Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

łożyska bębna Zanussi FL573CN

27 Sty 2011 14:22 3819 12
  • Poziom 20  
    Jakie są łożyska bębna i jaki simmering w pralce FL573CN?
    Czy będę potrzebował jakichś specjalnych narzędzi, czy uda się wymienić za pomocą zwykłych kluczy?
  • Poziom 20  
    Czy przewiezienie pralki (zanussi FL-573CN) na leżąco na "plecach" mogło spowodować uszkodzenie łożyska bębna?
    Kupiłem używaną pralkę przywiozłem i okazało się, ze nie mogę zakręcić bębnem, niby się poruszał lekko ale tylko o kilka stopni. Po zastosowaniu metody siłowej zaczął się kręcić płynnie, ale przy wirowaniu wyje strasznie.
  • Poziom 41  
    Raczej łożyska już były do wymiany przed przewiezieniem, chyba ze o coś ociera .
  • Poziom 20  
    Nie ociera nic, wyjąłem grzałkę i sprawdziłem czy przypadkiem ktoś czegoś nie zostawił na dnie, ale jest czysto. Bęben teraz kręci się swobodnie, ale łożyska ewidentnie do wymiany.
  • Poziom 41  
    Powiedziałbym, że zaraz trzeba wymienić, skoro wyją!!
  • Poziom 16  
    Prawdopodobnie zimering był juz słaby.Po położeniu pralki na plecach woda z dna z płynęła w stronę łożysk i przez zimering dostała się do środka.Trochę postała i rdza zrobiła swoje.A może po drodze jeszcze gdzieś zamarzła i do reszty zniszczyła zimering.Tak czy siak łożyska do wymiany.:cry:
  • Poziom 20  
    Rozbebeszyłem pralkę, ale nie mogę wybić łożysk:
    łożyska bębna Zanussi FL573CN
    Pierścień mocujący/dociskający łożyska wygląda jak by był wgrzany lub wklejony.
    Czy jest na niego jakiś sposób, czy wymieniać musiałbym łożyska z połową obudowy?
    Metoda siłowa się nie sprawdza...

Łożysko jest 633667 lub łatwiej dostępne CBK441 i jest tylko 1, nie doszedłem jeszcze jaki jest simering.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Czy jest tam seger? Jeśli nie to pozostaje dobry młotek (nie 200gram,ale 1 kg ,lub cięższy)no i kawałek rurki przez którą trzeba uderzyć. A można to wcześniej namoczyć np.naftą, WD-40lub pepsi( nie żartuję)
    Powodzenia.
  • Poziom 20  
    1,5kg młotek nie daje rady. Łożysko jest trzymane przez ten żeliwny pierścień, pierścień wygląda jak by był wtopiony w plastik, lub w klejony. Nie ma niestety żadnych pierścieni czy gwintów które można by próbować odkręcić.
  • Poziom 41  
    Cóż to ja nie mam innego pomysłu .A wybijanie było w powietrzu , czy bęben oparty o coś.
    Może ktoś inny coś mądrzejszego doradzi . Mnie przychodzi na myśl jeszcze prasa ale do niej trzeba mieć dostęp.Niestety do mnie z Gdyni trochę za daleko.
  • Poziom 20  
    Wszystko udało się zrobić, chciałem wybijać nie w tą stronę, nie zauważyłem, ze pod simmeringiem jest pierścień zabezpieczający. Po zdjęciu pierścienia łożysko dość łatwo dało się wybić. Simmering jest 60x40x10 2 wargowy.
    Sugestie dla tych co będą mieli podobny problem:
    Przed montażem wyczyściłem tuleję brązową/mosiężną papierem 800 i spolerowałem pastą polerską, więc powinno to trochę jeszcze posłużyć.
    Łożysko najlepiej nabijać za pomocą starego łożyska zeszlifowanego na obwodzie. Taki sposób eliminuje prawdopodobieństwo uszkodzenia nowego łożyska.
    Cena łożyska CBK441 to 35zł brutto
    Cena siemmeringa 60x40x10 2 wargoweg 4,5zł brutto
    Pneumatyczny klucz udarowy świetnie nadaje się do odkręcenia koła pasowego z osi bębna (skasowałem 2 klucze imbusowe 6mm, jeden się złamał a drugi ukręcił)
    Idealnie też klucz pneumatyczny nadaje się do rozkręcenia/skręcania bębna, skręcenie zajęło coś koło 2 minut.
    Rozerwany fartuch dobrze daje się skleić za pomocą kawałka dętki rowerowej i kleju do klejenia dętek. Bardzo ładnie trzyma szczelność, trzeba tylko wszystko dobrze wyczyścić przeszlifować papierem ściernym i postępować z klejem wg instrukcji.