Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacje P-Poż jakie wymagania,normy,przepisy w Polsce

dariusztig 27 Sty 2011 16:22 29885 40
 • #1 27 Sty 2011 16:22
  dariusztig
  Poziom 2  

  Witam
  Zastanawiam sie nad otworzeniem własnej firmy zajmującej się ochroną przeciwpożarową obiektów, mienia, ludzi. Moje pytania to:

  1. Czy i jakich dokumentów, zezwoleń, certyfikatów potrzebuję aby otworzyć firmę. Nie mówię tutaj jedynie o instalacji mam również na myśli projektowanie i serwisowanie.

  2. Skąd mogę je uzyskać. Działalność miała by obejmować: projektowanie, instalacje, serwis alarmów przeciwpożarowych, gaśnic przeciwpożarowych, spryskiwaczy przeciwpożarowych, świateł ppoż.

  Altualnie mieszkam za granica w Szkocji i tu nastepne pytanie. W wyżej wymienionej profesji na wyspach pracuje juz od ponad 3 lat. Uzyskalem tutaj certyfikaty projektanta, montera i serwisanta dla alarmów ppoz jaki i gasnic ppoz.
  Czy te certyfikaty beda honorowane w Polsce czy beda bezwartosciowe. Nadmienie iz szkolenia byly wykonane zgodnie z normami panujacymi w UE jaki i tymi w UK.

  Z góry dziekuję za pomoc.

 • #2 27 Sty 2011 20:27
  irkor
  Poziom 27  

  Myślę, że zapowiada się ciekawy wątek dotyczący uprawnień zdobytych w innym kraju Unii Europejskiej.

  dariusztig napisał:
  .......Uzyskalem tutaj certyfikaty projektanta, montera i serwisanta dla alarmów ppoz jaki i gasnic ppoz.
  Czy te certyfikaty beda honorowane w Polsce czy beda bezwartosciowe. Nadmienie iz szkolenia byly wykonane zgodnie z normami panujacymi w UE jaki i tymi w UK......


  Logika podpowiada, że wszystkie uprawnienia, które posiadasz powinny być honorowane również w Polsce. Znając jednak naszą rzeczywistość obawiam się, że przed Tobą długie i kręte schody. No, ale zaczekajmy za wypowiedziami innych Kolegów.
  Jeśli możesz, to podaj jakie i na jakiej podstawie nabyłeś dotychczasowe uprawnienia. Szczególnie chodzi mi o uprawnienia projektowe, bo tutaj właśnie widzę Twój problem.
  A tutaj masz kilka tematów, które dotyczą podobnych wątpliwości:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...awnienia&sid=7a4734fcfe338e13ac961793a34ed9ba

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ojektowe&sid=7a4734fcfe338e13ac961793a34ed9ba

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ojektowe&sid=7a4734fcfe338e13ac961793a34ed9ba

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ojektowe&sid=7a4734fcfe338e13ac961793a34ed9ba

 • #3 28 Sty 2011 09:53
  dariusztig
  Poziom 2  

  Dzieki kolego za pomoc poczytalem troszke linki od Ciebie i widze ze nie bedzie latwo, choc przyznam nie spodziewalem sie ze beda az takie schody. Uprawnienia posiadam od 2 organizacji BAFE i FIA. One prowadza szkolenia na terenie UK i sa najwieksze. Ich certyfikaty sa gwarancja jakosci, potwierdzaja zdobyte przeszkolenie i bez nich raczej nie moge wykonywac zawodu jako osoba samozatrudniona. Sa one wymagane do prowadzenia jakichkolwiek prac na terenie budowy czy to mieszkania czy biur. Nie wiem jak to dokładniej opisac. Również sa one poświadczeniem iż instalacje beda wykonane zgodnie z normami Unii a także brytyjskimi.

 • #4 29 Sty 2011 15:15
  mielcar
  Poziom 21  

  Witam
  Najgorsza sprawa moim zdaniem, to uprawnienia projektowe - będzie super ciężko, bo w naszym pięknym kraju tymi uprawnieniami rządzi państwo poprzez Izbę Inżynierów Budownictwa (do której przynależność jest obowiązkowa - jak i płacenie składek). Najprościej, jak mógłbyś wyjaśnić tę sprawę, to iść do Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa właściwej dla Twojego miejsca zamieszkania i złożyć (formalne, czyli pisemne) zapytanie odnośnie nostryfikacji Twoich papierów zdobytych za granicą. Na pewno będzie z tym problem, ponieważ na liście zawodów w Polsce nie ma "projektanta systemów przeciwpożarowych", taki zawód nie istnieje. Ustawa Prawo Budowlane:
  "Rozdział 2
  Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie

