Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kompresor gitarowy AVT-302 - elementy dodatkowe

08 Lut 2003 01:12 4562 13
  • Poziom 10  
    Witam!
    Mam maly problem z podlaczeniem dodatkowego elementu do plytki.
    Na Rysunku 3 https://www.elektroda.pl/download/dwpl.php?file=inne/avt/4/avt302b.djvu pokazano sposob podlaczenia elementow dodatkowych do plytki kompresora, min. IZOSTAT 6-cio NOZKOWY MONOSTABILNY.
    Pokazano, ze jest podlaczony do mjejsc oznaczonych "N" i "P", ale na plytce https://www.elektroda.pl/download/dwpl.php?file=inne/avt/4/avt302c.djvu oznaczono tylko "N".
    Podlaczenie w miejscu, gdzie jest R19 wydalo mi sie troche dziwne, bo to na tej samej sciezce...
    POMOZCIE!!!
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 22  
    Punkt P to po prostu masa. Drugi koniec mozesz podlaczyc do tej samej sciezki na ktorej znajduje sie punkt G, na schemacie on tez jest podlaczony do masy :)
  • Poziom 10  
    podpialem do g i chyba cos jest nie tak. uklad caly czas jest wlaczony i ten izostat monostabilny jest jakby niepotrzebny...
    moze trzeba podlaczyc to gdzies indziej?
  • Poziom 22  
    Moze do niewlasciwych nozek isostata podlaczyles te punkty ? ;) Mogles podlaczyc do takich ktore sa caly czas zwarte niezaleznie czy sie go przelacza czy nie ;) A czy uklad pracuje prawidlowo, poza tym ze nie dziala ten przelacznik ? bo ja za bardzo sie na przystawkach gitarowych nie znam, nigdy na gitarze nie gralem wiec ich nie uzywalem ;) i nie wiem za bardzo co ma robic ten uklad z tranzystorami T6, T7 i kluczami analogowymi 8O Dlatego nie wiem gdzie indziej mozna podlaczyc ten przelacznik, ale ze schematu jasno wynika ze do jednej z koncowek rezystora R19 i masy. A masa jest na przyklad w punktach G,F,H... ;)
  • Poziom 10  
    Kompresor z zalozenia jest jekby wzmacniaczem, ktory dodatkowo wydluza dzwiek. Wzmocnienie reguluje sie automatycznie: im mocniejszy sygnal tym wzmocnienie mniejsze, a w miare slabniecia sygnalu wejsciowego wzmocnienie sie zwieksza. Potencjometr LEVEL to regulacja poziomu wzmocnienia, ATACK - dlugosc slabniecia sygnalu, INTENSITY - glebokosc kompresji.

Chwilowo nie mam dwoch potencjometrow: Atack 10kA i Intensity 470kA. Do testowania sprobowalem zamontowac zamiast nich dwa po 100kA (tylko takie mam teraz w domu). Mimo wszystko po podlaczeniu baterii sygnal przechodzi z gitary przez kompresor do pieca. Krecenie potencjometrem Level 47kA daje minimalne(!) zmiany glosnosci. Troche to dziwne, bo przy innych tego typu urzadzeniach wzmocnienie sygnalu jest dosc znaczne. Pozostale potencjometry nic nie daja. Jest taki sam efekt jak po ich odlaczeniu. Nawet nie ma znaczenia, czy przewody prowadzace do nich sa zwarte czy rozlaczone.

Odlaczylem ten izostat i zwieralem przewody, ktore byly do niego podlaczone. Nic sie nie dzialo. Poza tym dioda sie nie swieci. Nie wiem o o chodzi, ale uklad chyba nie dziala - jakby nie chce sie wlaczyc.

Dokonalem kilku modyfikacji:
    1. Zamiast kondensatorow C6, C17, c18 47u/16V wstawilem 47u/25V (to chyba nic nie zmienia)
    2. Zamiast R7 16k wstawilem podlaczone szeregowo dwa rezystorki 15k i 1k (przy takich malych napieciach to tez chyba jest dobrze...)
    3. W opisie nie podano parametrow kondensatora C19, ale ktos poradzil mi, zebym wstawil 100n lub wiecej. Wstawilem 100n, pozniej 220n, ale nie bylo zadnej roznicy wiec zostawilem 220n.
  • Poziom 22  
    Ad.1) Uklad jest zasilany napieciem 9V wiec mozesz wstawic elektrolity na jakie napiecie chcesz byle nie mniejsze niz 9V ale takich chyba nawet nie ma :) najmniejsze sa chyba na 10V :) To jakie wstawisz nie ma wplywu na prace ukladu.

