Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowatorski system ochrony zamontowany na lotnisku

exti 29 Sty 2011 12:26 2107 6
 • Nowatorski system ochrony zamontowany na lotniskuSystem ochrony obszaru stworzony przez zespół z kalifornijskiej Viterbi School of Engineering, nagrodzony na zeszłorocznej konferencji IEEE poświęconej bezpieczeństwu narodowemu, teraz zostanie zastosowany w porcie lotniczym na Florydzie. Planowane są także dalsze wdrożenia tego systemu.

  Rozpoznaje on czasowo-przestrzenne wzorce naruszenia chronionej przestrzeni "pieszo, przez płot lub pojazdem". Umożliwiają to trzy rodzaje sensorów: ruchowe, akustyczne oraz sejsmiczne. Nowatorskie cechy systemu pozwalają na ustawienie, jak sygnały z sensorów będą interpretowane, w zależności od potrzeb klienta. Na przykład, sensory zamontowane na płocie otaczającym lotnisko zostały ustawione tak, żeby ignorowały kopanie, potrząsanie i opieranie się na nim, a jednocześnie wszczynały alarm, gdy ktoś próbuje wspiąć się na płot.

  Jak na razie, system spisuje się dobrze - przez 45 dni nienadzorowanego działania nie zanotowano żadnych fałszywych alarmów, nawet mimo trwających przez wiele dni burz.

  Źródło:
  http://www.physorg.com/news/2011-01-smart-bad-airport-neighbors.html

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 112, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • #2
  cranky
  Poziom 26  
  Ten rozpięty na siatce może być całkiem skuteczny. Zakopywany w ziemi jest beznadziejny - zbyt wrażliwy na wilgoć, burze i przechodzenie strefy nietypowo (np tyłem, turlając sie, podskakując na jednej nodze czy na czworakach zamiast iść przodem lub czołgać się)
 • #3
  ogur3k
  Poziom 33  
  cranky napisał:
  Ten rozpięty na siatce może być całkiem skuteczny. Zakopywany w ziemi jest beznadziejny - zbyt wrażliwy na wilgoć, burze


  Wierzysz w to że wrzucili gołą elektronikę w ziemie? :lol:


  A co do samego systemu, nie wyobrażam sobie jak to ma działać, kosmos po prostu :)
  Ten przykład, płot będzie potrząsany, szarpany czy co tam jeszcze i nic. A ktoś wlezie to to wykryje...?!
 • #4
  mevelrik
  Poziom 12  
  Cytat:
  nagrodzony na zeszłorocznej konferencji IEEE poświęconej bezpieczeństwu narodowemu


  Mi też jakoś ciężko sobie wyobrazić tak szczegółowe rozróżnianie uderzeń, ale jeśli jury IEEE przyznało nagrodę to widocznie działa.
 • #5
  DjDaniel11
  Poziom 27  
  Najprościej wydaje mi się wykryć napięcie mechaniczne drutu w ogrodzeniu, gdy ktoś na niego wejdzie. Można również dołożyć kamerę na podczerwień, oraz czujnik "obecności człowieka" taki co się montuje w łazienkach, w murze, gdy ktoś jest w pomieszczeniu to ma włączone światło. Jednak wydaje mi się, że on też działa na zasadzie podczerwieni.
 • #6
  nielu
  Poziom 12  
  A mi się wydaje, że zastosowanie trójosiowego akcelerometru byłoby lepszym pomysłem. Dzięki niemu rozpoznamy, czy ktoś "trzepie" tylko płotem, czy rzeczywiście się na niego wspina, bo wskazania pewnie będą zupełnie inne dla tych dwóch rodzajów ruchu
 • #7
  Siles
  Poziom 17  
  Szczerość czasami popłaca,a najprostsze rozwiązania bywają najlepsze co do tego przypadku, to chyba odkryli nową technologię rodem z filmu Sci-Fi.
  A tak na serio... takie rzeczy powinny być już od kilku-kilkunastu lat dostępne i stosowane, a cena powinna być tańsza od samej siatki.
  Więc i taki sprzęt każdy głupi znający możliwość posługiwania się komputerem (internetem) z średnia znajomością angielskiego potrafi znaleźć takie projekty w internecie za free (lub podobne), a znajomość majsterkowicza garażowego i podstawy lutowania oraz troszkę elektroniki potrafią bez problemu urzeczywistnić tak wspaniały produkt.
  Ciekawi mnie natomiast czy tak zaawansowana technologia jak to trafi do serii "How it's made ?" The United State will be proud i zapewne z dumą pokaże za parę naście lat, jak taki tani (sh......) sprzedała za grube $$$..
  Czy nie lepiej przestać dzielić ? i zacząć łączyć ?
  Wszystko chcą dzielić, oddzielać, zabezpieczyć, ograniczać ale nie zapominajmy że życie i tak znajdzie sposób aby przetrwać...

  Pozdrawiam Serdecznie i thx za informacje
  Siles