  Art. 12.
  1. Za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie uważa się działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-
  organizacyjnych, a w szczególności działalność obejmującą:
  1) projektowanie, sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych i sprawowanie nadzoru autorskiego;
  2) kierowanie budową lub innymi robotami budowlanymi;
  3) kierowanie wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz nadzór i kontrolę techniczną wytwarzania tych elementów;
  4) wykonywanie nadzoru inwestorskiego;
  5) sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych;
  6) (uchylony);
  7) rzeczoznawstwo budowlane.
  2. Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, określone w ust. 1 pkt 1–5,
  mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie wykształcenie techniczne i praktykę zawodową, dostosowane do rodzaju, stopnia skomplikowania działalności i innych wymagań związanych z wykonywaną funkcją, stwierdzone decyzją, zwaną dalej „uprawnieniami budowlanymi”, wydaną przez organ samorządu zawodowego.
  3. Warunkiem uzyskania uprawnień budowlanych jest zdanie egzaminu ze znajomości procesu budowlanego oraz umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej.
  4. Egzamin składa się przed komisją egzaminacyjną powoływaną przez organ samorządu zawodowego albo inny upoważniony organ.
  5. Koszty postępowania kwalifikacyjnego, obejmujące w szczególności wynagrodzenie członków komisji egzaminacyjnej, ponosi osoba ubiegająca się o nadanie uprawnień budowlanych.
  6. Osoby wykonujące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie są odpowiedzialne za wykonywanie tych funkcji zgodnie z przepisami i zasadami wiedzy technicznej oraz za należytą staranność w wykonywaniu pracy, jej właściwą organizację, bezpieczeństwo i jakość.
  7. Podstawę do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie stanowi wpis, w drodze decyzji, do centralnego rejestru, o którym mowa w art. 88a ust. 1 pkt 3 lit. a, oraz – zgodnie z odrębnymi przepisami – wpis na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, potwierdzony zaświadczeniem wydanym przez tę izbę, z określonym w nim terminem ważności.
  8. (uchylony).
  9. Organy samorządu zawodowego są obowiązane przekazywać bezzwłocznie informacje o wpisie na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego oraz o wykreśleniu z tej listy, w celu ujawnienia w rejestrze, o którym mowa w art. 88a ust. 1 pkt 3 lit. a.


  Art. 12a.
  Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, określone w art. 12 ust. 1, mogą również wykonywać osoby, których odpowiednie kwalifikacje zawodowe zostały uznane na zasadach określonych w przepisach odrębnych.


  Art. 12b. (uchylony).

  Art. 12c. (uchylony).

  Art. 13.
  1. Uprawnienia budowlane mogą być udzielane do:
  1) projektowania;
  2) kierowania robotami budowlanymi.
  2. W uprawnieniach budowlanych należy określić specjalność i ewentualną specjalizację techniczno-budowlaną oraz zakres prac projektowych lub robót budowlanych objętych danym uprawnieniem.
  3. Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi stanowią również podstawę do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3 i 4.
  4. Uprawnienia do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi stanowią również podstawę do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 i 6 4) .

  Art. 14.
  1. Uprawnienia budowlane są udzielane w specjalnościach:
  1) architektonicznej;
  2) konstrukcyjno-budowlanej;
  2a) drogowej;
  2b) mostowej;
  2c) kolejowej;
  2d) wyburzeniowej;
  2e) telekomunikacyjnej;
  3) (uchylony);
  4) instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych;
  5) instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych;
  6) (uchylony). "

  Jak widać brak tu w ogóle miejsca na naszą branżę zabezpieczeń. Generalnie omija się problem uprawnień projektowych, płacąc po prostu za podpisanie i sprawdzenie projektu ludziom z uprawnieniami projektowymi w branży elektrycznej lub telekomunikacyjnej. Są to jednak spore koszty i w dodatku trudne do legalnego wykazania w działalności gospodarczej (najbardziej mi tu pasuje zatrudnienie projektanta na umowę o dzieło - wtedy można to uznać za koszty prowadzenia interesu).

  Tyle o uprawnieniach w świetle Prawa Budowlanego.

  odnośnie pozostałych wymagań spróbuj się czegoś dowiedzieć w najbliższej Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej - strażacy mają bardzo silne lobby w sejmie i robią praktycznie co chcą, żeby zabezpieczyć swoje interesy. Prawo w tym zakresie zmienia się dynamicznie i nie kojarzę w tej chwili najnowszych "pomysłów" strażaków. Wiem na pewno, że do konserwacji UTA (urządzeń transmisji alarmów do PSP) wymagają jakiejś koncesji, ale kto i na jakich zasadach jej udziela nie kojarzę. Musisz sprawdzić u źródła.

  Spróbuj sprawdzić jeszcze przepisy o uzyskiwaniu uprawnień przez obcokrajowców w Polsce - tam też coś było o nostryfikacji uprawnień zdobytych za granicą.

  Życzę powodzenia - jak jakoś rozwiążesz problem daj znać na forum - wszyscy chętnie poczytamy jak Ci poszło.

  Pozdrawiam.

 • #5 29 Sty 2011 16:39
  dariusztig
  Poziom 2  

  Panowie macie piwko u mnie za pomoc . Na razie siedze jeszcze za granica ale mysle o przeniesieniu sie do Polski. Teraz jak przyjade posprawdzam wszystko i sie podowiaduje. Jak juz bede wiedzial co i jak to wrzuce na forum. Dzieki jeszcze raz za pomoc.:D

 • #6 04 Lut 2011 13:57
  buslo
  Poziom 11  

  Witam.

  Zadałeś bardzo ciekawe pytanie kolego.

  Aby móc wykonywać instalację ppoż, typu systemy sygnalizacji pożaru, dźwiękowe systemy ostrzegawcze, stałe urządzenia gaśnicze itd. to niestety musisz posiadać uprawnienia instalacyjne danego producenta.

  Abyś mógł serwisować to jest trochę gorzej bo musisz posiadać autoryzację tego samego producenta także na serwisowanie, a niestety większość ich nie daje od ręki, musisz zainstalować określoną ilość sprzętu żeby dostać autoryzację.

  Jeżeli chodzi o projektowanie to tutaj sprawa jest już całkowicie pogmatwana. Bo tak jaj pisał kolega wyżej według prawa budowlanego nie ma takich instalacji jak ppoż. Więc uznaje się że uprawnienia elektryczne projektowe nie są potrzebne. Straż pożarna wymaga natomiast uprawnień projektowych wydanych przez CNBOP, i dodatkowo na każdym projekcie pieczątkę rzeczoznawcy pożarowego.

  Jeżeli chodzi o przeglądy gaśnic to należy mieć autoryzację producenta lub ukończony kurs na konserwatora gaśnic w CNBOP.

  A jeżeli miał byś ochotę jeszcze robić pomiary hydrantów to wystarczy rzebyś zakupił urządzenie pomiarowe i przeszedł szkolenie u jego producenta. np. firmy KRESAF jest to najbardziej popularny i jeden z najlepszych producentów w Polsce.

  Z racji tego że od lat zajmuje się tą branżą proponował bym najpierw rozejrzeć się w swoim rejonie czy są w ogóle jakieś szanse na pozyskanie klientów, gdyż niestety jest to w Polsce bardzo wąska branża i w większości opanowana przez strażaków.

 • #7 05 Lut 2011 09:05
  irkor
  Poziom 27  

  buslo napisał:
  ........Aby móc wykonywać instalację ppoż, typu systemy sygnalizacji pożaru, dźwiękowe systemy ostrzegawcze, stałe urządzenia gaśnicze itd. to niestety musisz posiadać uprawnienia instalacyjne danego producenta.....


  A to ciekawe, nigdzie nie wyczytałem o takim wymogu.

  buslo napisał:
  ....Abyś mógł serwisować to jest trochę gorzej bo musisz posiadać autoryzację tego samego producenta także na serwisowanie, a niestety większość ich nie daje od ręki, musisz zainstalować określoną ilość sprzętu żeby dostać autoryzację........


  Jedno wyklucza drugie.

 • #8 05 Lut 2011 16:48
  jimasek
  Moderator - Sieci, Internet

  instalowałem centrale polon alfa, aritech czy esser uprawnień nie mam a działają poprawnie :)

 • #9 08 Lut 2011 21:22
  buslo
  Poziom 11  

  buslo napisał:
  ........Aby móc wykonywać instalację ppoż, typu systemy sygnalizacji pożaru, dźwiękowe systemy ostrzegawcze, stałe urządzenia gaśnicze itd. to niestety musisz posiadać uprawnienia instalacyjne danego producenta.....

  irkor napisał:
  A to ciekawe, nigdzie nie wyczytałem o takim wymogu.

  buslo napisał:
  ....Abyś mógł serwisować to jest trochę gorzej bo musisz posiadać autoryzację tego samego producenta także na serwisowanie, a niestety większość ich nie daje od ręki, musisz zainstalować określoną ilość sprzętu żeby dostać autoryzację........

  irkor napisał:
  Jedno wyklucza drugie.

  Wszystkie instalacji sygnalizacji pożaru muszą być zaprojektowane, wykonane i konserwowane zgodnie z PKN-CEN-TS 54-14 oraz Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 kwietnia 2003r w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 121, poz. 1138.

