Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

minimalna średnica rury miedzianej do gazu

27 Sty 2011 14:43 18495 7
 • Poziom 9  
  Witam. Jaka jest minimalna średnica rury miedzianej, która doprowadza gaz do piecyka Termet TermaQ Electronic 19-02 (instrukcja mówi że przyłącze ma mieć 3/4 cala ale czy przyłącze to samo co wymagana średnica rur). Mam w tej chwili 1/2 cala (mierzyłem ok. 12mm średnicy w środku) a miałem ostatnio wizytę Panów ze spółdzielni z powodu jakiejś mikro nieszczelności i Panowie stwierdzili że cala instalacja jest do d..y i trzeba wymienić na większe rury, oczywiście na mój koszt. I nie wiem czy oni chcą na mnie po prostu zarobić czy mają rację. Wcześniej Pan który mi to montował, serwisant, znajomy budowlaniec oraz Pan który sprawdzał gaz nie stwierdzili niezgodności w związku ze średnicą rur. Pozdrawiam.

 • Moderator na urlopie...
  Średnica ma być taka, jaka jest w projekcjie. Producent daje taką, jaka jest wymagana dla pełnego obciążenia; z małym zapasem. Wszystko po to, żeby nie wyłączał się w czasie pracy z powodu "braku" gazu.
 • Poziom 9  
  Ale ja przenosiłem piecyk z kuchni do łazienki i przy okazji wymieniłem rury od licznika i zrobiłem to bez żadnego projektu. Piecyk działa bez zastrzeżeń, nie występuje wspomniany "brak" gazu. No i jeszcze raz zadam pytanie czy Przyłącze to to samo co średnica rur?

 • Moderator na urlopie...
  giebe79 napisał:
  Ale ja przenosiłem piecyk z kuchni do łazienki i przy okazji wymieniłem rury od licznika i zrobiłem to bez żadnego projektu.


  To nielegalnie pobierasz gaz. Twoja instalacja jest bez projektu, czyli "dzika"
  Nie chwal się sąsiadom.
 • Poziom 9  
  Ale o czym Ty w ogóle piszesz i o co mnie posądzasz? :evil: Jak nielegalnie pobieram gaz skoro nie ruszałem plomb, a wymieniłem rury które idą od licznika do mieszkania. To o jakiej nielegalności Ty mówisz. Przecież nie podpiąłem się na korytarzu do sąsiada. Co to za bzdury.
  Rury były stalowe o dużej średnicy i wymieniłem je na cieńsze miedziane to po co mi projekt i w związku z tym dodatkowe koszty? A skoro dysponujesz taką wiedzą to może w końcu odpowiesz mi na pytanie czy przyłącze to to samo co średnica rur, lub czy przyłącze może być 3/4 cala, a rury 1/2.

 • Moderator na urlopie...
  Nie przeczytałeś dokładnie mojego postu. Ze zrozumieniem.
  Instalacja jest nienaruszalna od momentu jej zaprojektowania i wykonania, aż do czasu demontażu. Przenoszenie termy, zatem jest nielegalne, a co za tym idzie, nielegalnie pobierasz gaz.
  Jeżeli mówisz o przyłączu, to zapewne wystarczy te 3/4", ale tylko dla termy. Jeżeli masz jeszcze kuchenkę, to przyłącze będzie wymagane 1", a za trójnikiem do kuchenki lub termy, tak jak napisałem wyżej.
  Jednak jaka średnica rur miedzianych odpowiada temu wymiarowi?
  3/4" ma średnicę wewnętrzną φ20, a najbliższa tego wymiaru jest Cu 28 ze średnicą wewnętrzną φ25. Mniejsza, Cu 22 nie spełnia tego warunku; jest za mała.
 • Poziom 34  
  Rura1' może obsłużyć razem kuchenkę i przecyk łazienkowy (czyli taka powinna być średnica rury doprowadzającej gaz do gazomierza oraz biegnącej od gazomierza do rozwidlenia na kuchenkę i piecyk). Na samą kuchenkę daje się rurę 1/2', na piecyk 3/4' (niektóre zagraniczne piecyki zadowalają się rurą 1/2'). Rura CU28 jest odpowiednikiem rury 1' (1' to średnica wewnętrzna 25mm.). Cu22 powinna wystarczyć na piecyk (w końcu braknie jedynie 1 mm. średnicy - zamiast 20 mm. będzie 19 mm.).
 • Poziom 9  
  Zbigniew Rusek dziękuję. W końcu ktoś udzielił mi konkretnej i zadowalającej mnie odpowiedzi. Na taką czekałem. Dziękuję bardzo. Szkoda tylko że faktycznie jakiś pseudo mechanik spaprał mi instalację i od gazomierza pociągnął mi 1/2'' i później trójnik i w jedną stronę do kuchenki i w drugą do piecyka. Zbigniew Rusek a jak myślisz czy skoro wszystko funkcjonuje poprawnie to czy jest sens to ruszać? Pozdrawiam.