Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet linkiem radiowym 5GHz.

melon 29 Sty 2011 00:18 2462 9
  • #1 29 Sty 2011 00:18
    melon
    Poziom 26  

Witam

Trzeba radiowo przesłać sygnał internetu z modemu TV kablowej do innego budynku oddalonego o ok 300m, widoczność 100%, prędkość 10Mbit.
    W grę wchodzi tylko pasmo 5Ghz.
    Wyjście w modemie kablowym to zwykłe gniazdo RJ45.

Jakie wybrać urządzenia z tych nie drogich?
    Znalazłem takie coś: UBIQUITI NANOSTATION LOCO M5 (cena ok 220zł)
    czy ktoś tego używał ?
    Chodzi mi o stabilność pracy itp.

0 9
  • #2 29 Sty 2011 00:47
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

UBIQUITI to bardzo dobre urządzenia
    dwa M5 na 300m wystarczy.

0
  • #3 30 Sty 2011 12:12
    melon
    Poziom 26  

Mam obecnie router TPLINK TD w8901g podłączony do neostrady.
    Czy doprowadzając do jednego z jego wejść ethernet sygnał z UBIQUITI będę mógł korzystać tak jak obecnie z bezprzewodowego sygnału 2,4Ghz w mieszkaniu + jeden komputer stacjonarny ?

0
  • #4 30 Sty 2011 12:52
    salmon
    Moderator - Sieci, Internet

Owszem, trzeba tylko po pierwsze sprawdzić, czy router w sieci przypiętej przez link nie ma przypadkiem takiego samego adresu IP po strone LAN - i ewentualnie zmienić na inny, nawet z innej podsieci oraz wyłączyć na swoim routerku serwer DHCP.

0
  • #5 30 Sty 2011 18:20
    bogiebog

> oraz wyłączyć na swoim routerku serwer DHCP.
    DHCP server wyłączamy nie w tplinku ale w M5.
    LAN IP M5 - 192.168.1.201 i 192.168.1.202 drugiego M5.
    Wydaje mi się że jak ustawisz M5 w tryb bridge to DHCP server się wyłącza w tym urządzeniu.

Dodano po 1 [minuty]:

Z tym bridgem to się zastanów,
    jak komputery po obu stronach mają się widzieć to tryb bridge, jak nie to lepiej ustaw AP+WISP, tzn M5 1szy AP a M5 2gi jako WISP.

0
  • #6 30 Sty 2011 20:33
    salmon
    Moderator - Sieci, Internet

boogiebog, zauważ, że kolega opisuje TP-Linka "pod neostradę" a na początku pisze o przesłaniu internetu z modemu TV kablowej. W związku z tym przypuszczam, iż TP-Linka chce użyć tylko jako switcha/AP i w takim wypadku trzeba na nim wyłączyć DHCP. Jeśli Ubi będzie routerem, to tam powinien być odpalony też dhcp, jeśli bridgem, to dzierżawa "przypłynie" z kablówki.

0
  • #7 30 Sty 2011 22:59
    bogiebog

@salomon - masz rację, mea culpa

@melon - czy będziesz podłączał komputery do internetu w budynku gdzie jest modem ? Jak tak to potrzujesz routera ethernetowego (np WL1600GL+tomato soft lub WR543g) a ten w8901 możesz użyć w drugim budynku jako APeka. Czyli

modem === [Router Ether] ==== [M5] )) (( [M5] === (port LaN)W8901g

0
  • #8 04 Lut 2011 22:43
    melon
    Poziom 26  

Mam już oba urządzenia Nanostation5.
    Więc sytuacja dokładnie wygląda tak:

Lokal z internetem z kablówki:
    Modem wpięty do routera TP LINK TL-R402M (akurat takowy posiadam) i z niego do komputera użytkownika i do Nanostation5.

I tu chciałbym żeby link radiowy działał jak bezprzewodowy przewód ethernet.

U mnie Nanostation5 wpięty do mojego routera TPLINK TD w8901g który będzie już pełnił tylko funkcję rozdzielacza i WIFI 2,4Ghz do laptopa.
    Wszystkie komputery po obu stornach mają "się widzieć" .

W obu modułach radiowych ustawiłem tryb pracy Sacja WDS
    (wg opisu Station WDS and Bridge for a transparent bridge)
    jednak urządzenia się nie widzą (próby robię na razie w domu między pokojami ale tak żeby urządzenia się widziały,dałem też do prób minimalną moc).

Obecnie nie wiem jak skonfigurować oba Nanostation5

0
  • #10 04 Lut 2011 23:38
    melon
    Poziom 26  

Już wszystko działa, faktycznie zapomniałem o adresach MAC.
    Znalazłem też opis kolegi Roc:

Cytat:
    Logujemy się 192.168.1.20 ubnt i ubnt
    Np. most w WDS. W zakładce Link Setup na obu Ubiquiti ustawione takie same SSID oraz częstotliwość pracy (taki sam kanał). Na "pierwszym" w Wireles Mode wybieramy Acces Point WDS i w WDS Peers wpisujemy MAC "drugiego" UBNT. Na "drugim" w Wireles Mode wybieramy Station WDS i w WDS Peers wpisujemy MAC "pierwszego" UBNT. Wszystko zatwierdzamy Change i Aply. W zakładce Network w opcji Network Mode wybrać Bridge, a następnie ustawić IP Static - adresacja w tej samej klasie na obu urządzeniach np. 192.168.1.20 domyślny na drugim 192.168.1.21, adres bramy to adres LAN routera, DNS-y zależnie od dostawcy neta. Wszystko zatwierdzamy Change i Aply. W zakładce Advanced ustawiamy ACK w zależności od odległości w jakiej mają pracować UBNT ( na obu takie samo) -> Change i Aply

Po właściwym montażu będę musiał chyba jeszcze przeskanować kanały, żeby nie wejść czasem na inny link 5GHz.

I mam kolejne pytanie-pomysł.
    Patrząc w opcje TPLINKa TD w8901g zauważyłem możliwość tworzenia sieci wirtualnych VLAN , nie wiem czy dobrze myślę ale czy da się na tym routerze wydzielić internet z neostrady na jeden z portów LAN , a pozostałe porty wraz z wifi ustawić do pracy z netem z linku 5GHz ?

0