Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Reset komputera przy instalacji sterowników karty graficznej

dayer41 29 Jan 2011 10:48 6059 11
 • #1
  dayer41
  Level 9  
  Witam. Problem ten zdarzył się zupełnie znienacka. Włączyłem komputer, a tu nagle z ekranu zrobiły się piksele. Wszedłem we właściwości ekranu a tu grafika ustawiona na 4 bity! Odinstalowałem sterowniki od grafy i spróbowałem zainstalować od nowa. Na początku instalowałem te z płyty. Gdy instalacja dochodzi do końca, komp się resetuje (twardo) i nie ma śladów po żadnych sterownikach. Tylko grafika jest ustawiona na 32 bity. Dodam też, że na ekranie ładowania Windows jak i ekranie startowym Gigabyte widać straszne piksele, potem na pulpicie już nie. Przeciąganie okien na pulpicie działa niepłynnie, czyli nie ma sterowników. W menedżerze urządzeń jest Kontroler wideo (zgodny z VGA) i na jego ikonce jest żółty wykrzyknik. Gdy próbuje zainstalować stery przez menedżera urządzeń, wywala mi, że brakuje jakiegoś pliku nv4_mini.sys i żeby podać ścieżkę, oczywiście tego pliku nie znajduje. Dodam też, że ściągałem najnowsze sterowniki ze strony nVidii i jest to samo.
  Moja karta graficzna to Gigabyte nVidia GeForce 8500GT, płyta główna to Gigabyte GA-P31-DS3L, system to Windows XP.

  Proszę o pomoc
  Pozdrawiam
 • #2
  leonov
  Level 42  
  A jaki jest kod błędu ? użyj może na początek programu Driver Cleaner , potem zainstaluj nowe sterowniki i zobaczymy .
 • #3
  dayer41
  Level 9  
  A można wiedzieć, o jakim kodzie błędu kolega mówi? A ten Driver Cleaner zaraz ściągnę i zobaczę

  Zainstalowałem Driver Cleaner, nausuwało mi jakichś plików i sterownik zainstalował się normalnie, bez żadnych kłopotów. Zrobiło ładny reboot kompa, jednak wszystko zostało bez zmian. Nie ma sterowników od karty w menedżerze urządzeń. Już nie wiem co mam zrobić :/
 • #4
  RADU23
  Moderator of Computers service
  Wyjmij kartę graficzną przeczyść ją oraz slot na płycie głównej po czym włóż ponownie. Bywały i takie przypadki,spróbować warto.
 • #5
  globusek14
  Level 31  
  Pod jaką kartę graficzną instalujesz jakie sterowniki ? Model karty oraz wersja sterowników.

  Sprawdź ze starszą wersją sterowników.
 • #6
  darek1275
  Level 14  
  Raczej napewno wymiana karty.Odinstaluj sterowniki i niech system przypisze je sam jako VGA.Przy uruchamianiu nie masz kropek albo zniekształceń?
 • #7
  leonov
  Level 42  
  W menadżer urządzen we właściwościach karty sa zakładki i tam powinien być kod błędu !
 • #8
  dayer41
  Level 9  
  Kartę wyciągałem i czyściłem styki ale to nie pomogło. W menedżerze urządzeń kod błędu to 28. Sterowniki z płyty które instalowałem są oznaczone 162.18 (chyba o to chodzi), ale myślę, że to nie ma znaczenia, bo wcześniej działały bezproblemowo. Inne sterowniki (znaczy się nowsze) też nie działają. A jeśli chodzi o model karty to wcześniej pisałem że to Gigabyte GF 8500 GT. Lekkie zniekształcenia (takie kropki) widać na tym czarnym ekranie ładowania Windows i na ekranie Gigabyte tym w biosie.
 • #9
  dayer41
  Level 9  
  Nie, tę kartę mam od nowości i nigdy nie była kręcona. Zastanawia mnie jedna rzecz: w sumie nie mam żadnego dobrego termometra, bo ten na obudowie strasznie przekłamuje, ale na moje oko karta ma chyba o wiele za dużą temperaturę. Po prostu gdy pochodzi z pół godziny to radiatora nie można dotknąć, bo parzy. Ale ona taka chyba od zawsze była. A jeśli chodzi o identyfikator sprzętu to nie wiem czy o to Koledze chodzi:

  PCI\VEN_10DE&DEV_0421&SUBSYS_34451458&REV_A1
  PCI\VEN_10DE&DEV_0421&SUBSYS_34451458
  PCI\VEN_10DE&DEV_0421&CC_030000
  PCI\VEN_10DE&DEV_0421&CC_0300


  eeeee.... przed chwilą był tu post kolegi leonova i znikł :O
 • #10
  leonov
  Level 42  
  Może Moderator Matuzalem powie czego nie rozumiał w moim poście bo powołuje się na pkt 8.2 który stanowi .. usunięciu podlega wiadomość " jeżeli została napisana w sposób niezrozumiały (niepoprawna pisownia, popełnienie licznych błędów ortograficznych, użycie slangu młodzieżowego lub branżowego) teraz treść usuniętego mojego postu "Kod 28 oznacza brak sterowników ! tylko dlaczego ? zastanawiające są te zniekształcenia przed startem systemu ! a czy karta nie była kręcona ?? bo to mi wygląda na uszkodzenie karty ! podaj jeszcze identyfikator sprzętu ! "


  Co do "grzania" się karty właśnie nie powinna się aż tak grzać ! i to najprawdopodobniej jest przyczyna kłopotów ! stąd artefakty przy wyświetlaniu .
  Można spróbować wymienić pastę pod radiatorem na początek lub dołożyć wentylator .
 • #11
  darek1275
  Level 14  
  Nic nie da wymiana pasty , Trzeba o tym było pomyśleć wcześniej.Teraz wymiana karty.
 • #12
  dayer41
  Level 9  
  Witam, odświeżam temat i jednocześnie go zamykam, gdyż wymieniłem kartę graficzną. Za wszystkie porady dziękuję i pozdrawiam.