Ad.2) To czy zastosujesz szeregowe polaczenie rezystora 1k i 15k, czy jednego 16k tez raczej nie ma wplywu na prace ukladu. Rownie dobrze mozesz wstawic rownolegle polaczone rezystory 33k tez powinno dzialac ;)

Ad.3) Ten kondensator C19 to kondensator filtrujacy zasilanie jest on polaczony rownolegle z kondensatorem C18 i mozesz tam wstawic kondensator np.100nF czy 220nF - nie ma to wiekszego znaczenia :)

Zakladajac ze wszystko zmontowales poprawnie i nie uzyles do tego celu wadliwych podzespolow ;) to pozostaje tylko sprawdzenie czy nie ma jakichs bledow na plytce drukowanej - w rozkladzie sciezek lub w oznaczeniach elementow na plytce. Jutro sie temu troche blizej przyjrze teraz juz niestety nie mam czasu... 8O
  • Poziom 22  
    Zgodnie z obietnica przyjrzalem sie tej plytce i nie udalo mi sie znalezc na niej nic podejrzanego 8O Jedyne co moge Ci poradzic to zwroc uwage na podlaczenie tych gniazd jack WE i WY ten rysunek tam gdzie jest okablowanie moze byc troche mylacy :) Mogles polaczyc tak ze sygnal z Jack'a WE przechodzi bezposrednio na WY pomijajac uklad. A dioda sie nie swieci bo uklad nie jest zasilany. Przy odpowiednim polaczeniu po wlozeniu wtyku do gniazda WE na uklad podawany jest minus zasilania z baterii i uklad sie wlacza (wtyk Jack dziala jak wlacznik zasilania co widac na schemacie) :) Wiec sprobuj podac minus z baterii bezposrednio do punktu H (tak aby uklad byl caly czas zasilany), a sygnal wejsciowy i wyjsciowy pobieraj z masy (punkt H) i punktow odpowiednio L i M. Przeanalizuj jeszcze raz czy poprawnie wszystko okablowales i daj znac czy wszystko dziala :D
  • Poziom 10  
    WIELKIE DZIEKI!
    Jutro wszystko przelutuje na nowo i zobacze jaki bedzie efekt.
    Jeszcze raz dziekuje za poswiecony mi czas :)
    Najlepszego z okazji WALENTYNEK :)
  • Poziom 10  
    Zrobilem tak, jak mi poradziles. Dalem "-" na punkt H, jeszcze raz przelutowalem Wejscie i Wyjscie.
    Po podlaczeniu wszystkiego z glosnika dobiegalo basowe buczenie (najprawdopodobniej zwarcie). Sprawdzilem plytke i przy US2 zauwazylem zly lut, ktory zwieral dwie sciezki. (zobacz zalacznik: obszar lutu zaznaczylem na pomaranczowo, jak widac zwiera dwie sciezki). Naprawilem to i podlaczylem jeszcze raz, ale dalej bylo to samo bucznie. Do tego US2 bardzo mocno sie rozgrzal. Gdy go usunalem z ukladu nie bylo buczenia, ale sygnal nie przechodzil do Wyjscia. Dioda rowniez sie nie swiecila.
    Chyba przez pomylke spalilem US2 :( Co o tym sadzisz? Czy uszkodzony moglby powodowac takie buczenie (zwarcie)? Czy ten "duzy" lut mogl spalic US2?
  • Poziom 22  
    Z tego rysunku wynika ze zwarles nozke 8 US2 z tym punktem lutowniczym do ktorego przylutowana jest zwora ;) Skoro uklad sie rozgrzal to profilaktycznie lepiej go wymien. I dokladnie posprawdzaj plytke bo mozesz miec tam wiecej takich "zwarc". Sprawdz tez czy nie masz nigdzie zimnych lutow :)
  • Poziom 10  
    Hejka! Juz od jakiegos czasu sie mecze z tym kompresorem i wciaz nie moge znalezc usterki. Ten scalak jest w porzadku. Nie spalil sie ;)
    Bawilem sie troche dioda LED i zauwazylem, ze minus w ogole do niej nie dociera - zatrzymuje sie na T8 i nie dochodzi do punktu I, gdzie jest wlutowany minus diody LED. tak ma byc, czy padl T8?
    US2 grzeje sie juz po kilku sekundach pracy, a w glosniku slychac charakterystyczne "brzmienie" zwarcia. Juz sam nie wiem, o co chodzi. Sprawdzilem plytke dokladnie i nie znalazlem juz zadnego przerosnietego :) lutu.
  • Poziom 22  
    Witam! Mozliwe ze jest uszkodzony tranzystor T8, ale najpierw sprawdz czy jest on w ogole w jakis sposob wysterowywany, tzn. czy na baze tranzystora podawane sa jakiekolwiek impulsy :) Impulsy te pochodza z tranzystora T7. Jezeli baza jest wysterowywana, a dioda nie swieci to wymien tranzystor :) A co do tego US2 to nie przychodzi mi do glowy co mogloby powodowac ze sie grzeje :?
  • Poziom 26  
    czy udalo sie w koncu zlozyc tn kompresor?
    jestem ciekaw,bo sam chcialbym sie za niego zabrac.warto?jak brzmi?
    pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Do "N" i masy podepnij mikrowyłącznik chodzi o chwilowe zwarcie
    jedno zwarcie załacza układ a kolejne wyłacza
    może dlatego US się grzeje