Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PDFCreator i nestandardowy format papieru

marek003 27 Sty 2011 14:06 15004 8
  • #1 27 Sty 2011 14:06
    marek003
    Poziom 40  

Witam

Od dwóch godzin usiłuje zmusić PDFcreator'a do "wydrukowania" mi małej etykiety 95mm na 65mm. Nie wiem co źle robię ale wychodzi mi biała kartka lub mała etykieta ale na kartce formatu A4 (wyśrodkowana na górze strony).

Jeżeli ktoś wie jak to zrobić to czy mógłby mnie "poprowadzić".

Chodzi mi o to by "wydrukowana" w pdfcreatorze kartka miała wymiary 9,5x6,5cm i była "zadrukowana" etykietą. Innymi słowy po otworzeniu pdf'a powinna wyglądać tak samo jak po otworzeniu pliku w wordzie.

W załączeniu przykład etykiety.

0 8
  • #2 27 Sty 2011 14:17
    mietekn
    Poziom 35  

Wchodzisz w ustawienia drukarki (Właściwości) . W zakładce Papier/Jakość w zaawansowane ustawiasz rozmiar papieru.

1
  • #3 27 Sty 2011 14:40
    marek003
    Poziom 40  

Gdyby było to takie proste nie pisał bym.
    Robiłem tak ale... może u mnie coś nie działa.
    Owszem strona jest w tym rozmiarze ale nie ma tekstu.
    Jeżeli u ciebie to działa zamieść w załączniku mój przykładowy plik z etykietą w formacie PDF.

0
  • #4 28 Sty 2011 07:59
    mietekn
    Poziom 35  

Faktycznie coś nie tak z ustawieniami formatu papieru.
    Zadziałało poprawnie dopiero po wpisaniu odwrotnie szerokości z wysokością jak na obrazku:
    Wynik w załączniku.

0
  • #5 28 Sty 2011 09:30
    marek003
    Poziom 40  

Tylko to zmieniałeś?
    Bo u mnie to nie działało bez względu na to czy zamienię szerokości czy nie.

Teraz mam jeszcze ciekawszy przypadek.

Stwierdziłem że spróbuje ustawić wszystko od początku.
    "Zresetowałem" ustawienia PDFCreatora.

Wyłączyłem worda i zacząłem od początku.
    Etykieta, Drukuj ... i ustawienia (zgodnie z Twoją sugestią)

Wszędzie ok.
    Włączył się kreator - dałem zapisz i "włala"

To dopiero "ciekawostka" (nie widać ale format kartki w stworzonym pdf to A4), tym bardziej że jak widać wyrównuje mi do prawej i środkuje na kartce. Co tu jest grane? Dlaczego wyrównuje do prawej? Jak świadomie wpłynąć na te ustawienia?

1
  • Pomocny post
    #6 28 Sty 2011 10:17
    mietekn
    Poziom 35  

Nic więcej nie zmieniałem. W moim przypadku trzeba było podać odwrotnie szerokość z wysokością.
    Pracuje z wersją Pdfcreator v1.1.0. Sprawdziłem na wersji ostatniej tj v1.2.0 tez działa poprawnie.
    Drukowałem nie z Worda ale z LibreOffice 3.3.0, może w tym tkwi przyczyna?

0
  • #7 28 Sty 2011 13:12
    marek003
    Poziom 40  

Po twojej sugestii skupiłem się na ustawieniach worda a nie PDFcreatora i ... Działa, ale trzeba znać "zaklęcie". Próbowałem zrozumieć zasadę kiedy co się robi i co ma na co wpływ i znów musiałem trochę posiedzieć.

Jednym z "problemów" jak się okazało było to że word po włączeniu dokumentu przyjmuje ustawienia drukarki domyślnej z systemu (w moim wypadku xero konica). Jeżeli były to wymiary standardowe (A4,A5 itd) wszystko było ok. Wtedy nawet rozmiaru papieru w PDFCreatorze nie trzeba zmieniać - sam wybierze odpowiedni.

Ale niestety PDFCreatror (lub Word) źle współpracuje z "normalnymi" ustawieniami niestandardowymi. Nie rozumie ich i "wali" wydruk na A4.