  Zgodnie z powyższym oraz zapisem w DTR producentów systemów sygnalizacji pożaru jasno wynika kto może projektować, instalować oraz konserwować systemy.

  Uprawnienia wydawane przez producentów mówią szczegółowo w jaki zakresie zostały wydane, uprawnienia wykonywania instalacji nie upoważniają do prowadzenia konserwacji.


  jimasek napisał:
  instalowałem centrale polon alfa, aritech czy esser uprawnień nie mam a działają

  No i bardzo dobrze że działają, świadczy to o twoich umiejętnościach.
  Niestety kontrol PSP może tą instalację uznać za wykonaną niezgodnie.
  Najgorzej będzie jeżeli w budynku wystąpi pożar, będą bardzo duże straty lub ktoś zginie. Firma ubezpieczeniowa, prokurator oraz PSP sprawdzi dokładnie wszystkie dokumenty. W najlepszym przypadku nie wypłacą odszkodowania za poniesione szkody z powodu pożaru.

 • #10 08 Lut 2011 22:36
  mielcar
  Poziom 21  

  Mała poprawka odnośnie rozporządzenia przytoczonego powyżej. Na dzień dzisiejszy to: Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719 rozp. z dnia 07.06.2010.w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Była aktualizacja w zeszłym roku.

 • #11 09 Lut 2011 11:25
  mario770909
  Poziom 15  

  Rozmawiacie chyba o dwóch różnych tematach. Są obiekty, które obejmuje powyższe rozporządzenie i obiekty "inne". W przypadku "inne" domagam się pisemnego oświadczenia od klienta, że nie wymaga ode mnie projektu podpisanego przez uprawnioną osobę oraz nie znajduje się na liście PSP.

 • #12 09 Lut 2011 13:07
  mielcar
  Poziom 21  

  Mario, sorry, ale to żaden "dupochron". Klient nie musi wiedzieć, czy ma mieć system na obiekcie, czy nie. Odpowiedzialność i tak spada na: rzeczoznawcę d/s zabezpieczeń przeciwpożarowych i projektanta.

 • #13 09 Lut 2011 16:25
  irkor
  Poziom 27  

  mielcar napisał:
  .......Odpowiedzialność i tak spada na: rzeczoznawcę d/s zabezpieczeń przeciwpożarowych i projektanta.


  O czym mówimy, o projektowaniu, czy instalowaniu i konserwacji ?

 • #14 09 Lut 2011 16:35
  buslo
  Poziom 11  

  Irkor napisał:

  O czym mówimy, o projektowaniu, czy instalowaniu i konserwacji ?

  Mówimy o wszystkim, jeżeli instalujesz gdziekolwiek SSP to musisz to wykonać zgodnie z przepisami, bez różnicy czy miał on wymóg budowlany czy nakaz PSP. Bo jednostka prowadząca postępowanie po pożarze zacznie postępowanie właśnie od sprawdzenia zapisu w CSP, oraz sprawdzenia poprawności wykonania oraz prowadzenia konserwacji.

  Jeżeli chodzi o projekt to go robić nie musisz, ale wtedy musisz uzgodnić dokumentację powykonawczą z rzeczoznawcą czy chcesz czy nie, bo jest to urządzenie ppoż.

 • #15 10 Lut 2011 08:54
  irkor
  Poziom 27  

  Czyli konkretnie, jakie konserwator powinienem mieć uprawnienia przy prowadzeniu kwartalnej konserwacji urządzeń p-poż - centrala pożarowa, sygnalizator, dziesięć czujek optycznych dymu ?

 • #16 10 Lut 2011 13:11
  mario770909
  Poziom 15  

  Moment, czy nie każdy "NOWAK" może sobie założyć SAP? W rozporządzeniu jest jasno ujęte, gdzie wymagane są przedmiotowe systemy (to czy są to inna sprawa). Jeżeli obiekt jest spoza listy, to że system wogóle był -zadziałał, a na obiekcie wystąpił pożar, tylko działa na plus dla właściciela. Uwierzcie, po pożarze nikt nie szuka projektanta z uprawnieniami a jedynie czy system był i zadziałał i czy był konserwowany. Dwa zdarzenia, z jakimi miałem styczność to potwierdzają. Mówimy cały czas oczywiście o obiektach spoza rozporządzenia.

