Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o pomoc w projekcie kolumn DIY

gipadam 28 Sty 2011 10:29 4796 29
  • #1 28 Sty 2011 10:29
    gipadam
    Poziom 11  

Witam,

Po udanej naprawie wzmacniacza za co serdecznie dziękuje wszystkim zainteresowanym w temacie, zapragnąłem zabrać się za budowę własnych kolumn.

Z dwóch prostych powodów:
    - Mam po pracy mnóstwo wolnego czasu.
    - Chcę, żeby moje kolumny były w tym samym kolorze okleiny co komoda, żeby to się ładnie komponowało i optycznie przedłużyło komodę.

wymiary komody:
    wysokość komody od podłogi to: 87cm
    głębokość to: 47cm

Chciałbym prosić was o pomoc w projekcie kolumny jak i doborze głośników, nie jestem jakimś wygórowanym słuchaczem ale wszystko opisze:

słucham głównie techno (mocny głęboki bass), chciałbym, żeby kolumny były 3drożne, przeglądałem kilka projektów ale nie chciałbym, że tak to nazwe "na pałę" skracać pudła lub je powiększać bo wiem, że to nie będzie współgrało ze sobą, pokój mam 16m2, z racji takiej, że wzmacniacz mam stereo kolumny mają dawać dobry bass.

Rozglądałem się za głośnikami z allegro i postawie raczej na STX (wszystkie biore pod uwagę, które obecnie są na allegro dostępne ale nie wiem jak je dobrać... chce je zbudować poprawnie pod względem akustycznym.

w jednej:

GDN 25-100-8 SC x2
    GDM 17-180-8 SC x1
    GDWT 10/200/8 x1

koszty wiadomo płyta wiórowa 18mm i głośniki sadzę, że w 500zl uda mi się to wykonać.

Znalazłem parę programów do projektowania ale ciężko mi się w tym połapać.
    Proszę o pomoc.

PS. Jeśli w złym miejscu zamieściłem temat to proszę o przeniesienie.

0 29
  • Pomocny post
    #2 28 Sty 2011 20:13
    wariato
    Poziom 43  

Powiem tak, będziesz umiał zaprojektować zwrotnicę do podanych przetworników ? Nie wspomne o fatalnym dobraniu ich do siebie. 4x GDN 25-100 w 16m2 ? - fatalny pomysł (to będzie jedno wielkie dudnienie). Proponowałbym jednak ponowne przemyślenie planów konstrukcyjnych z dobraniem ,,ciekawszych'' przetworników niż wywalenie pieniędzy w błoto. Później zapewne byłby temat typu ,,pomóżcie, mam dudnienie w pokoju a chciałem mieć głęboki bas, czy musze zmienić coś w kolumnach/zwrotnicy/BR czy zmienić wzmacniacz''.

P.S. Przy takim dobraniu przetworników zabulisz więcej na zwrotnice do nich niż ich wartość razem.
    Naprawdę radzę wybierz któryś projekt z tego tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1531665.html i go skopiuj, zmieścisz się w 500 pln. Na pewno nie pożałujesz.

0
  • #3 28 Sty 2011 21:29
    gipadam
    Poziom 11  

Widzę, że kolega zna się na rzeczy to może doradzisz coś innego??
    Byle miało to ręce i nogi i było wysokości 87cm maksymalnie...

Wystarczy przeczytać cały temat i byś zauważył, że proszę o pomoc, a nie o krytykę!

Przeglądałem te strony po odnośnikach nic praktycznie nie można zobaczyć, a jak jest to i tak brak wymiaru dokładnego frontu (rozmieszczenie dokładne głośników) to tak samo mógłbym wziąć sprawdzone pudło tak jak to nazwałeś wysokości 80cm i dobrać sztucznie wysokość do 87cm a to nie o to mi chodzi, ja chcę wykorzystać tą wysokość.

0
  • Pomocny post
    #4 28 Sty 2011 22:07
    wariato
    Poziom 43  

Przeczytałem cały temat - to dla Twojej wiadomości i wcale nie miałem na myśli skrytykowania, tylko wywołać w Tobie pewną ,,niechęć'' do tego co przedstawiłeś. Po to abyś mógł się zastanowić - gdyż może faktycznie źle coś dobrałem a następnie postarać się naprawić swoje błędne założenie na początku. Zmusić Cię do rozejrzenia się za czymś sprawdzonym. Rozumiem że ciężko Ci to przyjąć ale robienie czegoś ,,beznadziejnego'' mija się z celem. Wolałbym żebyś był zadowolony ze swojej prawdopodobnie 1szej konstrukcji. Powinieneś też zauważyć że na forum czy też w google nie znajdziesz kolumn chociażby na zaproponowanych przez Ciebie głośnikach.
    Już tłumaczę dlaczego. GDN 25-100 - mizerny przetwornik pokroju alpharda, niski SPL (efektywność) i straszny muł - w szybkiej muzyce sie pogubi - w dodatku najlepiej czułby się w closed czyli niskiego basu nie uzyskasz, chyba że w ogromnej obudowie.
    GDM 17-180 - jeszcze ujdzie ale jak pisałem pchanie się w 3 drogi to droższa inwestycja. Nawet wziąść po uwagę STXy koszt zamknie się w okolicy 600-700 pln (zależy) w przypadku 3way.
    GDWT 10-200 - nieporozumienie. Nie męczyłoby Cię ciągłe piszczenie, krzykliwość i sypanie piaskiem w torze wysokotonowym gdybyś miał je na wysokości uszu ? W domowych warunkach nie stosuje się tubowych głośników wysokotonowych.

