wielkości DVD lub bez dzielenia. Zamontuj tylko drugi dysk sobie jeśli masz mało miejsca.
  • Poziom 22  
    jozefg napisał:
    Oczywiście obowiązkowa kopia zapasowa bo zdarzyć się może wszystko.. :|

Ten stary dysk jest już trochę przechodzony, więc na "magazyn danych" raczej się nie nadaje. Niemniej jednak, po postawieniu systemu na nowym dysku zostawiłbym na nim kopię partycji, a na starym dysku można taką kopię też umieścić - dwa dyski jednocześnie nie padną. Zwłaszcza gdy ten stary dysk będzie leżeć w szafce.

Dla jednej kopii systemu warto płyty wypalić w jakimś wolnym czasie. Z czasem jednak, gdy system będzie już oczyszczony, zdefragmentowany, a pliki bez istotnego związku z systemem skopiowane na drugą partycję można wykonać drugą/kolejną kopię partycji i używać jej w razie awarii.
    Mam wrażenie, że jeśli ktoś zasmakował w tworzeniu obrazu partycji (backup) to co jakiś czas go uaktualnia (tworzy nowy). Wtedy przydatny jest inny fizyczny nośnik- dysk i można na nim zmieścić również kopie innych danych.

Wszystko zależy od tego ile tych danych jest i jak często taki backup jest wykonywany ;)