 • #17 10 Lut 2011 14:38
  mielcar
  Poziom 21  

  Panowie - pogrzebałem trochę w necie i oto, co jeszcze znalazłem:
  "USTAWA z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej Link

  Rozdział 2
  Zapobieganie pożarowi, klęsce żywiołowej lub innemu miejscowemu zagrożeniu

  Art. 4.
  2. Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.
  2a. Osoby wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, polegające na zapobieganiu powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru, niezatrudnione w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a–5 i 8,
  (Art. 15.
  Jednostkami ochrony przeciwpożarowej są:
  1) jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej;
  1a) jednostki organizacyjne Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej;
  2) zakładowa straż pożarna;
  3) zakładowa służba ratownicza;
  4) gminna zawodowa straż pożarna;
  4a) powiatowa (miejska) zawodowa straż pożarna;
  5) terenowa służba ratownicza;
  6) ochotnicza straż pożarna;
  7) związek ochotniczych straży pożarnych;
  8) inne jednostki ratownicze.)
  powinny posiadać wykształcenie wyższe i ukończone szkolenie specjalistów ochrony przeciwpożarowej albo mieć wykształcenie wyższe na kierunku inżynieria bezpieczeństwa pożarowego lub tytuł zawodowy inżyniera pożarnictwa lub uzyskać uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego – inżyniera pożarnictwa.
  2b. Osoby wymienione w ust. 2a, wykonujące czynności wyłącznie w zakresie wynikającym z ust. 1, powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej lub mieć tytuł zawodowy technika pożarnictwa lub uzyskać uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu technika pożarnictwa w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego – technika pożarnictwa."

  Do tego akt wykonawczy:

  "ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
  z dnia 25 października 2005 r.
  w sprawie wymagań kwalifikacyjnych oraz szkoleń dla strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej i osób wykonujàcych czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej.
  Link
  § 1. Rozporządzenie określa:
  3) zakres szkoleń specjalistów i inspektorów ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 4 ust. 2a i 2b ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, zwanej dalej „ustawą”;
  § 4. 1. Szkolenie specjalistów ochrony przeciwpożarowej dla osób, o których mowa w art. 4 ust. 2a
  ustawy, obejmuje w szczególności:
  1) organizacji ochrony przeciwpożarowej, obowiązki osoby fizycznej i osoby prawnej, organizacji lub instytucji korzystającej ze środowiska, budynku,
  obiektu lub terenu w zakresie ich zabezpieczenia przed zagrożeniem pożarowym i innym miejscowym zagrożeniem;
  2) zasady ochrony przeciwpożarowej budynków, obiektów budowlanych i terenów;
  3) wymagania przeciwpożarowe w zakresie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych;
  4) rozpoznawanie i ocenę zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń;
  5) określenie sił i środków niezbędnych do zwalczania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia;
  6) tworzenie warunków organizacyjnych i formalnoprawnych zapewniających ochronę ludzi i mienia, a także przeciwdziałających powstawaniu lub minimalizujàcych skutki pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.
  2. Szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej dla osób, o których mowa w art. 4 ust. 2b ustawy, obejmuje w szczególności:
  1) organizację ochrony przeciwpożarowej, obowiązki właściciela, zarządcy lub użytkownika budynku, obiektu lub terenu w zakresie zapewnienia ochrony przeciwpożarowej;
  2) zasady zabezpieczenia przeciwpożarowego budynku, obiektu budowlanego, terenu oraz instalacji i urządzeń użytkowych;
  3) wyposażenie budynku, obiektu budowlanego oraz terenu w urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice;
  4) przyczyny powstawania, rozprzestrzeniania się oraz zasady gaszenia pożarów;
  5) sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia;
  6) zasady ewakuacji ludzi i mienia;
  7) zasady działalności profilaktycznej w budynku, obiekcie budowlanym, na terenie, w tym przeprowadzania kontroli przestrzegania przepisów przeciwpożarowych.
  § 5. 1. Szkolenie, o którym mowa w § 4 ust. 1, prowadzi Szkoła Główna Służby Pożarniczej.
  2. Szkolenie, o którym mowa w § 4 ust. 2, prowadzą pozostałe szkoły Państwowej Straży Pożarnej i ośrodki szkolenia w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej.
  3. Zaświadczenia stwierdzajàce ukończenie szkoleń, o których mowa w § 4 ust. 1 i 2, wydajà podmioty prowadzące szkolenia, o których mowa w ust. 1 i 2,
  w terminie 14 dni od dnia ukończenia szkolenia.
  § 8. Dokumenty stwierdzajàce ukończenie szkolenia dla wykonujàcych czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, wydane przed wejściem w życie rozporządzenia, zachowujà ważność do dnia 23 czerwca 2010 r."
  W załączniku jest napisane, że szkolenie jest ważne przez 5 lat.

  Czytając te kwity przychodzi mi na myśl, że jednak jakieś uprawnienia i sposób ich uzyskania dla ludzi z poza PSP istnieją. Nie mogę natomiast nigdzie odnaleźć info (interpretacji) jakie konkretnie czynności ustawodawca miał na myśli.