Front czy też cały projekt kolumny możesz sobie zrobić jak Ci się żywnie podoba - czy będzie miał 50 cm wysokości czy 100 cm obojętne - ważne aby zachować odpowiednią komorę dla głośników szczególnie GDN oraz pamiętać o tym aby zachować jak najmniejszą odległość pomiędzy poszczególnymi głośnikami.
    Podsumowując, jeśli masz pieniążki możesz wykonać taki projekt:
    Jeżeli wychodzi drogo - wybierz sprawdzone 2way.

0
  • #5 29 Sty 2011 09:34
    gipadam
    Poziom 11  

Hmm co prawda po części Ci się udało... A co sądzisz o tych kolumnach STX co są na allegro, a jak obliczyć tą komorę?? tzn jak mam to w deski przełożyć??
    jak wrócę do domu to zabiorę się do pracy bo do 5 muszę wybrać projekt

Pozdrawiam

PS. to nie chodzi o to czy drogo... w granicach rozsądku i co najważniejsze chcę zbudować coś z czego tak naprawdę będę zadowolony:D

0
  • Pomocny post
    #6 29 Sty 2011 10:32
    wariato
    Poziom 43  

O jakich konkretnie kolumnach mówisz ? Z reguły na forum nikt nie poleca tych tańszych gotowców z STX - raz że kolumny ponoć nie zachwycają słuchacza i w tej cenie można kupić/złożyć coś lepszego, często zdarzają się kolumny jeszcze ze starej taśmy produkcyjnej na starszych modelach głośników - bardzo budżetowe a cena jest dość spora(wiadomo firma też musi zarobić). Dlatego zrobienie samemu wychodzi taniej a niekiedy i lepiej od fabryki, gdyż zaoszczędzone pieniążki można wydać na głośnik o lepszych właściwościach akustycznych. Na dodatek te które są dostępne na allegro wymagają też solidnego wzmacniacza a to pociąga za sobą dodatkowe koszta, gdyż dobry i mocny wzmacniacz kosztuje.

Co do obliczania komory to zależy na jaką konstrukcję się decydujesz, każdy głośnik wymaga odpowiedniej komory - nie można upchnąć sobie ,,na oko''.

Możesz pokusić się o wykonanie tego projektu: http://www.stx.pl/fx-200.html nie wiem tylko jaki byłby koszt zwrotnic (wiadomo jeżeli byś zamówił części oddzielnie i je poskładał samodzielnie koszta maleją) Najlepiej będzie jak napiszesz do kolegi Tomq gdyż on skopiował te kolumny i będzie w stanie coś więcej napisać.

0
  • #7 29 Sty 2011 12:57
    gipadam
    Poziom 11  

Wiem ze firma STX nie należy do najlepszych, a te kolumny co pokazałeś wyglądają na ładne... napisałem do kolegi Tomg ale z tego co widziałem on zaprojektował 2 drożne... ale napisałem bo głównie chodzi o to, że ja nie wiem jak to wszystko obliczyć i wyliczyć skrzynki... :( a na oko to tymbardziej nie robię:) a zwrotnice mógłbym wykonać własnoręcznie np na uniwersalnej płytce drukowanej:) tylko parametry cewek i kondensatorów bym potrzebował:)

0
  • #10 29 Sty 2011 14:29
    wariato
    Poziom 43  

Fx-300 - bardzo chwalone kolumny, można powiedzieć nawet że konkurent dla takiego zestawu jak Tonsil Fiesta czy Maestro 180, choć wiele głosów ZA było właśnie dla Stx'a dzięki lepszej ,,górze''. Z tym że Stxy ciężej jest napędzić oraz lepiej czują się w większych pomieszczeniach. U Ciebie jak napisałeś jest ok 16 m2, więc pozostałbym raczej przy FX-200.

