Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 5730ZG najlepszy procesor??

29 Sty 2011 15:19 5166 24
  • Poziom 9  
    Witam. Tj w tytule mam notebooka Acer Aspire 5730ZG o konfiguracji Intel pentium dual core T3200, GF9600M GT DDR3 512Mb, pamięci Hynix 3Gb 667Mhz.
    Chciałbym w nim wymienić procesor i pamięci na lepsze. Pisałem do serwisu acera i odpowiedzieli mi że można włożyć do niego proca T9600 dual core 2,80Mhz FSB 1066Mhz. Czytałem dużo na forach i pisali że ten procesor nie będzie pasował do mojej płyty głównej. Nie wiem sam co już mam myśleć.. Jeżeli ten procek nie pasuje to jaki najlepszy mogę zamontować???
  • Poziom 15  
    Skoro masz grafikę niezintegrowana, to zakładam, że w płycie jest pełny chipset i45PM. A ten obsługuje wszystkie procesory serii P8x00 i T9x00, zarówno na FSB 800 i 1066. Możesz spokojnie pakować nawet T9600. Jak chcesz mieć 100% pewności, sprawdź model chipsetu, może być Everestem. Musi być pełny i45PM.
  • Poziom 9  
    wstawiam screena z everesta Acer Aspire 5730ZG najlepszy procesor??

Pisze tam że płyta obsługuje pamieci ddr3 1066mhz. Czyli mogę mogę też rozszerzyć pamięć na 2 x 4gb??
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    tak i tak
    powodzenia
  • Poziom 9  
    No to jestem bardzo zadowolony z mojego lapka:) Kupiłem go 2 lata temu ponad i teraz mogę go rozbudować że będzie dorównywał nowym laptopom w osiągach;D Wielkie dzięki dla Ciebie kolego:)
  • Poziom 23  
    SkaterSdz88 napisał:
    wstawiam screena z everesta Acer Aspire 5730ZG najlepszy procesor??

Pisze tam że płyta obsługuje pamieci ddr3 1066mhz. Czyli mogę mogę też rozszerzyć pamięć na 2 x 4gb??

Wydaje mi się, że płyta obsługuje ddr2 a nie ddr3, zresztą sprawdź cpuz jakie pamięci masz teraz włożone. To prawda, ze PM45 może obsługiwać również ddr3 i to pokazuje Everest ale to od producenta zależy jakie gniazda znajdą się na płycie głównej i w tym przypadku Acer zdecydował o umieszczeniu slotów na ddr2 choć równie dobrze mógł wlutować ddr3.
  • Poziom 15  
    I tu kolega Darnok ma rację. O procesorze pisałem wczoraj, wspierając się instrukcją serwisową. Sprawdziłem teraz też pamięć, tylko DDR2 i max 2x2GB. Nielogiczna decyzja Acera ale ta firma tak ma.
  • Poziom 9  
    W chwili obecnej mam 3gb DDR2, wiec macie racje... Ale chyba nie wszystko stracone bo są pamięci 1066Mhz ddr2. I chyba nawet te 4gb pamięci wystarczy żeby pograć w nowsze gierki. Na allegro znalazłem aukcje Samsung 2GB DDR3 PC3-8500s 1066MHz 80zł od sztuki. Tylko jestem ciekaw czy teraz jak bym kupił 2 kości to czy by działały na częstotliwości 1066MHz, czy to jest zależne od procesora bo on działa na FSB 667MHz.
  • Poziom 15  
    Laptop pamięci DDR3 NIE OBSŁUGUJE. Pamięci DDR2 i DDR3 obsługuje chipset, a Acer wybrał DDR2. Zrobił tak dlatego, że 2 lata temu DDR2 były znacząco tańsze. Dobrze, że chociaż popracują najszybsze ddr2, warto mieć DDR2 800.
    A teraz sens instalacji 4GB? Tylko jeśli masz system 64bit, 32bit i tak obsłużą tylko 3GB.
  • Poziom 9  
    Mam win 7 64-bity. Więc chyba bez problemu będzie działać to 4gb
  • Poziom 9  
    No właśnie, nasunęło mi się drugie pytanie. Lepiej jest kupić jedną kość 4GB czy dwie kości po 2GB i uruchomić je w dualu??

Dodano po 6 [minuty]:

A może zapodać mu 2 kości po 4GB 1066MHz???
  • Poziom 15  
    Przypadkiem dwie kości po 4GB mógłby obsłużyć, ale kości DDR2 1066MHz jeszcze nie widziałem. Pamietaj, producent gwarantuje tylko do 4GB, 8GB może działać, a może nie.
  • Poziom 9  
    Są kości DDR2 1066MHz. Zobacz: Allegro › Komputery › Części do laptopów › Pamięć › DDR2 i wpisz 1066Mhz. Mało ich jest, ale z tego co widze to są. Kupie 2 kości a jak jedna nie będzie działać to ją sprzedam.
  • Poziom 15  
    Wszystko by się zgadzało, gdyby nie to, że w opisach są to DDR3. Nie twierdzę, że jakiś producent takich nie robi, lub nie zrobi, jak znajdziesz, to dobrze. Ja sam w Compalu mam pamieci o oczko szybsze, niż laptop obsluguje, ale dzieki temu skrócił mi CL i lapek zyskał 3% na operacjach odczytu i zapisu pamieci
  • Poziom 1  
    Witam.
    Nawiązując do tematu, mam pytanie czy rozbudowałeś już swojego lapka? Mam ten sam model i też zastanawiam się nad modernizacją. Czy przy wymianie procesora wymieniasz układ chłodzący?
    Pozdrawiam wszystkich użytkowników :)
  • Poziom 9  
    Witam ponownie. Niestety nie rozbudowałem go jeszcze... Narazie brak na to finansów... Wymieniłem tylko grafikę. Temperatura na karcie graficznej waha się od 55 do 60 stopni bez obciążenia na standardowym chłodzeniu. Przy obciążeniu potrafi osiągnąć nawet 90 stopni. Nie wiem jak to będzie wyglądało po zmianie procesora. Jak tylko go wymienię to oczywiście dam odpowiedź. Z wymiany grafiki jestem jak narazie bardzo zadowolony:) Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Witam ponownie:) Dziś wpakowałem do swojego Acera procka t9600. Wszystko śmiga jak należy. Temperatury w normie, a sam laptop sporo przyśpieszył. Na dniach trochę go wytestuje i napiszę parę zdań na jego temat. Teraz czas wziąć się za pamięć:) Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Pomyśl o dobrym chłodzeniu CPU i GPU i odprowadzeniu ciepła to podstawa!!!! bo jak złe odprowadzisz ..to będzie po sprzęcie.."Laptopy nie są do ciężkiej pracy .. od tego są Stacjonarne PC.
  • Poziom 9  
    Witam,
    Podbijam ponownie temat, kontaktowałem się z założycielem wątku i niestety musiał on wrócić do T3200 ponieważ przy T9600 nie wyrabiało chłodzenie oraz zasilacz, w związku z tym ( niestety nie potrafię poprawić chłodzenia oraz zasilacza :P ) prosiłbym o jakąś sugestię co do innego moedlu procesora który można tam włożyć nie ingerując w powyższe.

T9400 podobno jest mniej prądożerny? Prosiłbym o sugestię żeby było widać różnicę :)
  • Poziom 10  
    Hej. :)
    Ja do swojego zapakowałem P8400 / 2.26GHz / L3-3 Mb.
    Nie grzeje się tak strasznie jak poprzednik T5800. Gdy się wychłodzi do odpowiedniej temp, wentylator się wyłącza. Standardowo w laptopie posiadałem T3200. :)
    Pozdrawiam Sławek. Acer Aspire 5730ZG najlepszy procesor??
  • Poziom 9  
    Ja też fabrycznie posiadałem T3200. Aktualnie (również dzięki temu wątkowi) wymieniłem procesor na T9600, kartę na 9600M GT i dołożyłem RAMu na maxa :P Zobaczymy jak to się będzie sprawowało. Mam nadzieję, że w przeciwieństwie do autora tematu zasilacz to wytrzyma - o temperaturę nie mam się co martwić bo jest mniejsza niż na poprzednim zestawie (może też trochę dzięki dyskowi SSD).
  • Poziom 10  
    michalrx napisał:
    wymieniłem procesor na T9600, kartę na 9600M GT i dołożyłem RAMu na maxa

Witam. Jak wygląda ocena procesora w klasyfikacji systemu, czy wogóle spostrzega że procesor szybszy. Karta 9600M GT czy jest na ddr3 i ile ram. I ogólna ilość RAM w laptopie, bo nie sprawdzałem czy będzie działać 2x 4GB :)
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Witam. Jak wygląda ocena procesora w klasyfikacji systemu, czy wogóle spostrzega że procesor szybszy. Karta 9600M GT czy jest na ddr3 i ile ram. I ogólna ilość RAM w laptopie, bo nie sprawdzałem czy będzie działać 2x 4GB Smile

Jeśli chodzi o klasyfikację w Windowsie to tak wyglądała stara:

A tak wygląda nowa:

Oczywiście da się zauważyć, że sprzęt jest lepszy, szczególnie w grach. Przy zwykłym użytkowaniu też, ale tutaj niejako dysk SSD przysłania mi ocenę, bo dzięki niemu programy odpalają się błyskawicznie.
    Karta 9600M GT niestety na DDR2 - 1GB.
    RAMu w laptopie aktualnie 4GB, bo chyba więcej nie wejdzie - też na DDR2, bo wolałem nie ryzykować - DDR3 raczej działać nie będzie.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    U mnie klasyfikacja wygląda tak.
    Parametry:
    Procesor: P8400 2,26 GHz L2 Cache 3mb
    Pamięć RAM: 2x 2GB DDR2 667MHz
    Grafika: NVIDIA GeForce 9600M GS 512MB DDR2
    Dysk 750 GB 7200 obr.

Pozdrawiam Sławek :D