  Prawo budowlane jak widać to jedno, ustawy i rozporządzenia dla strażaków to drugie. Mi wychodzi, że jakieś kwity obowiązują wszystkich wykonujących zawodowo obowiązki związane z ochrona przeciwpożarową.
  Jednak brak jest w tym względzie jednoznacznych przepisów, czyli - wolna amerykanka.

  To tyle ode mnie.
  Macie może jakieś inne pomysły?

 • #18 10 Lut 2011 15:04
  irkor
  Poziom 27  

  Myślę, że mylimy bardzo wiele pojęć, podobnie jak ma to miejsce w ustawie o ochronie osób i mienia, czyli obowiązek posiadania koncesji, licencji itp.
  Czytając ustawę o ochronie przeciwpożarowej, laik wyciągnie wnioski, że montaż i konserwacje urządzeń p-poż, powinny być przeprowadzane tylko i wyłącznie przez strażaków lub osoby po szkołach pożarniczych. Jednak chyba nie o to chodzi. Myślę, że ustawa mówi o osobach, które są zatrudniane w niektórych zakładach pracy do nadzoru przy ochronie przeciwpożarowej i mają wykonywać plany ochrony oraz planować strefy ochrony przeciwpożarowej.
  Może znajdzie ktoś wykładnie prawną, lub dotrze do odpowiedniego człowieka, który tą kwestię wyjaśni. Na dzień dzisiejszy podtrzymuję swoje stanowisko, że do montażu i konserwacji urządzeń p-poż (z wyłączeniem czujek jonizacyjnych) nie są potrzebne żadne specjalne uprawnienia.

 • #19 10 Lut 2011 18:52
  buslo
  Poziom 11  

  Panowie uściślijmy kilka rzeczy!!!

  "USTAWA z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej jest to ustawa dotycząca działań czynnych straży pożarnej, tzn. kto może gasić pożary, kto ma odpowiednią wiedzę do określania poziomu bezpieczeństwa pożarowego obiektów.


  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz 690 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 czerwca 2003 r. w
  sprawie ochrony przeciwpoŜarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 121, poz. 1138 z późn zm.). mówi nam na jakie budynki, o jakiej klasie pożarowej ZLI,ZLII itd, mają bezwzględny obowiązek wyposażenia obiekt w jaki rodzaj ochrony ppoż,z czego może być wykonany obiekt i jak ma być umiejscowiony.

  Osoba wykonująca bądź projektująca SSP bez względu czy jest on instalowany obowiązkowo (zgodnie z powyższymi rozporządzeniami), czy robi to ze względu na nacisk firmy ubezpieczeniowej, czy z własnej nie przymuszonej woli inwestora musi wykonać instalację lub projekt zgodnie z PKN-CEN-TS 54-14 Systemy sygnalizacji pożarowej - Wytyczne planowania, projektowania, instalowania, odbioru, eksploatacji i konserwacji oraz zgodnie z DTR producenta systemu.

  A norma mówi:
  Punkt 7.7 Kwalifikacje
  Osoby fizyczne lub prawne wykonujące prace montażowe powinny mieć odpowiednie kompetencje, praktykę i kwalifikacje
  Punkt 8.6 Kwalifikacje
  Uruchamiający powinni być odpowiednio kompetentni, doświadczeni i wykwalifikowani. W szczególności powinni mieć widzę dotyczącą właściwości zainstalowanego systemu oraz zaleceń niniejszych wytycznych.
  I najważniejszy:
  Punkt 11.8 Kwalifikacje
  Konserwacja powinna być prowadzona przez wyłącznie przez właściwie przeszkolonych specjalistów, którzy są również specjalistami w zakresie przeglądów, obsługi technicznej i napraw instalacji.

  Aby spełnić wymóg punktu 7.7 wystarczy posiadać uprawnienia elektryczne, gdyż one mówią o twoich kwalifikacjach do wykonywania instalacji do napięcia np. 1kV

  Do spełnienia podpunktu 8.6 i 11.8 niestety ale potrzebujemy uprawnień producenta systemu. A [precyzują to zapisy w DTR urządzeń. np. POLON-ALFA w każdej DTR pisze:
  Naprawy i konserwacje
  Prace konserwacyjne i przeglądy okresowe muszą być dokonywane przez uprawniony personel firm autoryzowanych lub przeszkolonych przez Z.U.D „Polon-Alfa” Sp. z o.o.
  Wszystkie naprawy muszą być dokonywane przez producenta.
  ZUD „Polon-Alfa” Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za działanie urządzeń konserwowanych i naprawianych przez nieuprawniony personel.