Aby było dobrze trzeba najpierw wybrać drukarkę jako PDFcreator i zamknąć okno drukuj... (zamknąć nie anulować) wtedy w ustawieniach strony w zakładce papier pojawi się w polu do wyboru jeszcze jeden format o nazwie "niestandardowy format PDFCreator" (poza tym pojawi się jeszcze wiele innych formatów uważanych za standardowe) jeżeli się go wybierze mamy pewność że plik z kreatora będzie identyczny jak plik w wordzie.

Przy czym kolejna ciekawostka: po wybraniu tego formatu nie ma co zmieniać wymiarów bo word przerzuci "z automatu" na "swój niestandardowy" i znów klapa.

Kolejny kłopot to to że word nie odświeża rozmiaru niestandardowego. Po wybraniu innego rozmiaru niestandardowego w ustawieniach PDFCreatora (przycisk drukuj... i właściwości) dane "centymetrowe" w opcjach strony pozostają bez zmian. Jeżeli chce się je wtedy zmienić z ręki znów działa word i wrzuca swój nestandardowy. Ale, tu następna ciekawostka: tworzy się pdf ze zmienionym formatem, w innym układzie niż widać to w wordzie.

Osobnym problemem jest orientacja strony oczywiście przy formacie niestandardowym. Po zmianie orientacji trzeba wejść jeszcze raz w format papieru i wybrać Niestandardowy PDFCreator. Wtedy tez zmienia się wysokość z szerokością. Ale takie rozwiązanie trochę zakłóca efekt wyjściowy nie jest to do końca takie jakie powinno być. Więc lepiej pozostać przy orientacji pionowej i zamienić rozmiary w ustawieniach PDFCreatora (ale nie poprzez word i nie w danej sesji bo inaczej trzeba ręcznie odświeżać format niestandardowy PDF - ale to inny temat)

REASUMUJĄC (zaklęcie)
    Przy niestandardowym papierze i współpracy Worda z PDFCreatorem najlepiej:
    1.Przed włączeniem worda wpisać w preferencjach drukowania PDFCreatora odpowiednich wymiarów niestandardowy papier (nie ma co się obawiać że będzie on "domyślnym" papierem). Wszystko zatwierdzić.
    2. Dopiero teraz włączyć worda (kliknąć w dokument)
    3. Wejść w parametry drukowania (drukuj...) i zmienić drukarkę na PDFCreator wyjść przyciskiem "zamknij" (nie anuluj lub x)
    4. Wejść w ustawienia strony w zakładce marginesy i wybrać orientacje pionową
    i w zakładce papier wybrać "niestandardowy rozmiar strony PDFCreator" i wcisnąć ok.
    Obrócić się na pięcie w lewo, splunąć przez prawe ramię (uwaga na koleżanki z pracy - niezrozumieją)
    I już można drukować do pdf'u :)

Uff ale się opisałem (nie mówiąc o próbowaniu ustawień). Ale może komuś się przyda.

3
  • #8 31 Lip 2011 10:55
    joalra
    Poziom 2  

Przyznam, że też się tym bawiłam, ale znalazłam inny sposób. Zaznaczam na arkuszu (bo nimi głównie się posługuję) obszar do wydruku i ten sam obszar wydruku zaznaczam np. w sumie 16 razy (bo chcę mieć na stronie 16 etykiet). Zrzucam wydruk na PDFcreator, gdzie we właściwościach drukarki zaznaczam wydruk wielu stron na 1 kartce A4. Wybieram ilość 16, czyli tyle stron ile wydruków zaznaczyłam i tworzę plik .pdf na którym etykiety są ustawione w ilości 16 szt. na jednej katrce A4. Potem tą kartkę drukuję tyle razy ile trzeba. Mam etykiet = ilość wydryków *16 etykiet na stronie. Też fajnie wychodzi. Może też komuś się przyda.

0
  • #9 04 Paź 2011 14:43
    marek003
    Poziom 40  

"Też fajnie wychodzi" ale całkowicie nie na temat :)

Jak sobie poradziłem napisałem w poprzednim poście (ZAKLĘCIE)
    W związku z powyższym (I na prośbę elektrody.pl) zamykam topik.

0