0
  • #11 29 Sty 2011 14:36
    gipadam
    Poziom 11  

Pewnie i masz racje:) ale planuje w przyszłości za kupić wzmacniacz Pioneer'a po 100W na kanał więc myślę przyszłościowo:) 16m2 ale duża przestrzeń jest bo tylko sofa, komoda i szafa komandora w zabudowie jest wiec jest dużo miejsca:) a to jest 16M2 w kwadracie. Pokuszę się na te Fx-300 tylko pytanie wysoko tonowy ma być oddzielony ścianką bo to co na zewnątrz jest to wiem jak wykonać ale co ze środkiem?? jakieś płyty oddzielające tam w środku są??

0
  • #13 29 Sty 2011 14:50
    gipadam
    Poziom 11  

A czyli wszystko na temat zrobić dobrze wzmocnione pudełko bez przegródek.
    obliczyłem przybliżony koszt:

GDWK-10-250-8-AWX cena za 1sztuke: 104,00 zł
    STX GDN-18-140-15-AWX cena za 1sztuke: 134,00 zł

za głośniki: 744zl :)

liczę 100zl na płyty przycięte, a zwrotnice sam złoze bo jest schemat:)
    to wyjdzie około 900zl za dwie, a nie za jedną i to mi się podoba:D

0
  • #15 29 Sty 2011 16:57
    gipadam
    Poziom 11  

2lata to0 troszke czasu jest wzmachola do tego czasu dobiore dobrego:) narazie muszę zrobić dobre kolumny:) ja co prawda gustuje w starych diorach i unitrach lubię wiekowy sprzęt a jeszcze bardziej lubię go naprawiać szczególnie, że to wiąże się z małymi kosztami:)

ale raczej zainwestuje w te FX 300 :)

co prawda nie jestm stolarzem, a elektronikiem i zastanawiam się jeszcze nad dwoma istotnymi szczegółami odnośnie skrzynek:

jak zrobić, żeby były "zapadnięte" głosniki w płytę tak, żeby rant głośnika był równy z płytą, a nie wystawał po za nią "żeby nie był na niej"
    oraz jak zrobic fornir....

0
  • #17 31 Sty 2011 18:38
    gipadam
    Poziom 11  

a wracając do tematu na stronie STX znalazłem:

http://www.stx.pl/fx-300-diy.html

i tu są podane dokładne wnętrze przekroju kolumny, zastosować te dodatkowe wstawki skośne przy dole i górze kolumny?? i rozumiem ze średnica BR wynosi: 96mm

zaczynam się zastanawiać co im to daje, że tak szczegółowo opisali budowe tych kolumn:)

0
  • #18 04 Lut 2011 13:23
    MichałKob
    Poziom 20  

Czy wie ktoś, czemu głośniki GDN-18-140 AWX nie są obecnie na stanie w sklepie STX?
    To u nich normalne, że nie nadążają z produkcją, czy coś gorszego...?
    Pomału zbieram fundusze na podobny projekt, jakże smutne byłoby, gdyby te piękne przetworniki przestały być dostępne.

0
  • #20 04 Lut 2011 20:51
    gipadam
    Poziom 11  

zaczynam budowę :) płyty już zamówione na wymiar 40zl za dwie sztuki kolumn liczę złożenie do 100zl tylko hmm pytanie cy lepiej oklejać bo taniej czy tym drugim... co radzicie??

0
  • #21 04 Lut 2011 21:06
    wariato
    Poziom 43  

Wykończenie to już Twoja kwestia, ja byłbym za fornirem ale czasem i dobrze nałożona okleina ładnie wygląda, aczkolwiek okleina jest dość ,,delikatna'' jak dla mnie. Zrobisz jak uważasz. W sumie wykończenie zrobiłbym/odłożyłbym na sam koniec, po podsumowaniu wydatków. Wtedy zawsze możesz zrobić sobie kalkulację czy Cię jeszcze będzie stać na ofornirowanie lub oklejenie.

0
  • #22 04 Lut 2011 21:11
    gipadam
    Poziom 11  

W sumie masz rację:) ale zapomniałem dodać, że te płyty co kupiłem mają 16mm grubości i są oklejone na kolor biały:/ bo nie mieli czystych:/ nie wiem czy to lepiej czy gorzej ale pod okleinę wydaje mi się, że lepiej bo będzie równa powierzchnia:)

0
  • #23 04 Lut 2011 21:30
    wariato
    Poziom 43  

Dokładnie, robota z oklejaniem staje się o niebo łatwiejsza. Musiałbyś tylko umiejętnie ją poskręcać tak aby nie było wystających główek np po wkrętach - chyba że będzie tylko klejona i wzmacniana od środka. Wszystkie nierówności zaszpachlować i powinno być OK. Życzę powodzenia przy pracy ;)

0
  • #24 04 Lut 2011 21:43
    gipadam
    Poziom 11  

ja to zrobię w taki sposób, że płytę z płyta połączę kątownikiem 90 u góry i na dole i potem będę na żywca wiercił i od razu wkręty. Tak żeby każda płyta z płytą była w 99% połączona równo ze sobą:) zrobię fotki w czasie robienia i wstawię:)

