Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie karty graficznej a moc zasilacza.

27 Sty 2011 23:39 3642 7
  • Poziom 10  
    Witam,
    Zastanawia mnie rozdział mocy w zasilaczu. Posiadam zasilacz Pentagram Silent Force 500W (CAV-500-A12S). Ma on 2 linie 12V/18A. Do tego posiadam kartę grafiki ASUS EAH 4850. Zasilana jest jedną linią 12V. I tutaj moje pytanie, czy dobrze rozumuję - ta linia jest wstanie dostarczyć max 216W do karty, podczas gdy karta podczas obciążenia potrzebuje ponad 250W (plus pewnie jakiś zapas..) ??
    Jeżeli faktycznie takie ograniczenie tutaj występuję, to czy mogę złączyć równolegle te dwie linie by uzyskać łącznie na wyjściu max 432W ??
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 9  
    Z zasilacza wychodzi kostka z czarno żółtymi kablami tą kostkę wpinasz pod karte i wszystko gra. Może nie takiej odpowiedzi chciałeś ale na pewno zasilacz tą kartę w ten sposób udźwignie
  • Poziom 19  
    Przeważnie zasilacze mają tylko jeden główny transformator, z którego wychodzi napięcie 12V. Jeśli jest tak w Twoim przypadku to teoretycznie o ile pozwoli na to średnica okablowania możesz z tej jednej linii pociągnąć te 400W.
    Druga sprawa to zasilanie karty graficznej. Karta graficzna nie pobiera prądu tylko przez dodatkowe złącze zasilające ale też przez złącze PCI-E. W standardzie 2.0 slot PCI-E może dostarczyć do karty 150W mocy.
  • Poziom 43  
    Radeon HD4850 pobiera maksymalnie ~110W.
  • Poziom 10  
    Z tego Zasilanie karty graficznej a moc zasilacza.
    wynika, że karta przy średnim obziążeniu pobiera 244 W. Więc moja obawa jest taka, że zasilacz nie dostarcz jej wystarczająco energii. Ale jeśli faktycznie połowa tej mocy dostarczana jest przez PCI-E, to ten problem byłby wyjaśniony. Dzięki za pomoc.
  • Poziom 27  
    Tyle to może pobierać cały zestaw pod obciążeniem, a nie sama karta :)

Przykładowy test poboru mocy całej platformy wraz z kartą HD 4850

Zasilanie karty graficznej a moc zasilacza. Zasilanie karty graficznej a moc zasilacza.

Poniżej link do testu na PcLab'ie:
    http://pclab.pl/art32994-8.html

Gdyby Twoja karta brała przy średnim obciążeniu 244W, to zasilacz by już dawno padł.

PS Zajrzyj też TUTAJ i wybierz swoją kartę graficzną z listy.
  • Poziom 10  
    A to, co mnie jeszcze zdziwiło wczoraj, to pobór prądu przez mój komputer. Mam w nim powyższą kartę, 3x HDD 7200obr, AMD Phenoma II 550, DVD, 4GB ramu, karta dzwiękowa Audiophile 2496, ze trzy wiatraki...bez obciążenia pobiera mi 0.6-0.7 [A], jak go obciąże mocno np. SolidWorks czy Fallout NV prąd dochodzi do 1[A]. Napięcie w gniazdku 225[V]. Cieszę się, że mam oszczędny komputer, ale mimo to coś mała mi się wydaje ta wartość. Chociaż faktycznie, jeżeli karta pobiera do 110[W], procek też do ok 100[W]..no to jako tako by się zgadzało, tylko po co mi wtedy zasilacz 500[W] ?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Spokojnie da radę bez stresu! Pentagram to dobry zasilacz;-)