  Dodano po 7 [minuty]:

  A jeżeli chodzi o konieczność wykonywania projektu lub dokumentacji powykonawczej zatwierdzonej u rzeczoznawcy opisuje:
  Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 czerwca 2003 r. w
  sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 121, poz. 1138 z póżn. zm) oraz Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 czerwca 2003 r. w sprawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 121, poz. 1137). Bo każda instalacja oraz każdy budynek wraz ze wszystkimi swoimi instalacjami musi być zatwierdzony u rzeczoznawcy d/s ppoż. Oczywiści oprócz budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Każdy kto miał styczność z prowadzeniem budowy wie że nawet zmiana rozmieszczenia drzwi ppoż musi być udokumentowana i zatwierdzono przez rzeczoznawcę.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Moją propozycją dla wszystkich zainteresowanych wykonywaniem instalacji ppoż, jest aby na początek zapoznali się przynajmniej z książką Pana Edwarda Skiepko "Instalacje przeciwpożarowe" opisuje on tam wszystkie podstawowe problemy prawne a także techniczne wykonywania instalacji ppoż. Posiada on wieloletnie doświadczenie w projektowaniu takich instalacji, jest wykładowcą CSPSP oraz posiada uprawnienia rzeczoznawcy d/s ppoż. Moim zdaniem nie ma lepszej wykładni dla początkujących.

 • #20 29 Sie 2011 00:07
  subo
  Poziom 11  

  Cytat:
  Mario, sorry, ale to żaden "dupochron". Klient nie musi wiedzieć, czy ma mieć system na obiekcie, czy nie. Odpowiedzialność i tak spada na: rzeczoznawcę d/s zabezpieczeń przeciwpożarowych i projektanta.


  Architekci projektując budynek oraz znając specyfikację przyszłą budynku musza uzgadniać takie rzeczy na etapie projektowania. Strażak, czy jak kto woli rzeczoznawca powinien określić czy jest tam wymagany SAP czy nie. Są od tego odpowiednie normy dotyczące wymogów stosowania instalacji wykrywania pożaru i na tej podstawie są charakteryzowane i klasyfikowane obiekty. Instalację może wykonać zwykły instalator, ale oczywiście wszystko zgodnie z zatwierdzonym przez rzeczoznawcę projektem. Uruchomienia dokonuje odpowiednio wyszkolony w tej dziedzinie instalator, odbiera to później strażak (czy rzeczoznawca - najczęściej jest to ktoś po pożarnictwie).

  Cytat:
  Moją propozycją dla wszystkich zainteresowanych wykonywaniem instalacji ppoż, jest aby na początek zapoznali się przynajmniej z książką Pana Edwarda Skiepko "Instalacje przeciwpożarowe" opisuje on tam wszystkie podstawowe problemy prawne a także techniczne wykonywania instalacji ppoż. Posiada on wieloletnie doświadczenie w projektowaniu takich instalacji, jest wykładowcą CSPSP oraz posiada uprawnienia rzeczoznawcy d/s ppoż. Moim zdaniem nie ma lepszej wykładni dla początkujących.  I osobiście, a myślę, że to nie tylko moje upodobanie, lepsze byłyby publikacje pana Ciszewskiego z Pracowni Sygnalizacji, Automatyki Pożarowej i Instalacji Elektrycznych. Napisał wiele ciekawych wytycznych na temat projektowania i zabezpieczania obiektów tego typu instalacjami.

 • #22 06 Wrz 2011 20:32
  buslo
  Poziom 11  

  subo masz rację, takie podejście do wykonania instalacji jest jak najbardziej zgodne ze sztuką i przepisami.

  A co do lektury to wolna ręka, ja proponuję książkę dla początkujących, a jeżeli ktoś chce więcej informacji to trzeba trochę czytać a przede wszystkim normy i rozporządzenia. Publikacje są różne, lepsze i gorsze. Każde ma swoje podejście do tematu. Osobiście spotkałem się z sugestiami żeby nawet linie dozorowe robić na przewodzie HDGs

 • #23 06 Wrz 2011 20:41
  subo
  Poziom 11  

  hehe :) ja tez sie z tym spotkałem, ale jesli stosujesz linię czy pętlę dozorową z samymi czujkami czy ewentualnie modułami kontrolno-sterującymi to po kiego czorta stosować HDGs skoroczujka swoje zadanie wykona i jest w zasadzie do reszty niepotrzebna, elementy wykonawcze, jak zasilanie ebk czy sygnalizatorów jest bardziej potrzebne. Zresztą najlepsze jest to że najczęściej prędzej się od pożaru zniszczy cały budynek niż pętla sygnalizacyjna :D