Dodano po 3 [minuty]:

a miejsca po wkrętach zaszpachluje:D

0
  • #25 04 Lut 2011 22:45
    Tomq
    Poziom 38  

Ja wykańczałem okleiną i teraz żałuje. Może i to wygląda dość estetycznie (tylko jeśli się solidnie przyłożyć), ale.. tylko na początku. Potem gdzieś odłazi, gdzieś się przerysuje i wbrew pozorom nakładanie jej jest bardzo trudne. Trzeba to zrobić idealnie, każdy pęcherzyk powietrza czy pyłek będzie widać jako górkę pod okleiną.
    Co do szpachlowania to zwykle trzeba robić to dwa razy, bo szpachla wysychają zmniejsza objętość. ewentualnie kłaść z naddatkiem, ale to też nie idealna metoda.

Kolumny bez wykończenia grają jak z wykończeniem, a portfel może w tym czasie przytyć ;)

0
  • #26 04 Lut 2011 23:06
    gipadam
    Poziom 11  

tak to ja wiem ale ja specjalnie kupiłem takie płyty, żeby albo wcale nie miały albo białe bo che je zrobić pod kolor mebli w salonie:) dlatego chce je wykończyć na cud miód :D mają optycznie zlewać się z komodą i grać ładnie a jak wyczytałem, że jedna taka kolumna kosztuje prawie 1000zl czyli dwie prawie 2000tys i na dodatek miałyby być pod kolor mebli to 20% więcej czyli 400zl razem 2400zl to ja je zrobię za maks 1500zl zawsze prawie 1000zl w kieszeni :D

0
  • #27 10 Lut 2011 19:23
    gipadam
    Poziom 11  

Dziś zacząłem pierwsze starcie z płytami...
    I już mnie jedna rzecz zdenerwowała bo miałbym całe pudła w postaci surowej po za frontem... a tu się okazało, że mnie w sklepie oszukali:/
    za miast 16mm płyty dali mi 18mm:/

Muszę dać do przycięcia wszystkie boki o 4mm:/ albo kupić dwa spody o grubości 14mm to już wole dać im do przycięcia... mam nadzieję, że o te 4mm nie będą grały gorzej.

i mam pierwsze foty nie miałem za dużo czasu ale zdążyłem zrobić wymiary i wyciąć jedno koło:D

0
  • #28 10 Lut 2011 21:59
    Tomq
    Poziom 38  

Jaka będzie odległość między krawędziami głośników? Jeśli powyżej 1-1,5 cm to należy zmniejszyć. Głośniki powinny być jak najbliżej siebie, żeby fale dźwiękowe mogły się ze sobą "zgrać".

Większa grubość płyty nie przeszkadza, nawet lepiej, że są grubsze. Jeśli chodzi o większą szerokość frontu, która teraz będzie, to można dać ścięcia na kantach - akustycznie i wizualnie poprawi to sprawę. Nie zapomnij o frezach.

0
  • #29 11 Lut 2011 18:48
    gipadam
    Poziom 11  

Pojawił się większy problem Liroy poleciał w kulki i wszystkie płyty są nie równe:/ w sobotę będę jechał zwrócić je do sklepu, już dzwoniłem i powiedzieli, że je przyjmą ale tak się zastanawiam czy u nich brać kolejne czy udać się gdzieś indziej:/

0
  • #30 27 Lut 2011 18:26
    gipadam
    Poziom 11  

Zwróciłem płyty i tak się na nich grrr:/ że prawie z siebie nie wyszedłem całe szczęście, że nie kupiłem jeszcze głośników i dobrze zrobiłem...

Poszedłem w innym kierunku i kupiłem gotowe kolumny podłogowe wybrałem:

Master Audio MA12

Dlaczego te a nie inne... :
    1. Nie muszę oklejać bo są dokładnie w kolorze moich mebli.
    2. Jak dla mnie ładnie się prezentują.
    3. Jeśli zaś chodzi o to jak grają to był u mnie znajomy który ma "bzika" na puncie sprzętu grającego i stwierdził tylko jedno: "Brakuje jak dla niego woofera" a jak dla mnie tego bassu jest, aż nad to ale jemu chodziło o to, że dołożyłby tylko woofer po to, żeby był głośnik sub-nisko-tonowy bo jemu tego brakuje ale jak dla mnie wszystko jest ładnie:)

cena 520zl to jest naprawdę niska wahałem się pomiędzy kolumnami Jamo a tymi i jednak zakupiłem Master Audio MA12 sprzęt nie drogi i wystarczający jak na mój 16m2 pokój.

Podpięte pod starą PW3015 :)

Dziękuje wszystkim za pomoc:)

0