Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PRALKA WLF20260 - impulsowo załącza zaworu, nie pobiera wody

PikaCZ 28 Sty 2011 20:08 1982 0
 • #1
  PikaCZ
  Poziom 12  
  Witam !

  Posiadam pralkę jak w temacie, wczoraj odmówiła współpracy. Przestała pobierać wodę. Po wybraniu programu i uruchomieniu pralki załącza blokadę drzwi zaczyna kręcić bębnem i zaczyna impulsowo otwierać elektrozawór od wody. Elektrozawór otwiera się na ok. 1s i zamyka na 5s może trochę dłużej poczym cykl się powtarza elektro zawór znowu się otwiera na sekunde. Po przeczytaniu kilku postów z podobnym problemem sprawdziłem
  1) Hydrostat – razem z wężykiem, wdaje się być sprawny, po dmuchnięciu przełącza styk, wykonałem taką próbę: wybrałem program płukanie, załączyłem pralkę i po pewnym czasie „dmuchnąłem” w hydrostat symulując obecność wody w bębnie pralka wykonała program prawidłowo.
  2) Cewki elektrozaworów działają i są sprawne oporność po 4 kOhmy, po podłączeniu na sztywno elegancko działają
  Próbowałem mierzyć napięcie załączające cewki ale nie udało mi się nic zmierzyć, miernik wskazuje jakieś podejrzane wartości napięcie, pomiędzy zaciskami na wtyczce (są trzy zaciski), pomiędzy jednymi miernik pokazuje 9V po zmianie zacisków mogę zmierzyć 24V, mierząc napięcie pomiędzy jednym z zacisków a obudową mam 230 V.

  Zlokalizowałem triaka który steruje pracą elektrozaworów, niestety cała płytka jest polakierowana i nie mogę odczytać żadnego symbolu, triak ma 4 wyprowadzenia jednak nie mam pojęcia które jest które i jak ewentualnie go sprawdzić. Układ jest w kształcie prostokąta z 3 cieńszymi nóżkami na dole i 1 „dużą” nóżką u góry. (mogę załączyć zdjęcie)

  Czy mogę jakoś spróbować zmierzyć oscyloskopem wartość napięcia sterującego triaka ?? Jak znaleźć bramkę czy to może być ta nóżka do której przychodzi cieniutka ścieżka ??

  Co jeszcze mogę sprawdzić ??

  Proszę o pomoc bo góra prania rośnie w zastraszającym tempie.
 • MetalWork