Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ekspres saeco odea go nie nalewa kawy?

magicos93 29 Jan 2011 16:02 16979 11
    magicos93
    Level 2  
    Witam,
    Ekspres niby działa, kontrolka świeci na zielono, młynek mieli kawę, blok zaparzający słychać że pracuje - a z dysz nie leci kawa. Po takiej operacji zaczyna migać szybko kontrolka po prawej stronie czyli zapowietrzenie. Dodam, że go już wiele razy odpowietrzałem, dysza do spieniania mleka działa bo leci i para i woda, blok zaparzający cały przeczyściłem, podobnie sitka, wycieku żadnego nie ma. Gdzie szukać przyczyny?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    TimooNeK
    Level 12  
    Czyli do pojemnika na fusy wysypuje sucha zmielona kawe, a woda jest wylewana do tacki ociekowej? jesli woda tam sie nie dostaje to czy pompa pracuje podczas parzenia?
    magicos93
    Level 2  
    Problem rozwiązany na serwisie i niedrogo. Informacja dla innych mających podobne problemy: zablokowany był zaworek pomiędzy blokiem zaparzającym a dyszami podającymi zaparzoną kawę do filiżanki. Jak się okazało nie wystarczyło przemyć go wodą z mydłem, jest do tego specjalny środek Saeco Cleaning Product i nim należy to robić regularnie choć w instrukcji użytkowania nie ma o tym w ogóle mowy. Pzdr
    jonnybravo
    Level 11  
    prawda jest taka że ten zaworek najlepiej rozebrać i wyczyścić. zajmuje to 5min i mamy pewność że na dłużej wystarczy. za blokiem jest 3 śrubki potem zaworek kolejne 4 dłuższe musimy pamiętać by się nie poparzyć bo jest tam ciśnienie. odkręcamy czarny korek rozbieramy dokładnie czyścimy i składamy do kupy. nie zdarza się by przytkał się gdzieś wcześniej więc w ok 5min mamy znów sprawny ekspres bez serwisów.
    macklife
    Level 9  
    Czy ktoś posiada jakieś zdjęcia? jak to zrobić, gdzie się to dokładnie znajduje?
    tomasztycz
    Level 1  
    Podnoszę temat,

mam podobny problem; ekspres po włączeniu nie przelewa wody po zagrzaniu.
    Dysza parowa leje gorącą wodę. Próba zrobienia kawy wygląda tak: młynek mieli, pompa się włącza i przez 2-3 sek podaje wodę, potem chwila przerwy (czyli tak jak zwykle) i podaje wodę ponownie - zaczyna lecieć kawa. Tyle tylko, że leci przez kilka sekund (w zasadzie kapie) po czym jakby go zatykało - pompa cały czas pracuje - coraz głośniej. Nagle przestaje, w bloku zaparzającym coś głośno strzela i kawa zostaje zrzucona do pojemnika. Czerwona kontrolka miga.

Zaworek, o którym mowa powyżej wyjąłem i dokładnie wyczyściłem, czarny element w środku chodzi płynnie. Blok rozebrałem i wyczyściłem, metalowe sitko nie jest zatkane.

Może potraficie skierować mnie w odpowiednim kierunku, ekspres był już trzy razy w serwisie, niedługo koszty napraw przekroczą jego wartość nominalną ;)
    axdm56
    Level 12  
    Powiem tak, pewnie pompa jest już słaba i ciężko jest jej utrzymać 15 bar w trakcie pracy - i jest kicha, jak masz manometr to zbadaj. A jeżeli na zaparzaczu masz stary typ zaworka, i nie masz przebudowaną wylewkę, to bez wymiany pompy się nie obejdzie. Saeco w nowych ekspresach zmieniło system zaparzania, tak by nawet słabsza pompa mogła zaparzyć kawę i nie występowały objawy takie jak w Twoim ekspresie. Po za tym ten system nie jest wcale gorszy bo i powstaje doskonała krema na kawie i wszystko pracuje jak należy.
    Pozdrawiam
    Milo7
    Level 1  
    Witam mam taki sam problem jak magicos93 i wykonuję polecenia jonnybravo odkręcam te śrubki ale nie mam zielonego pojęcia o jaki czarny zaworek chodzi, gdzie on jest? nie wiem czy dać sobie z tym spokój i zanieść ekspres do serwisu.
    axdm56
    Level 12  
    No właśnie, to zależny przede wszystkim jaką masz wersję odei, z zaworkiem lub bez, w ten zaworek wchodzi króciec, który podaje wodę na wlot wody do zaparzacza. Jeżeli masz inna wersję bez systemu zaworku połączonego z elektro zaworem, to masz za króćcem zwykły trójnik :/ i nic więcej, więc problemu szukaj w zaworze SBS ma zaparzaczu "szary kolor" chyba ze masz nowy system z zaworkiem czarnym na zaparzaczu (o wiele mniejszy), a jak przyglądnij się jeszcze czy nie masz powbijanych drobinek kawy w sitku zaparzacza (tłok góra) lub tam masz wszystko drożne. Objaw może być jeden a usterek wiele, więc nie koniecznie to co piszę może Ci się przytrafić. Pozdrawiam
    michalp85
    Level 9  
    Podnoszę temat.

Odea go,
    młynek działa, ciśnienie jest, dysza pary działa, dysza wody gorącej działa.

Od 2 dni odkamieniam, bo przestała lecieć kawa.

Mielił, robił, leci troszeczkę, takie pierwsze pryśnięcie, i nic dalej.
    pompa chodzi, przestaje, chodzi dalej i zapala się lampka zapowietrzenia.

W bloku zaparzającym słychać strzał, spuszcza krążek ładnie zmielonej gorącej i lekko mokrej kawy;
    Woda (trochę) ląduje w tacce koło odpadków.

Miałem Odea giro plus i pożądne odkamienianie przez 3 dni pomogło.
    tu wczoraj po godzinie odkamieniania zrobił 1 kawę.

teraz nic.

wyjąłem blok, wyjąłem biały zaworek z czarnym w środku, rozebrałem działa.
    (link do zdjęcia z takim samym zaworkiem)

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1992806.html

Czy można z odkamieniaczem zrobić kawę? czyli przepuścić odkamieniacz przez część parzącą.

gdzieś czytałem że lepszy jest kwasek cytrynowy lub ocet zamiast odkamieniacza.
    ktoś ma pomysł?
    joon
    Level 13  
    michalp85 wrote:
    gdzieś czytałem że lepszy jest kwasek cytrynowy lub ocet zamiast odkamieniacza.
    ktoś ma pomysł?
    tylko nie ocet-w połączeniu z aluminiowymi częściami wytwarza sie trucizna!

"Strzał" i głośna praca zaparzacza to skutek braku konserwacji i smarowania- tubka smaru spożywczego, torx 15 i w półgodziny można sobie z tym poradzić.
    cieniutki16
    Level 11  
    Kwasek cytrynowy badz ocet nie rozpusci calkowicice kamienia tylko przepcha go co spowoduje zapchanie jakiegos krocca.Pracuje w serwisie juz ponad 6 lat i caly czas uzywam zwykly "KAMIKS" Tani i najlepszy.

Pozdrawiam!