 • #24 12 Wrz 2011 18:31
  borys_wrocek
  Poziom 2  

  Parę słów: co do projektowania do wykonania projektu nie wymagane są żadne uprawnienia, szkolenia po prostu nic. Fakt że inwestor najczęściej wymaga podpisu osoby z uprawnieniami ale nie ma to żadnych podstaw. Ze względu na brak obowiązującej normy dotyczącej projektowania i instalacji ssp właściwie to liczy się tylko to co dopuści strażak, niestety z powyżej podanej przyczyny nie ma się czasami czym podeprzeć kiedy strażak jest baranem i coś mu nie pasuje.
  Co do instalacji systemu, to nie widzę powodu dla którego miałby to instalować elektryk.
  Uruchomienie i konserwacja wymagają autoryzacji producenta systemu.
  Co do książek, to warto je przeczytać ale nie koniecznie traktować je jako 100% wyznacznik. Szczególnie pan Ciszewski ma tendencję do częstego zmieniania opinii. Oczywiście nie można mu odmówić olbrzymiej wiedzy.
  Poznanie tematy zaczął bym od przeczytania dz.u. szczególnie 121 i 75.

 • #25 13 Wrz 2011 21:55
  subo
  Poziom 11  

  borys_wrocek napisał:

  Uruchomienie i konserwacja wymagają autoryzacji producenta systemu.


  Właśnie - często jest tak, że producent wymaga, by system był instalowany przez autoryzowanego instalatora. Jeden z producentów systemów SAP wręcz grozi utratą gwarancji na urządzenia, jeśli system sygnalizacji i wykrywania pożaru nie jest wykonany przez uprawnionych - w tym wypadku czytaj: partnerów autoryzowanych - tejże firmy. Troszkę to zakrawa na budowę kolejnych monopolistów, ale cóż - czasem tak jest - nie zaprzyjaźnisz się z producentem - nie będziesz autoryzowanym projektantem.

 • #26 13 Wrz 2011 22:43
  borys_wrocek
  Poziom 2  

  hmm, co w takim przypadku oznacza instalacja systemu ??, czy np zalicza się do niej układanie pętli ??? bo jeżeli tak, to jakaś utopia. Można wiedzieć co to za producent ?? Do tej pory jakoś się nie spotkałem z czymś takim. Nie ukrywajmy, większość instalacji i tak robią elektrycy. Pozostaje podłączyć czujki.

 • #27 14 Wrz 2011 03:51
  subo
  Poziom 11  

  Hehe :) Ja się nawet spotkałem z instalacją robiona przez elektryków... :) Niestety nie podam nazwy, byłaby to kryptoreklama, ale wiedz, że nie tyle tu chodziło o ułożenie samych przewodów, co wykonanie projektu i uruchomienie systemu. Przykre to niestety, ale jednak jest... :/

 • #28 14 Wrz 2011 08:33
  borys_wrocek
  Poziom 2  

  po tym jak widziałem założony przez elektryków YDY 2x1 pomalowany farbą na czerwono to już nic nie jest w stanie mnie zaskoczyć.

 • #29 14 Wrz 2011 11:52
  irkor
  Poziom 27  

  borys_wrocek napisał:
  .......Uruchomienie i konserwacja wymagają autoryzacji producenta systemu....................
  ....Poznanie tematy zaczął bym od przeczytania dz.u. szczególnie 121 i 75........


  Zacytuj 121 i 75, o których piszesz.
  Co do autoryzacji, to już wcześniej napisałem:

  irkor napisał:
  buslo napisał:
  ........Aby móc wykonywać instalację ppoż, typu systemy sygnalizacji pożaru, dźwiękowe systemy ostrzegawcze, stałe urządzenia gaśnicze itd. to niestety musisz posiadać uprawnienia instalacyjne danego producenta.....


  A to ciekawe, nigdzie nie wyczytałem o takim wymogu.

  buslo napisał:
  ....Abyś mógł serwisować to jest trochę gorzej bo musisz posiadać autoryzację tego samego producenta także na serwisowanie, a niestety większość ich nie daje od ręki, musisz zainstalować określoną ilość sprzętu żeby dostać autoryzację........


  Jedno wyklucza drugie.

 • #30 15 Wrz 2011 01:09
  subo
  Poziom 11  

  Irkor, to właśnie tak jak pisałem. Jeden z producentów zwrócił pewnej firmie uwagę, że ta ma w ofercie dostawę jego produktów, wykonywanie projektów i instalację, choć nie jest jego "rzetelnym partnerem" a co za tym idzie nie życzy sobie takich własnie czynności. To nie żaden zapis w przepisach, tylko wymysł producenta - snoba.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME