Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumna gitarowa na STX GDS 30-200-8-SE

marcingrychtol 28 Jan 2011 18:31 2148 5
    marcingrychtol
    Level 2  
    Witam.
    Chciałem sobie złożyć kolumnę gitarową na tymże głośniku. Nie chcę głośnika typowo gitarowego, bo mam multiefekt i mogę sobie ustawić odpowiednią symulacje kolumny. Nie chcę również układu dwudrożnego, nie muszę chyba mówić o wyższości układu 1-way w tym przypadku. Ponieważ nie wiem jak to zabrzmi, zdecydowałem się robić kolumnę otwartą (jak przystoi na kolumnę gitarową), z możliwością zamknięcia, tył dzielony w 2/3. Pytanie moje dotyczy pojemności takiej kolumny, w przypadku otwartej nie ma to znaczenia, ale kiedy ją zamknę to już co innego, a nie wiem czy np. kiedyś nie przyjdzie mi puścić przez to zwykłej muzyki na imprezie. Program wyliczył mi przeszło 400l, nie wiem, może źle wprowadziłem dane, może program liczy dobrze, ale spotkałem się z opiniami, że wystarczyłoby 70l. Przy takim litrażu do środka wejdzie mi multiefekt i wzmacniacz, więc nie będę musiał go nosić osobno, a sama kolumna ma w miarę sensowne proporcje. Pytanie, czy 70 to dobrze, za dużo, czy za mało?
    Dodam, że w założeniu miało mi to służyć głównie w domu, ale nigdy nie wiadomo, przy takiej mocy głośnika może będę grał też na nim na próbach, zależy czy się sprawdzi. Otwarta kolumna obniża wytrzymałość mocową, ale raczej powinien ten głośnik wytrzymać 100W lampę?
    Czekam na sugestie poparte albo doświadczeniem, albo obliczeniami.

PS.: Spotkałem się też z konstrukcjami BR na tych głośnikach, czy dobrze myślę, czy to raczej poroniony pomysł przy głośnikach których Qts wynosi prawie 1?
    michal94
    Level 15  
    Program liczy objętość w której charakterystyka głośnika będzie najbardziej liniowa. Od siebie proponuję 50-60 litrów, obudowa BR.
    SzokalML
    Level 36  
    Jak do gitary, przy tym głośniku odpada obudowa zamknięta lub BR - rezonans być położony wyżej, bo inaczej gitara może niemiłosiernie buczeć przy graniu.

Dlatego tył dzielony w 2/3 jest znacznie lepszą opcją. Objętość ok. 50 litrów, ale nie ma większego znaczenia, przy obudowie w takim stopniu otwartej. Zrób kolumnę o wymiarach takich jak paczki gitarowe czyli raczej szeroka (dużo miejsca po bokach). Po prostu skopiuj jakąś konstrukcję. Głośnik powinien wytrzymać 100W lampę.
    marcingrychtol
    Level 2  
    Mam duży efekt gitarowy (Line6 POD XT Live), więc żeby wszedł do środka, spód (w tym przypadku możnaby go nazwać podłogą) musi mieć wymiary co najmniej 52x29cm. Przednią ściankę i tak chcę odchylić do tyłu, bo ma to być kolumna do małego pomieszczenia, 3x4m. 70 litrów wyszło mi tak bez specjalnych problemów, więc jak trochę przerobię projekt powinno bez problemu wyjść koło 50l. Na razie zdziwiło mnie, że na stronie STX nie mają tych głośników...
    SzokalML
    Level 36  
    Rozumiem, że chcesz go tam chować, żeby było praktyczniej. Czemu nie, też zawsze wrzucam różne drobiazgi do komba jak kable, żeby nie trzeba było długo szukać.

Co do odchylonej ścianki do góry - można i tak ale ja osobiście preferuję po prostu ustawienie paczki na odpowiedniej wysokości na meblu.

Niestety są braki w zaopatrzeniu z tymi głośnikami od pewnego czasu. Musisz napisać do STX z zapytaniem kiedy będzie dostawa. Albo można próbować szukać zapasów w jakiejś innej hurtowni.

Jeśli nie - pozostaje szukanie innego głośnika. Pamiętaj, że na przesterze można grać tyko z symulacją kolumny głośnikowej inaczej będzie dźwięk "wiertarki" ze względu na szerokie pasmo odtwarzania GDS-a.
    marcingrychtol
    Level 2  
    Grałem na głośniku gitarowym Celestion G12H-100 i się zawiodłem (a to wcale nie najgorszy głośnik), dla mnie brzmienie było totalnie bez wyrazu, przymulone (oczywiście bez symulacji kolumny), próbowałem bawić się różnymi ustawieniami i korekcją, ale nic z tego nie wyszło, dlatego zdecydowałem się na głośnik szerokopasmowy. Z multiefektem mogę z niego wyciągnąć więcej tego co mi się podoba. Grałem też na Tonsilach GDS 30/30 z symulacją, było już lepiej, ale brzmienie takie trochę garnkowe, poza tym z kupnem takich używanych to trochę loteria. STX to będzie co prawda także eksperyment, bo nigdy go nie słuchałem, ale pasmo przenoszenia ma bardzo szerokie, a opinie nie najgorsze i nie jest jakoś specjalnie drogi, więc nie powinno być tak źle.

Edit:
    Pisałem maila do STX, powiem szczerze, jeszcze żadna firma nie odpisała mi tak szybko, nie minęła nawet godzina, a głośniki mają być pod koniec przyszłego tygodnia.