Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką antenę WiFi kupić? Dobry zasięg na 5GHz

27 Sty 2011 17:51 18399 35
  • Użytkownik usunął konto  
  • flexghzflexghz
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Pamiętaj, że np. na allegro możesz kupić antenę za 5zł 12dBi i "taką samą" za 100zł. Tylko jedna z nich jest aktywna, a druga ma pustki tam gdzie powinien znajdować się układ wzmacniający. Proponuję kupić coś z Netus, Interline i ewentualnie Proconnect.
  • Poziom 9  
    Cena idzie w parze z jakością, jeśli chcesz mieć b. dobry odbiór musisz go wzmocnić w przypadku najtańszych rozwiązań będzie ciężko.
  • Poziom 43  
    Bardzo dobry zasięg ale o charakterystyce to już cisza. Do czego Ci potrzebna ta antena? [Odnosząc to do Twojej profesji to mógłbym powiedzieć, że potrzebuje przewodu 20m do podgrzewacza. Ale jaki podgrzewacz i jakie warunki ułożenia to już cisza]

Pasmo 3.5Ghz na pewno będzie odbierane, pytanie z jakim zyskiem i czy VSWR dla tej anteny nie popali Ci wzmacniacza w.cz. na karcie.
    Pytanie też, co chcesz odbierać na tej częstotliwości, WiMax?
  • Poziom 43  
    Nie ma takiej anteny. Za dużo chcesz.

Hotspoty generalnie i tak w 2.4 pracują, a do wimaxa trzeba mieć też terminal.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 43  
    No i do czego Ci te dwie anteny; Powiedz, co chcesz osiągnąć.
  • Poziom 43  
    Nie ma takich anten. Anteny są pod konkretną częstotliwość. Masz specjalizację radia, tunery, wzmacniacze i nie wiesz?

O zasięgu decyduje również druga strona połączenia i warunki(obstawiam, że zaszumienie eteru w Katowicach jest takie, że spokojnie siekiere można powiesić)
    Nie ma dookólnych anten o takiej możliwości połączenia, są tylko kierunkowe.

A najlepiej - kup sobie swój dostęp do sieci, 50zł miesięcznie to nie jest dużo, zresztą dostęp w tym kraju do Internetu nie jest obowiązkowy.
  • Poziom 43  
    A co masz dookoła siebie w promieniu 3km na wysokości zawieszenia anteny?
    I jeszcze raz podkreślam, karty 2.4Ghz nie podłączysz do anteny na 5Ghz i na odwrót. To samo z wimaxem.
  • Poziom 43  
    2.4 a pewność znalezienia hotspota w tym rejonie masz?
  • Poziom 43  
    Karta go widzi albo nie... Chcesz spektrum analizować?
    Hotspoty nadają w 2.4G i w znakomitej większości tylko w 2.4G, bo mało kto ma sprzęt do 5, zresztą 5G jest bardziej problematyczne w takich sprawach.
  • Poziom 43  
    Dzwonisz do osoby zajmującej się tym hotspotem i pytasz. Czasem też w regulaminie sieci jest napisane. Podjedź z laptopem bliżej i się dowiesz na jakiej częstotliwości jest..
  • Poziom 43  
    Zbyt elektrycznie do tego podchodzisz. Co chcesz zmierzyć? Bo miernikiem jako takim to sobie zaszumienie terenu zmierzysz, nagle na wyświetlaczu nie pokażą Ci się SSID konkrentych sieci przecież.

A takie wyświetlanie konkretnych sieci z podaną mocą zrealizujesz komputerem i kartą WLAN. Zazwyczaj laptop jest najlepszym rozwiązaniem.
  • Poziom 9  
    Witam

To może ja się dołączę, tylko troszkę bardziej konkretnie:
    Hotspot ma mieć antenę na wysokości około 22 - 24 m nad ziemią, ja jestem jakieś 350 - 400 metrów od niego, na dachu chcę założyć antenę na wys ~14 metrów.

Między moją anteną, a anteną hotspota będą po drodze tylko gołębie i wróble, ale teren ogólnie nie wesoły.
    Straż miejska ~600 m , firma ochroniarska ~30m , centrum handlowe z własną siecią 3G - ~300m.

Karta - planuję TP linka na Atherosie - PCI - sterowniki Linux - madwifi-ng, ath5k lub ath9k, bezpiecznik gazowy, i horror - jakieś 23 - 25 m kabla z kompa na dach.

Czy któraś z tych anten powinna wystarczyć?
    http://allegro.pl/antena-yagi-18dbi-25m-h-155-rpsma-gw-fv-easy-wifi-i1469976790.html
    http://allegro.pl/hit-najmocniejsza-yagi-21dbi-100cm-25m-rp-sma-i1470685927.html

I czy ewentualnie, są jakieś anteny logarytmiczne (drabinka), do wifi 2.4 Ghz, (wyglądem przypominające antenę TV - (ciekawscy sąsiedzi)).

Wszelkie sugestie mile widziane ;)

Pozdrawiam
    :)
  • Poziom 43  
    Cytat:
    jakieś 23 - 25 m kabla z kompa na dach

A w życiu.

Bliskość SM i centrum handlowych nie szkodzi, jak firma ochroniarska ma monitoring dobrej klasy to też nie.
    Generalnie te yagi, które podałeś to badziew.
    Na 400m załóż nanostacje2, jest dość mała i możesz do niej strzelić te 25-30m kabla i nie będzie problemów. Kabel jest wygodniejszy w ułożeniu niż antenowy, łatwiej się go zarabia.

A jak koniecznie chcesz mieć logarytmiczną, to bodajże wasserman miał "gołą yagi" w ofercie. Ale w tym wypadku maksymalnie blisko niego AP w trybie client(gdzies pod dachem) i od niego skrętką.

Anteny z allegro = w większości uryna(dot. także wassermana)
  • Poziom 43  
    www.wasserman.pl
    Nie mogę uwierzyć, że komuś ułatwiam dostęp do tych "anten", ale to jedyna antena jaką widziałem bez obudowy - bo generalnie powinny siedzieć w rurze..
  • Poziom 43  
    Nie można tego tak określić. Na zasięg anteny składa się kilka czynników - nawet gęstość powietrza(no a z oczywistych rzeczy to moc nadajnika, straty na złączkach i przewodzie), sstąd nie da się określić "najlepszej" anteny.

Z kierunkowych najzyskowniejsze to masz gridy i parabole, ale pamiętaj - im większy zysk anteny, tym z dalszej odległości zbierasz śmieci i tym bardziej siejesz za antenę, stąd najlepiej dopasowywać antenę do linku.
    WiFi to nie telewizja.

Dodano po 3 [godziny] 43 [minuty]:

Ale co? Mam Ci rekord podać? Do anteny nie można dopasować zasięgu tak jak robią to "spece" z yagi.pl czy wassermana.

Nawet charakterystyki tej anteny nie podajesz, czy kierunkowa czy dookólna, ale to pomijam.
    Podaj po prostu co chcesz osiągnąć a dostaniesz odpowiedź.

EDIT: Elektryk_32 usunął swój post, stąd wyszło tak, jak wyszło.