Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Polepszenie odbioru radia FM, polepszenie zysku anteny

blade91 27 Jan 2011 19:08 14653 4
    blade91
    Level 9  
    Witam, zajmuję się amatorsko radio techniką, Szukam przeróżnych stacji w eterze i chciałbym sięgać jeszcze dalej ale nie wiem jak zabrać się za to.
    Mam antenę dookólną taką jak tą:
    Link
    Ustawiona jest ona na dachu, pod kątem by lepiej odbierać stacje.
    Głównie chodzi mi o takie stacje: Radio Eska Bydgoszcz 94,4, Radio Gra Bydgoszcz 106,1 i RmfMaxxx tu jest dowolność bo w obecnym stanie odbieram na 88,6 z Kwidzyna przy czym do bytowa (101,2) mam ~60-70km ale odebrać nie mogę ze względu na duże zakłócenia radia Maryja na 101,4fm.
    Radio Eska gra praktycznie zawsze, RDS pływa i brakuje stereo, Radio Gra zależnie od pogody a Rmfmaxxx z Kwidzyna gra zazwyczaj słabo, nie zdarzyło się jeszcze bym złapał RDS.
    Sprzęt to Thomson CS806.

Czy mogę jakoś z edytować tę antenę by polepszyć odbiór tych stacji? albo chociaż by Eska grała w stereo?
    Odbiór jest możliwy, gdyż w aucie odbieram praktycznie zawsze podczas jazdy w obecnych warunkach.

Pozdrawiam, Tomasz
    softkom
    Level 16  
    Możesz zmienić antenę na kierunkową, która pracuje w tym przedziale częstotliwości.

Będzie to już duży wydatek (rotor + sterownik, przewód sterujący no i antena)

Quote:
    odbieram na 88,6 z Kwidzyna przy czym do bytowa (101,2) mam ~60-70km ale odebrać nie mogę ze względu na duże zakłócenia radia Maryja na 101,4fm.

Ach to nasze kochane rodzime radio :D
    irekr
    Moderator
    Po pierwsze stosujesz niewłaściwą antenę do niewłaściwej polaryzacji.
    Nadajniki na 94,4 106,1 i 101,2 nadają program w polaryzacji pionowej a Ty masz antenę do polaryzacji poziomej. Tylko 88,6 jest nadawane w polaryzacji poziomej.
    Ta antenę nie należy mocować w polaryzacji pionowej (chociaż są takie "patenty") gdyż wówczas nie jest ona dookólną.
    blade91
    Level 9  
    rozumiem, zastosowałem się kilka godzin temu do pewnego schematu który znalazłem na elektrodzie. Stworzyłem antenę ze starych miedzianych przewodów hamulcowych z mojego auta. Długość 75cm jedno ramie.
    Podłączyłem do kabla który mam poprowadzony na dach, i ustawiłem pionowo opierając o komin, efekt: Polepszenie odbioru eski, praktycznie zawsze w Stereo, pełny RDS. Mogą to być też wahania pogodowe, obecnie jest -2 i czyściutkie niebo. ale na tej antenie takiego sygnału jeszcze nie miałem.
    Do tego właśnie słucham sobie Radia HIT z Włocławka na 107,6 w czyściutkim stereo, tego radia nawet nie spotkałem na tamtej antenie.
    Dodatkowo RMFmaxxx i tak nie da się słuchać, zakłócenia z Radia Maryja są zbyt rażące, więc raczej muszę się obejść smakiem :/
    Radio Gra nadaje z RDS niestety bez stereo.
    Do tego mam właśnie też Roxy FM :) lecz w mono i bez RDS..