Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie anteny typu DIPOL i DELTA LOOP

DoctorQ 28 Sty 2011 02:16 4864 4
  • #1 28 Sty 2011 02:16
    DoctorQ
    Poziom 9  

Chcę poeksperymentować z antenami typu dipol i delta loop na pasmie 11m czyli popularnym ostatnio CB.

Podłączenie anteny typu dipol jest dla mnie jasne, mam dwa ramiona gorący idzie w górę, zimny na dół. Natomiast problemem jest delta loop. Czytałem już wiele na temat jej konstrukcji i różne rysunki pokazują różne rozwiązania.

Mówiąc potocznie Delta loop to nic innego jak przewód np. miedziany ustawiony odpowiednio w trójkąt. Mam już gotowe wyliczenia, długości boków itp..
    jednak problemem jest samo podłączenie.

Pytanie: Jeżeli linka będąca anteną jest uformowana w trójkąt to ma ona oczywiście swój początek i koniec w jednym miejscu, czyli jeżeli podłączył bym to w jakiś obwód to przewodzi normalnie prąd. Teraz czy to faktycznie tak ma być że do jednego końca podpinam gorący a do drugiego masę (ekran)?
    Czy to nie spali mi końcówki w radiu? Technicznie to tworzę normalne zwarcie bo prąd z gorącego przechodzi przez cały obwód (kształt trójkąta) i z drugiej strony łączy zwiera się z masą (ekranem).

Przepraszam za tak może śmieszne pytanie ale zwyczajnie obawiam się że coś upalę więc lepiej się dodatkowo upewnić.

• #2 28 Sty 2011 06:25
    c2h5oh
    Moderator

DoctorQ napisał:
    ...Teraz czy to faktycznie tak ma być że do jednego końca podpinam gorący a do drugiego masę (ekran)?
    Czy to nie spali mi końcówki w radiu? Technicznie to tworzę normalne zwarcie bo prąd z gorącego przechodzi przez cały obwód (kształt trójkąta) i z drugiej strony łączy zwiera się z masą (ekranem)...

Skoro zwykła antena samochodowa nie uszkadza nadajnika to i delta tego nie zrobi.
    Zobacz, jak jest zbudowana antena CB z podstawą magnetyczną:
    https://obrazki.elektroda.pl/38_1253647228.jpg
    To, że jest zwarcie dla prądu stałego to nie znaczy, że jest zwarcie dla w.cz.
    Przed zadaniem pytania warto zapoznać się z tym co już wielokrotnie było na elektrodzie wyjaśniane. Wpisz sobie w wyszukiwarce zwrot "delta" i poczytaj.
    Jeżeli antena będzie dobrze dopasowana (mały WFS) to niczego nie spalisz. O dopasowaniu anten też już ze sto razy było pisane.

• #3 31 Sty 2011 23:57
    sp3hbf
    Poziom 15  

Najprościej 300000:27,180=11037,527 czyli mamy długość anteny bez współczynnika skrócenia.Po podłączeniu kabla RG213 lub RG58 zapinasz miernik SWR i robisz pomiar na najniższy WSF,zazwyczaj ta długość z wyliczenia się nie zgadza z najniższym WSF i należy tą antenę skrócić.Skracasz ją po 15cm. aż do osiągnięcia najniższego WSF na tej częstotliwości.Jeżeli to będziesz robił na wysokości ziemi to ustaw WSF ciut wyższy,ponieważ gdy antena będzie zamocowana wyżej wtedy WSF spadnie.Antena może być wykonana w formie trójkąta lub kwadratu gdy postawisz ją w pionie to będzie pracowała kierunkowo.
    Pozdro Rysiek HBF.

Regulamin pkt 15. Po znakach przestankowych, stosujemy spację. /Olek II/

• #4 01 Lut 2011 11:20
    Novile
    Poziom 31  

Może koledze pomoże ten instruktarz, będzie prosto i na temat. :spoko:

Podłączenie anteny typu DIPOL i DELTA LOOP

• #5 01 Lut 2011 13:18
    wkd
    Poziom 18  

Przy bezpośrednim podłączeniu kabla koncentrycznego do anteny będziesz mieć problem z dopasowaniem (WFS jest wtedy niestety duży). Przykładowy kabel RG213 ma impedancję 50 Ohm a dipol 73 Ohm (teoretycznie). Impedancja anteny typu *delta* wynosi ok 100 - 120 Ohm. Tak więc niezbędne będzie zastosowanie układu dopasowującego (np. Balun). Pionowe zawieszenie anteny umożliwia uzyskanie stosunkowo niskiego kąta promieniowania, a więc dalsze (a raczej dalekie) łączności.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME